Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#19
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Da e acelasi.
Din ce am vazut un model de antecontract se obliga dezvoltatorul la nu stiu ce daca nu era predata lucrarea la timp.

#20
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Da,zice ca se obliga sa achite dublul avansului. Corect. Insa legal,nu poti castiga in instanta,daca se ajunge acolo in urma neexecutarii lucrarilor, decat cel mult avansul plus dobanda anuala a BNR. Cel putin partea cu dublul sumei o am si eu in antecontract dar dupa ce am contactat un avocat,m-a lamurit cat as putea obtine.Scopul meu oricum e apartamentul nu sa ma bucur de bani in plus,mai ales nemunciti. Sunt constient ca sectorul imobiliar e grav afectat si nu pot da in cap unui om pt. ca a intarziat,dar e bine daca pot avertiza alti potentiali cumparatori asupra termenelor de predare,cel putin in cazul Visani,la acelasi dezvoltator. Si mai spun ca lucrurile sunt exact de calitatea si valoarea pe care o platim. La fel de adevarat e ca poate si-a facut"scoala"cu locuintele din Visani, ceea ce pt. viitorii cumparatori in alte cartiere,gen Rhea, nu poate fi decat mai bine decat e acum la noi.

#21
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Eu va doresc succes si sa ne informati despre mersul lucrurilor, din pacate situatia cartierele de acest gen este cel putin dubioasa in zona Iasi.
E nasol oricum ai da-o, la contract la dezvoltator direct daca nu respecta nu prea poti sa castigi in instanta, daca faci prin banca te jupoaie astia de bani.
Puteti pune un link de pe Google Maps cu exact zona unde este proiectul asta Visani poate dau si eu o fuga pana acolo sa vad cum arata fata de Rhea?
Cu utilitatile cum stau le-au tras pana la usa asa cum ar trebui in mod normal?
Nu este posibl ca viitoru proprietari sa puna mana de la mana si sa faca un drum de acces din placi de beton sau orice altceva cat sa fie minim confort pentru a ajunge?

#22
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Sunt toate utilitatile trase,canalizarea e intr-o fosa septica(singurul dezavantaj!) insa lipseste drumul...e pamant si atat. Exista si un blog: http://visani.blogspot.com/   Contine detalii,poze precum si locatia. Comparativ cu Rhea (asa cum stiu ca sunt lucrurile) in Visani e peste 70% terminat.Insa din cauza vremii dar si a drumului,apar intarzieri mari,costisitoare.

#23
mvdeea

mvdeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011
Am vb acum 2 zile cu domnul Toma si noua data pentru cei care vor sa se mute in primele 2 blocuri este sf lunii martie. Bineinteles k in conditii inumane, adica vom fi fericiti sa avem apa si curent. De gaz nici nu se pune problema acum deoarece abea prin iunie iulie va fi tras asta bineinteles daca nu ploua. Iar despre drum.....trece cine poate.... :wallbash:

#24
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Inteleg ca ai apartament acolo deci suntem vecini.... Cat despre ceea ce spune Toma, evit sa cred  Sfarsitul lunii martie inseamna...peste o saptamana. Daca ai fost recent acolo, vei realiza ca NIMENI nu poate locui in vre-un apartament. E groaznic de frig iar daca se va opta pt. incalzirea cu radiatoare, ma tem tare pt. facturi,mai ales ca lui i se vor plati facturile(nu se stie la ce preturi!!!). E cumplit drumul, fiind necesa o masina de teren(fara gluma!) doar pt. a ajunge sau a pleca de acolo. Mai e aspectul lipsei gazului. A"functiona"pe baza de butelie...e cel putin aiurea. Apa? Curent? Ai cumparat cumva contorul de curent?L-a montat?Sau cum va factura energia consumata? Apa curenta? Ma indoiesc. E foarte posibil ca tevile sa fie inghetate, impropriu conectate. Si cel mai rau...canalizarea. Adevarat, e o fosa septica in vale,insa...nu cred ca a racordat-o la reteaua blocurilor. Mai ales ca, am fost aproape zilnic acolo si nu sunt muncitori. Asa ca....cu cine va realiza toate astea? Imi vine cateodata sa rabufnesc, intrebandu-ma de ce mama dracului(scuze!) n-am mai asteptat cateva luni si sa iau in alta parte. Cred ca stii, e cineva care are un"bloc" cu vre-o 9 apartamente cu 2 camere, tot cu rate la dezvoltator, mai aproape de soseaua Bucium. Cel galben. Si mai sunt. Ehhh... Astept sa mai scrii. Orice noutate e binevenita.

#25
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Cred ca o concluzie ar fi sa nu luam nimic pe baza promisiunii ca drumul de acces va fi facut candva...si la fel cu utilitatile si restul treburilor.

#26
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Atat timp cat legal nu cred ca poate fi obligat cineva sa amenajeze un drum decat daca da scris asta, e firesc ca ramane la nivelul unei promisiuni. Utilitatile sunt trase dar nu e facut bransamentul. Totusi, ramane dezamagirea drumului...

#27
mvdeea

mvdeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011

View Postvisani_visani, on 21st March 2011, 09:56, said:

Inteleg ca ai apartament acolo deci suntem vecini.... Cat despre ceea ce spune Toma, evit sa cred  Sfarsitul lunii martie inseamna...peste o saptamana. Daca ai fost recent acolo, vei realiza ca NIMENI nu poate locui in vre-un apartament. E groaznic de frig iar daca se va opta pt. incalzirea cu radiatoare, ma tem tare pt. facturi,mai ales ca lui i se vor plati facturile(nu se stie la ce preturi!!!). E cumplit drumul, fiind necesa o masina de teren(fara gluma!) doar pt. a ajunge sau a pleca de acolo. Mai e aspectul lipsei gazului. A"functiona"pe baza de butelie...e cel putin aiurea. Apa? Curent? Ai cumparat cumva contorul de curent?L-a montat?Sau cum va factura energia consumata? Apa curenta? Ma indoiesc. E foarte posibil ca tevile sa fie inghetate, impropriu conectate. Si cel mai rau...canalizarea. Adevarat, e o fosa septica in vale,insa...nu cred ca a racordat-o la reteaua blocurilor. Mai ales ca, am fost aproape zilnic acolo si nu sunt muncitori. Asa ca....cu cine va realiza toate astea? Imi vine cateodata sa rabufnesc, intrebandu-ma de ce mama dracului(scuze!) n-am mai asteptat cateva luni si sa iau in alta parte. Cred ca stii, e cineva care are un"bloc" cu vre-o 9 apartamente cu 2 camere, tot cu rate la dezvoltator, mai aproape de soseaua Bucium. Cel galben. Si mai sunt. Ehhh... Astept sa mai scrii. Orice noutate e binevenita.




Am fost des la blocuri si am vazut si eu k nu sunt muncitori, iar asta vara knd erau cativa pe acolo lucrau la vile....Eu oricum nu pot sta acolo numai cu apa si curentul tras. Nu ii platesc o rata asa mare de 2 ani k sa-mi zica ca se poate locui doar cu o butelie....Si inca ceva daca ploua mai mult timp o sa coboram cu sania dealul ala iar de urcat....knd apare soarele....
Contor am cumparat numai pt gaz si 2 apometre park, in rest nimic legat de curent....
Cert e k ii mai trebuie 2 ani k sa termine ce a inceput, iar rabdarea mea s-a terminat, deci nu cred k o sa il mai astept sa finalizeze lucrarile lui de 2 lei...

#28
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
De ce 2 apometre? Nu e aceeasi conducta de apa rece ce se imparte intre bucatarie si baie? Si apoi, daca nu il mai astepti,ce vei face? Mergi in instanta?O conciliere amiabila? Banuiesc ca orice metoda vei aplica, o vei face in prezenta unui notar sau avocat. Si daca te gandesti la chestia cu "dublul sumei", aceasta nu e legala,maximul ce poate fi obtinut e valoarea avansului+ratele platite+dobanda legala anuala a BNR+indicele de inflatie(ceva de genul). Iar dobanda e undeva in jurul valorii de 10% (e posibil sa ma insel). Alta familie a renuntat la orice actiune in justitie si s-a multumit sa-si primeasca suma de 30 si ceva de mii de euro dar in rate,de la Toma, el dandu-le cateva sute de euro lunar. Cred ca numai discutiile dese cu el vor misca lucrurile, o presiune justificata se impune si mai ales, trebuie sa se vada determinarea de a lupta in orice conditii. Mai ales ca suntem destui si nu cred ca suntem prosti. Logic ca nimeni nu-l asteapta inca 2 ani! Insa daca vrea sa se joace, problema lui. Nu stie in ce se baga daca-si ridica,nu toti, dar cativa oameni despre care nici nu banuieste cat de departe pot ajunge. Problema e ca odata inceputa o astfel de "procedura",nu mai exista cale de intoarcere,nu mai exista negociere. E care pe care.A nu se intelege ca cineva ii vrea raul dar nici sa-si bata joc pe banii nostri. Totul pana se ajunge in a-i lua de la gura copilului doar pt. a plati ratele. Cu asa ceva nu e de gluma. Insa cine risca...raspunde...

#29
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
Locuiesc in Visan de 5 ani, am casa cam la 500 m de blocurile de pe deal, va pot face cu mana de la fereastra.
Stiu ca sunt cam off topic, insa am o durere, drumul de acces catre Iasi.
E o durere foarte veche, am facut ceva drumuri catre primarie, si din unele informatii din interior, s-ar zice ca nici in urmatorii zece ani n-o sa avem drum. Ca doar deh, a trebuit acum sa-i asfaleteze popii drumul catre Ciurea, ca popa din sat are ceva afaceri viticole, iar drumul de acces a locuitorilor a trecut pe plan secund.
Ca atare noi satenii am inceput sa ne mobilizam. Am facut o petitie, s-a mers in grup organizat catre primarie, s-a mers in audiente de mai multe ori. Mai nou primarul jura cu o mana pe biblie si cu alta pe un proiect ca are de gand sa promoveze modernizarea lui prin fonduri europene, da io nu-l cred. El a trecut prin Visan doar cand ne-a cersiit votul, atat.
Se plange ca nu are fonduri nici sa-l repare cat de cat, nu a pus o masina de piatra de can' e el primar, da foc de artficii a facut asta vara la sarbatorile Barnovei. Ba mai mult, a platit doua formatii de manelisti la sarbatorile Visanului sa cante "buzunaru' de la spate". Da' pt drum nu-s parale dom'le, nu-s palarale.
Eu an de an bag in masina cel putin 1000 de euro in bucsaraie, pivoti si brate.
Nu stiu ce pasi sa mai urmez, cum sa fac sa avem si noi conditii civilizate.

Edited by duamna, 24 March 2011 - 20:20.


#30
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Stiam ca banii pt. drum au fost directionati in alta parte...tipic romanesc. Acum raman doar explicatiile puerile, juramintele pe Biblie si pe "contracte" si angajamente, promisiuni de 2 lei. O intrebare. Aveti cablu, telefonie fixa, internet? Pentru ca va fi si pt. noi aiurea fara aceste"beneficii" ale tehnologiei. Si daca da, de la ce firma?Asta daca se poate spune. Iar legat de drum...m-am hotarat. Nu se va schimba nimic in privinta atitudinii ignorante a primarului si nici in situatia reala a drumului. Asa ca, am "profitat" de prezentarile auto de saptamana asta de la Carrefour Era si in viitorul apropiat ma voi"dota" cu o masina cu garda la sol mai mare.Pur si simplu nu se poate merge acasa in halul asta. Problema ce m-a stupefiat e urmatoarea: in ciuda faptului ca i-am trimis mailuri pe adresa Primariei Barnova si am cerut un punct de vedere al primarului, in termen de 30 de zile (termen legal !!! ) nu am primit niciun raspuns. Cu toate astea, cand am solicitat un punct de vedere al primarului Iasului - Nichita (nici nu se compara gradul de dificultate intre cele doua primarii!!!), pt. diverse situatii, am primit raspunsuri mult mai devreme de a se implini cele 30 de zile legale. Cum se explica? Cum explica primarul Barnovei? Nu e nimic, lucrurile nu raman asa. Niciodata.

#31
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Investiti intr-un Suzuki Jimny sau GV cu 4 x 4 si ati rezolvat problema drumului.
Cat despre restul problemelor cred ca apa curentul si canalizarea raman cele mai nasoale.

#32
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
E bun si Duster,mai ales ca suntem afectati de criza. Trebuie spatiu...cine stie,poate cand e greu, sa incapa mai multi vecini...

#33
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
Eu am avut un Mitsubishi Pajero pana acum 2 luni, ehehe, ce fain era, nici ca-mi pasa de gheata, zapada, sau gropi, a trebuit sa-l vand ca era destul de vechi si iesea rugina prin tabla, mi-am luat un Lupo, abia ma tarai pe drum. Iarna nu stiu cum am sa ma descurc, poate ma cuplez cu fiu-miu, al are un Passat de 3 ani, bagam in fiecare cam 1000 - 1500 de euro, dar merge, inceeet, da' merge.

Dupa cum se vede am internet, ca deh, a ajuns tehnologia si la noi pe ulita, mai calca cate o vaca pe ea, da'n rest e bine. Cred ca sunt printre primii clienti la click netul de la Romtelecom, daca nu chiar prima, n-am vrut sa ma mut la tara fara net, si am depus cerere cu vreo juma de an inainte. Merge destul de bine, da'e musai sa ai si abonament de voce. Cablu nu avem, da asta nu reprezinta o problema, cu un pachet dolce, sau la alta firma se pot prinde cate canale doresti.

Reteua electrica e noua, nu sunt probleme cu ea, dar canalizare cicuciu.
Io nu inteleg cum v-au pacalit sa cumparati apartamente fara canalizare, cu fosa septica. Ce fosa au sa faca fata la atatia oameni. La blocurile din vale scoate un furtun seara si-i da drumul direct in drum, e un mirooooooooos, huh, e clar ca fosa nu face fata.

Io mai am o nedumrire, nu stiu cat de serios s-a facut studiu geo, nu sunt alunecari? E un deal gol golut, fara pomi, via e aproape moarta.

Inca ceva, pe ce dresa i-ai scris la dpmn' primar? ca si io i-am scris acu vreo patru ani, si nici acu n-a raspuns.

#34
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Si eu sunt intr-un bloc in Visani!

Si eu am tras de maneca primariile...

Raspunsurile au fost la inceput cat se poate de hilare:

- e criza nu sunt bani.. iar daca sunt ii vom investi in cartierele cu bazin electoral consistent - Nichita, in cadrul emisiunii "audienta in direct" la prima tv iasi
- nu vom asfalta acel drum Iasi - Visani - Barnova - ca el apartine proprietarilor de terenuri din zona... - Curierul - ziarul primariei
- este un proiect din fonduri europene, dar nu se stie situatia lui, de ce se intarzie punerea lui in aplicare, sa ne adresam primariei Barnova sau consiliului judetean - Curierul - ziarul primariei

CE am obtinut ... e faptul ca in primavara se va monta un semafor la intersectia Bucium - Visani.

In rest.. sa speram de bine.. ca la vara va fi cald... si la iarna bine...

SA ne mutam cat mai curad, IN CODITII CIVILIZATE!!

#35
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
S-a montat semaforul la strada mare, jos la OMV, dar nu e functional inca. Azi am fost pe acolo. Nu se misca nimic, bate vantul. Trece timpul aiurea,cand afar e cald. Iar va intarzia si va da vina pe vreme, ca poate atunci o vrea sa faca ceva, dar va ploua. Iar calea de acces...

#36
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
IUHUU!!

Macar avem semafor.. am reusit ceva din fata calculatorului...

Acuma citind si ce ati mai scris pe forumul acesta (initial am citit doar ce era pe blog), mi se pare ca mai vorbiti si in necunostinta de cauza...

Si eu am fost foarte des pe santier!
prima eroare pe care am constatat-o: CONTOR DE GAZ PLATIT!! nu a platit nimeni contoru de gaz!! DETECTOR de gaz!! e o mica - mare diferenta!
eroarea 2 - fosa este conectata la reteaua de canalizare a cartierului, mai trebuiesc montate dispozitivele deasupra! deci e oarecum nefunctionala si sa speram ca va face fatza ...
eroarea 3 - nu se va face deschiderea utilitatilor pe numele noastre, decat daca am finalizat contractul de vanzare-cumparare. Deci facturile vor veni pe numele dezvoltatorului, insa defalcate pe fiecare apartament. Asa mi-a explicat domnul Toma. Si da. preturile vor fi cel putin la canalizare mai mari decat in oras. Asta stiam de la inceput, de cand am semnat contractul.

Reactiile cand anuntam ca nu se lucreaza pe santier (toata vara-toamna aunului trecut) au fost urmatoarele: BA SE LUCREAZA.... fiecare muncitor cand isi ridica salariul trebuie sa faca un raport cu ce a facut luna precedenta...
Le-am atras atentia ca nu sunt materiale pe santier... CA e liniste... mi s-a raspuns: SE LUCREAZA... poate ati nimerit in pauza de masa.

Apoi au inceput sa apara si materiale pe santier. DAr a aparut o problema... risipa Nu ca m-ar fi durut prea tare da era un BAX de gresie cu un colt rupt de sus pana jos. Cred ca a cazut o tzeava ceva si a nenorocit pachete intregi...

Toata vara am tzipat in gura mare sa se urgenteze cu izolatia...pe acoperis. S-a asteptat pana toaman tarziu sa vina nu stiu ce firma... Cand a venit intr-un final... au folosit un carton de foarte proasta calitate... si toata iarna a plouat de nu s-a putut.. era ca afara... Acum am observat ca au inlocuit.. cartonu..si speram sa tzina.. dar o sa avem de furca pana se usuca peretii trebuie sa stam cu dezumidificatoare... Deja s-a prins egrasia si mucegaiul.

Apropo de gresia de pe casa scarilor... la mai multe scari sunt placi crapate sau sub care suna a gol... trebuie sa atragem atentia sa fie urgent inlocuite... si sa termine cu lucrul de mantuiala...

Iarasi hilar e de ce daca afara e urat (ploua, frig, etc) nu se marseaza pe lucururi ce nu tin cont de vreme... montat usi interioare-exterioare... montat calorifere, centrale...instalatii sanitare la cei care au platit... cu instalatia de gaz am inteles ca s-a terminat... dar mai sunt multe care se pot face si se doarme.... si asta in conditiile in care sunt in MAAARE intarziere.

Mereu le-am atras atentia anult trecut (saptamanal-la doua saptaman): Nu arata a santier care a depasit de mult timpul de predare... ci mai degraba a santier parasit... Si iar luau un avant...

In fine.. la vara va fi cald si la iarna bine...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate