Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Cum poate cineva sa aleaga sa CREADA?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Fumatorul, on 20th February 2011, 18:15, said:

Arpi,

O ideologie e o propunere, până la urmă...Creștinismu', liberalismu', social-democrația etc. sunt ideologii, fie ele revelate sau nu(nu asta e discuția)...Se poate întâmpla să crezi că o ideologie poate fi Soluția, nu? Uite, la un anumit moment, au fost destul de mulți intelectuali care au ales marxismu', de exemplu...Analizându-l și alegându-l pe post de Soluție.
Tu n-ai ales să crezi în ateism, tu ai ales să nu crezi că Soluția e creștinismul.
Teismul, nu crestinismul.
Altfel, bine zis.

 lawrence38, on 20th February 2011, 18:28, said:

Frica de moarte, de neant, nevoia de a "crede" ca e ceva dincolo.
Eu n-am tinut sa fie ceva dincolo, la inceput.
Doar ca n-am admis niciodata ca Universul e hazard. Mi s-a parut prea complexa viata asta cu tot ce-i in ea ca sa n-aiba un Originator si un Coordonator.
Chiar daca nu pricepem noi cum si ce.
De acolo, am procedat prin eliminare, politeismul e cam nese, budismul nu-i departe de ateism, islamul e scary/naspa, iudaismul e prea specific, crestinismul ramane, si din el catolicismul nu merge din cauza infailibilitatii si altor chestii, protestantismul iar nu din cauza predestinarii si altor aspecte, deci sunt ortodox neentuziast, dar ortodox totusi.

#20
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 arpisz, on 20th February 2011, 18:58, said:

Poate ti se pare foarte ciudat dar acela este umanismul (am unele rezerve dar in mare ma pot defini ca si umanist).

Măi, Arpi, măi,

Spui că umanismu' e alegerea ta...
De ce crezi tu că umanismu' e preferabil creștinismului?

#21
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Fumatorul, on 23rd February 2011, 00:14, said:

De ce crezi tu că umanismu' e preferabil creștinismului?
Dar ce crezi ca e uman in concepte ca "iad", "eterna damnare", "pacat originar"? Primele doua sunt, parca, inventii crestine, nu-i asa?

Edited by ain, 23 February 2011 - 00:40.


#22
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

 arpisz, on 20th February 2011, 19:02, said:

Cum poate cineva sa aleaga sa CREADA in ateism?
Cum poate cineva sa aleaga sa CREADA in inorogul roz invizibil?
Cum poate cineva sa aleaga sa CREADA in Dumnezeu?

M-ar interesa in special parerea coforumarilor credinciosi cum au ajuns ei sa aleaga sa creada in zeul lor respectiv si cum cred ei cum am ajuns noi ateii sa facem aceeasi alegere de a crede ceva?

Daca tot ne acuzati ca noi alegem sa credem in ateism (orice ar insemna asta) macar explicatine si noua ce intelegeti prin aceste vorbe mesterite dar fara prea multa substanta aparenta in ele


Cum poate cineva sa alega gandind ceea ce deja gandeste ? (Ne-gandind!)
Gandul ce-l gandesti il alegi NE-gandind !


Cum poate cineva sa creada in ceva fara sa creada in crezul credintei?
Crezul vine de dincolo de crez ...din inconstient...adica nu poti stii dece crezi ceea ce crezi ... crezul e din ne-crez !

Cum poate cineva sa creada in ateism fara sa-i intre ateismul de-afara-n scafarlie ? ( Negand "stiutul" doar !)
Cum poate cineva sa creada in Dumnezeu fara sa-i intre Dumnezeu de-afara-n scafarlie ? ( Negand "stiutul" doar !)
Cum poate fi cineva constient de ...inconstienta ? (Nu poate !)


PS: Gandurile si "crezurile" vin din negandire adica din ....prostie ! Ca daca zici ca tu iti poti alege rational ce gand sa gandesti ...deja gandesti si gandind asa nu faci decat o regresie la infinit in lantul cauzal al  gandului concret !
Regresie la infinit = Prostie !
:thumbup:

Edited by perplexmind, 23 February 2011 - 00:49.


#23
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 ain, on 23rd February 2011, 00:34, said:

Dar ce crezi ca e uman in concepte ca "iad", "eterna damnare", "pacat originar"? Primele doua sunt, parca, inventii crestine, nu-i asa?

Ain,

Nu cred că astea-s argumentele lui Arpi....Nici măcar nu cred că astea-s argumente...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate