Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#5113
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Frumos grau Vinga. Al meu e Exotic. Scuzati claritatea.
[ https://s32.postimg.org/kcgqplq6d/20160707_192548.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravasy, 07 July 2016 - 19:04.


#5114
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Excelent graul Izvor in terenurile nisipoase. In terenurile argiloase nu a prea dat rezultate din cauza preicipitatiilor abundente, ternul fiind greu a favorizat baltirea si s-a piticit.
Concluzia mea : mai bun ca Boema in solurile usoare, se piticeste in solurile umede si grele. Per total este mai bun decat Boema.
Deocamdata depozitez pana anul viitor, sa vedem ce tendinte or sa ia pietele, la un moment dat tot o sa iasa si un pret bun.

#5115
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Boema a iesit la pensie din cate stiu eu.

#5116
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Da Boema a fost inlocuit de Izvor. Am preferat sa le pun in paralel sa vedem ce pot. Boema a fost foarte bun, m-a scos in anii secetosi la liman, iar Izvor se vede ca a fost gandit pentru a rezista la seceta si arsita, nu este cazul anul acesta, dar oricum am vazut potentialul si preferintele, de la toamna 75%  sin suprafata voi pune Izvor.

#5117
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
De ce nu incerci Glosa...soiul pe care multi il considera cel mai bun de la Fundulea ?

#5118
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Pun putin in fiecare an si Glosa, dar nu mi se pare stabil ca productie pe terenurile usoare unde se scurge  apa repede. Poate mai mult Glosa, dar la Boema aveam o certitudine ca in conditii dificile (seceta) tot fac ceva peste investitia in cultura .

#5119
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La mine in zona Izvor are probleme cu frunza stindard. Se usuca prematur, cu toate ca primeste tratament la burduf (sau putin inainte). Am vazut caz cu 4 tratamente si frunza stindard uscata. La glosa nu se intampla asta.
5t facui si eu la izvor anul acesta, un soi pe care n-am vrut sa-l seman, n-am mai gasit samanta de glosa.

#5120
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Glosa e un soi chiar bun. Acum sunt si eu curios de Exotic.

#5121
NelutzuCIV

NelutzuCIV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.04.2015
Stie cineva pret la graul panificabil prin ardeal?

#5122
Mirciu23

Mirciu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.06.2015
In Bihor este de 0,57 bani/kg, dar trebuie sa aiba si proteina peste 13 parca, fara proteina ii 0,53bani/kg. Inca nu am reusit sa recoltez, trebuia sa incep azi, dar au venit ploile.

Edited by Mirciu23, 14 July 2016 - 21:51.


#5123
viliam

viliam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.10.2013
Eu nu am mai vazut ploaie de 4 sapatmani.

#5124
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016
Salut colegii mei forumisti! Am si eu nevoie de un sfat! Am luat de curand vreo 3 ha de teren nemuncit de multi ani si vreau sa-l insamantez cu grau! Am tocat iarba care era pe el. Intrebarea mea este: ce erbicid total imi recomandati si ce cantitate sa folosesc la ha?

#5125
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012

View Postadrian1975oti, on 16 iulie 2016 - 11:44, said:

Salut colegii mei forumisti! Am si eu nevoie de un sfat! Am luat de curand vreo 3 ha de teren nemuncit de multi ani si vreau sa-l insamantez cu grau! Am tocat iarba care era pe el. Intrebarea mea este: ce erbicid total imi recomandati si ce cantitate sa folosesc la ha?


http://www.barclay.i...m-Web-Label.pdf

#5126
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca nu ai pretentii sa ajunga repede in rizomi, poti incerca orice generic ce contine glfosat.
Doza depinde de buruieni. Daca ai monocotile  perene specifice pajistilor(nu numai) , mergi pe dozele maxime omologate.

#5127
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Media 5 tone. Exotic. Nu reusesc sa trec deloc de cifra asta in nici un an. Ma gândesc sa trec pe gunoi Posted Image Alte solutii?
[ https://s32.postimg.org/izfm3huqt/20160715_171210_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravasy, 16 July 2016 - 14:21.


#5128
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

View Postnavx, on 16 iulie 2016 - 12:03, said:

Multumesc navx! Lamureste-ma te rog. L-ai folosit tu? In ce cantitate se foloseste la ha? Cam cat costa un litru? Pt ca eu am vazut  la 20 l. Ataca si samanta din pamant? Multumesc frumos!

O intrebare am si eu! La un teren nemuncit 7-8 ani,se mai foloseste uree inainte de a trece cu discul si a infiinta cultura de grau? Si daca da,...in ce cantitate? Tot 150 kg la ha?

#5129
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ara-l cat de repede la 25-30cm adancime. buruienile le distrugi cu plugul, ce ramane , si ce mai rasare pana in septembrie le distrugi cu o trecere cu erbicid total.
Ploile si arsita o sa marunteasca pamantul, si o sa-l imbogateasca cu bacterii nitrificatoare.
apoi, cu 2-3 saptamani inainte de semanat, treci cu discul sa-l nivelezi, si daca e tasat de ploi, il mai ari odata, superficial, la 10-15cm.
Daca esti in zona cu mai putine ploi, e suficient sa-l pregatesti a doua oara doar cu 2 treceri cu discul.
La grau terenul trebuie sa fie bine pregatit si maruntit, sa nu fie telina.
La semanat la grau nu ai ce cauta cu uree. Tomana dai complex 20-20-0, sau daca ai sursa de ceva cu mai mult fosfor , de ex. DAP 18-46-0

Edited by rand, 17 July 2016 - 14:34.


#5130
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

View Postrand, on 17 iulie 2016 - 14:31, said:

ara-l cat de repede la 25-30cm adancime. buruienile le distrugi cu plugul, ce ramane , si ce mai rasare pana in septembrie le distrugi cu o trecere cu erbicid total.
Ploile si arsita o sa marunteasca pamantul, si o sa-l imbogateasca cu bacterii nitrificatoare.
apoi, cu 2-3 saptamani inainte de semanat, treci cu discul sa-l nivelezi, si daca e tasat de ploi, il mai ari odata, superficial, la 10-15cm.
Daca esti in zona cu mai putine ploi, e suficient sa-l pregatesti a doua oara doar cu 2 treceri cu discul.
La grau terenul trebuie sa fie bine pregatit si maruntit, sa nu fie telina.
La semanat la grau nu ai ce cauta cu uree. Tomana dai complex 20-20-0, sau daca ai sursa de ceva cu mai mult fosfor , de ex. DAP 18-46-0
Multumesc frumos Rand! Urmaresc cu interes postarile tale. A plouat ieri si azi noapte la noi. Zona Dragasani de Valcea! Maine vreau sa ard iarba pe care am taiat-o pt ca e uscata iar apoi sa ar! Inca o intrebare: Adanc pt grau?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate