Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#181
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru Deutschland-Ticket va trebuie un cont in banca. Plata se face prin transfer bancar. Nu se poate cu cardul, nu merge cash.
Valabilitatea incepe din prima zi a lunii si pana in a 10-a zi puteti sa renuntati la abonament. Deci pentru turism, trebuie sa vi-l luati inainte si sa-l anulati in aceeasi luna.

De asemenea trebuie sa va faceti cont la Deutsche Bahn sau MVG pe site ca sa aratati biletul de pe telefon. Fizic vine o cartela abia peste o luna. Am comandat si eu miercuri tichetul si nu vad ca mi-au procesat comanda. Mie imi trebuie, ca s-a cam terminat cu home office-ul :(

#182
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Eu am aflat de el ca dau pe aplicatie sa vad anumite trasee, orare etc si imi tot apare "Do you have a Deutschland-Ticket?"

Am facut acum o simulare si aparent pot sa cumpar cu Revolut, introducand si IBAN-ul. Am ajuns pana in punctul de 'jetzt kaufen', deci nu ar trebui sa fie probleme.

Totusi o sa il cumpar in 26 cand stau la Mc sa mananc faimosul si infamul McRib 🤤

#183
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Nu mai merge sa editez... am incercat acum sa cumpar si de pe telefon si de pe web, dar nu functioneaza.
Pe telefon, cand selectez pe verificare cu Verimi imi da pagina alba, iar pe laptop ma trimite pe site-ul Verimi si, la fel, nimic nu se intampla.

N-am noroc Posted Image

#184
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Uite aici un articol recent:

https://www.exberlin...-bvg-transport/

How do I cancel my Deutschlandticket?
You can cancel your subscription on the Deutsche Bahn website or app. Just remember to do so before the 10th of the calendar month to avoid being charged for that month.


What is the Deutschlandticket?
The €49 ticket, also known as the “Deutschlandticket”, is a monthly subscription ticket that gives you access to all public transport throughout Germany (excluding most ICE, IC or EC trains). Once you’ve signed up for the subscription, €49 will be debited from your account every month. The Deutschlandticket ticket has been valid for use since May 1st.

#185
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Bun. Hai ca se rezolva. Am sunat la call center la ei si mi-au spus ca aplicatia lor e fucked up, chiar asa mi-a zis tipul Posted Image si sa incerc sa iau de pe Mopla - o alta aplicatie care vand si ei D-T, doar ca nu e atata birocratie ca la Deutsche Bahn.

Aparent, la Verimi trebuie sa le dai si poza dupa CI, pasaport + poza selfie/video + cont bancar Posted Image si asa se asigura Deutsche Bahn ca esti 'legit'

#186
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Deci pe mo.pla, cumperi biletul si ai optiunea de pause subscription cu resume anytime.

Your subscription
Current ticket valid until 31.01.2024
Pause 01.02.2024 - 30.04.2024

E ok aplicatia, desi e doar pentru D-T si transportatori mici regionali. Daca aveti nevoie de alte bilete de tren, atunci DB. Insa pentru a achizitiona D-T e mult mai buna decat DB unde iti cere si pe masa si pe tacsu doar ca sa cumperi un bilet.

Acum sper doar sa nu se anuleze zborul si sa fie vreme ok la final de luna Posted Image

#187
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 Bursul, on 05 ianuarie 2024 - 08:47, said:

Pentru Deutschland-Ticket va trebuie un cont in banca. Plata se face prin transfer bancar. Nu se poate cu cardul, nu merge cash.
Valabilitatea incepe din prima zi a lunii si pana in a 10-a zi puteti sa renuntati la abonament. Deci pentru turism, trebuie sa vi-l luati inainte si sa-l anulati in aceeasi luna.

De asemenea trebuie sa va faceti cont la Deutsche Bahn sau MVG pe site ca sa aratati biletul de pe telefon. Fizic vine o cartela abia peste o luna. Am comandat si eu miercuri tichetul si nu vad ca mi-au procesat comanda. Mie imi trebuie, ca s-a cam terminat cu home office-ul :(
Noi am cumparat D-T acum 2 ani de la automatul din gara. Se vindeau inclusiv la automatele din autobuz.

#188
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Ala era altul cu 9 euro.

#189
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
E fix acelasi, doar pretul difera. Pt ca a fost un succes (52 milioane bilete vandute in perioada iunie-august 2022), l-au  reintrodus in mai 2023 la pretul de 49€, pret pe care il garanteaza pana la sfarsitul lui aprilie 2024.
Sa inteleg (din ceea ce zici) ca nu se poate cumpara de la automate?



#190
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Exact. Nu se poate lua de la automate, nici de pe net cu cardul. Doar transfer bancar.

#191
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Pentru cei care vor calatori (mult) in Germania si au nevoie de bilet, recomand Deutschland Ticket cumparat de pe aplicatia mo.pla - fara batai de cap ca la DB. Interfata usoara, plata rapida, deschizi aplicatia esti direct pe bilet. Functioneaza si cu screenshot, nici nu trebuie sa ai aplicatia, adica se poate cumpara si trimite unei alte persoane.

Am fost controlat doar in trenul spre Austria/inapoi la Munchen. In rest, am circulat cu tramvai, autobuz, metrou in Munchen, nu m-a intrebat nimeni nimic de sanatate.

Amenda e de 60 de euro. Merita riscul pentru cei aventurieri Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate