Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cheiloschizis sau buza de iepure

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006
Salut,

Am cautat cel mai bun loc pentru a deschide un astfel de topic, nu stiu daca am gasit cel mai bun loc dar sper sa fie de folos pentru cineva.

La sfarsitul anului 2009 am devenit tatic pentru prima oara, spre marea noastra mirare (a mea si a sotiei) fetita s-a nascut cu o malformatie, cheiloschizis. Am spus spre marea noastra mirare pentru ca aceasta afectiune se detecteaza din timpul sarcinii iar noi desi am facut o gramada de controale "doctorul" nu ne-a spus nimic. Dar nu vreau sa dezbat acest subiect.
Desigur dupa ce am venit cu fetele acasa am cautat cit mai multe informatii despre acest tip de afectiune. Am gasit o multime de definitii si pareri ale medicilor dar prea putine informatii de la cineva care a trecut prin aceasta situatie.
Daca sunt pariti sau viitori parinti care vor sa afle mai multe detalii despre cum am trecut noi peste aceasta situatie cu mare placere va pot impartasi experienta noastra.

PS Acum fetita noastra are 1 an si patru luni iar semnele ramase in urma operatiei sunt minore, cu sanse mari de a fi invizibile odata cu trecerea anilor.

#2
alexutza_

alexutza_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2011
Buna,
Acum am vazut anuntul dvs. Sunt o viitoare mamica si din cate mi s-a spus la eco fetita mea ar avea despicatura de buza superioara si de palatt .As dori sa-mi dati mai multe detalii .. unde ati operat fetita, la ce medic, la cat timp dupa nastere si ce considerati d-vs ca ar mai trebui sa stim( nici nu stiu sincer la ce sa ne asteptam)... e un moment f trist in viata noastra, dar cu voia lui D-zeu vom trece si peste asta .Va multumesc mult

Edited by alexutza_, 04 May 2011 - 15:32.


#3
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 alexutza_, on 4th May 2011, 16:29, said:

Buna,
Acum am vazut anuntul dvs. Sunt o viitoare mamica si din cate mi s-a spus la eco fetita mea ar avea despicatura de buza superioara si de palatt .As dori sa-mi dati mai multe detalii .. unde ati operat fetita, la ce medic, la cat timp dupa nastere si ce considerati d-vs ca ar mai trebui sa stim( nici nu stiu sincer la ce sa ne asteptam)... e un moment f trist in viata noastra, dar cu voia lui D-zeu vom trece si peste asta .Va multumesc mult

Buna,
In primul rind felicitari pentru bebe, asa cum ai spus si tu cu ajutorul lui dumnezeu toate se rezolva.
Referitor la intrebarile tale, noi am operat fetita la Spitalul Budime in Bucuresti, a fost operata de Domnul Doctor Radu Spataru la virtsa de 6 luni (in citeva zile se face un an de la operatie). Despre spital pot spune ca am fost destul de incintat conditii bune, fata de ce vezi in Romania, asistente dragute amabile si cu suflet mare. In ceea ce il priveste pe domnul doctor, el este un om deosebit caruia ii vom fi recunoscatori toata viata. Acum la un an de la operatie fetita arata foarte bine, este vizibil numai daca esti aproape de ea si te uiti atent la buzita. Mai avem de mers pe la ortodont pentru a rezolva si problemele legate de dentitie, acum ne ocupam si de acest aspect.
Noi nu am stiut ca fetita are aceasta malformatie si ne-a luat citeva zile pina ne-am dezmeticit. Sfatul meu este sa stai linistita sa te documentezi cit mai mult si sa ai incredere ca totul va fi bine. Noi am intalnit in spital o fetita cu problema la buzita si palat, a fost operata in acelasi timp cu fetita noastra la buzita iar la citeva luni bune distanta in timp ce vizitam pe cineva la spital i-am intalnit din nou erau internati pentru a se opera la palat, iar fetita arata foarte bine.

Din fericire pe masura ce trece timpul tehnica evolueaza si permite ca aceste tratamente sa fie realizate cu rezultate excelente.

Am as atasez si o poza cu micuta mea.

Daca mai si alte intrebari, sau vrei sa vezi mai multe poze inainte si dupa operatie imi poti scrie si pe e-mail [email protected].


Sanatate multa.

Attached Files



#4
alexutza_

alexutza_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2011
Aveti o fetita superba. Sa va traiasca si sa fie sanatoasa.
Sper sa se rezolve asa bine si pentru fetita mea. Nu stiu exact cum va arata, cat de mare va fi defectul, ca am vazut pe net si cazuri destul de urate. La mine in familie nu are nimeni asa ceva(citisem ca e si genetic). Sa speram ca defectul va fi mic si se va putea rezolva f bine.
Multumesc inca o data ca mi-ai raspuns. O sa ne mai documentam si noi cat putem , si daca o sa avem nelamuriri o sa te deranjam pe mail. Multumim inca o data.

#5
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006
Am sa atasez si o poza facuta inainte de operatie, nu stiu daca la noi a fost rau sau bine, important este ca s-a rezolvat.
Sunt convins ca si la voi va fi bine.

Attached Files



#6
alexutza_

alexutza_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2011
S-a rezolvat f bine. Defectul nu a fost asa mare( am vazut pe net niste cazuri f urate), la noi cred ca va fi (sigur ) mai mare ... offf se va rezolva cumva pana la urma, trebuie doar sa fim optimisti, ca tehnica a evoluat f mult. Multumim inca o data

#7
kiki76

kiki76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2011
Buna seara, am si eu o fetita de 4luni nascuta cu cheiloschizis...si noi am aflat despre malformatie in timpul sarcinii, la 19saptamani...noua ne-au spus la eco ca e totul spart: buza, gingie, palatul tare si  ca nara stanga e afectata....si intre sapt 19 si 41(cand s-a nascut fetita)am facut 11 ecografii (la cei mai renumiti doctori din Bucuresti) cu speranta ca se insala toti doctorii. Cand mergeam la eco nu spuneam nimic de malformatie,asteptam sa vad daca observa ei... si nici ei nu spuneau nimic...cand vedeam ca ne apropiem de sfarsitul ecografiei le spuneam ca "ar fi o suspiciune de cheilognatopalatoschizis" si abia atunci se uitau mai atent la fata bebelusului si ziceau ca asa e... .si uite ca s-au inselat "partial", fetita are doar buza despicata, nu foarte mult...asa ca alexutza nu trebuie sa disperi (asa cum am facut eu) ....n-ai cum sa afli cat de grav este copilul pana nu se naste...ceea ce am vrut sa subliniez cu povestea noastra este faptul ca doctorii se pot insela.....oricum e mult mai bine ca ai aflat acum si ca ai timp sa te pregatesti emotional pentru ce urmeaza....
Noi acum ne agitam cu operatia, nu ne-am hotarat unde sa operam copilul...si cam in 3saptamani, 1 luna trebuie neaparat operata ...

#8
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

 kiki76, on 3rd June 2011, 00:25, said:

Buna seara, am si eu o fetita de 4luni nascuta cu cheiloschizis...si noi am aflat despre malformatie in timpul sarcinii, la 19saptamani...noua ne-au spus la eco ca e totul spart: buza, gingie, palatul tare si  ca nara stanga e afectata....si intre sapt 19 si 41(cand s-a nascut fetita)am facut 11 ecografii (la cei mai renumiti doctori din Bucuresti) cu speranta ca se insala toti doctorii. Cand mergeam la eco nu spuneam nimic de malformatie,asteptam sa vad daca observa ei... si nici ei nu spuneau nimic...cand vedeam ca ne apropiem de sfarsitul ecografiei le spuneam ca "ar fi o suspiciune de cheilognatopalatoschizis" si abia atunci se uitau mai atent la fata bebelusului si ziceau ca asa e... .si uite ca s-au inselat "partial", fetita are doar buza despicata, nu foarte mult...asa ca alexutza nu trebuie sa disperi (asa cum am facut eu) ....n-ai cum sa afli cat de grav este copilul pana nu se naste...ceea ce am vrut sa subliniez cu povestea noastra este faptul ca doctorii se pot insela.....oricum e mult mai bine ca ai aflat acum si ca ai timp sa te pregatesti emotional pentru ce urmeaza....
Noi acum ne agitam cu operatia, nu ne-am hotarat unde sa operam copilul...si cam in 3saptamani, 1 luna trebuie neaparat operata ...
Doctorita Bratu de la Budimex opereaza frecvent asa ceva.

#9
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005
Buna ziua !
Intradevar 90% din operatii se fac la Doamna Bratu la Budimex.
Am trecut prin ceva asemanator. Puteti citi despre operatie aici :

http://tudorvladu.bl...ga-buza-de.html

#10
Miha1993

Miha1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2016
Buna ziua! Fetita mea are aceeasi malformatie, as vrea  sa stiu in ce consta recuperarea, primele ore dupa operatie. Fetita isi suge degetelul, va fi asta o problema mare? Astept un raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate