Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#55
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
Zici ca incep lucrarile la canalizare in zona Visani?
Da-mi voie sa-mi exprim indoiala.
Din cate stiu eu, si sper sa ma insel, nu exista niciun proiect de canalizare in Visani sat.
Se prea poate sa fie vorba de Visani  zona 2 peri, adica sus, pe aleea betonata.
E o zona mult mai dezvoltata decat a noastra, din cauza accesului, a fost o alee betonata printre vii pe vremea CAP-ului, chit ca acum e mai mult sparta, mai toarna cate o plomba, da merge.
In general acolo s-au facut mai multe investitii, initial la noi trebuia sa se investeasca intr-un transformator pt ca reteaua electrica era suprasolicitata, seara nu aveam deloc tensiune, stateam la lumanare, investitia s-a facut mai intai sus, pe noi amanandu-ne cu vreo doi ani.
Ehehe, cate reclamatii am mai facut si la E-on pe tema asta.

Deocamdata primarul se lauda in Visani cu urmatoarele realizari:
4 pubele de gunoi.... care in paranteza fie spus e un loc plin de mizerie si caini vagabonzi
plancarta de la intratea in Visan,si o noua numerotare a caselor, care inca nu s-a realizat, e pe vine.
si iluminarea publica, adica becuri pe stalp, asa din loc in loc, nu la fiecare, pazeasca sfantul.

nu a amintit nimic de canalizare, si nu ar fi ratat ocazia.

Edited by duamna, 29 March 2011 - 19:59.


#56
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Garantat ca nu se schmba nimic in urmatorii ani ! Cine sa faca ceva? Pentru ce ar face? Sunt curios daca au dat drumul la semaforul de la intersectie... :rolleyes: ...Doamne ce zile traim, sa ne bucuram de un semafor. Deh...un pas mic...adica, e ceva in plus,prea putin pt. a ne schimba viata dar destul cat sa ne faca sa mai visam ca peste ceva timp, ne va fi mai bine.
Cine stie ce-o mai fi si cand...
Ce canalizare...fosa septica(in cel mai bun caz) si noaptea golita cu un furtun. Rau e ca fosa de la blocurile noastre de pe deal e langa casele din vale...mi-e mila de oamenii de acolo...
Gaz...mai dureaza mult si bine...stiu ca unii au stat un an "bransati" la butelie.
Curentul electric cu fluctuatii...sa incercam sa ne asiguram pe langa casa si bunurile ca ne-om trezi ca frigiderul scoate fum,tv-ul are artificii iar becurile din casa ne vor crea o impresie de discoteca. Sa nu mai spunem de vecinii manelisti. Ehhh...vecinii nu ii alegem. Lasa, sa fie sanatosi si ei si noi. Si dezvoltatorul. Sa termine si culmea! Sa si functioneze. Nu sa apasam pe intrerupatorul de curent si sa iasa apa...calda :naughty:

Nu se va misca nimic. Nu-i an electoral.

#57
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
ei , tin sa te anunt ca exista o veste buna, sper sa compenseze.
reteaua electrica e nou nouta, nici n-a implinit doi anisori. nu cred sa existe fluctuatii de tensiune.
cel putin acum nu exista.
ei? ce zici? nu-i asa ca ti-am ridicat moralu'?
semaforu nu merge, deocamdata e de decor. dar vine o ziiii, vineee o ziii.
Cred totusi ca acolo o sa foloseasca fose ecologice, sau cum spunea betinal, statie de epurare.
apa reziduala e curata si se poate folosi la irigarea eventualului gazon, vie, copaci, popusoi, depinde ce ganduri aveti.
eu am de gand sa renunt la fosa traditionala si sa montez una de genul acesta.
Gaz exista in zona, cel putin blocurile din vale au, daca exista vointa se poate rezolva usor.
Cred eu ca principala problema e lipsa infrastructurii............ ei hai, ca folosesc cuvinte mari, ma rog, drumul de acces.

A trecut doua saptamani de cand am depus o petitie la primarie, mai sunt doua si trebuie sa dea un raspuns, conform legii.
Sunt curioasa daca face macar acest efort.

#58
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Garantat nu vor raspunde...cel putin mie nu mi-au raspuns. Ori o petitie scrisa, ori un mail, obligativitatea de a raspunde e aceeasi,in acelasi termen legal. Canci !...Ehhhh...ar fi bun un raspuns oficial.
Fluctuatii speram sa nu fie(oricum ne vom asigura si bunurile!),statia de epurare va functiona cu un anume pret, mai mare decat la canalizarea obisnuita iar"infrastructura"...si m-apuca dracii :deadtongue: ...
Buna inspiratie sa aleg proiectul asta, zona"dezvoltata" si dezvoltatorul pe care-l :kisstogether: (NU).
Ce sa mai zic...e ceva de vis!!! Vis urat.

#59
dana79_2002

dana79_2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.01.2011

View Postduamna, on 29th March 2011, 23:18, said:

ei , tin sa te anunt ca exista o veste buna, sper sa compenseze.
reteaua electrica e nou nouta, nici n-a implinit doi anisori. nu cred sa existe fluctuatii de tensiune.
cel putin acum nu exista.
ei? ce zici? nu-i asa ca ti-am ridicat moralu'?
semaforu nu merge, deocamdata e de decor. dar vine o ziiii, vineee o ziii.
Cred totusi ca acolo o sa foloseasca fose ecologice, sau cum spunea betinal, statie de epurare.
apa reziduala e curata si se poate folosi la irigarea eventualului gazon, vie, copaci, popusoi, depinde ce ganduri aveti.
eu am de gand sa renunt la fosa traditionala si sa montez una de genul acesta.
Gaz exista in zona, cel putin blocurile din vale au, daca exista vointa se poate rezolva usor.
Cred eu ca principala problema e lipsa infrastructurii............ ei hai, ca folosesc cuvinte mari, ma rog, drumul de acces.

A trecut doua saptamani de cand am depus o petitie la primarie, mai sunt doua si trebuie sa dea un raspuns, conform legii.
Sunt curioasa daca face macar acest efort.
Buna ziua!
Spuneti-mi va rog a fost vreodata maxi taxi pe drumul spre Visani?Va fi vreodata?

#60
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Din cate stiu,nu a fost si nici nu vad sa fie prea curand maxi-taxi dinspre si inspre Visan. Cu toate astea, dezvoltatorul in pledoaria sa pt. a-si vinde apartamentele,mentiona undeva la inceputul anului 2010 ca odata mutati oamenii in blocuri,va exista si un maxi-taxi ce ne va lega de civilizatie. Da-mi voie sa fiu sceptic si precaut in a crede asa ceva. Dar a zis...la fel cum a zis ca va face si calea de acces. A zis? A zis! Si a ramas...zis-ul...

#61
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010

View Postdana79_2002, on 30th March 2011, 16:30, said:

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog a fost vreodata maxi taxi pe drumul spre Visani?Va fi vreodata?


da, a fost de doua ori.
prima data cand a trecut un maxi taxi pe langa mine am crezut ca-i avion, nu stiam cum de s-a ratacit prin visani.
in ambele cazuri , minunea a durat mai mult de 3 zile, dar nu mai mult de o saptamana.
fireste, drumul a fost argumentul hotaritor.

maxi taxi va fi daca cursa Visan va fi rentabila dpdv economic.
daca operatorul isi farma masinile, si nici bilete nu vinde destule, ce rost are?

Edited by duamna, 30 March 2011 - 19:51.


#62
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Degeaba mergeti pe santier daca nu stiti exact ce se intampla acolo. Sau daca va spune omu... (eu...) tot nu sunteti multumiti sau puneti la indoiala.

Sa o iau cu inceputul.

Reteaua electrica pana in cartier este MEDIE TENSIUNE!! Retea noua cum spune si duamna.
Daca o sa va uitati pe unul din stalpii de medie tensiune din cartier este un transformator pentru a transforma la 220V FARA FLUCTUATII!!!! care (conform unui calcul al unui inginer) ar trebui sa asigure necesarul pentru toti consumatorii care sunt acum in cartier. Nu am retitnut exact care e cifra medie de consum per consumator...calculata de ei.

GAZUL METAN!!

Am vorbit zielele astea cu un director de la gaz. Situatia e sub control. Si anume dezvoltatorul a cerut ca bransamentul sa fie in luna iunie!! Asa figureaza in acte la ei. Daca se doreste pot veni si mai devreme.
Problema, sau mai bine zis conditia pentru a beneficia de bransamentul in magistrala (pentru cei care merg DES pe santier si totusi nu cunosc, magistrala trece la cativa metri de blocuri!!!) este una TEHNICA, si anume "UTILIZAREA" sau pe intelesul tuturor tevile din apartamente, de pe casa scarilor, de la vile, nu au proiect. Fiecare a avut mofturi.. bucataria mai la dreapta, aragazu mai la stanga, centrala mai nu stiu cum... De aceea sa optat pentru aceasta metoda. Deci acum se finalizeaza reteaua de gaz la vile dupa care se vor apuca de proiecte.
Acum mai intervine si problema vremii de afara, care nu a permis saparea unui sant prin care sa se monteze conducta de gaz pana la magistrala. Cand aceste 2 lucuri vor fi terminate se va face si bransamentul. Iar din ce mi-a zis dezvoltatorul ... mai amana un pic achizitionarea centralelor... si se va concentra pe celelalte finisaje.

Pe segmentul curent electric, gaz cunosc sus de tot oameni care m-au asigurat ca nu sunt probleme. Si m-am interesat (atat in toamna cat si acum) pentru ca sunt in zona niste povesti care circulau... Cum ca un tip are multe hectare de teren pe unde trece magistrala de gaz. El a facut niste case... si s-a gandit (mana in mana cu cei de la gaz... era si el un sefaras...) sa se faca si distribuitor de gaz si astfel nu le-a facut brasamentele la gaz decat daca au facut contractul prin dumnealui la niste preturi bineinteles umflate... Dar in cazul nostru ... nu se pune problema. Terenul respectiv e mai langa trei sarmale, pe dealurile de acolo.

Statia de epurare - nu vad de ce va tot legati de ea... atata timp cat nu o sa scoata miros... e una ecologica...

Strada asfaltata DE SUS.. de pe vremea CAP-ului nu se cheama 2 peri... ci STRADA FERMEI. Iar strada de jos strada Visani. S-au dat de curand NOI nume la strazile din zona... Puteti verifica si pe google - harti.

Dezvoltatorul a zis in 2010 ca va pune un microbuz visani-petrom bucium, cu conditia sa fie cereri. Si sa circule ceva de genul... din 30-in 30 minute, probabil pe baza de abonament. Daca nu sunt cereri... voi ati face o asemenea afacere daca ati fi in locul lui?

Priviti totul ca o afacere...

Si nu in ultimul rand... fac apel la un minim rationament... Poate sa cadea drobul cu sare... dar de ce sa ma dau acum cu capul de pereti? cand pot sa imi canalizez energiile catre lucruri pozitive...??!!  Si ca sa va molipsesc cu un pic de optimisim de la mine, vizavi de finalizarea in aceasta vara a cartierului, fac apel la urmatoarul lucru. Cand primiti apartamentul trebuie sa primiti garantie la centrala? da.... Primiti garantie la izolatia de pe acoperis...? DA... Si pentru tot ce este in cartier trebuie sa existe asa ceva.
Deci totul va fi functional.
Dezvoltatorul da 30 de ani garantie la izolatia de pe acoperis de exemplu. Asta va trebui sa fie scris intr-adevar negru pe alb intr-un act......

Ganditiva la un singur aspect, sa zicem ca peste 2 ani persoana x vrea sa predea contractul. Sta la ultimul etaj si ploua cu galeata in casa... Dezvoltatorul poate REvinde?... Deci el are interes sa faca treaba buna... Asta e parerea mea... Si e bine sa mai lasati din dramatism pentru primar ca o merita mai din plin...

Si DA.. sa fim cu ochii in patru cand primim apartamentele... TOT ce nu ne convine sa anuntam... si sa remedieze in cel mai scurt timp. Pana atunci... hai sa ne traim viata... ca e scurta rau!!

Bafta Crancena!

#63
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
http://maps.google.r...e...mp;t=h&z=15

aceasta este harta din zona satului Visani, cu denumirea strazilor

harta nu e actualizata cu noul cartier din 2011, ci e o poza de cand inca nu erau ridicate blocurile de tot, insa denumirea strazilor este actualizata!

Astept si eu cu nerabdare ce mesaj ii da primarul la petitia trimisa de duamna.

Bafta Crancena

Edited by betinal, 31 March 2011 - 09:58.


#64
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Ieri se lucra la fatada blocului 6, toata curtea interioara e numai santuri,sunt puse in pamant conductele de gaz, la 6 seara se turnau "shape"(nu zic sape) mecanizate in blocul 5, erau cativa si pe bloc.
Am ramas placut surprins de chestia asta. Recunosc, e printre putinele momente cand ma mai incanta ceva. Si anume faptul ca erau cativa muncitori. Regret ca n-am pozat, poate dadea bine.
Promit ca data viitoare.

#65
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Eu am fost azi, si am stat cel putin o ora pe santier.

Azi ar trebui sa termine cei cu gazul, cu santurile respective..., sau cel tarziu maine.

Iar perioada pe care o criticai de acum 2-3 saptamani cand a fost bine afara..., s-au rezolvat TERASELE la blocuri. Pe testate, nu ar mai trebui sa se infiltreze apa.

Au zis ca intra pe interioare puternic de luni, vin inca doua echipe astfel incat fiecare din blocurile Vg1-Vg4 sa aibe cate o echipa si sa rupa stilul la interioare. Mai putin la etajul superior unde mai trebuie sa se zvante peretii... dar se pot apuca si acolo de pilit... sa cada ce are de cazut...de pe pereti.... sa curete mizeria si cand se mai usuca sa dea tencuiala de finisare finala, apoi lavabil.

Deci... cum ti-am zis... te-ai aprins un pic...dar un pic cam tarziu... Asa as fi avut nevoie de sustinatori asta toamna... cand nu stiu daca ti-ai facut vocea prea mult auzita... dovada stand si stadiul mai in urma a lucrarilor de la VG3. Poate ai contractat mai pe urma...sau ai fost plecat din oras si nu ai stiut situatia din teren... nu imi explic... Oricum intra in linie dreapta si VG3 cat de curand. Lucrau inca la geamuri...  
Toate 4 vor sa le dea la gata cat mai curand posibil.

E bine insa in urmatoarele 2-3 saptamani sa mergem mai des pentru a mai da indicatii fiecare ce si cum sa faca.... daca sunt probleme sa fie semnalate din timp pentru a fi remediate.
Tot luni au zis ca da drumu la curent... si la cei care vor ....
Au nevoie si la statia de epurare de 220V pentru a aduce toate sistemele si a face teste firma care le monteaza. Deci saptamana viitoare incep sa rasara desupra fosei toate alea pentru a fi o statie de epurare in toata regula (VALROM se numeste firma care se ocupa de statia de epurare).

Iar cu calea de acces de la fosa si pana in interiorul cartierului mi-au dat asigurari ca va fi facuta si ea destul de repede, Doar sa termine de adus elefanul cu beton sa toarne placile la magazin.

Era si un tir imens cu gresie, faianta, si saci cu tot felul de chestii pentru celelalte blocuri, vile si unde mai au de pus...


Intr-un cuvant sa tina vremea cu noi si cu lucarile si sa ne vedem cat mai devreme mutati.

Sunt convins ca nici antreprenorului nu ii convine sa o lungeasca la nesfarsit pentru ca pierde intr-o luna 3 rate... de la fiecare dintre cei cu contracte vechi. Cine a contractat anul acesta... are termen mai 2011... Si nu intra in discutie.

Ne auzim cu vesti bune! si de ce nu duamna cu vesti despre petitia trimisa la primar... Care sigur va zice ca dupa ce se termina canalizarea din Visani poate intra in discutie o tentativa de asflatare... Oricum din cate am inteles canalizarea ar dura cca 2 ani... deci rabdare si tutun...

Bafta Crancena

#66
mvdeea

mvdeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011

View Postbetinal, on 31st March 2011, 16:27, said:

.............
Sunt convins ca nici antreprenorului nu ii convine sa o lungeasca la nesfarsit pentru ca pierde intr-o luna 3 rate... de la fiecare dintre cei cu contracte vechi. Cine a contractat anul acesta... are termen mai 2011... Si nu intra in discutie.
.........
Referitor la paragraful tau, eu stiu ca dezv. pierde o rata la fiecare 3 rate platite....cred k e o eroare ce ai scris tu....

#67
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postmvdeea, on 31st March 2011, 18:06, said:

Referitor la paragraful tau, eu stiu ca dezv. pierde o rata la fiecare 3 rate platite....cred k e o eroare ce ai scris tu....

Eu nu stiu ce contract ai tu... si ce anexa la contract ai semnat dupa ce antreprenorul a depasit termenul de predare....

La mine scrie negru pe alb: Accept sa continui sa platesc 1 rata in fiecare luna iar el pe langa rata curenta pe care o platesc imi mai scade 3 rate de la sfarsit.

Nu vad in ce eroare ma aflu... Deci antreprenorul pierde  3 rate in favoarea mea la fiecare rata platita de mine pana mi se preda apartamentul.

Daca lunile de intarziere sa presupunem ca vor fi 12, fata de data cand a fost termenul de predare, eu voi castiga din cei 30 de ani de plata 3  x 12 luni, adica fix 3 ani. Plus lunile pe care le-am platit de drept.

Nu stiu cum sa scriu sa fie CLAR.

Stiu ca sunt si care au semnat ca nu vor sa mai plateasca pana nu e gata, si acelora li se considera rata din luna in curs ca si platita!

Poti suna pe domnul Toma sau pe secretara sa te lamureasca!

Bafta Crancena

#68
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010

View Postbetinal, on 30th March 2011, 21:21, said:

Strada asfaltata DE SUS.. de pe vremea CAP-ului nu se cheama 2 peri... ci STRADA FERMEI. Iar strada de jos strada Visani. S-au dat de curand NOI nume la strazile din zona... Puteti verifica si pe google - harti.

deh maica, io, ca dealtfel toti taranii din zona ii spunem la ferma aia "DOI PERI", nu stim noi de strada fermei si nici de gugl' map.
stim deasemenea ca Surdu a investit pe acolo, si mai are ceva teren, da' ferma Doi Peri e ruina.
da uite, ca sa-ti demonstrez ca nu te poti increde mereu in tehnologie, iti zic ca io stau pe strade "Castanul Unirii", da pe google map nu apare. Numele strazii apare in noul plan de sistematizare a comunei.
Apropos, poate nu stiti, in Visan exista un Castan, sub care Kogalniceanu, Alecsandri , Ghica si altii au pus la cale Unirea din 1859.
Au fost si cateva articole in presa pe tema ca nu se poate ajunge la monument, si nici nu este promovat din cauza drumului de acces.

#69
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
E bine ca se misca lucrurile, incep sa prind incredere ca poate si la Breazu o sa se faca treaba relativ buna.
Dar faza cu fosa tot nu-mi da pace, mai multe detalii despre ea ati aflat? S-a mai implementat pe undeva cu succes?
Avand in vedere ca e inceputa treaba si la Breazu banuiesc ca nu-i convine sa-si piarda din prestigiu cu lucrarile de la Visani, mai ales ca eu stiu de la cineva ca a facut contract la Breazu pe baza treburilor bune facute la Visani.
Daca merge treaba cu fosa septica s-ar putea sa contractez si eu la Breazu cine stie?

E foarte bine ca ati facut acest topic, si blogul, orice miscare cat de mica trebuie sa aiba un rol.

#70
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postduamna, on 31st March 2011, 20:31, said:

deh maica, io, ca dealtfel toti taranii din zona ii spunem la ferma aia "DOI PERI", nu stim noi de strada fermei si nici de gugl' map.
stim deasemenea ca Surdu a investit pe acolo, si mai are ceva teren, da' ferma Doi Peri e ruina.
da uite, ca sa-ti demonstrez ca nu te poti increde mereu in tehnologie, iti zic ca io stau pe strade "Castanul Unirii", da pe google map nu apare. Numele strazii apare in noul plan de sistematizare a comunei.
Apropos, poate nu stiti, in Visan exista un Castan, sub care Kogalniceanu, Alecsandri , Ghica si altii au pus la cale Unirea din 1859.
Au fost si cateva articole in presa pe tema ca nu se poate ajunge la monument, si nici nu este promovat din cauza drumului de acces.


Da stiu de castan. Pacat ca autoritatile DORM....

Dar in Romania nu te mai mira nimic. Doar e tara tuturor posibilitatilor

Mircea! Vezi ca am scris ce firma se ocupa de instalarea statiei de epurare! Asadar ia legatura cu ei si vezi ce te intereseaza. Poate nu ai nevoie de o statie asa mare (nici a noastra nu e mare...in fine..)

Bafta Crancena

#71
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Fusei ieri iar pe santier, tot pe la 6 seara. Se lucra(ma mir!) dar asta e adevarul. Era populatie care lucra, erau si unii vecini pe acolo,unii mai optimisti, altii mult mai pesimisti decat mine. Offf...drumul ala...Sper sa fi adus gresie si faianta ieri,am vazut cutii dar nu mi-am bagat nasul in ele. Trebuie sa sun la sediu sa spun ce si cum vreau. Si nu doar eu, am si prieteni ce si-au luat acolo.
La ultima discutie, dezvoltatorul spunea ca pana nu termina gresia si faianta ce o are,nu mai cumpara. Ehhh...adica ce-a mai ramas; niste gresie verde :thumbdown: (parerea mea!!!) si culmea, daca vreau alta nuanta din cele expuse, SA PUN FAIANTA PE JOS,IN LOC DE GRESIE !!! Asta m-a dat pe spate!!! Ca cica e ok si asa,merge. :wallbash: Si cand vedeam ca el chiar vorbea serios...eu  :surprise:
Sper sa fi revenit la realitate si sa-si dea seama ca totusi nu face un grajd,unde poti pune orice,oricum.Sper. La urma urmei,dam totusi niste bani.
Astept noutati.
Va salut!

#72
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Deci maine(sambata!), cei ce vor gresie si faianta de un anume tip, pana in ora 14 sa mearga la sediu si sa spune ce si cum. Am sunat si-am intrebat. Mi s-a zis ca azi nu putem merge fiindca nu i-a adus Liviu(seful de santier  :w00t: ) mostre gresie.Ehhh...Poate-s alte tipuri,alte culori.Oricum sunt cele mai ieftine...tot un drac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate