Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#73
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Nicio noutate?
In afara faptului ca ploua...si va mai ploua(cica!)vre-o doua zile...trag concluzia logica ca iar urmeaza o perioada de vre-o saptamana de pauza binemeritata. Si uite asa...intarzierea intarzierii. Ori poate nu?!... Sunt curios daca a mai fost careva pe acolo in weekend,daca a mai constatat vre-o schimbare. Asa cum am spus mai sus, exista noi modele de gresie si faianta,care sincer,mi se par mult mai acceptabile decat precedentele. Mergeti si va convingeti.
Va salut. ;)

#74
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Va salut!
Am stat vreo ora si jumatate si am citit tot ce ati scris aici. Sincer sa va spun anul trecut in august am vrut sa platesc si eu un apartament in acest complex. Pe la inceputul lui august, dupa ce am discutat cu dezvoltatorul, am apelat la un prieten posesor de Toyota LandCruiser si am mers la fata locului. Am ramas masca. Sincer inca va vad optimisti dar pana cand? E hotie pe fata oameni buni. Eu de mult imi recuperam avansul si ratele platite si plecam fluerand de acolo.
Complexul este la cativa km de Iasi dar se poate spune ca e vreun sat uitat de lume pe varful unui munte.
Sa va faceti o idee, am cumparat o casa construita de un dezvoltator mic in satul Voinesti, comnuna Voinesti(langa Miroslava).
Exista drum asfaltat, sunt la 5 km distanta de soseaua de centura a Iasului. Fac 20 de minute pana la Metro, Dedeman, Careffour sau Praktiker. Exista maxi-taxi din 30-30 de minute. Exista internet, telefonie, televiziune. Casa a fost data la alb in 6 luni de zile cu o garantie de 30 de ani la pretul de 28.150 de euro. Singurul incovenient este gazul care este planificat pe anul viitor. Nu am spus asta ca sa va amarasc, ci doar pentru a vedea ca sunt mult mai multe posibilitati. Eu nu intaleg de ce inca asteptati si inchideti ochii cand piata imobiliara este la pamant si totul e ieftin. Ganditi-va pe termen lung cum o sa fie acolo! Cand o sa fie facut drum? Cand o sa aveti canalizarea finalizata? Ce o sa faceti pana atunci? O sa va cumparati Duster si o sa va rugati sa nu refuleze wc-ul sau sa stati cu carpe in gurile de scurgere pentru ca nu o sa mai suportati mirosul?
Eu sincer va urez succes si o sa urmaresc acest topic saptamanal. Tot ce pot spune despre dumneavoasta este ca ori sunteti cei mai calmi oameni care i-am cunoscut ori va place foarte mult aventura. Bafta multa!

#75
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Asi! De unde sa ne placa aventura...cel putin nu acest gen de aventura. Usor de zis "a recupera banii"...crezi ca-i are? La cati nemultumiti sunt, nu are de unde sa restituie banii, fara sa pomenesc de penalizari. Cunosc f. bine zona in care spui ca ai casa. De fapt cunosc aproape toata comuna Miroslava. Sunt si acolo neajunsuri insa sta mult mai bine la anumite capitole. Nu stiu cat calmul sau nevoia de locuinta inca ne tine in loc. Poate e si chestia ca vine vara,nu iarna. Zic...daca am trecut vre-o doua ierni poate a treia o prindem in casele noastre. Pe termen lung..hmmm. Zona are potential,are utilitati,e aproape de oras. Accesul e dificil si da,probabil multi vor deveni clienti Duster,insa cred ca dupa deja 2 ani de asteptare aproape,multi au prins drag de zona aia.Oricum ar fi,te atasezi involuntar.Complexul e gata in proportie de 70% dupa parerea mea.Probabil greul a trecut,insa e si birocratia la mijloc...si lipsa banilor...poate si nepasarea la un moment dat a dezvoltatorului(cred ca i s-a facut lehamite si lui!!!). Cumulate toate(fara sa invoc iarna, ploaia-factori ce au avut consecinte ce ar fi putut fi evitate prin asigurarea unei cai de acces utilizabila in conditii vitrege,lucru ce n-a fost deloc prioritar pt. dezvoltator)...iata-ne in situatia asta..."comica". Si fara bani...si fara casa...si inca in asteptare...
E bine ca exista pareri si orice persoana ce posteaza aici e binevenita in a-si exprima opiniile,indiferent de pesimism sau optimism. Tuturor ne e greu...si asa cum zice dezvoltatorul: "-Numai cu oameni responsabili vom reusi!". Doar ca n-a precizat si cand...

#76
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
ATENTIE-UNII AU INCEPUT DEJA ACTIUNILE IN INSTANTA

Tribunalul IAªI
IAªI
Dosare
Informaþii detaliate despre dosar

Numãr unic dosar: 3908/245/2011
Înregistrat în data de: 24.03.2011
Obiect dosar: încuviinþare executare silitã
Materia juridicã: Civil
Stadiu procesual: Recurs
Pãrþi: DIACONU BOGDAN GABRIEL PRIN BEJ ANDREI CEZAR : Recurent
TOMA CALIN FLORIN : Intimat
TOMA ANCA : Intimat

CÃI DE ATAC:
Tip acþiune Data declarare Cine declara
Recurs 25/02/2011 DIACONU BOGDAN-GABRIEL
Pagina 1
  
TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
29/04/2011






http://static.anaf.r...11_CNP_1_21.pdf



Somatii si titluri executorii ale ANAF - emise la 31.03.2011. E si dezvoltatorul nostru pe acolo...

#77
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postvisani_visani, on 4th April 2011, 08:37, said:

Nicio noutate?
In afara faptului ca ploua...si va mai ploua(cica!)vre-o doua zile...trag concluzia logica ca iar urmeaza o perioada de vre-o saptamana de pauza binemeritata. Si uite asa...intarzierea intarzierii. Ori poate nu?!... Sunt curios daca a mai fost careva pe acolo in weekend,daca a mai constatat vre-o schimbare. Asa cum am spus mai sus, exista noi modele de gresie si faianta,care sincer,mi se par mult mai acceptabile decat precedentele. Mergeti si va convingeti.
Va salut. ;)

Faza mare pe ei!
Hai cu mic cu mare, sa punem mana de la mana, sa facem mai multe maini.
Daca nu stam la kuru lor cred ca se culca in iarba cum au facut si vara trecuta!

Pe ei, pei....

Ce daca a plouat.. sa se apuce de treaba cum au promis.

Zici ca era liniste?!! Nu s-a mutat lumea in primele 2 blocuri asa cum se zvonea?!!

#78
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010

Quote

Accesul e dificil si da,probabil multi vor deveni clienti Duster,insa cred ca dupa deja 2 ani de asteptare aproape,multi au prins drag de zona aia.

Am cumparat in 2002 terenul, era drum de pamant, pe acolo era ratacit doar oltcitul meu si aro a "catelarului" (denumirea populara a unui dresor canin),
Cand am inceput eu casa in 2004 localnici numeau santierul "la vila" pt ca era singura, si prima in zona. Zic asta ca sa va faceiti o idee despre cum s-a dezvoltat zona in cativa ani.
E adevarat ca lipsa accesului doare, dar zona are potential, e foarte aproape de oras, si cu siguranta in viitor iasul il va cuprinde in zona metropolitana.
Mie mi-e tare drag locul desi primaria face gafa dupa gafa, chiar in fata mea a dat tinerilor fara posibilitati cate 250 mp ca sa-si contruiasca casa.
Foarte frumos la prima vedere, insa eu am crezut ca le da teren ca sa construiasca in conditiile legii... ei as, da de unde, e un nou Dalas in devenire.
Chilii de chirpici, haznale in curte, mizerie, caini liberi si nimeni nu-i ia la intrebari, iar la mine mi s-a urcat primria in cap ca nu am respectat proiectul, era casa mai lunga cu cateva zeci de cm fata de proiect.

Ma rog, asta e alta discutie, vroiam sa va anunt ca s-a indreptat drumul, cineva, si nu stiu cine, poate primaria, a pus un buldozer sa niveleze gropile.
a cam dat piatra deoparte si a rams doar pamant, dar din oras pana la curba e relativ drept.

#79
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postduamna, on 4th April 2011, 20:31, said:

Am cumparat in 2002 terenul, era drum de pamant, pe acolo era ratacit doar oltcitul meu si aro a "catelarului" (denumirea populara a unui dresor canin),
Cand am inceput eu casa in 2004 localnici numeau santierul "la vila" pt ca era singura, si prima in zona. Zic asta ca sa va faceiti o idee despre cum s-a dezvoltat zona in cativa ani.
E adevarat ca lipsa accesului doare, dar zona are potential, e foarte aproape de oras, si cu siguranta in viitor iasul il va cuprinde in zona metropolitana.
Mie mi-e tare drag locul desi primaria face gafa dupa gafa, chiar in fata mea a dat tinerilor fara posibilitati cate 250 mp ca sa-si contruiasca casa.
Foarte frumos la prima vedere, insa eu am crezut ca le da teren ca sa construiasca in conditiile legii... ei as, da de unde, e un nou Dalas in devenire.
Chilii de chirpici, haznale in curte, mizerie, caini liberi si nimeni nu-i ia la intrebari, iar la mine mi s-a urcat primria in cap ca nu am respectat proiectul, era casa mai lunga cu cateva zeci de cm fata de proiect.

Ma rog, asta e alta discutie, vroiam sa va anunt ca s-a indreptat drumul, cineva, si nu stiu cine, poate primaria, a pus un buldozer sa niveleze gropile.
a cam dat piatra deoparte si a rams doar pamant, dar din oras pana la curba e relativ drept.


La cate adrese am facut, ca te poti rasturna cu masina prin gaurile alea... cred ca s-au sensibilizat. Ce s-or fi gandit daca se intampla vre-o tragedite in zona si eu sar cu "adresele" vor fi trasi la raspundere.

Intr-adevar zona e foarte frumoasa, eu nici nu o pot compara cu zona Miroslava. Zicea unu ca e la 10 km de metro. Pai de la metro ca sa ajungi in centru... Bine acuma conteaza si la ce te raportezi, unde ai serviciul, copii scoala, etc. Noi avem 2,5 km pana la peco OMV, de acolo ai mijloace de transport in comun in cam toate directiile. Problematic va fi daca pasarela de la bucium se inchide pentru reparatii capitale... dar mai e pana acolo.

BAFTA CRANCENA

#80
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
oricum, trebuie de precizat ca de unde se termina asfaltul si pana la plancarta cu satul Visan, tine de Iasi...
deci banuiesc ca de la Iasi au fost cei cu buldozerul

la primaria Barnova personal nu am reusit decat un e-mail acum cateva zile sa trimit... la care nu am primit vre-un raspuns... Insa sunt curios ce raspuns va primi duamna, si apoi sa marsam si acolo cu mai multe adrese...

Sa auzim de bine in Visani!

Bafta Crancena

#81
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
De unde raspuns de la primarie...am trimis 4 sau 5 mailuri si NICIODATA nu am primit vre-un raspuns,indiferent de natura lui.Putea fi si-o injuratura,asa stiam sigur ca totusi cineva mai deschide vre-un computer acolo la primarie. TOTALA LIPSA DE RESPECT pt. oamenii care platesc sau vor plati in curand taxe si impozite.Mai ales cand primarul spune clar ca lui nu-i place zona Visani...o astfel de remarca te lasa fara cuvinte.Dar te trezesti la realitate rapid,cand dai cu masina-n prima groapa de pe"drumul" ala si realizezi ca primarul a vb. serios. Chiar il doare-n c#% de cei de acolo. Ce sa mai spunem...cretinism pana la varf.
Dezamagit in totalitate...

#82
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postvisani_visani, on 5th April 2011, 13:05, said:

De unde raspuns de la primarie...am trimis 4 sau 5 mailuri si NICIODATA nu am primit vre-un raspuns,indiferent de natura lui.Putea fi si-o injuratura,asa stiam sigur ca totusi cineva mai deschide vre-un computer acolo la primarie. TOTALA LIPSA DE RESPECT pt. oamenii care platesc sau vor plati in curand taxe si impozite.Mai ales cand primarul spune clar ca lui nu-i place zona Visani...o astfel de remarca te lasa fara cuvinte.Dar te trezesti la realitate rapid,cand dai cu masina-n prima groapa de pe"drumul" ala si realizezi ca primarul a vb. serios. Chiar il doare-n c#% de cei de acolo. Ce sa mai spunem...cretinism pana la varf.
Dezamagit in totalitate...


NOI VREM RESPECT, cantata de trupa PARZITII sa fie pentru primarul care "este" din Barnova...

Parerea mea (optimista ca de obicei...) e ca mai multe voci, pana la urma vor urni cate ceva. Drept dovada ca au trimis cei de la Iasi in final un buldozer sa indrepte un pic șușaua spre Visan.
Nu e nici pe departe rezolvata problema drumului, dar macar au facut ceva, acum mai trebuie - probabil - sa apelam si la spiritul civic al celor din zona, sa amenajeze si sa curete santurile pentru a nu mai strica drumul, dar si la batrana LOPATA si sa punem osu la a pune pietrele de pe margine la locul lor .

Eu as avea o alta intitiativa.
Ce ziceti daca am crea un fond, prin contributia celor din zona (sume modice 100-200 ron), sa punem niste plasa de sarma peste care sa turnam beton?!! Cum a facut un tip care are casa aproape de blocurile turn din Visani?!!  Sau alte solutii inovative... cat mai ieftine si cat de cat de durata. Si neaparat de betonat si santurile sa nu treaca apa de pe versanti in drum...
Sigur ne baga la fapte penale... !!?!!

Era saptamanile trecute un reportaj asemanator cu un tip care a platit un carutas sa arunce in gropile de pe drumul "hotilor" cu nisip... Si Chirica de la Primaria Iasi, a zis ca nu il va amenda daca a facut treaba buna...

In fine.. vise...

#83
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
noutati.
avem semafor functional.

#84
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Functional. Pe bune.  :thumbup: ...macar atat functioneaza, ca in rest tara asta s-a dusssss la vale...tare. Ehhh...ce zile...ne bucuram ca exista semafor. Parca suntem din Pascani. Doar acolo era UN singur semafor...nefunctional. Si cand l-au pus in functiune, au organizat si un concert... :photo: . Ce ziceti,punem si noi de un gratar? Sau tinem post? Vom face o petrecere in curtea interioara a cartierului cand va fi gata  :dj:  :w00t: ...speram ca pe o strada betonata,nu pe pamant...
Om trai si-om vedea...
Iubesc viata, in p****a masii de treaba. Doar ca n-am stare...Ca sa ma mai calmez,ma duc maine sa ma uit iar la semafor. Asta daca maine va mai functiona...

#85
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010

Quote

Ce ziceti,punem si noi de un gratar? Sau tinem post? Vom face o petrecere in curtea interioara a cartierului cand va fi gata dj.gif w00t.gif ...speram ca pe o strada betonata,nu pe pamant...


he he he, daca e sa facem gratar e musai sa facem in foisorul meu.
acu nu ca m-as lauda ca am una din cele mai frumoase gradini din Visani, da cred io ca e una din cele mai frumoase din iasi si din imprejurimi.
e al patrulea an de cand muncesc la ea, si inca evolueaza (daca nu ma laud io.......)

acu serios, dau de baut si va fac placinte la cuptorul din foisor cand asfalteaza drumul

zvon neconfirmat oficial auzit la chiosc.
cica ar asfalta pana la intrare in visani.

Attached Files


Edited by duamna, 05 April 2011 - 19:51.


#86
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postduamna, on 5th April 2011, 19:50, said:

he he he, daca e sa facem gratar e musai sa facem in foisorul meu.
acu nu ca m-as lauda ca am una din cele mai frumoase gradini din Visani, da cred io ca e una din cele mai frumoase din iasi si din imprejurimi.
e al patrulea an de cand muncesc la ea, si inca evolueaza (daca nu ma laud io.......)

acu serios, dau de baut si va fac placinte la cuptorul din foisor cand asfalteaza drumul

zvon neconfirmat oficial auzit la chiosc.
cica ar asfalta pana la intrare in visani.
WOOOOOOOOOW

Tot primaria IASi?

S-a induplecat??!!

Barnova s-a facut de kakao..... Oricum mai e putin de la plancarta cu Visani pana la podul de langa statia de epurare. Acea zona e mai bunisoara... dar poate mana de la mana o asflatam intr-un fel sau altul ...

IUHUUU!!! SA FIE INTR-un ceas bun! Si sa ii dea domnu sanatate lu ala care o fost de acord cu cateva galeti de asflat in zona noastra!!

BAFTA CRANCENA

#87
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postbetinal, on 5th April 2011, 09:54, said:

Zicea unu ca e la 10 km de metro. Pai de la metro ca sa ajungi in centru... Bine acuma conteaza si la ce te raportezi, unde ai serviciul, copii scoala, etc. Noi avem 2,5 km pana la peco OMV, de acolo ai mijloace de transport in comun in cam toate directiile. Problematic va fi daca pasarela de la bucium se inchide pentru reparatii capitale... dar mai e pana acolo.
Eu eram ala "unu" si nu am zis-o sa va jignesc. Sincer cu masina eu fac 10 minute acei 10 km pana la Metro. Eu lucrez chiar in buricul Iasului (Hotel Traian) si fac exact 30 de minute pana la servici. Eu cred ca am facut in 10 min aia 2 km de la strada pana blocuri si repet cu un LandCruiser, dar saracul ala care are o masina mica de oras, in cat timp il face?
Repet am spus-o ca pe o optiune, ca mai sunt zone in dezvoltare in Iasi si care sunt bagate mai mult in seama decat zona Visani. Comuna Miroslava a fost declarata anul trecut cea mai bogata din tara.
Am facut doar o comparatie, am renuntat la Visani din cauza drumului 80% si 20% pentru ca multa lume ma sfatuit sa nu.Suntem in 2011 si nu concep ca cineva sa isi bate asa tare joc de mine si de rabdarea mea, dar este doar parerea mea si atat. Va urez bafta in continuare si sincer va tin pumnii.

#88
enjoyment

enjoyment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2011

View Postbetinal, on 30th March 2011, 21:21, said:

Degeaba mergeti pe santier daca nu stiti exact ce se intampla acolo. Sau daca va spune omu... (eu...) tot nu sunteti multumiti sau puneti la indoiala.

Sa o iau cu inceputul.

Reteaua electrica pana in cartier este MEDIE TENSIUNE!! Retea noua cum spune si duamna.
Daca o sa va uitati pe unul din stalpii de medie tensiune din cartier este un transformator pentru a transforma la 220V FARA FLUCTUATII!!!! care (conform unui calcul al unui inginer) ar trebui sa asigure necesarul pentru toti consumatorii care sunt acum in cartier. Nu am retitnut exact care e cifra medie de consum per consumator...calculata de ei.

GAZUL METAN!!

Am vorbit zielele astea cu un director de la gaz. Situatia e sub control. Si anume dezvoltatorul a cerut ca bransamentul sa fie in luna iunie!! Asa figureaza in acte la ei. Daca se doreste pot veni si mai devreme.
Problema, sau mai bine zis conditia pentru a beneficia de bransamentul in magistrala (pentru cei care merg DES pe santier si totusi nu cunosc, magistrala trece la cativa metri de blocuri!!!) este una TEHNICA, si anume "UTILIZAREA" sau pe intelesul tuturor tevile din apartamente, de pe casa scarilor, de la vile, nu au proiect. Fiecare a avut mofturi.. bucataria mai la dreapta, aragazu mai la stanga, centrala mai nu stiu cum... De aceea sa optat pentru aceasta metoda. Deci acum se finalizeaza reteaua de gaz la vile dupa care se vor apuca de proiecte.
Acum mai intervine si problema vremii de afara, care nu a permis saparea unui sant prin care sa se monteze conducta de gaz pana la magistrala. Cand aceste 2 lucuri vor fi terminate se va face si bransamentul. Iar din ce mi-a zis dezvoltatorul ... mai amana un pic achizitionarea centralelor... si se va concentra pe celelalte finisaje.

Pe segmentul curent electric, gaz cunosc sus de tot oameni care m-au asigurat ca nu sunt probleme. Si m-am interesat (atat in toamna cat si acum) pentru ca sunt in zona niste povesti care circulau... Cum ca un tip are multe hectare de teren pe unde trece magistrala de gaz. El a facut niste case... si s-a gandit (mana in mana cu cei de la gaz... era si el un sefaras...) sa se faca si distribuitor de gaz si astfel nu le-a facut brasamentele la gaz decat daca au facut contractul prin dumnealui la niste preturi bineinteles umflate... Dar in cazul nostru ... nu se pune problema. Terenul respectiv e mai langa trei sarmale, pe dealurile de acolo.

Statia de epurare - nu vad de ce va tot legati de ea... atata timp cat nu o sa scoata miros... e una ecologica...

Strada asfaltata DE SUS.. de pe vremea CAP-ului nu se cheama 2 peri... ci STRADA FERMEI. Iar strada de jos strada Visani. S-au dat de curand NOI nume la strazile din zona... Puteti verifica si pe google - harti.

Dezvoltatorul a zis in 2010 ca va pune un microbuz visani-petrom bucium, cu conditia sa fie cereri. Si sa circule ceva de genul... din 30-in 30 minute, probabil pe baza de abonament. Daca nu sunt cereri... voi ati face o asemenea afacere daca ati fi in locul lui?

Priviti totul ca o afacere...

Si nu in ultimul rand... fac apel la un minim rationament... Poate sa cadea drobul cu sare... dar de ce sa ma dau acum cu capul de pereti? cand pot sa imi canalizez energiile catre lucruri pozitive...??!!  Si ca sa va molipsesc cu un pic de optimisim de la mine, vizavi de finalizarea in aceasta vara a cartierului, fac apel la urmatoarul lucru. Cand primiti apartamentul trebuie sa primiti garantie la centrala? da.... Primiti garantie la izolatia de pe acoperis...? DA... Si pentru tot ce este in cartier trebuie sa existe asa ceva.
Deci totul va fi functional.
Dezvoltatorul da 30 de ani garantie la izolatia de pe acoperis de exemplu. Asta va trebui sa fie scris intr-adevar negru pe alb intr-un act......

Ganditiva la un singur aspect, sa zicem ca peste 2 ani persoana x vrea sa predea contractul. Sta la ultimul etaj si ploua cu galeata in casa... Dezvoltatorul poate REvinde?... Deci el are interes sa faca treaba buna... Asta e parerea mea... Si e bine sa mai lasati din dramatism pentru primar ca o merita mai din plin...

Si DA.. sa fim cu ochii in patru cand primim apartamentele... TOT ce nu ne convine sa anuntam... si sa remedieze in cel mai scurt timp. Pana atunci... hai sa ne traim viata... ca e scurta rau!!

Bafta Crancena!
salut nu stiu cu ce director de la e-on gaz ai vorbit tu dar te asigur ca niciodata beneficiarul nu va impune luna ,ziua si ora cind vrea sa se branseze,daca e in iunie inseamna ca nu are toate devizele si cota de gaz ."MAGISTRALA " e o conducta de inalta presiune ,conducta care o aveti voi e de joasa presiune care se utilizeaza pentru consumatorul casnic.......mai apare si o problema conducta respectiva a cui este , e proprietatea cuiva sau e a e-on gaz ,daca e a oamenilor trebuie sa-si ia accept notarial si sa le dea o suma de bani adica se imparte costurile conductei la cite familii sunt,mai e o problema care trebuie luata in calcul foarte serios acea conducta va avea debit si presiune ca sa ajunga pentru toate apartamentele respectiv ceilalti care sunt deja bransati ................

#89
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010

View Postrobylup, on 6th April 2011, 01:12, said:

Eu cred ca am facut in 10 min aia 2 km de la strada pana blocuri si repet cu un LandCruiser, dar saracul ala care are o masina mica de oras, in cat timp il face?

eu sunt saracu ala cu masina de oras, respectiv lupo.
dar sa va spun cat a facut sotul intr-o dimineata .
cu o masina de oras de la intrarea in al doilea sat (de la blocuri inca vreo 6-700 metri) pana la OMV a facut 17 minute, cand s-a trezit ca a uitat actele, inapoi a facut 7 minute.

#90
enjoyment

enjoyment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2011

View Postrobylup, on 4th April 2011, 12:59, said:

Va salut!
Am stat vreo ora si jumatate si am citit tot ce ati scris aici. Sincer sa va spun anul trecut in august am vrut sa platesc si eu un apartament in acest complex. Pe la inceputul lui august, dupa ce am discutat cu dezvoltatorul, am apelat la un prieten posesor de Toyota LandCruiser si am mers la fata locului. Am ramas masca. Sincer inca va vad optimisti dar pana cand? E hotie pe fata oameni buni. Eu de mult imi recuperam avansul si ratele platite si plecam fluerand de acolo.
Complexul este la cativa km de Iasi dar se poate spune ca e vreun sat uitat de lume pe varful unui munte.
Sa va faceti o idee, am cumparat o casa construita de un dezvoltator mic in satul Voinesti, comnuna Voinesti(langa Miroslava).
Exista drum asfaltat, sunt la 5 km distanta de soseaua de centura a Iasului. Fac 20 de minute pana la Metro, Dedeman, Careffour sau Praktiker. Exista maxi-taxi din 30-30 de minute. Exista internet, telefonie, televiziune. Casa a fost data la alb in 6 luni de zile cu o garantie de 30 de ani la pretul de 28.150 de euro. Singurul incovenient este gazul care este planificat pe anul viitor. Nu am spus asta ca sa va amarasc, ci doar pentru a vedea ca sunt mult mai multe posibilitati. Eu nu intaleg de ce inca asteptati si inchideti ochii cand piata imobiliara este la pamant si totul e ieftin. Ganditi-va pe termen lung cum o sa fie acolo! Cand o sa fie facut drum? Cand o sa aveti canalizarea finalizata? Ce o sa faceti pana atunci? O sa va cumparati Duster si o sa va rugati sa nu refuleze wc-ul sau sa stati cu carpe in gurile de scurgere pentru ca nu o sa mai suportati mirosul?
Eu sincer va urez succes si o sa urmaresc acest topic saptamanal. Tot ce pot spune despre dumneavoasta este ca ori sunteti cei mai calmi oameni care i-am cunoscut ori va place foarte mult aventura. Bafta multa!
salut,sincer am stat si am citit de 4,5 ori ce ai scris ..........domnul meu din ce e facuta casa aia de costa 28.000 E ,e din scandura sau din caramida nearsa cu armatura vegetala (popular spus chirpici) ,nu ti-e frica sa locuesti in casa respectiva fiindca mie unu mi-ar fi foarte frica deoarece la suma asta nici poza la armatura nu o vazut casa aia ,probabil are o temelie de 25 cm latime pe o adincime de 5 cm in care are o plasa de 5 mm grosime ,la stilpi si la grinzii ai cite o bara de  fier pusa pe miljoc,cum spui tu am vazut asemenea case la Horpaz care tot asa le dadeau la cheie in 6 luni costau 50.000 E,dar cind am fost sa ma uit si eu la structura de rezistenca care vorba aia e inima unei constructii am avut o dezamagire profunda la temelia care o aveau daca o ancorai de un tico o tragea fara probleme la vale ,iti luai casa dupa tine si te plimbai cu ea prin oras .........asa de rezistenta era ............chiar nu te gindesti ca o sa vina si pe la noi un cutremur mai maricel cu toate ca zona iasului are cea mai slaba activitate seismica..........cum arunca uni bani pe fereastra....era sa uit,distributia de gaz in zona miroslava o au cei de la Apopi&Blue Man care au niste preturi de bransare de cazi pe spate ,nu plateste Toma pentru toate blocurile cit ai sa platesti tu pentru a bransa o casa ,sa-ti dau un exemplu :un prieten de al meu si-a facut casa la Valea Ursului chiar dupa sens giratoriu ,trece conducta de gaz pe linga gardul lui sa dus la Apopi (au firma la miroslava ,cum mergi spre iasi pe partea stinga ,dupa scoala parca) sa-l branseze la gaz si pe el ,i-au cerut 7000 RON pentru doi metri de conducta ,asta a fost anul trecut sa speram ca anu asta au coborit si ei cu picioarele pe pamint ,dar tot stau in dubii

Edited by enjoyment, 06 April 2011 - 07:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate