Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Copii sanatosi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Intotdeauna am avut convingerea ca, cu cat cocolosesti mai mult un copil, cu cat il imbraci mai gros, il speli la fiecare 10 minute "ca-i plin peste tot de microbi", cu atat copilu' devine bolnavicios. Parca daca e atat de cocolosit, nu poate sa-si intareasca sistemul imunitar, pe langa asta, parca sunt mereu dependenti de mama, tata, bunica, ca ei nu pot face nimic singuri ca "poate se lovesc/ patesc ceva".
     Fiica-mea are 5 ani, dar pana acu n-am avut probleme cu ea(in sensul de cine stie ce boala, ca nu vorbim aici de julituri in genunchi, cazaturi etc...de fapt asta cred ca e farmecul si asa descopera lumea ce-l inconjoara si devine independent), dar nici n-am exagerat cu obsesiile astea, de-asta poate ma si intriga cand vad cate una de-asta ca picata din luna, de parca ea nu tot aici a trait, parca n-o stiam de mica, jucandu-se in noroi si n-a mai murit...eeei, da' copilu' ei trebuie saracu' "frecat" pana i se duce pielea de pe maini, ca are microbi si baga mana-n gura. Zii, sa mori tu !! Imi vine cand vad cate una de-asta sa-i bag cate-o bucata ca sa-si aminteasca ca noi mblam desculte( era mai misto si alergam mai repede), ne intrau adeseori spini in talpi, faceam castele din namolul de pe marginea santului si iata-ne.

Ce le determina pe femeile (mamele) astea sa se comporte asa, limitandu-i in primul rand, propriului copil orizontul de dezvoltare, de cunoastere?

Edited by red-rose, 28 February 2011 - 19:28.


#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postred-rose, on 28th February 2011, 19:27, said:

...


Acum depinde si pe unde lasi copilul sa umble descult si sa bage orice in gura. Una e in curte la tara, sau undeva in padure, si alta e in spatiul verde din fata bocului unde isi fac nevoile toti cainii din cartier si din bloc. In rest sunt de acord cu tine ca, copii crescuti in aer liber, sunt mai sanatosi in general.

Edited by citronelle, 28 February 2011 - 19:51.


#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcitronelle, on 28th February 2011, 19:50, said:

Acum depinde si pe unde lasi copilul sa umble descult si sa bage orice in gura. Una e in curte la tara, sau undeva in padure, si alta e in spatiul verde din fata bocului unde isi fac nevoile toti cainii din cartier si din bloc. In rest sunt de acord cu tine ca, copii crescuti in aer liber, sunt mai sanatosi in general.
:blink:
daaa, ca-n curtea de la tara n-ai vaci, oi, caini, gaini, porci

sa mai zic ca mamaia sigur n-a vaccinat veci cainele?

e murdar copilu' ? nu-i bai, il iei de turul pantalonilor si-l vari in cada si dai cu dusul pe el. cand veneam de la bunici, ma punea mama sa ma dezbrac in fata usii apartamentului ca miros a fum, animale etc -si-asta era o obsedata- de mai bine ma duceam inapoi. acolo era viata, tata

Edited by red-rose, 28 February 2011 - 19:59.


#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Acu jumatate de an as fi zis la fel.

Acum nu. Viata m-a pedepsit si m-a invatat minte. Si am grija de botzul de aur ca de ochii din cap.

#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postred-rose, on 28th February 2011, 19:52, said:

:blink:
daaa, ca-n curtea de la tara n-ai vaci, oi, caini, gaini, porci

sa mai zic ca mamaia sigur n-a vaccinat veci cainele?

e murdar copilu' ? nu-i bai, il iei de turul pantalonilor si-l vari in cada si dai cu dusul pe el. cand veneam de la bunici, ma punea mama sa ma dezbrac in fata usii apartamentului ca miros a fum, animale etc -si-asta era o obsedata- de mai bine ma duceam inapoi. acolo era viata, tata


Nu stiu cum e organizata curtea la mamaia ta la tara, dar de obicei animelele nu alearga in voie prin toata curtea, au locul lor special amenajat, unde se face curat regulat. Cainele n-a patit nimic pentru ca probabil a fost norocos si n-a avut de la cine sa se infecteze, insa oamenii de la tara care nu prea respecta regulile de igiena au probleme cu viermisorii.

#6
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
OFF: ceva gen "GALEATA"

ON: red-rose cand o sa dai peste una care da mancare copilului la ora fixa ca asa scrie in carte o sa-ti dai seama ca ceea ce vezi tu nu e nimic ... sa-ti tii copilul infometat sau sa indesi mancarea in el ca "la fix 2 ore si 15 minute de la ultima masa trebuie" e cu totul altceva si e destul de "comic" (mai mult de plans) uneori dar cine sa le explice ca vara copilul trebuie lasat imbracat cat de lejer si nu imbracat pana si cu fes (cand acum peste 20 de ani umblai in hainele de la mama natura pe afara)
Copii care sunt mai "chinuiti" de mame au mai multe probleme medicale deoarece nu produc anticorpi ca de la primele simptome baga antibiotice in ei si dupa cum se stie orice medicament luat timp indelungat produce anticorpi impotriva sa deci oarecum devii imun la unele substante din el si trebuie marita doza ... de aici stiti ce urmeaza

@citronelle ai auzit tu pe cineva ca a murit de la "viermisori" ??

Edited by cutremurul, 28 February 2011 - 20:38.


#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postcutremurul, on 28th February 2011, 20:37, said:

@citronelle ai auzit tu pe cineva ca a murit de la "viermisori" ??


De viermisori nu moare nimeni, dar tot sunt neplacuti si indezirabili.  Nu zic ca tii copilul in casa sterliziat si sigilat, dar daca tot il lasi afara macar ofera-i un spatiu de joaca cat de cat sanatos. Sau nu-l lasi sa se balaceasca intr-un lac mic, secat, plin de gunoaie, pe principiul ca lasa ca isi creeaza anticorpi.

#8
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postcitronelle, on 28th February 2011, 20:46, said:

De viermisori nu moare nimeni, dar tot sunt neplacuti si indezirabili.  Nu zic ca tii copilul in casa sterliziat si sigilat, dar daca tot il lasi afara macar ofera-i un spatiu de joaca cat de cat sanatos. Sau nu-l lasi sa se balaceasca intr-un lac mic, secat, plin de gunoaie, pe principiul ca lasa ca isi creeaza anticorpi.
In cazuri grave si netratate se poate face ocluzie intestinala si se moare. Bun, e foarte putin probabil in civilizatia de azi, cand eram eu mica o fetita din bloc a murit de la asta.

#9
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Chiar daca nu-l lasi, oricum o face.

In copilarie aveam un asemena prieten, ma-sa fiind asistena medicala l-a indoctrinat de mic "Nu atinge, nu face, nu baga" etc. Era rasul cartierului. Vara nu mai zic, iesea la 9 intra la 11 in casa, avea program de somn, nici dimineata nu statea in soare ca "facea" insolatie. Seara iesea de la 5 la 6 si iar in casa. Noi ne jucam in nispi cu masinute, tuneluri, ganganii, el statea si se uita. La un moment dat il "botezasem" "Impesacabilul"

Sunt de acord cu, cresterea sanatoasa a copilului, dar nici chiar in halul in care-l privezi de copilarie si tot ce inseamna ea.

#10
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcitronelle, on 28th February 2011, 20:33, said:

Nu stiu cum e organizata curtea la mamaia ta la tara, dar de obicei animelele nu alearga in voie prin toata curtea, au locul lor special amenajat, unde se face curat regulat. Cainele n-a patit nimic pentru ca probabil a fost norocos si n-a avut de la cine sa se infecteze, insa oamenii de la tara care nu prea respecta regulile de igiena au probleme cu viermisorii.
bunicu' a fost veterinar, dar sigur n-a vaccinat cainele, si da, animalele au curte separata (sura se zice la noi) dar aveam acces non-stop.

View Postcutremurul, on 28th February 2011, 20:37, said:

OFF: ceva gen "GALEATA"

ON: red-rose cand o sa dai peste una care da mancare copilului la ora fixa ca asa scrie in carte o sa-ti dai seama ca ceea ce vezi tu nu e nimic ... sa-ti tii copilul infometat sau sa indesi mancarea in el ca "la fix 2 ore si 15 minute de la ultima masa trebuie" e cu totul altceva si e destul de "comic" (mai mult de plans) uneori dar cine sa le explice ca vara copilul trebuie lasat imbracat cat de lejer si nu imbracat pana si cu fes (cand acum peste 20 de ani umblai in hainele de la mama natura pe afara)
Copii care sunt mai "chinuiti" de mame au mai multe probleme medicale deoarece nu produc anticorpi ca de la primele simptome baga antibiotice in ei si dupa cum se stie orice medicament luat timp indelungat produce anticorpi impotriva sa deci oarecum devii imun la unele substante din el si trebuie marita doza ... de aici stiti ce urmeaza

@citronelle ai auzit tu pe cineva ca a murit de la "viermisori" ??

oooo, da' cate nu sunt de trezesc bebeii de nu stiu cate ori pe noapte ca trebuie indopati saracii

View Postcitronelle, on 28th February 2011, 20:46, said:

De viermisori nu moare nimeni, dar tot sunt neplacuti si indezirabili.  Nu zic ca tii copilul in casa sterliziat si sigilat, dar daca tot il lasi afara macar ofera-i un spatiu de joaca cat de cat sanatos. Sau nu-l lasi sa se balaceasca intr-un lac mic, secat, plin de gunoaie, pe principiul ca lasa ca isi creeaza anticorpi.
baut-am apa din baltile din drum si-s aci inca ;)

View PostOscilatrix, on 28th February 2011, 20:53, said:

In cazuri grave si netratate se poate face ocluzie intestinala si se moare. Bun, e foarte putin probabil in civilizatia de azi, cand eram eu mica o fetita din bloc a murit de la asta.
eu stiu ca se face anual tratament pt asa ceva, ca ai, ca n-ai

#11
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postred-rose, on 28th February 2011, 19:27, said:

Ce le determina pe femeile (mamele) astea sa se comporte asa, limitandu-i in primul rand, propriului copil orizontul de dezvoltare, de cunoastere?

Prea mult timp liber. Lipsa altor preocupari. Nevoia de a demonstra ca sunt mame prevazatoare care au grija de copiii lor? Discutiile cu mamici setate pe aceeasi directie si schimbul continuu de informatie: nu-i dau aia ca..., nu-l las sa faca aia pentru ca.... si uite-asa ajung repede de la o pasarica la stoluri-stoluri.

Eu mi-am propus sa incerc sa imi cresc copilul normal. Anumite gesturi de igiena si preventie nu se mai justifica in aceeasi masura ca anii trecuti, dar s-au pastrat in traditie (ex. fierberea apei la bebelusi; ritual absolut necesar acum 30 de ani cand cele mai multe familii isi luau apa de la fantana din curte, iar riscurile de imbolnavire erau absolut reale. In aceste zile, apa de la robinet e destul de sigura, dar da, si eu o fierb de fiecare data.
Dar a crescut riscul bolilor luate din afara mediului familial (strada, scoala, magazine etc).

Si, legat de piticii de pe creier, eu tot incerc sa imi dau seama ce e mai periculos ptr fiica-mea cand face turul parchetului din casa (cu pupaturi si lins, of course): un pic de praf si mizerie sau niste chimicale din solutia de curatat parchetul (ca banuiesc ca ceva tot ramane pe-acolo, chiar si dupa clatire)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate