Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#29971
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Conform principiului lui Pareto, in cazul nostru, obtinem urmatoarele :
- Calitatea semnalului : nr canale SD vs nr canale HD, raportul e de aproximativ 80/20%.
- Calitatea programelor :canale umplutura vs canale premium, cam acelasi raport, de 80/20%.
- telespectatori : 80% din ei privesc doar la 20% din canale.
- grila analogica vs grila digitala 80/20%
- si 20% din clienti (cei cu grila digitala+MaxPak+SuperOne) aduc 80% din incasari, adica 25lei vs 40 lei.Corect ?

In aceste conditii, mai putem spune ca e vorba de o "grila echilibrata" ??

PS: principiul lui Pareto nu este o lege. Acesta nu este întotdeauna valabil, iar procentajul poate sã difere. Principiul lui Pareto e doar  o regulã care s-a observat cã funcþioneazã în marea majoritate a domeniilor.
Procentele nu sunt neaparat fixe.

#29972
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009

 flobuc, on 26 martie 2015 - 22:18, said:

Digi are cea mai echilibrata grila si cel mai bun pret, restul sunt doar povesti. Au cate putin din toate, de aceea nu-si bat capul pentru 50 de softpedisti. Oricum grosul abonatilor se uita doar la Pro Tv, Antene si Kanal D. Cine mai ofera la 25 ron atatea canale? Basca si ceva Hd-uri. Mai pui 4 ron si ai si pachetul Digital, primul echipament fiind gratis. Si astia 25/29 nu sunt pe oferte de 6 luni sau 12, pur si simplu acesta este pretul practicat de ei.

Dar a fost vreodata vreun pool in care abonatii RDS pot vota daca vor schimbarea in mai multe canale cu preturi mai mari, extraoptiuni etc. mai multe variante de raspuns vreodata? Sa se voteze pe DigiCare de exemplu, sa faca un comunicat, sa afle lumea dar nu ii intereseaza. Sunt aia "50 de softpedisti" dar sunt sigur ca mai se gasesc destui care nu posteaza pe acest forum.

Edited by cristinel07, 27 March 2015 - 01:08.


#29973
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
@primuministru, nu-mi spune ca Digi nu sta bine la documentare, muzica, sport, filme...adica, pentru 30 de lei pe luna, eu zic ca e destul de ok. La T unii abonati platesc separat pentru varianta HD a postului DolceSport1(da, postul lor), si asta e doar un exemplu.

@Cristinel, arata-mi tu o firma care a facut poll si nu pool, si a tinut si cont de acel chestionar in totalitate, nu doar partial. Pe bune, tu chiar crezi ca isi bate cineva capul cu asta? Crezi ca eu nu imi doresc pachet extra sau marire de abonament pentru canale de calitate? Dar si asa, seara cand dai drumul la tv, gasesti mereu ceva de vazut. Asta in cazul in care nu gasim vreun maniac ce sta 24/24h cu ochii in televizor.

Daca aveau Upc/T/alte firme un canal  de filme ca DigiFilm sau unul de stiri ca Digi24, ori erau in maximul maxim, ori plateai separat pentru ele, minim 5ron ;)

Edited by flobuc, 27 March 2015 - 01:52.


#29974
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009
Puteai sa spui ca am gresit la acea exprimare, dar stiu ca sunt destule persoane pe acest forum care in loc sa spuna ca este o greseala acea exprimare si sa ajuti intr-un fel tu ma iei cu firmele. Ironic, desigur. Sa trec mai departe, nu trebuie sa isi bata careva capul, e vorba de u nrespect fata de clienti ca de acolo au ei bani dar stiu ca nu ii intereseaza. E vorba de un simplu vot, tu nu iti doresti poate altul da. Si pentru multi ani nu s-ar mai discuta acest subiect, nu doar pe acest forum pentru ca ar iesi sa zicem ca lumea nu doreste si se vrea sa ramana asa cum este in prezent pachetul sau pachetele TV cablu.

#29975
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Nu mai insista atâta cu votul. As putea pune pariu lejer cã dacã s-ar face vreodatã așa ceva și fiecare abonat ar fi obligat sã voteze, proporția ar fi covârșitoare spre menținerea prețului. Prin concluzie la aproape nimeni nu ar fi dat peste cap de încântare de o grilã mai stufoasã.

#29976
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Nici nu stiu ce sa zic la cei 35 lei / luna pt abonament analogic (merge si digitalul) si net popular (vreo 18 mega ce scartaie constant - pt mine e ok - destul de rar download-), raportat la T cu 90 lei pe luna, conditii sensibil asemanatoare, cateva canale in plus. Restul discutiei cred ca se poate opri aici.

#29977
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

 cristinel07, on 27 martie 2015 - 01:54, said:

Puteai sa spui ca am gresit la acea exprimare, dar stiu ca sunt destule persoane pe acest forum care in loc sa spuna ca este o greseala acea exprimare si sa ajuti intr-un fel tu ma iei cu firmele. Ironic, desigur. Sa trec mai departe, nu trebuie sa isi bata careva capul, e vorba de u nrespect fata de clienti ca de acolo au ei bani dar stiu ca nu ii intereseaza. E vorba de un simplu vot, tu nu iti doresti poate altul da. Si pentru multi ani nu s-ar mai discuta acest subiect, nu doar pe acest forum pentru ca ar iesi sa zicem ca lumea nu doreste si se vrea sa ramana asa cum este in prezent pachetul sau pachetele TV cablu.
Crede-ma ca daca voiam sa te iau peste picior, o faceam in alta maniera, deci n-ai de ce sa fi suparat, ca toti suntem oameni si gresim. Intelege ca niciun furnizor de servicii CATV nu isi face grila in baza preferintelor clientilor, fiecare firma are practica ei, unii le au pe toate si pretul este pe masura, altii nu au mai nimic, isi bat joc de abonati si au si preturi de iti vine sa ii strangi de gat( vezi Akta). Hai sa fim realisti, nu visatori.

#29978
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 flobuc, on 27 martie 2015 - 01:47, said:

@primuministru, nu-mi spune ca Digi nu sta bine la documentare, muzica, sport, filme...adica, pentru 30 de lei pe luna, eu zic ca e destul de ok. La T unii abonati platesc separat pentru varianta HD a postului DolceSport1(da, postul lor), si asta e doar un exemplu.


Cum am scris si mai sus, canalele cu continut premium (documentare, sport, filme etc) reprezinta cam 20% din grila de programe.Restul sunt umplutura, canale cu audiente ce tind catre zero.
Tu cate canale privesti zilnic mai mult de 5min ? 10 ? 20 ? 30 ?

#29979
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Uite, seara cum dau drumul la tv, sau cateodata ziua cand sunt liber, incep cu Digi24, apoi dau un zappjng prin aria de documentare, daca nu e nimic interesant trec pe DigiFilm, Comedy Central Extra sau Digisport daca joaca Lazio. Poate cateodata sunt filme interesante pe Pro Tv, dar spun pas, nu-mi place sa fie filmul intrerupt de publicitate. Ah, si TVR HD mai are cate ceva interesant. Aici am facut referite strict la grila Digi, daca te uiti la semnatura vei vedea ca folosesc si satelitul si Focus ca sa completez cu ce ma mai intereseaza, si sa nu mai imi bat capul degeaba.

Repet, a nu se intelege ca nu imi doresc alte canale de calitate, in pachet extra sau cum vor ei, nu stramb din nas nici daca maresc abonamentul, dar daca ei considera ca e suficient cat si ce avem acum, ma descurc de unul singur.

Edited by flobuc, 27 March 2015 - 11:40.


#29980
sorryn_pirates

sorryn_pirates

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 22.07.2006

 flobuc, on 26 martie 2015 - 22:18, said:

Digi are cea mai echilibrata grila si cel mai bun pret, restul sunt doar povesti. Au cate putin din toate, de aceea nu-si bat capul pentru 50 de softpedisti. Oricum grosul abonatilor se uita doar la Pro Tv, Antene si Kanal D. Cine mai ofera la 25 ron atatea canale? Basca si ceva Hd-uri. Mai pui 4 ron si ai si pachetul Digital, primul echipament fiind gratis. Si astia 25/29 nu sunt pe oferte de 6 luni sau 12, pur si simplu acesta este pretul practicat de ei.

La pachetul analogic de 25 lei daca ai tv cu DVB C incorporat vezi ( ai la liber ) cca 80% din pachetul digital inclus si HD.

La pachetul analogic de 25 lei daca ai tv cu DVB C incorporat vezi ( ai la liber ) cca 80% din pachetul digital inclus si HD.

#29981
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Cu mentiunea

 sorryn_pirates, on 27 martie 2015 - 12:15, said:

La pachetul analogic de 25 lei daca ai tv cu DVB C incorporat vezi ( ai la liber ) cca 80% din pachetul digital inclus si HD.

Mentiunea fiind: pentru a garanta buna functionalitatea a posturilor digitale este nevoie ca abonatul sa opteze pentru minim pachetul Digital.

#29982
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Daca puterea/calitatea semnalului este satisfacatoare pentru receptia grilei analogice, nu mai este nevoie de nicio garantie. Normal ca daca grila analogica este receptionata cu "purici", pot exista (nu neaparat) probleme in receptionarea corecta a grilei digitale (partea aflata "la liber") dar atunci esti indreptatit sa faci gat... pentru a veni "baietii" (a se citi tehnicienii) in vederea "decontaminarii".Posted Image

Altfel spus, exista garantia bunei functionari a posturilor analogice, ceea ce conduce, vrei nu vrei, si la o buna functionare a grilei digitale "la liber".Posted Image

 sorryn_pirates, on 27 martie 2015 - 12:15, said:

La pachetul analogic de 25 lei daca ai tv cu DVB C incorporat vezi ( ai la liber ) cca 80% din pachetul digital inclus si HD.
Mai mult chiar, ~90%, daca nu am uitat eu vreun program ce necesita echipament rcs. Cam asta este raportul (cel putin) pentru grila activa in Ploiesti.

Edited by cristi0304, 27 March 2015 - 13:01.


#29983
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 primuministru, on 27 martie 2015 - 10:40, said:

... Restul sunt umplutura, canale cu audiente ce tind catre zero. ...

Asta înseamnă că Taraf TV este un canal Premium, iar V.H. 1 şi Paramount Channel sunt umpluturi...

Edited by alfa_alfa, 27 March 2015 - 14:37.


#29984
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Pentru unii (din pacate - d.p.d.v al altora) da.Posted Image

Edited by cristi0304, 27 March 2015 - 15:00.


#29985
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 alfa_alfa, on 27 martie 2015 - 14:35, said:

Asta înseamnă că Taraf TV este un canal Premium, iar V.H. 1 şi Paramount Channel sunt umpluturi...

Cand am spus ca, citez "canalele cu continut premium (documentare, sport, filme etc) reprezinta cam 20% din grila de programe.Restul de 80% sunt umplutura, canale cu audiente ce tind catre zero". m-am referit strict la grila de programe a RCS-RDS.Ca o parte din acele posturi sunt vizionate sau nu pe alte retele, nu ma intereseaza.De asemenea, nu ma intereseaza nici daca o parte din canale au audienta mai mare in mediul rural fata de cel urban, unde sunt alte preferinte atat in ce priveste muzica, cat si continutul canalelor.

Edited by primuministru, 27 March 2015 - 15:27.


#29986
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Nu ma consider reprezentat de niste audiente dubioase facute pe la nu stiu ce familii. Decid singur ce mi se pare calitativ si ce nu. Pacat de VH1 Classic, nu il avem in grila RDS..

#29987
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009
Cu astea se ocupa Digi. Liga 1 gratuit prin Digi TV. Daca faceau si ei reclame de genul La Liga, Serie A, Europa League si Champions League pentru urmatorii 3 ani :)). Se lauda cu Liga 1.


Edited by cristinel07, 27 March 2015 - 18:50.


#29988
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009

 cristinel07, on 27 martie 2015 - 18:45, said:

Cu astea se ocupa Digi. Liga 1 gratuit prin Digi TV. Daca faceau si ei reclame de genul La Liga, Serie A, Europa League si Champions League pentru urmatorii 3 ani Posted Image). Se lauda cu Liga 1.

Mai "Cristinel" fa-ti temele tata. Rcs sau Digi cum spui tu, are grija sa multumeasca aproape pe toata lumea....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate