Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#3709
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View PostJaqueline, on 25th June 2009, 12:26, said:

Partea inferioara a corpului e mult mai greu decat cea superioara. Asa ca adaca stai la masa cu cineva, poti sa ii observi, subtil, evident, usoare miscari ale picioarelor atunci cand vorbeste, sau schimbari de pozitie.

-_-

#3710
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostLoveDemon, on 19th July 2009, 19:00, said:

L-am vazut si cu alte ocazii pe "aka" folosit ca un fel de "adica" (probabil pentru ca aduce cu "adika", dar arata mai "cool").

Nu vine de la nici un fel de "adika", e precurtarea lui "also known as", o chestie la modă în engleză. Dacă e cool sau nu, nu mă pronunț.

#3711
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postpamfil nastase, on 20th July 2009, 21:33, said:

Nu vine de la nici un fel de "adika", e precurtarea lui "also known as", o chestie la modă în engleză. Dacă e cool sau nu, nu mă pronunț.
Nu spusesem ca vine de la "adika", si nici in citatele din postul meu nu venea de la "also known as", si nici n-as zice ca e la moda in engleza, ca nu e folosit de ieri-de azi.

Te consideram ca facand parte din elita ariei.

#3712
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postpamfil nastase, on 21st July 2009, 03:33, said:

Nu vine de la nici un fel de "adika", e precurtarea lui "also known as", o chestie la modă în engleză.
E drept că în engleză aka vine de la also known as (pe românește zis și, alias), dar în exemplele culese de LoveDemon acel aka nu are nici pe departe acest sens. Iată-le aici din nou:

View PostAXS, on 19th July 2009, 07:17, said:

[...] un TV CRT Samsung din 1992 (aka 17 ani vechime) [...]
[...] O mobila solida aka rezistenta [...]
[...] 2 oameni de 80-90 KG (aka 170 kg) se pot catara pe ea [...]
După toate semnele e folosit cu sensul de „adică” sau „deci”.

Probabil e o confuzie în mintea lui AXS.

#3713
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostLoveDemon, on 21st July 2009, 07:05, said:

Nu spusesem ca vine de la "adika", si nici in citatele din postul meu nu venea de la "also known as", si nici n-as zice ca e la moda in engleza, ca nu e folosit de ieri-de azi.

Te consideram ca facand parte din elita ariei.


Sorry, nu văzusem exemplele. N-am zis nici că a fi la modă e neapărat sinonim cu "nou", doar că e cam prea des folosit și în engleză. Uneori anumite cuvinte sau expresii se folosesc o perioadă în mod hipertrofiat, toată ziulica, în orice context. Amintiți-vă de "implementare" (prin 91-92 cred că ar fi putut concura la "cuvîntul anului"),  "de excepție", "ca să zic așa", mai de curînd "deconcertatele".

PS: Să știi că-mi tai venele fiindcă am scăzut în ochii tăi. ^_^

#3714
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Este corecta exprimarea: "[...]In aceeasi situatie este majoritatea companiilor de taxi[...]" ?

#3715
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostDecember, on 31st July 2009, 12:24, said:

Este corecta exprimarea: "[...]In aceeasi situatie este majoritatea companiilor de taxi[...]" ?
Nu. În acest caz în mod evident cuvîntul majoritatea reprezintă niște entități separate care doar se întîmplă să aibă ceva comun. Trebuie spus „În aceeași situație sînt majoritatea companiilor de taxi.” La fel de bine se poate spune „În aceeași situație sînt cele mai multe companii de taxi.” Acordul se face cu subiectul logic.

Ca să fie și mai clar luați exemplul acesta:

- Majoritatea africanilor este neagră.
- Majoritatea africanilor sînt negri.

Nu cred că mai stă cineva pe gînduri cum e corect.

În schimb, dacă majoritatea reprezintă un grup compact care acționează unitar, acordul se face la singular:

- Majoritatea își impune voința asupra minorității.
- La alegeri majoritatea are puterea de decizie.

În termeni similari explică și George Pruteanu.

#3716
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAdiJapan, on 31st July 2009, 08:16, said:

Multumesc. Era din buletinul de stiri al Antenei 1 si eram 80% convins ca-i greseala dar nu eram sigur.

#3717
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
daca zicea "se află" era gresit?

le: am pus caciula pe a. pe celelalte nu le-am mai adus pentru ca n-am diacritice pe calculatorul asta.

Edited by aton, 31 July 2009 - 17:04.


#3718
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postaton, on 1st August 2009, 00:02, said:

daca zicea "se află" era gresit?
Nu era greșit, pentru că se află este simultan forma de singular și de plural, deci un eventual dezacord în mintea vorbitorului este mascat. În schimb la alte timpuri acordul sau dezacordul devine vizibil: se afla / se aflau, s-a aflat / s-au aflat, se va afla / se vor afla etc.

Ascunderea dezacordului este un truc pe care multă lume îl folosește (mai mult sau mai puțin conștient). Campion în așa ceva este verbul a reprezenta folosit în loc de a fi atunci cînd nu știi dacă trebuie să spui este sau sînt.

#3719
Ghenaro

Ghenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.07.2009

View Postsergiudaniel, on 3rd August 2009, 04:08, said:

Sunt sigur ca cu toti ati intrat macar odata pe topicul ''Specii de pe hai5 '' sau ati intrat pe cocalari.com si ati vazut specimenele din ziua de azi a romaniei daca la fete nu prea avem ce sa le facem, ce ar fii daca s-ar reinfinta armata obligatorie? Oare s-ar mai diminua din asa baietii ''shukari.. talentati'' etc... pt. ca mie... situatia imi pare foarte tragica si tot in jos se duce...
Nu stiu despre armata dar despre reinfintarea scoli eu zic ca n ar fii rau.

#3720
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View PostGhenaro, on 4th August 2009, 08:46, said:

Nu stiu despre armata dar despre reinfiintarea scolii eu zic ca n ar fi rau.

N-ar fi rau nici daca te-ai apuca sa studiezi limba romana.
Nepotrivit loc ti-ai gasit sa postezi.

Edited by cosminnuss, 18 August 2009 - 12:46.


#3721
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcosminnuss, on 18th August 2009, 19:40, said:

N-ar fi rau nici daca te-ai apuca sa studiezi limba romana.
Nepotrivit loc ti-ai gasit sa postezi.
Dacă ați fi citit mai cu atenție ați fi observat că de fapt Ghenaro glumea, imitîndu-i pe agramați, astfel că discuția de față e locul cel mai potrivit. (Vedeți că v-au mai scăpat vreo două „greșeli”.)

Apropo, că tot sîntem la cutia cu greșeli, și scrisul fără diacritice este tot o greșeală. Da, știu, o faceți din comoditate și n-are legătură cu informatica.

#3722
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

View PostAdiJapan, on 18th August 2009, 16:15, said:

Apropo, că tot sîntem la cutia cu greșeli, și scrisul fără diacritice este tot o greșeală. Da, știu, o faceți din comoditate și n-are legătură cu informatica.

devii obositor.

si tu gresesti: suntem!

#3723
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View PostAdiJapan, on 18th August 2009, 16:15, said:

Dacă ați fi citit mai cu atenție ați fi observat că de fapt Ghenaro glumea, imitîndu-i pe agramați, astfel că discuția de față e locul cel mai potrivit. (Vedeți că v-au mai scăpat vreo două „greșeli”.)

Apropo, că tot sîntem la cutia cu greșeli, și scrisul fără diacritice este tot o greșeală. Da, știu, o faceți din comoditate și n-are legătură cu informatica.

Am scapat mai multe greseli, daca le luam si pe cele legate de diacritice. Apropo, ati mancat niste virgule, ati omis niste accente si ati scris gresit cuvintele 'imitându-i' si 'sunteți'. Felicitari!
Romanul s-a nascut carcotas, nu?!

#3724
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu nu vad nici o virgula lipsa (poate dupa "Daca ati fi citit cu atentie", da' parca merge si fara). In plus, AdiJapan a explicat de nenumarate ori de ce prefera grafia cu î (si implicit formele "sînt", "sîntem", "sînteți"). Iar cuvantul "apropo" exista in limba romana ca atare, iar AdiJapan este adeptul transcrierii fonetice, romanesti, a cuvintelor imprumutate. Una peste alta, o parea el mai carcotas, asa, da' de corect scrie foarte corect, de FIECARE data.

Edited by LoveDemon, 19 August 2009 - 00:11.


#3725
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postaton, on 19th August 2009, 01:11, said:

devii obositor.
Scuzele mele. Dar cred că mai obositori sînt aceia care se încăpățînează să scrie greșit.

View Postaton, on 19th August 2009, 01:11, said:

si tu gresesti: suntem!
Nu greșesc deloc. Eu chiar așa pronunț: sîntem. Așa am învățat eu să vorbesc, de la părinți, bunici, vecini, învățători, profesori, adică de la românii care mi-au îndrumat primii pași în viață. Dumneavoastră vă țuguiați buzele și spuneți suntem? Nu vi se pare obositor să faceți un efort în plus doar la ordinul unor academicieni dintre care majoritatea nu se pricep la ortografie, iar unii (începînd cu inițiatorul reformei din 1993) sînt de-a dreptul agramați? Cine este etalon de limbă română adevărată în viața dumneavoastră? Mihai Drăgănescu?!

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 06:28, said:

Am scapat mai multe greseli, daca le luam si pe cele legate de diacritice. Apropo, ati mancat niste virgule, ati omis niste accente si ati scris gresit cuvintele 'imitându-i' si 'sunteți'.
Nu e vorba doar de diacritice, ci și de „n ar” și de virgula lipsă dinainte de dar.

Eu n-am mîncat nici o virgulă. Dimpotrivă, le-am pus și pe cele opționale.

Care accente?! Trebuiá să scríu așá? Nu putéți cití dácă nu vă indíc vocálele accentuáte? Sau s-a schimbát din nou ortografía și n-am aflát eu?

Nu văd ce e greșit la imitîndu-i și sîntem.

View PostLoveDemon, on 19th August 2009, 07:09, said:

Una peste alta, o parea el mai carcotas, asa, da' de corect scrie foarte corect, de FIECARE data.
Ești prea drăguță. Scap și eu o mulțime de greșeli, uneori din grabă, alteori din neștiință.

#3726
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View PostLoveDemon, on 19th August 2009, 01:09, said:

Eu nu vad nici o virgula lipsa (poate dupa "Daca ati fi citit cu atentie", da' parca merge si fara). In plus, AdiJapan a explicat de nenumarate ori de ce prefera grafia cu î (si implicit formele "sînt", "sîntem", "sînteți"). Iar cuvantul "apropo" exista in limba romana ca atare, iar AdiJapan este adeptul transcrierii fonetice, romanesti, a cuvintelor imprumutate. Una peste alta, o parea el mai carcotas, asa, da' de corect scrie foarte corect, de FIECARE data.
Tocmai i-am demonstrat ca se poate sa scrie si mai corect. Asa cum lui nu-i convine ca eu nu folosesc diacritice, la fel de bine as putea si eu sa ma leg de lipsa accentelor, lipsa virgulei de la inceputul frazei (optionala, cum spune dansul) sau cele doua cuvinte stalcite. Cum fiecare este adeptul propriilor reguli, ce rost mai are sa mai discutam pe tema greselilor? Fiecare scrie cum il apuca si ne intelegem cum putem.

PS. Sunt absolut convins ca AdiJapan nu are nicio problema de interpretare a frazelor din care lipsesc diacriticele, dar din exces de zel...

View PostAdiJapan, on 19th August 2009, 07:14, said:

Nu e vorba doar de diacritice, ci și de „n ar” și de virgula lipsă dinainte de dar.
Legat de virgula, am comentat doar despre cele mai grave. Din moment ce a folosit caracterul "spatiu" in loc de cratima, am considerat ca stie cum e corect

Eu n-am mîncat nici o virgulă. Dimpotrivă, le-am pus și pe cele opționale.
Eu as fi pus si la inceputul frazei

Care accente?! Trebuiá să scríu așá? Nu putéți cití dácă nu vă indíc vocálele accentuáte? Sau s-a schimbát din nou ortografía și n-am aflát eu?
Si dvs. nu puteti citi fara diacritice?

Nu văd ce e greșit la imitîndu-i și sîntem.
Inseamna ca aveti o mare problema


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate