Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

femeia islamica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#19
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Situatia femeii musulmane lasa mult de dorit. Ea nu este  socotita ca partenera egala la drepturi cu barbatul ei. As zice ca femeia musulmana este tinuta de religia  si traditia islamica  ca o fiinta de a doua calitate in familie si in societate. Nici un regim modern si democrat nu poate suferii aceasta discriminare.
Imi permit sa pun inca o surcea in focul discutii :In multe cazuri,in special in mediul rural,fetitele musulmane de 8-9 ani sunt maritate de parintii ei cu barbati care uneori au varsta de 40-50 de ani. Asta bineinteles ca nu in acord cu dorinta fetitelor ci a parintilor la care li se plateste  "mohar" gras.Asa,fetitele de 9 ani sunt vandute ca si sclave fara sa aiba dreptul de a refuza.
Religia Islamica permite ceace in apus se numeste bigamie. Nici o femeie normala nu si-ar dorii ca sa aiba inca cateva concurente la barbatul ei dar ca musulmane,cine le intreaba? Acest fapt este inca o dovada ca femeia musulmana are valoare ca si camilele ,caprele si oile  care pot trece de la un propietar la altul pentru un pumn de bani .

Musulmanii pretind ca sunt veri indepartati a evreilor. Musulmanii se refera la Tora-ua evreilor cu multa seriozitate  dar in privinta femeilor,are Eu_Unu multa dreptate ca ei au preferat sa pastreze traditile pagane si barbare din inaintea Islamului.  In Judaism femeia are importanta exact ca barbatul si in multe domenii are mai multe drepturi in familie decat barbatul ei. La evrei, femeia este cea care intretine casa si educheaza copii pana la varsta de 7 ani cand copilul incepe sa mearga la scoala.

#20
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

 perpetumobile, on 5th March 2011, 19:40, said:

...
Nu am gasit nici un emoticon care face laba, ca ti-l puneam. Cam asta faci tu. Laba virtuala. :lol:
Shalom.

 eu_unul, on 5th March 2011, 12:29, said:

...
Mno bine draga, cum zici tu.  :rolleyes: Dupa cum spuneam, nu am intentia sa port discutii contradictorii. Fiecare cu opiniile sale si cu ce stie.

Edited by ValaMaldoran, 05 March 2011 - 19:32.


#21
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 ValaMaldoran, on 5th March 2011, 19:31, said:

Nu am gasit nici un emoticon care face laba, ca ti-l puneam. Cam asta faci tu. Laba virtuala. :lol:
Shalom.


Mno bine draga, cum zici tu.  :rolleyes: Dupa cum spuneam, nu am intentia sa port discutii contradictorii. Fiecare cu opiniile sale si cu ce stie.

Daca ista-i singurul argument al tau la ce am scris, cred ca  ai inteles ca nu poti sa duci de nas aci oameni care traiesc in mijlocul lumii arabe. Uite ca si nlipsa de educatie a femeilor musulmane am scris si arati ca am dreptate .

#22
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

 perpetumobile, on 6th March 2011, 05:32, said:

Daca ista-i singurul argument al tau la ce am scris, cred ca  ai inteles ca nu poti sa duci de nas aci oameni care traiesc in mijlocul lumii arabe. Uite ca si nlipsa de educatie a femeilor musulmane am scris si arati ca am dreptate .
Draga Struli sau Itzic, in primul rand ma confunzi cu vreo femeie musulmana si in al doilea, orice discutie despre musulmani, intretinuta cu un evreu,este de prisos. Deci lasa.
PS: Meseria mea e alta. Dusul de nas ti-o las tie. ;)
Spor la treaba mench...pe mine nu ma plateste nimeni la norma sa argumentez aicisha cu tine. Eu am spus ce am avut de spus in legatura cu balariile expuse de tine si cu asta basta. Am alte treburi, decat sa stau sa intretin discutii indelungate despre musulmani cu un evreu. Asta-i buna. :lol:

Edited by ValaMaldoran, 06 March 2011 - 03:40.


#23
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Mda. Trist este ca exista useri care se uita in gura evreului, cand citesc despre musulmani.
Si-a deschis evreul butic pe aria despre Islam si vinde gogosi la goyim. Kosher, n-am ce zice !

#24
Gogu1987

Gogu1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.03.2008
Mama lui de evreu cum a indraznit!!! Niste nenorociti evreii astia mai ales ca ei conduc lumea din umbra.
In rest se stie ca intr-o societate ultra religioasa( cum e in multe tari arabe) femeia e tratata ca o floare.

Edited by Gogu1987, 06 March 2011 - 04:18.


#25
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Exact ca o floare, de exemplu un tribunal din Iran a decis ca barbatul unei doamne sa fie obligat sa-i cumpere acesteia 124,000 trandafiri.

A "stingy" Iranian man has received a court order forcing him to buy his neglected wife 124,000 red roses, the Daily Telegraph reported Monday.

#26
Gogu1987

Gogu1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.03.2008
Exact ca o floare, de exemplu un tribunal din Iran a decis sotia unui domn sa fie omorata cu pietre pentru adulter.

Pedeapsa pentru ca s-a culcat cu alt barbat era sa cumpere 1 milion de trandafiri dar nu se gaseau atatia in Iran asa ca au preferat lapidarea.

#27
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 ValaMaldoran, on 6th March 2011, 03:37, said:

Draga Struli sau Itzic, in primul rand ma confunzi cu vreo femeie musulmana si in al doilea, orice discutie despre musulmani, intretinuta cu un evreu,este de prisos. Deci lasa.
PS: Meseria mea e alta. Dusul de nas ti-o las tie. ;)
Spor la treaba mench...pe mine nu ma plateste nimeni la norma sa argumentez aicisha cu tine. Eu am spus ce am avut de spus in legatura cu balariile expuse de tine si cu asta basta. Am alte treburi, decat sa stau sa intretin discutii indelungate despre musulmani cu un evreu. Asta-i buna. :lol:
  
  Daca nu mai ai ce scrie in legatura cu subiectul discutii,nu cauta acuma scandal. Du-te acasa si culcate. Maine, daca o sa ai inca ceva nelamuriri ,intreaba-ma ca eu sunt cu capul pe pamant nu in nori.

 Gogu1987, on 6th March 2011, 04:47, said:

Exact ca o floare, de exemplu un tribunal din Iran a decis sotia unui domn sa fie omorata cu pietre pentru adulter.

Pedeapsa pentru ca s-a culcat cu alt barbat era sa cumpere 1 milion de trandafiri dar nu se gaseau atatia in Iran asa ca au preferat lapidarea.

Sunt alte cazuri ca de exemplu o femeie care a omorat pe barbatul ei care o batea pe ea si pe copii lor zilnic timp de ani. Ea a fost spanzurata in piata orasului si o macara a ridicat cadavrul ei la zeci de metrii inaltime ca sa o vada moarta tot orasul.

#28
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Curat ca o floare  :rolleyes:
Nu stiu de ce va jenati, voi, musulmanii, sa recunoasteti ca bataia nevestei este parte integranta din religia voastra. Uite aici un imam care predica exact despre acest subiect [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n46VlDTBaOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
ceylan11

ceylan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

 Arraquwain, on 6th March 2011, 11:32, said:

Curat ca o floare  :rolleyes:
Nu stiu de ce va jenati, voi, musulmanii, sa recunoasteti ca bataia nevestei este parte integranta din religia voastra. Uite aici un imam care predica exact despre acest subiect [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n46VlDTBaOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu ati terminat inca cu birfa  ???  parca este pacat sa birfesti si mai ales ca   mai este putin pentru voi crestini si se apropie  pastele . stati ca tatele si birfiti  :D   :D   sa va aduc si o mana de seminte ??? poate aveti mai multa pofta   . vedeti-va gunoiul din ochii vostri ca este asa de mare de nu puteti sa il scoate-ti ,  faceti mist-o de islam dar dece nu faceti misto  de femeile care  sint peste hotare si stau la autobanda   :D  :D  mai bine intrebatile nu  au inghetat pe frigul asta  :D :D  . ce rusine  pentru voi si mai si deschideti gura  .

#30
Gogu1987

Gogu1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.03.2008

 ceylan11, on 9th March 2011, 02:37, said:

ce rusine pentru voi si mai si deschideti gura .

Imi permit eu sa raspund in locul lui Arraquwain.
Oare sa ma supar cand curvele din  Germania sunt puse pe aceiasi trepta cu "voi" (crestinii banuiesc) si ar  trebuii sa ma simt rusinat/responsabil de comportamentul lor, sau sa te intreb daca tu te simti rusinat/responsabil de aia care se arunca in aer in numele unei religii? A, vezi oricine poate sa joace jocul asta.

Atat timp cat inca trecem comportamentul social prin filtrul unei religii  o sa apara mereu devieri de tot felul.  

Eu nu inteleg faza cu "noi" si "voi" , nu esti cetatean roman? E religia o trasatura relevata in sec. 21? Ce te faci daca eu sau Arraquwain nu intram in categoria "voi" pt ca poate nu dam 2 lei pe nici o religie ( fie a lui Mohammed, Isus sau Scooby Doo)?

#31
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 ceylan11, on 9th March 2011, 02:37, said:

nu ati terminat inca cu birfa  ???  parca este pacat sa birfesti si mai ales ca   mai este putin pentru voi crestini si se apropie  pastele . stati ca tatele si birfiti  :D   :D   sa va aduc si o mana de seminte ??? poate aveti mai multa pofta   . vedeti-va gunoiul din ochii vostri ca este asa de mare de nu puteti sa il scoate-ti ,  faceti mist-o de islam dar dece nu faceti misto  de femeile care  sint peste hotare si stau la autobanda   :D  :D  mai bine intrebatile nu  au inghetat pe frigul asta  :D :D  . ce rusine  pentru voi si mai si deschideti gura  .
Indicat e sa nu deschizi gura dupa ce te-ai vandut la o alta religie ca sa-ti pui batic in cap si sa te proclami mare musulmana. Hai basti, cine isi lasa religia si se duce la islam se prostitueaza mai rau ca alea de pe centura.

#32
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

 ionescu_ionut, on 1st March 2011, 19:10, said:

depinde de femeie si de dorintele ei. uneori nu e un chin :D

Poate o femeie sa conduca o firma sa aiba un job in lumea araba?
conform coranului si traditiei Sunnah femeia treabuie sa stea in casa adica sa aiba grija de treburile casnice , ea trebuie sa depinda in totliate de mascul mai alex financiar, ea nu are dreptul de pozitii de conducere in societate, politic (probabil va amintiti de primul ministru pakistanez femeie asasinatahttp://en.wikipedia.org/wiki/Benazir_Bhutto ),..dar intre timp s-au mai emancipat datorita vestului (motivul radicalizarii in ultimii zeci de ani). Sunt femei care au afaceri doar sub supravegherea unui mascul.

tot ce s-a spus aici este fals daca nu aduc si versetedin coran, decrete din Sharia law...practicile interioare familiale nu sunt relevante pentru a descrie drepturile femeii in tarile islamice.


[2/282]
Cereți mărturisirea a doi martori dintre oamenii voștri! Dacă nu aflați doi bărbați, atunci alegeți un bărbat și două femei dintre cei asupra cărora vă învoiți ca martori. Dacă una dintre femei se înșeală, cealaltă îi va aminti ceea ce ea a uitat.
In afaceri sau chestii legale, chiar daca sunt o suta de femei martore sau au o afacere, trebuie un mascul musulman sa fie prezent, caci femeia este prin natura deficienta mental dpdv islamic.

Mostenirea se imparte

[4/11]
Cât despre copiii voștri, Dumnezeu vă poruncește să-i dați băiatului cât la două fete. Dacă fetele sunt mai multe de două, două treimi din moștenire sunt ale lor, iar dacă nu este decât una, jumătate este a ei.

femeile neascultatoare trebuie mai intai abuzate psihic, moral si apoi fizic.
[4/34]
Bărbații sunt mai presus decât femeile, fiindcă Dumnezeu le-a dat întâietate asupra lor și fiindcă ei cheltuiesc din averi pentru ele. Femeile cinstite sunt pioase, păstrând în taină ceea ce Dumnezeu păstrează. Dojeniți-le pe cele de a căror neascultare vă este teamă! Părăsiți-le în așternuturi! Loviți-le! Nu le căutați însă gâlceavă, dacă vă dau apoi ascultare. Dumnezeu este Înalt, Mare.

femeile pot fi divortate zicand 3 ori talak talak talak care este irevocabil doar ca este  dator sa o sustina 3 luni sa fie sigur ca nu-ii poarta samanta in pantec ( sperma care era posesia  considerata la acea vreme sursa bebelusilor implicit bebelusii fiind proprietatea masculilor- nestiinduse de contibutia ovulului) si nu motivul reconcilierii maritale
[2/228]
Femeile divorțate vor aștepta vreme de trei scurgeri. Lor nu le este îngăduit să tăinuiască ceea ce Dumnezeu a plăsmuit în pântecele lor, dacă ele cred în Dumnezeu și în Ziua de Apoi. Dacă soții lor doresc împăcarea, ei au dreptul să le ia înapoi în acest răstimp. Ele au drepturi și obligații deopotrivă, după cuviință, însă bărbații au întâietate asupra lor. Dumnezeu este Puternic, Înțelept.

si lista continua

 Selam, on 6th March 2011, 04:38, said:

Exact ca o floare, de exemplu un tribunal din Iran a decis ca barbatul unei doamne sa fie obligat sa-i cumpere acesteia 124,000 trandafiri.

A "stingy" Iranian man has received a court order forcing him to buy his neglected wife 124,000 red roses, the Daily Telegraph reported Monday.


mda ...ca o floare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wp3Eam5FX58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yl8g8S6F3do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

google crime de onoare is islam

apropos...circumcizia fetitelor e perfect legala is islam a ajuns sa se practice cu succes si in occident de primitivii  musulmani si nu mai aburi lumea cu bla blauri

Book 41, Number 5251:
Narrated Umm Atiyyah al-Ansariyyah:

A woman used to perform circumcision in Medina. The Prophet (peace_be_upon_him) said to her: Do not cut severely as that is better for a woman and more desirable for a husband.
O femeie obisnuia de a face  circumcizie în Medina. Profetul (peace_be_upon_him) ia zis: Nu tăia prea mult ca este mai bine pentru o femeie și dorita pentru un sot"


Volume 7, Book 72, Number 779:
Relatat de Abu Huraira :

I heard the Prophet saying. "Five practices are characteristics of the Fitra: circumcision, shaving the pubic hair, cutting the moustaches short, clipping the nails, and depilating the hair of the armpits."

Am auzit Profetul spunand. "Cinci practici sunt parti din  Fitra: circumcizia, radera părului pubian, tăierea mustăți scurte, tăierea unghiilor, și depilarea părul de subsuori."

Attached Files


Edited by iceman007, 09 March 2011 - 18:20.


#33
ionescu_ionut

ionescu_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.09.2010
Conform traditiei trebuie sa aiba grija de casa si de copii. Insa in Coran se spune ca ea poate ocupa si functii de conducere, dar cu ceva conditii din cate am mai inteles eu de pe acest topic. Musulmanii se cam contrazic sau nu respecta Coranul???????????

Am incercat de mai multe ori sa aflu un raspuns concret dar de cele mai multe ori am fost plimbat de pe un site pe altul, de diverse pers.

#34
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

 ionescu_ionut, on 9th March 2011, 18:27, said:

Insa in Coran se spune ca ea poate ocupa si functii de conducere

unde in coran

#35
ceylan11

ceylan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

 Bega, on 9th March 2011, 06:31, said:

Indicat e sa nu deschizi gura dupa ce te-ai vandut la o alta religie ca sa-ti pui batic in cap si sa te proclami mare musulmana. Hai basti, cine isi lasa religia si se duce la islam se prostitueaza mai rau ca alea de pe centura.
   hahahahahah   uite inca o minciuna scoasa   de unde sti ca eu am  lasat religia mea ???? ma cunosti cumva si eu nu stiu ??? citi musulmani sint  nascuti si traiesc  in romania? tu stii?    si  mai indicat ar fii sa nu mai deschizi tu gura   ca vorbesti mult si prost . cind  imi voi lasa religia o sa te anunt dar  pina acum nu mi-am abandonat credinta mea pe o religie de 2   bani sau     hai sa spun mai mult 2 ron  :D.    dupa cum se vede regulamentul asta al sofpediei este  ca noi musulmani sa nu jignim crestini   (  ca crestini  nu sint proisti  etc ) dar   dece voua va permite regulamentul sa jigniti   ?  a   am inteles noi sintem prosti    trebuie sa va inghitim voua toate  prostiile care le vorbiti . si apropo  cu centura voi stiti mai bine   , noi stam prost la capitolul centura poate ne  povestesti tu mai multe  ca vad  esti cu toate stirile la zii :D .

 Gogu1987, on 9th March 2011, 03:53, said:

Imi permit eu sa raspund in locul lui Arraquwain.
Oare sa ma supar cand curvele din  Germania sunt puse pe aceiasi trepta cu "voi" (crestinii banuiesc) si ar  trebuii sa ma simt rusinat/responsabil de comportamentul lor, sau sa te intreb daca tu te simti rusinat/responsabil de aia care se arunca in aer in numele unei religii? A, vezi oricine poate sa joace jocul asta.

Atat timp cat inca trecem comportamentul social prin filtrul unei religii  o sa apara mereu devieri de tot felul.  

Eu nu inteleg faza cu "noi" si "voi" , nu esti cetatean roman? E religia o trasatura relevata in sec. 21? Ce te faci daca eu sau Arraquwain nu intram in categoria "voi" pt ca poate nu dam 2 lei pe nici o religie ( fie a lui Mohammed, Isus sau Scooby Doo)?
este problema ta ca nu dai 2 bani pe nici o religie dar  orice padure are uscatura ei  . cum este si la crestini ( femeile care se prostituiaza , barbati care isi omoara  familia ,, fura  etc .  biblia nu are nici o vina ca acesti oameni  nu se gindesc ca fac pacate asa si la noi musulmani   sint  care nu respecta SFINTUL CORAN .  ce vina are  religia   daca un nebun isi omoara  femeia sau copii ??   sau poti sama contrazici ca la crestini  nu exista asa ceva ?? nu vreau sama cert cu nimeni dar   ar fii mai bine daca fiecare si-ar vedea de treaba lui si nu ar mai critica  fara sa  se documenteze .   eu nu pot sa te critic pe tine ca esti ATEIS  ,  cine sint eu sa te critic ???  asa va intreb si eu pe voi cine va credeti de criticati .

#36
Gogu1987

Gogu1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.03.2008

 ceylan11, on 10th March 2011, 05:35, said:

ce vina are  religia   daca un nebun isi omoara  femeia sau copii ??   sau poti sama contrazici ca la crestini  nu exista asa ceva ??


Problema e ca in in cultura predominanta in tara asta daca unu isi bate nevasta nu o face in virtutea unor drepturi/indatoriri oferite de Biblie/"traditia crestina", ci o face ca nu ii place fata ei, ca a pierdut Steaua, ca nu face gogosi calumea etc . Iar in teorie o femeie batuta e protejata de legile si institutille  statului, iar ala suporta consecintele .

In tarile islamiste in care legea se confunda cu invataturile Coranului, o femeie abuzata nu are carei institutii sa se adreseze daca "pedeapsa" aplicata de sot coincide cu invataturile dintr-o carte religioasa!! Pe scurt, in Romanica noastra nu exista temei legal ca un barbat sa isi bata nevasta, pe cand in Arabia Saudita exista.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate