Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

creare site cu resurse pt utilaje

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#1
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 452
  • Înscris: 05.11.2008
m-a gandesc de ceva vreme ca intocmesc un site sau macar un ftp, in care oricine sa aiba posibilitatea sa gaseasca informatii cu privire la "n" utilaje, desfasuratoare, manuale instructiuni, date tehnice,etc. ... ce parere aveti? v-a intreb si pe voi pt. ca este necesar si ajutorul vostru, pentru a face rost de materiale si de la alte utilaje/branduri.
1. sa fie http sau ftp.(nici cu una nici cu alta nu sunt familiar insa am prieteni care fac asta)
2. am nevoie de un nume al domeniului( http://www.______.ro, sau, ftp://www._____.ro)
3. (desi cred ca stiu raspunsul) sa contina fisierele in el, sau sa fie cu trimiteri catre fisierele respective.
4. ca sa multumim pe toata lumea, cred ca nu ne costa nimic daca facem mail-uri la toate brandurile si sa obtinem acordurile, nu-mi dau mie, trimitem toti(ii bombardam pina ne accepta bandit.gif )
5. propuneri/idei de luat in seama.
6. site-ul sa fie doar pentru drujbe, sau sa includa si altfel de utilaje(motocultoare/tractoare/etc).
multumesc pt intelegere si participare.


ps. rog moderatorii sa mute in situatia in care topicul nu-si gaseste locul aici.

TGB said:

Ideea este foarte buna chiar daca este foarte mult de lucru. Http implica niste costuri, cumpararea domeniului, gazduirea. Ftp cred ca implica accesul direct la unele fisiere din calculatorul tau. Cel mai bine ar fi http dar fara legaturi catre fisiere, acestea se pot pierde cu timpul din anumite cauze ( se sterge fisierul, se muta etc ). Nu iti trebuie nici un acord sa faci un hiperlink catre un brand anume, din contra ar trebui sa-ti plateasca ei pentru reclama. Ca sa fie folositor tuturor ar trebui cu extensie .com, dar si aici perioada maxima de inchiriere este de 5 ani apoi trebuie reinoit contractul. Ideea este buna, dar cum ramane cu costurile ? naughty.gif

1. costurile trebuie intai suportate de... :confuzzled: (cine-l face :cursing: , sau un grup :naughty: ), m-a gandesc ca dupa o anumita perioada, se poate trece pe publicitate, din care sa iasa ceva bani care sa sustina costurile. investitia initiala se poate recupera sau nu(macar multumirea ca o faci)
2. cred ca mai bun ar fii http, pentru am putea face mai multe in el, dacit in ftp. poate ftp-ul sa fie creat ulterior.
3. da si eu m-a gandeam sa nu fie cu trimiteri catre exterioar, tocmai pt ca dupa un anumit timp acele trimiteri nu mai sunt valabile.
4. acum totul depinde si de voi, daca sa fie .com sau .ro(sau .eu)
.....(v-a continua)

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008
.com daca vrei sa fie in engleza
.ro pt. romana.

Te ajut eu cu crearea siteului, si tot ce mai ai nevoie pt. proiect. PM me.

#3
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 452
  • Înscris: 05.11.2008

 oauzor, on 4th March 2011, 14:46, said:

.com daca vrei sa fie in engleza
.ro pt. romana.

Te ajut eu cu crearea siteului, si tot ce mai ai nevoie pt. proiect. PM me.

multumesc, imi poti spune cam de ce ar fii nevoie , date/informatii/costuri. chiar si pm. multumesc inca odata.

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008
Ai pm. Apropo, cam cat ai fi dispus sa investesti in site?

#5
bastarca

bastarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 14.08.2010

 oauzor, on 4th March 2011, 14:59, said:

Ai pm. Apropo, cam cat ai fi dispus sa investesti in site?
pai daca am pune fiecare acolo catusi de putin eu sic ca se va strange vreo 2 bani.

#6
trodeter

trodeter

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 27.01.2011
Un site asemanator care invata utilizatorii cum sa folosesca utilaje Husqvarna si cum sa le intretina este http://www.paduresigradina.ro . e adevarat ca siteul asta nu trateaza probleme de mecanica ci mai degraba sunt sfaturi de mentenanta si pt alegerea sculei potrivitesi in principal este magazin online. Dar ar fi o idee buna sa apara fiecare tip de utilaj tratat intr-un articol separat. In afara de desenele desfasurate cred ca e foarte util sa apara informatii particularitati ale fiecarui model , defecte si bube consacrate pt fiecare , asta desigur relatata de cineva care a avut experienta cu utilajul in cauza. Un ftp unde sa urci niste desene e simplu de realizat, dar nu cred ca iti atingi scopul pt ca un om care nu are mana si pricepere de mecanic si care poate nici nu intelege fenomenul la fel de bine ca un mecanic s-ar putea sa se uite la un desen ca matza in calendar. Si deci raspunzand la intrebarea http sau ftp ......clar http.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
1. Nu plăti, pentru ce ai free.
  Cei care îți oferă găzduire pe server (contra-cost, evident !) îți pot pune la  dispoziție pachetul Fantastico De Luxe în cPanel, care conține:

    Scripts being installed by Fantastico De Luxe

    Following scripts can be autoinstalled using Fantastico De  Luxe. Installation procedure takes seconds and can be performed by novices  without the need of setting up MySQL databases, importing structure, chmoding  files and without the need of other tasks usually associated with  installations:

    Blogs:
  b2evolution (3.3.3-stable)
  Nucleus (3.51)
  WordPress (3.0.3)


    Classifieds:
  Noah's Classifieds (V8 (3.2.0)


    Portals/CMS:
  Drupal (6.19)
  Geeklog (1.6.1)
  Joomla 1.5 (1.5.22)
  Joomla (1.0.15)
  Mambo Open Source (4.6.5)
  PHP-Nuke (8.0)
  phpWCMS (1.4.2 r345)
  phpWebSite (1.6.3)
  Siteframe (3.2.3)
  TikiWiki CMS/Groupware (5.2)
  Typo3 (4.4)
  Xoops (2.4.4)
  Zikula (1.2.3)


    Customer Support:
  Crafty Syntax Live Help (2.16.8)
  Help Center Live (2.1.7)
  osTicket (1.6.0)
  PHP Support Tickets (1.9)
  Support Logic Helpdesk (1.2)
  Support Services Manager (1.0b)


    Discussion Boards:
  phpBB (3.0.8)
  SMF (1.1.12)


    E-Commerce:
  CubeCart (3.0.17)
  OS Commerce (2.3.1)
  Zen Cart (1.3.9h)


    FAQ:
  FAQMasterFlex (1.51)


    Hosting Billing:
  AccountLab Plus (2.8 r14) (Commercial, needs license)
  phpCOIN (1.6.5)


    Image Galleries:
  4images Gallery (1.7.9)
  Coppermine Photo Gallery (1.5.10)
  Gallery (3.0)


    Mailing List:
  PHPlist (2.10.12)


    Polls and Surveys:
  Advanced Poll (2.03)
  LimeSurvey (1.90+)
  phpESP (2.1.1)


    Project Management:
  PHProjekt (6.0.4)
  dotProject (2.1.3)


    Site Builders:
  Soholaunch Pro Edition (4.9.3 r41) (Commercial, needs license)
  Templates Express


    Wiki:
  PhpWiki (1.2.11)


    Other Scripts:
  Dew-NewPHPLinks (2.0.1.0b SEF w/Thumbshots)
  Moodle (2.0)
  Open-Realty (2.5.8)
  OpenX (2.8.7) PHPauction (3.2)
  phpFormGenerator (2.09c)
  WebCalendar (1.2.3)


            Sunt free, și nu durează mai mult de câteva minute (zeci, dacă  citești și help-ul în același timp) instalarea.

        Sigur găsești ceva pe placul tău.

Dacă îți place mult ceva de mai sus, și vrei să-i plătești  autorului cunoștințele adevărate și timpul pe care le-a folosit în proiectele  free, este foarte bine, dacă nu, nu se va supăra nimeni.
  Dar nu plăti maimuțoi care fac cinci clicuri, cu help-ul în față, că nu-ți  merită banii.
  Mai ales că va fi un proiect free.
  
  2. Mai gândește-te puțin la aspectul legal al unui site de acest gen, dacă  publici un manual de-al meu, te ard rău ori pe tine, ori pe cel care își asumă  responsabilitatea publicării, dacă faci disclaimeru' bine :naughty:
  
  ps: aștept înjurăturile, prefer PM-ul :P

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008

 scaiba, on 8th March 2011, 14:05, said:

Dacă îți place mult ceva de mai sus, și vrei să-i plătești  autorului cunoștințele adevărate și timpul pe care le-a folosit în proiectele  free, este foarte bine, dacă nu, nu se va supăra nimeni.
  Dar nu plăti maimuțoi care fac cinci clicuri, cu help-ul în față, că nu-ți  merită banii.
  Mai ales că va fi un proiect free.

Este corect ce ai zis tu pana acum, dar de ce am feeling-ul ca te referi la mine?

@ clespet: nu am primit PM de la tine. Da-mi un pm cu adresa ta de yahoo, si explica-mi exact ce vrei, ca ti-am promis ca te ajut. (free, of course :rolleyes:  )

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

oauzor said:

...de ce am feeling-ul ca te referi la mine?...
La întrebarea asta, chiar nu am răspuns ! :roflmaofast:
I-am răspuns lui clespet, (fratele meu, puțin mai mic, da' nu cu mult ;) ).
Nici cea mai mică legătură nu avea cu tine, chiar dacă umblă vorba prin sat că dau la c
Spoiler
e rău (da' nu-i adevărat !)
Cu maimuțoii despre care scriam am avut ceva experiențe, și nu au putut săracii să răspundă la întrebarea ce îmi oferă la vânzare în fapt...

În fața profesioniștilor, mă plec, au toată admirația mea (și ceva bani, când am nevoi mai speciale, care nu se fac din trei clickuri ;) ).

#10
ady_fun

ady_fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 08.03.2010
N-ar fi mai usor  daca s-ar face un blog? Sa faca cineva o adresa oarecare de email, care cum are ceva carti sau altele sa le trimita pe email iar cel care se ocupa de blog sa le posteze.
Sau site-uri gratuite de gazduire, nu ai nicio garantie la ele ca vor fi tot timpul online, vor fi pline de publicitate dar macar sunt moca.
Iar ca titlu ar putea sa fie ceva in genul iarba verde de acasa, drujba noastra de acasa, sau altceva.

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008

 scaiba, on 8th March 2011, 14:53, said:

chiar dacă umblă vorba prin sat că dau la c
Spoiler
e rău (da' nu-i adevărat !)

Minte lumea !  :naughty:

Vezi ca mai nou sunt maimutoi care ofera servicii complete, nu cum zici tu 3 clickuri pac pac, cu sitemap, indexare in google, sa faci criza de ras, nu alta ! :naughty:

 ady_fun, on 8th March 2011, 15:03, said:

N-ar fi mai usor  daca s-ar face un blog? Sa faca cineva o adresa oarecare de email, care cum are ceva carti sau altele sa le trimita pe email iar cel care se ocupa de blog sa le posteze.
Sau site-uri gratuite de gazduire, nu ai nicio garantie la ele ca vor fi tot timpul online, vor fi pline de publicitate dar macar sunt moca.
Iar ca titlu ar putea sa fie ceva in genul iarba verde de acasa, drujba noastra de acasa, sau altceva.

Ce incredere oferi tu unui vizitator, care in momentul in care intra pe siteul free (asta daca prin minune e online serverul) vede domeniu de forma utilaje.goguegay.com si siteul plin de reclame?

Pentru inceput un domeniu .ro platit pe un an, asa de test, sa vedeti daca e ceva miscare, e destul de ok ca pret, cam 10E.

De hosting nu mai zic, e in jur de 2-3 E pe luna. Deci daca va strangeti cativa cu 1E lunar faceti treaba buna.

#12
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 03.04.2010
Sa rezervi domeniul.ro nu este sa mult, macar il ai pe " viata ", primesti si hosting gratuit cu un spatiu pe disc foarte mare, mai ales ca ce vrea @clespet nu ocupa mai mult de citiva MB, asta daca nu adauga si poze. Trebuie sa folosesti firme serioase care ofera hosting, si sunt si aici. Astazi nu mai este problema de spatiu pe disc, ci traficul, sa ai cit mai mult trafic.  Cit despre .Com este bun daca il faci in engleza, intodeauna va iesi la cautare rezultate in fata lui.Ro, dar pentru Romania este indicat .ro.

#13
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 452
  • Înscris: 05.11.2008
dupa ce mi-am "chinuit" materia cenusie, am consultat si ...stresat anumite persoane...
supun atentiei, urmatoarea problema:
nu sunt hotarit asupra numelui de domeniu, (pentru o anumita perioada am incercat sa "cochetez" cu gandul de a rezerva un domeniu .com, insa site-ul il doresc a fi realizat pentru persoanele din romania) ...asadar, ramanem la .ro, insa nu sunt hotarit asupra numelui:
1. agroforest.ro
2. forestagro.ro
3. obsteamosnenilor.ro ( obste ...+...mosnean= comunitatea propietarilor de pamant)
...desi toate numele pot intra in conflict cu anumite firme sau organizatii...,
de asemenea puteti veni cu idei (constructive).
termen limita 13.03.2011(sper sa nu fie cu ghinion   :nonobad: )
respect tuturor.

#14
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.143
  • Înscris: 10.10.2007
Nu ma pricep,dar ideea chiar este buna.As putea si eu posta cu experienta proprie (atit cit o am si voi mai acapara in domeniu).
Cit despre nume,hmmm,agroforest.ro ar merge.Ai fi putut incerca si cu un poll,dar cam tirziu.
As putea sugera chiar ca si nume agrisoft.ro (agricultura la nivel mic si mediu;nu avem S.M.A.-uri,parca asa se numeau pe vremea lui ceasca).

#15
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.609
  • Înscris: 21.02.2006

 clespet, on 11th March 2011, 18:07, said:

3. obsteamosnenilor.ro ( obste ...+...mosnean= comunitatea propietarilor de pamant)
Asta imi place cel mai mult, restul sant prea tehnice.

#16
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
IOBAG.RO ...iobag = taran transilvanean asuprit care munceste pamantul din greu. ;)

#17
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Too late, l-am rezervat acum 15 secunde.
Da' îl revând, PM dacă sunt amatori.

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007

 sudest_om, on 11th March 2011, 20:36, said:

IOBAG
Cui?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate