Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Misterul din Bucegi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#181
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Phobos, ma tem ca-ti fac concurenta. Am si eu niste poze tari. Dar, indiferent unde le-as fi facut, ar fi mai prudent sa spun de la inceput ca nu-s facute in Bucegi, ca altfel mi-e ca creste cuiva tensiunea prea brusc si prea tare Posted Image
Attached File  20150704_164021.jpg   428.53K   126 downloadsDeci...Asta era intrarea.
Attached File  20150704_163857.jpg   552.51K   124 downloadsAttached File  20150704_163951.jpg   552.47K   122 downloadsAsta era continuarea...
Attached File  20150704_163155.jpg   328.06K   123 downloads...Iar dupa cateva sute de metri, peretii tunelului devin asa.
Bineinteles, capatul tunelului nu se poate vedea pentru ca, asa cum mai spusesem o data si ma repet acum.........din poza se poate observa ca tunelul este nesfarsit...
Am pus o poza si cu mine si una cu cine mai eram pentru a nu zice nimeni ca le-am luat de pe imagini publice gasite pe net. Sunt poze reale, facute de mine in concediu.

Edited by Nvidia2010, 31 July 2015 - 12:45.


#182
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005

 Engineer_xxl, on 31 iulie 2015 - 10:35, said:

Cum ai trecut de usa cu pricina nebunaticule? Esti de-al lor?

Era între-deschisa.

#183
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Ca o mica paranteza, week end-ul acesta plec la Busteni sa-mi mai fac de cap putin. Daca are chef cineva de pe forum sa ne gasim la un camping/suc/traseu/stat la povesti...sa-mi trimita un mesaj, mi-ar face placere.

#184
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Nvidia2010, on 31 iulie 2015 - 16:00, said:

Ca o mica paranteza, week end-ul acesta plec la Busteni sa-mi mai fac de cap putin. Daca are chef cineva de pe forum sa ne gasim la un camping/suc/traseu/stat la povesti...sa-mi trimita un mesaj, mi-ar face placere.
Vrei sa vezi tunelul de sub Bucegi? Vorbesc serios!

Pentru amatorii de mister:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WuhwZ64gJn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by barbu78, 31 July 2015 - 22:10.


#185
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Sa-l REvad, poate vrei sa spui :) Glumesc...Normal ca mi-ar placea!

#186
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Nvidia2010, on 31 iulie 2015 - 22:14, said:

Sa-l REvad, poate vrei sa spui Posted Image Glumesc...Normal ca mi-ar placea!
Ia sa te lamuresti:
http://www.ziuaveche...eo-264586.html/

Edited by barbu78, 31 July 2015 - 22:51.


#187
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Salutari de pe Valea Cerbului (Busteni)! Acum o ora am ajuns si am trantit cortul...Daca ajunge cineva pe Valea Prahovei in acest week end, il astept la un foc de tabara si, bineinteles, la multe povesti in jurul lui...Oricum, peisajul nocturn aici face toti banii, asa ca deocamdata nu ma indur sa ma culc. Noaptea e inca tanara...

Edited by Nvidia2010, 01 August 2015 - 01:13.


#188
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010

 barbu78, on 31 iulie 2015 - 22:26, said:

Stai un pic, sa nu facem confuzie intre doua lucruri diferite: tunelul acela feroviar abandonat care urma sa lege Sinaia de Moroieni e una, o realitate DOVEDITA care se poate cerceta de catre curiosi la fata locului, in timp ce "tunelul secret de sub Bucegi" e cu totul alta, o realitate PRESUPUSA, legendara, exotica. Exista, desigur, si posibilitatea ca acel tunel feroviar sa mai ascunda secrete nedescoperite sau, in cel mai optimist scenariu pentru iubitorii de senzational, sa ascunda chiar intrarea in adevaratul tunel secret amintit. Insa personal nu cred varianta asta. Inclin sa cred ca, daca chiar exista un tunel secret sub Bucegi, nu are absolut nici o legatura cu acel tunel feroviar si se afla intr-un cu totul alt loc, cu siguranta undeva mult mai retras si mai in salbaticie, posibil intr-un loc greu accesibil, eventual care necesita alpinism pentru acces.

#189
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 Nvidia2010, on 31 iulie 2015 - 12:39, said:

Phobos, ma tem ca-ti fac concurenta. Am si eu niste poze tari. Dar, indiferent unde le-as fi facut, ar fi mai prudent sa spun de la inceput ca nu-s facute in Bucegi, ca altfel mi-e ca creste cuiva tensiunea prea brusc si prea tare Posted Image
20150704_164021.jpgDeci...Asta era intrarea.
20150704_163857.jpg 20150704_163951.jpgAsta era continuarea...
20150704_163155.jpg...Iar dupa cateva sute de metri, peretii tunelului devin asa.
Bineinteles, capatul tunelului nu se poate vedea pentru ca, asa cum mai spusesem o data si ma repet acum.........din poza se poate observa ca tunelul este nesfarsit...
Am pus o poza si cu mine si una cu cine mai eram pentru a nu zice nimeni ca le-am luat de pe imagini publice gasite pe net. Sunt poze reale, facute de mine in concediu.
Turda?

#190
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010

 marius87ism, on 08 august 2015 - 04:11, said:

Turda?

Cine stie cunoaste :) Exact. Ce-i drept, pe când faceam pozele acestea, chiar ma gândeam la tunelul secret din Bucegi si parca ma trecea un fior pe sina spinarii pe când incercam pentru o clipa sa-mi imaginez cum ar fi sa descopar ceva identic undeva in munte, necunoscut de nimeni...sau aproape de nimeni...

#191
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Nvidia2010, on 08 august 2015 - 03:31, said:

Stai un pic, sa nu facem confuzie intre doua lucruri diferite: tunelul acela feroviar abandonat care urma sa lege Sinaia de Moroieni e una, o realitate DOVEDITA care se poate cerceta de catre curiosi la fata locului, in timp ce "tunelul secret de sub Bucegi" e cu totul alta, o realitate PRESUPUSA, legendara, exotica.
Exista posibilitatea ca tunelul feroviar sa fie simburele de adevar care a generat legenda tunelului de sub Bucegi.
Cauta un om care sustine ca fost in acel tunel legendar si roaga-l sa te duca acolo!

Legendele se nasc foarte usor.
Cu multi ani in urma am lucrat undeva. Acum, aud o gramada de legende despre acel loc.

Edited by barbu78, 09 August 2015 - 18:27.


#192
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
barbu78, crezi ca ar fi posibil ca tunelul feroviar sa ascunda o cale de comunicare cu tunelul legendar? Adica sa fie punctul de plecare pentru a intra in celalalt tunel?
In alta ordine de idei, a vazut cineva cu ochii lui acel tunel feroviar abandonat? Stie cineva unde se afla intrarea in el dinspre Sinaia? Pentru ca nicaieri nu e precizata locatia exacta a lui iar când am ajuns in zona si m-am interesat, nimeni nu a putut sa ma ajute decat cu presupuneri, inclusiv cei de la gara Sinaia. Mi-ar placea sa-l pot explora macar la intrare...

#193
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Întrebarea se adreseaza oricui, nu doar lui barbu78...

#194
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Poate iti este de ajutor harta de pe http://wikimapia.org...ncă-nefinisata

#195
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Multumesc Barbu! Indicatia a fost foarte buna. Am vizitat si eu acest tunel. Pentru pasionati: cautati hotelul Mara, iar in zona este o curte imprejmuita cu gard. E proprietate privata si se pare ca acolo e o ciupercarie, intr-adevar. As recomanda totusi sa nu faceti ca mine: nu era nimeni acolo si n-aveam de gand sa plec fara sa vad tunelul, asa ca m-am strecurat prin gard, am mai escaladat ceva si intr-un final victorios m-am gasit in spatele curtii, unde recunosti imediat podetul peste rau si intrarea in tunel. As fi preferat sa-mi cer voie de la cineva ca sa intru acolo, dar repet, nu era nimeni si tunelul chiar doream sa-l vad cu ochii mei. Chestia asta ma facea sa ma simt cam intrus, dar...scopul scuza mijloacele. Concluzia mea: nu cred ca acest tunel are vreo legatura de orice fel cu legendarul tunel secret din Bucegi. E aproape o opera de arta, un obiectiv turistic absolut nepromovat, invaluit intr-un oarecare aer de mister si...cam atat. Mi se pare totusi un pic curios faptul ca intrarea in tunel e bine camuflata de niste mici hale, de parca nu s-ar fi dorit ca tot omul de rand care nimereste acolo sa dea cu nasul de tunel si sa caste prea mult gura la el. Dar probabil ca acele hale erau necesare ciupercariei si de aceea au fost ridicate, fara absolut nici un scop ascuns.

#196
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Nvidia2010, on 27 septembrie 2015 - 03:41, said:

Multumesc Barbu!
.......
Concluzia mea: nu cred ca acest tunel are vreo legatura de orice fel cu legendarul tunel secret din Bucegi. E aproape o opera de arta, un obiectiv turistic absolut nepromovat, invaluit intr-un oarecare aer de mister si...cam atat.
......
Mai sint citeva tunele in Bucegi...

#197
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Ma mai gândeam la o treaba, daca e sa existe un tunel legendar, din doua una: ori intrarea in el se face pe undeva intr-o zona izolata si greu accesibila, departe de pasii turistilor, ori se prea poate sa fie si ceva tocmai prea banal ca sa fie luat in calcul, cum ar fi de exemplu ca intrarea sa fie direct din statiune, intr-un loc pe care n-ai miza nici doi bani in acest sens, gen pivnita unui restaurant, subsolul unei case, gradina unui localnic...si lista poate continua...Eu cred ca si aceasta varianta e una foarte posibila...Si parca m-as hazarda sa afirm ca inclin sa cred in existenta acelui tunel. Nu stiu daca e doar unul sau e o intreaga retea ramificata, dar ceva cred oricum ca exista. Si mai sper ceva, ca cineva poate la un moment dat a descoperit ceva important dar nu vrea sa vorbeasca pe public despre asta. Astfel de persoane le astept oricând pe privat, cu real interes.

#198
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 14.04.2010

 Nvidia2010, on 27 septembrie 2015 - 03:41, said:

Multumesc Barbu! Indicatia a fost foarte buna. Am vizitat si eu acest tunel. Pentru pasionati: cautati hotelul Mara, iar in zona este o curte imprejmuita cu gard. E proprietate privata si se pare ca acolo e o ciupercarie, intr-adevar. As recomanda totusi sa nu faceti ca mine: nu era nimeni acolo si n-aveam de gand sa plec fara sa vad tunelul, asa ca m-am strecurat prin gard, am mai escaladat ceva si intr-un final victorios m-am gasit in spatele curtii, unde recunosti imediat podetul peste rau si intrarea in tunel. As fi preferat sa-mi cer voie de la cineva ca sa intru acolo, dar repet, nu era nimeni si tunelul chiar doream sa-l vad cu ochii mei. Chestia asta ma facea sa ma simt cam intrus, dar...scopul scuza mijloacele. Concluzia mea: nu cred ca acest tunel are vreo legatura de orice fel cu legendarul tunel secret din Bucegi. E aproape o opera de arta, un obiectiv turistic absolut nepromovat, invaluit intr-un oarecare aer de mister si...cam atat. Mi se pare totusi un pic curios faptul ca intrarea in tunel e bine camuflata de niste mici hale, de parca nu s-ar fi dorit ca tot omul de rand care nimereste acolo sa dea cu nasul de tunel si sa caste prea mult gura la el. Dar probabil ca acele hale erau necesare ciupercariei si de aceea au fost ridicate, fara absolut nici un scop ascuns.

Pai nu ai facut niste poze? Vreau sa inteleg de ce zici ca ar fi o opera de arta... adica nu e decat un amarat de tunel de tren...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate