Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#127
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salutare. M-am intors de la Munchen: 2 surprize placute si una nu prea.
Surprizele placute:
- exelentul transport in comun (metro, S-bahn si tamvai in special): poate dna Firea face vreo vizita pe acolo (sunt magazine numeroase si de firma si acoloPosted Image ) si se inspira. Tot aici am vazut pt prima data si autobuze cu remorca pt pasageri: ceva in genul celor cu burduf, numai ca aici era efectiv o remorca amenajata pentru transport de pasageri (pe linia 50 am vazut asa ceva). Desi pare inspaimantator cand te uiti pe harta mijloacelor de transport,dupa ce te obisnuiesti putin devine chiar simplu sa te orientezi. In mijloacele de transport cu care am mers eu, atat in weekend cat si in zi lucratoare nu am vazut aglomeratie: toate lumea avea loc sa stea jos si , eventual erau si cativa "excentrici" care, desi aveau locuri, preferau sa stea in picioare
- numarul mic de masini in trafic ( la 25-30% fata de traficul din Bucuresti), probabil generat de posibilitatea de a circula decent cu mijloacele de transport in comun

Surpriza mai putin placuta:
- homeless-ii care dormeau pe strada, fara a fi luati la intrebari de politie; am stat in zona centrala, langa Karlsplatz, si am vazut vreu 4 perechi de asfel de persoane (1 pereche sigur era de romani, pt ca i-am auzit vorbind); saltelele raman intinse pe trotuar si ziua, dar frumos aranjate!

In rest, orasul a fost o surpriza placuta pentru mine, comparabil cu Viena (care pt mine era nr 1), oras care merita cel putin un city break, daca nu chiar o vacanta mai mare. Eu oricum sigur o sa mai revin, mai am inca de vizitat.

#128
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Surpriza neplacuta o s-o intalnesti in toate orasele mari sle Germaniei.
Munchen merita mai mult decat un city break. In plus, exista transport si variante de bilete cu care, in max 2h, ajungi in zonele montane pt drumetii, in AT, etc.

#129
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010

View Postbogwol, on 04 martie 2020 - 10:10, said:


Surpriza mai putin placuta:
- homeless-ii care dormeau pe strada, fara a fi luati la intrebari de politie; am stat in zona centrala, langa Karlsplatz, si am vazut vreu 4 perechi de asfel de persoane (1 pereche sigur era de romani, pt ca i-am auzit vorbind); saltelele raman intinse pe trotuar si ziua, dar frumos aranjate!
Nu e chiar o surpriza avand in vedere chiriile care se percep in orase gen München, Frankfurt etc. Multi germani se trezesc dupa 40 de ani de munca cu o pensie de 700-800 euro. De banii astia nu-si permit decat un loc la un azil in Bulgaria. Dar nu-i bai. Acum ca Turcia a redeschis granitele o sa primim "sange proaspat".

#130
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 04 martie 2020 - 11:42, said:

Munchen merita mai mult decat un city break. In plus, exista transport si variante de bilete cu care, in max 2h, ajungi in zonele montane pt drumetii, in AT, etc.

Chestia cu biletele/abonamentele m-a uimit si pe mine; de exemplu, un bilet de o zi de la aeroport la Munchen si tot ce inseamna zona respectiva este (parca)14,6 euro  in timp ce un abomament de grup (pana la 5 persoane), pe aceasi zi si aceasi arie de acoperire, costa 24,3 Euro. Noi am fost 3 persoane; mintea romanului a functionat imediat - oare nu gasesc inca 2 romanasi verzi de-ai nostri si mai amortizez din cheltuieli?Posted Image Posted Image Posted Image . Serios vorbind, sistemul de abonamente (nu numai de transport), parca te imbie sa calatoresti, sa vezi, sa cercetezi, sa descoperi.
Nu m-am putut opri sa fac o comparatie cu Romania: daca la ei achizitionezi un acces pt familie/grup cu o valoare semnificativ redusa fata de valoarea accesului x nr persoane, la noi treaba e simpla: bilet acces x nr persoane, adica nicio facilitate!
Acelasi lucru l-am remarcat si la Viena, ultima data cand am fost la gradina zoo: un bilet de intrare era (atunci) 14- 16 euro, iar un abonament pe an era in jur de 40 euro!!!! Pai sa te tot duci sa vezi. Chiar am intalnit o doamna austriaca care se ducea aproape zilnic la pavilionul cu urangutani si imi povestea ca se imprietenise cu unul din urangutani: in timp ce stateam de vorba, chiar a venit respectivul urangutan la geamul unde eram si a "salutat-o"

#131
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 04 martie 2020 - 10:10, said:

- numarul mic de masini in trafic ( la 25-30% fata de traficul din Bucuresti), probabil generat de posibilitatea de a circula decent cu mijloacele de transport in comun

Orasele germane sunt altfel construite, daca te deplasezi doar la/de la munca nu treci prin oras, cel putin nu prin partea lui centrala prin care presupun ca ai trecut tu. Ai tot felul de centuri, autostrazi si drumuri nationale care te ajuta sa eviti centrul fie prin tuneluri, fie prin pasaje suspendate. E si in avantajul turistului care nu prea da nas in nas cu puhoiul de masini ca in Romania.


View Postbogwol, on 04 martie 2020 - 10:10, said:

Surpriza mai putin placuta:
- homeless-ii care dormeau pe strada, fara a fi luati la intrebari de politie; am stat in zona centrala, langa Karlsplatz, si am vazut vreu 4 perechi de asfel de persoane (1 pereche sigur era de romani, pt ca i-am auzit vorbind); saltelele raman intinse pe trotuar si ziua, dar frumos aranjate!

Cam prin toate orasele mari e asa, in Stuttgart am vazut odata o satra de "romani" care se instalasera cu corturi in parcul de langa opera. Ii lua politia si cand le dadea drumul ei tot acolo se intorceau, mi se facea o rusine de numa cand treceam pe acolo......

View Postbogwol, on 04 martie 2020 - 10:10, said:

In rest, orasul a fost o surpriza placuta pentru mine, comparabil cu Viena (care pt mine era nr 1), oras care merita cel putin un city break, daca nu chiar o vacanta mai mare. Eu oricum sigur o sa mai revin, mai am inca de vizitat.

Ca stil München seamana cu Viena, ca atmosfera mie mi s-a parut mai latin, nu degeaba e deseori numit "cel mai nordic oras italian". Cred ca doar pentru a vizita muzee ai nevoie de o saptamana la München, daca mai planuiesti sa calatoresti in jur te intinzi si mai mult. Eu l-am vizitat de vreo 4 ori, vreo 10-14 zile in total si tot as mai avea Posted Image

Edited by giuliani, 05 March 2020 - 09:16.


#132
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol, f multe gradini zoo au abonamente anuale (nu doar in DE). Asemenea si muzeele. Iar daca ne referim strict la Munchen/Bavaria, ce sa zicem de biletul anual pt castelele din Bavaria care costa 45€/an/pers sau 75€/an/2 pers?

#133
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbogwol, on 04 martie 2020 - 10:10, said:

- numarul mic de masini in trafic ( la 25-30% fata de traficul din Bucuresti), probabil generat de posibilitatea de a circula decent cu mijloacele de transport in comun
Eu nu merg cu masina in centru. E o prostie, pentru ca nu exista parcari libere. In 30 de minute sunt de acasa in centru, adica chiar in centru. Masina ar trebui sa o parchez (daca gasesc loc) undeva la 500 m si sa merg pe jos. Inutil.
Aglomeratie este, cand se vine si se pleaca de la lucru: 7:30-9:00 si 15:30-18:30, atat la masini cat si in mijloacele de transport in comun. In U2 stai ca sardelele dimineata la 08:00. Saptamana trecuta a fost vacanta, lumea a mai plecat prin concedii. De exemplu acum, luni chiar au fost libere strazile, dar marti s-a revenit la normal.

Homlesii sunt oameni care vor sa locuiasca acolo, probabil cersetori. Ma indoiesc ca nu exista, locuri speciale pentru oameni de genul asta, unde pot sa locuiasca.

#134
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostBursul, on 05 martie 2020 - 09:37, said:

Saptamana trecuta a fost vacanta, lumea a mai plecat prin concedii. De exemplu acum, luni chiar au fost libere strazile, dar marti s-a revenit la normal.

Ei, inseamna ca eu am prins exact momentul propice: am fost de vineri (saptamana trecuta) pana luni  inclusiv.

View Postdariuscha, on 05 martie 2020 - 09:13, said:

ce sa zicem de biletul anual pt castelele din Bavaria care costa 45€/an/pers sau 75€/an/2 pers?
De cate ori poti sa vizitezi acelasi castel fara sa te plictisesti? Mie mi-ar ajunge de maxim 3 ori. Asa ca abonamentul la castele e relativ. In schimb, la gardina zoo e tot timpul altceva, acolo m-as duce o data pe saptanana....

#135
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Am abonament la zoo. Nu cred ca o sa mergi in fiecare saptamana, pentru ca sunt si alte locuri de vizitat.

Eu am fost de maxim 4-5 ori pe an.

#136
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol, nu e vorba de acelasi castel, ci de o lista intreaga, din tot landul Bavaria, castele pe care poti sa le vizitezi cand vrei timp de un an de zile de la achizitionarea biletului. Si despre cat platesti pt asta!

#137
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 05 martie 2020 - 10:33, said:

De cate ori poti sa vizitezi acelasi castel fara sa te plictisesti? Mie mi-ar ajunge de maxim 3 ori. Asa ca abonamentul la castele e relativ. In schimb, la gardina zoo e tot timpul altceva, acolo m-as duce o data pe saptanana....

Depinde de castel/muzeu. Unele au gradini mari unde te plimbi ca intr-un parc, altele sunt muzee pentru care ai nevoie de mai mult timp pt a le vizita in liniste. De exemplu la Galeriile Ufizzi sau Louvre cred ca poti merge saptamanal si dupa un an de zile tot mai ramane ceva de vazut (evident, daca esti pasionat de arta). La Deutsches Museum din München eu cred ca as putea merge saptamanal cativa ani de zile si tot as gasi ceva de vazut, facut , experimentat.

View Postdariuscha, on 05 martie 2020 - 10:59, said:

bogwol, nu e vorba de acelasi castel, ci de o lista intreaga, din tot landul Bavaria, castele pe care poti sa le vizitezi cand vrei timp de un an de zile de la achizitionarea biletului. Si despre cat platesti pt asta!

Stii cumva cum se numeste biletul ala sau cum in gasesc? Poate o fi existand asa ceva si pt alte landuri..

#138
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgiuliani, on 05 martie 2020 - 11:14, said:

La Deutsches Museum din München eu cred ca as putea merge saptamanal cativa ani de zile si tot as gasi ceva de vazut, facut , experimentat..
Nu mi se pare extraordinar de mare. Totusi m-a marcat sectiunea de minerit. E lunga da-o-n fras' si la un moment dat voiam sa ies. Numai tunele inguste si intunecate ca intr-o mina. Daca sunteti pasionati e misto.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tdNMHiTs03o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#139
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postgiuliani, on 05 martie 2020 - 11:14, said:

Stii cumva cum se numeste biletul ala sau cum in gasesc? Poate o fi existand asa ceva si pt alte landuri..
https://www.schloess...ahreskarten.pdf

Asta cu abonamentele e relativa, poate fi rentabila. Dar trebuie folosit pe masaura, este cam ca la all-you-can-eat, ptr unii este rentabil, pentru majoritatea nu prea.
Eu de ex am trecut in ultimii 10 ani de zeci de ori pe langa Neuschwanstein, egal daca pe jos sau pe bicicleta. Casa noastra este la vreo 7km. De vizitat l-am vizitat o singura data. Si o sa mai intru inca o data in cativa ani, cu fii-mea.

#140
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 05 martie 2020 - 11:19, said:

Nu mi se pare extraordinar de mare. Totusi m-a marcat sectiunea de minerit. E lunga da-o-n fras' si la un moment dat voiam sa ies. Numai tunele inguste si intunecate ca intr-o mina. Daca sunteti pasionati e misto.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tdNMHiTs03o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am stat o zi intreaga acolo, de la deschidere pana la inchidere. Cel mai mult am petrecut la departamentul dedicat conquiztadorilor si calatoriilor in jurul lumii, la fizica, avioane si mori de vant, si pana la urma tot superficial le-am tratat pentru ca nu am apucat nici pe departe sa citesc tot. Mi-a parut rau ca nu am apucat sa stau mai mult de 1h30 la sectiunea cu planetele si sistemul solar
Prin alte departamente ca cel amintit de tine doar am alergat sa ajung mai repede la ce mi se parea mai fascinant.

Raman la parerea ca pentru a vedea in mare ce e de vazut acolo e nevoie de minim 3-4 zile. Doar pentru fizica as avea nevoie de 1 zi...

Dar asta sunt eu, probabil pentru un inginer e mai fascinant :)



Nu stiu cat de mare e, insa e cel mai mare muzeu de stiinta din lume si are vreo 30.000 de exponate.

#141
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Si cand te gandesti ca astia care stau in oras au fost doar de 2 ori si asta datorita copilului. Am mai fost si la Alte Pinakothek, muzeul cu picturi si atunci m-am intalnit cu un prieten. Am tot asteptat sa merg cu cineva sa mai toate muzeele, cred ca le voi vizita pe rand cu asta micu.

Aaa, am mai fost si la ala BMW cu cumnatu. In ultima juamte de ora am descoperit ca mai e o sectiune jos care era mai interesanta pe care am vizitat-o in fuga ca se inchidea.

#142
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Du-te neaparat si la neue Pinakothek, e wow! La fel si Rezidenz e super faina.

#143
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Aaa am fost si la Residenz. :)
M-a luat un prieten cu forta !

Edited by Bursul, 05 March 2020 - 12:17.


#144
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgiuliani, on 05 martie 2020 - 11:14, said:

La Deutsches Museum din München eu cred ca as putea merge saptamanal cativa ani de zile si tot as gasi ceva de vazut, facut , experimentat.


L-am vazut; nu as putea spune ca m-a dat pe spate. Mai interesante au fost cele de la Speyer si de la Sinsheim si chiar de la Viena. Cand am intrat la inceput in Deutsches Museum si am mers la partea navala, am zis "wow, daca asa e tot muzeul va fi bestial". Insa restul muzeului nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor. E interesant de vazut, dar nu as reveni frecvent. Eu partea cu mineritul nu am descoperit-o....

View Postgiuliani, on 05 martie 2020 - 12:16, said:

Du-te neaparat si la neue Pinakothek, e wow! La fel si Rezidenz e super faina.
E frumos si Rezidenz, dar am patit aici ceea ce se cheama supraaglomerarea de informatii: ai atatea camere de vazut, incat spre sfarsit nu iti doresti decat sa se termine mai repede si sa te odihnesti putin.
Alt muzeu interesant mi s-a parut cel cu 5 continente. Aici e acum o expozitie temporara despre Japonia.
De asemenea, si expozitia de calesti de la Nymphenburg mi s-a parut foarte interesanta; parca sunt calestile din povestile cu zane de cand eram mic...

Edited by bogwol, 05 March 2020 - 14:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate