Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#28585
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Da, se putea Rezolva intr-un Fel sau Altul, ..insa Daca li s-a dat 'Ordin' sa Nu Faca inca -Anumite Operatiuni,
nimeni practic Nu Risca sa fie Luat la Rost de Cineva 'de la Centru', ..asta este.


P.S.: Si Nu te mai Baza intr-atata inclusiv pe Modernismele Electronice / 'la distanta'..:
Contractele se Semneaza in mod Personal in Punctele (Viitoare Proprii) de Lucru,
iar Echipamente gen C.A.M.-uri sau S.T.B.-uri oricum Nu se Livreaza prin Posta.

Doar Agentii trimisi pe Teren vor putea Face.. Unele dintre Formalitati,
..daca Firma va Implementa si aceasta Varianta in DOROHOI, in plus.

Edited by Lopatar, 04 November 2014 - 05:50.


#28586
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbecali, on 03 noiembrie 2014 - 21:31, said:

S-a facut (pe 01,11,2014) solicitare de inchidere serviciu incepand cu 01,12,2014 - pana atunci este achitat (2429235017)
Mai astept cateva zile pana voi verifica stadiul acestei solicitari (nu poate fi vorba de reziliere, avand in vedere inexistenta unui contract cu RCS pentru acest "serviciu", contract care ar fi fost acceptat daca se dorea si din partea RCS)
Astept raspunsul Telekom (IPTV disponibil pana la 01.12), UPC mi-a facut deja o oferta la solictarea mea, urmand sa vedem si zilele urmatoare alte  variante.
Pacat de cei de aici de pe forum colegi de conversatie care m-au ajuta sau au incercat sa o faca (Catalin, The One ...), situatia in teren e alta, nu am mai auzit ca o firma in telecomunicatii sa refuze plata unor servicii superioare si eschivarea in fata unor fapte evidente (am grila digitala, RCS Suceva imi spune ca e dar analogica)

P.S. @Digi Helper, te rog pentru sesizarea de mai sus, se poate un status si, eventual, un numar de inregistrare pentru cererea depusa? (sau ramane valabil numarul transmis pe mail)

In contract este scris ca ai grila ANALOGICA si evident ca nu se poate achizitiona servicii tv extra. Trebuie sa SCHIMBI CONTRACTUL DIN ANALOGIC IN DIGITAL. Ceea ce vezi la tv sunt canale libere (practic poti vedea vreo 110 canale), ai tv plasma, LED sau ce ai. Tu pana acum platesti 25 ron pe luna analogic, digitalul costa 29 ron. Ca sa zic mai bine OFICIAL nu ai grila digitala, esti pe analogic. Doar ca ai tv de ultima generatie si poti vedea ceea ce este liber pe digital. Daca mergi pe oferta cu decodor HD DigiFILM-ul este  promotional, nu platesti nimic pt acesta. Eu zic sa discutii la mai multe caserii din Suceava sau vezi un e-mail la RCS pe site.

Edited by napster1, 04 November 2014 - 10:06.


#28587
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Nu am nici un contract cu RCS pentru cablu, au peluat direct clientii si au facut facturi pe 2 luni, octombrie si noiembrie.
Asta am si  vrut, sa mi se faca contract pe digital, dar nu exista "infrastructura", desi eu receptionez grila digitala

#28588
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
@becali - Momentan in zona este oferita grila analogica din Botosani.
De indata ce se vor semna contracte vei fi instiintat in baza sesizarii facute si implicit ti se va aduce la cunostinta modalitatea de semnare a contractului (la sediu sau prin agenti de teren).
Multumesc pentru intelegere.

#28589
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

View PostDIGI_Helper, on 04 noiembrie 2014 - 10:09, said:

@becali - Momentan in zona este oferita grila analogica din Botosani.
De indata ce se vor semna contracte vei fi instiintat in baza sesizarii facute si implicit ti se va aduce la cunostinta modalitatea de semnare a contractului (la sediu sau prin agenti de teren).
Multumesc pentru intelegere.
Asta in acte pentru ca in realitate eu  prind si grila digitala
Eu am spus de cateva ori si nu sunt inteles, grila asta analogica cuprinde si grila digitala, stiti voi, canale HD, EPG ETC..

#28590
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postbecali, on 04 noiembrie 2014 - 10:24, said:

Asta in acte pentru ca in realitate eu  prind si grila digitala[...]
Cred ca se astepta (spera) la un alt raspuns... Posted Image

Edited by Venboteam, 04 November 2014 - 10:30.


#28591
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Prin grila digitala se intelege faptul ca abonatul are in locatie CAM CI+ sau decodor SD/HD si contractat pachetul digital.
Daca TV-ul are tuner dvb-c incorporat si sunt receptionate anumite posturi acest lucru nu inseamna ca este vorba de grila digitala.
Unele posturi sunt la liber pe retea insa garantare pentru o buna receptionare a lor se ofera doar cand este contractat pachetul digital.
In momentul de fata garantam buna functionaliatte a posturilor din grila analogica (grila curenta).
De indata ce vor interveni modificari, abonatii din zona vor fi instiintati.
Multumesc pentru intelegere.

#28592
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Atunci ma pot indrepta linistit catre concurenta.
Sotia (basca ca ea e titulara de cont la RCS) vrea musai, mai ales ca vine perioada rece, MAXPACK.
Ramane in vigoare solicitarea de inchidere a abonamentului analogic si a internetului, sunt sigur ca  pana la 1.12.2014 nu se misca nimic aici care sa duca la garantarea unei receptii bune a grilei digitale

#28593
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbecali, on 04 noiembrie 2014 - 10:24, said:

Asta in acte pentru ca in realitate eu  prind si grila digitala
Eu am spus de cateva ori si nu sunt inteles, grila asta analogica cuprinde si grila digitala, stiti voi, canale HD, EPG ETC..

Gresit. Prinzi digitalul ca e liber transmis. Majoritatea canalelor nu sunt codate pe digital. Ti-am zis, OFICIAL nu ai DIGITAL, ai doar ANALOGIC. In acest fel nu poti cere MaxPack, DigiFilm sau Adult. Trebuie sa ai in primul rand contract facut pe grila digitala apoi sa ceri extra optiunile dorite. Faptul ca ai analogic nu implica accesul si la digital, nici macar nu prinzi TV 1000, BBC-urile, Viasat-urile. Ai doar TV de ultma generatie care e mai smecher daca vrei sa-ti spun asa. Tu platesti 25 ron pe luna, adica platesti analogicul nu digitalul. Canalele HD, EPG-ul etc sunt parte a digitalului care la fel sunt receptionate liber, asa e sistemul.  Daca chiar e problema pe reteaua de cablu cere sa ti se puna antena de satelit Digi.
Oricine poate prinde digitalul daca are tv de ultima generatie sau are pur si simplu un decodor DVB-C propriu.
Daca pt o neintelegere vrei rezilierea atunci pt cei ce au semnal de toata jena ce ar trebui sa ceara, despagubiri ?

Edited by napster1, 04 November 2014 - 12:37.


#28594
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

View Postnapster1, on 04 noiembrie 2014 - 12:28, said:

Gresit. Prinzi digitalul ca e liber transmis. Ti-am zis, OFICIAL nu ai DIGITAL, ai doar ANALOGIC. In acest fel nu poti cere MaxPack, DigiFilm sau Adult. Trebuie sa ai in primul rand contract facut pe grila digitala apoi sa ceri extra optiunile dorite. Faptul ca ai analogic nu implica accesul si la digital, nici macar nu prinzi TV 1000, BBC-uile, Viasat-urile. Daca chiar e problema pe reteaua de cablu cere sa ti se puna antena de satelit Digi.
Oricine poate prinde digitalul daca are tv de ultima generatie sau are pur si simplu un decodor DVB-C propriu.
Pai vroiam si oficial digital, si pe satelit nu exista HBO si Digi Film HD.
Repet, daca se vroia se putea face, se semna contract pe TV digital, iar cand se termina reteaua (nici nu s-au apucat de lucru, desi cei de la Suceava mi-au spus ca "se lucreaza") se luau si celelalte servicii (net si telefonie fixa)
E o expierenta neplacuta, pana acum nici o sesizare nu s-a rezolvat favorabil clientului (sotiei) sau in timp util, (exemplu, cardul neasociat pentru satelit din martie pana in septembrie), lipsa totala de flexibilitate, parerea mea este ca de fapt nici nu vor clienti sau nu stu cum sa ii aduca

Edited by becali, 04 November 2014 - 12:39.


#28595
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbecali, on 04 noiembrie 2014 - 10:05, said:

Nu am nici un contract cu RCS pentru cablu, au peluat direct clientii si au facut facturi pe 2 luni, octombrie si noiembrie.
Asta am si  vrut, sa mi se faca contract pe digital, dar nu exista "infrastructura", desi eu receptionez grila digitala

Cred ca nici nu sti ce vrei sa spui. Cum ai preluat clientii ? Nu se poate sa nu ai contract, doar nu esti pirat.

View Postbecali, on 04 noiembrie 2014 - 12:37, said:

Pai vroiam si oficial digital, si pe satelit nu exista HBO si Digi Film HD.
Repet, daca se vroia se putea face, se semna contract pe TV digital, iar cand se termina reteaua (nici nu s-au apucat de lucru, desi cei de la Suceava mi-au spus ca "se lucreaza") se luau si celelalte servicii (net si telefonie fixa)
E o expierenta neplacuta, pana acum nici o sesizare nu s-a rezolvat favorabil clientului (sotiei) sau in timp util, (exemplu, cardul neasociat pentru satelit din martie pana in septembrie), lipsa totala de flexibilitate, parerea mea este ca de fapt nici nu vor clienti sau nu stu cum sa ii aduca

Dar unde vrei sa ai cablu ? Din cate stiu in jud. Botosani inca nu este OFICIAL RCS Cablu.
http://www.rcs-rds.r...-digi?t=tvcablu

Intr-adever Digi Satelit nu ofera inca HBO si DigiFILM HD.

#28596
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
RCS a cumparat firma Net Computers din Dorohoi, unde era sotia abonata (de fapt a achizitionat doar serviciile acesteia).
Ulterior, la toti clientii NET Computers RCS a emis facturi cu TV analogic si internet.
Sotia avand si abonament pe satelit, platit in avans, facturile au ajuns in cont si debitate direct, deci pana la 30.11.2014 este platit catre RCS.
Detaliile sunt cunoscute in RCS, nu sunt pirat, sunt abonat dar fara contract, am doar dreptul de a plati fara a cere si altceva.
Pentru detalii cauta pe google: Clever Media, City Net preluat de RCS etc

Este, in Botosani este de ceva timp, inceraca sa generezi o comanda pe judetul Botosani, si daca e sa cum naiba am eu ANALOGIC si NET de la RCS daca ei nu sunt prezenti in judetul BOTOSANI

Edited by becali, 04 November 2014 - 12:48.


#28597
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbecali, on 04 noiembrie 2014 - 12:44, said:

RCS a cumparat firma Net Computers din Dorohoi, unde era sotia abonata (de fapt a achizitionat doar serviciile acesteia).
Ulterior, la toti clientii NET Computers RCS a emis facturi cu TV analogic si internet.
Sotia avand si abonament pe satelit, platit in avans, facturile au ajuns in cont si debitate direct, deci pana la 30.11.2014 este platit catre RCS.
Detaliile sunt cunoscute in RCS, nu sunt pirat, sunt abonat dar fara contract, am doar dreptul de a plati fara a cere si altceva.
Pentru detalii cauta pe google: Clever Media, City Net preluat de RCS etc


Ciudat. Chiar nu stiu ce sa zic. Daca chiar nu se poate face nimic cu RCS-ul. Vezi cei de la TELEKOM ce structura au in zona. Dar studiaza bine oferta inclusiv si varianta pt satelit.
Poate ne ti la curent cu toate demersurile

#28598
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Nu vreau satelit de la Telekom, au spus ca pana pe 15 implementeaza IPTV, alta mancare de peste, Arhiva, PIP, DVR (asta oricum aveam pe ambele televizoare)
Ramane sa vad dupa 15, daca nu,  UPC, desi am plecat de la ei in mai, au raspuns prompt solictarii mele de oferta, mane ma suna din nou pentru a-mi oferi o versiune finala (inainte de a pleca aveam Maxpack, Filmbox si 2 CI gratis).
Si vreau canalele in format HD, ambele televizoare sunt de generatie nou (2012 si 2013), + un sistem audio din 2014, nu cred ca ar fi cineva care ar accepta HBO SD in cazul asta

#28599
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbecali, on 04 noiembrie 2014 - 12:56, said:

Nu vreau satelit de la Telekom, au spus ca pana pe 15 implementeaza IPTV, alta mancare de peste, Arhiva, PIP, DVR (asta oricum aveam pe ambele televizoare)
Ramane sa vad dupa 15, daca nu,  UPC, desi am plecat de la ei in mai, au raspuns prompt solictarii mele de oferta, mane ma suna din nou pentru a-mi oferi o versiune finala (inainte de a pleca aveam Maxpack, Filmbox si 2 CI gratis).
Si vreau canalele in format HD, ambele televizoare sunt de generatie nou (2012 si 2013), + un sistem audio din 2014, nu cred ca ar fi cineva care ar accepta HBO SD in cazul asta

Sa ne spui si noua ce oferta au afcut cei de la UPC. Mai ales ca ai putea reveni la ei si ai avut Maxpck, Filmbox etc.

#28600
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Aici cred că este problemă de formă "juridică"! Nu mă refer la judecată la tribunal! Cei de la RCS au preluat firma respectivă si pe infrastructura lor analogică au băgat și semnalul digital!
Deocamdată toți abonații firmei din Dorohoi figurează pe vechea firmă, dar în curs de preluare de RDS( No man land!!!) până ies actele de RC și probabil CNA(!?!!) pentru înființarea noii firme RCS din zona respectivă! Probabil ăștia de la RCS nu pot da aparatura necesară noilor abonați pentru că nu au bază legală, firma încă nefiind înregistrată! După cum știm cei de la RDS&RCS au viteza melcului!
PS: Când vor avea "actele" vor onora, cred, toate comenziile de aparatură!

Edited by matyred, 04 November 2014 - 14:02.


#28601
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmatyred, on 04 noiembrie 2014 - 14:01, said:

Aici cred că este problemă de formă "juridică"! Nu mă refer la judecată la tribunal! Cei de la RCS au preluat firma respectivă si pe infrastructura lor analogică au băgat și semnalul digital!
Deocamdată toți abonații firmei din Dorohoi figurează pe vechea firmă, dar în curs de preluare de RDS( No man land!!!) până ies actele de RC și probabil CNA(!?!!) pentru înființarea noii firme RCS din zona respectivă! Probabil ăștia de la RCS nu pot da aparatura necesară noilor abonați pentru că nu au bază legală, firma încă nefiind înregistrată! După cum știm cei de la RDS&RCS au viteza melcului!
PS: Când vor avea "actele" vor onora, cred, toate comenziile de aparatură!
Net Computers transmitea digital, nu numai analogic, avea toate autizatiile de la CNA, Ancom si IGCTI (parca astia veneu cu masuratorile).
Atunci de ce are factura de la RCS?
Mie nu mi se ofera card, dar la sediu la Net Computers se ofera in custodie receptoare HD (fara card in ele) pentru abonati.
Peste toate, am mai spus-o, sotia este client la RCS de cativa ani, fara probleme cu plata, problemele au fost tot din partea RCS-ului (activare card dupa 6 luni).
Acum imi dau seama ca am si 3 puncte la net pe firma, aici cu mine vin direct sa negocieze, normal, cand vor avea infrastructura...

#28602
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
E ciudat ce se întâmplă acolo! Eu am încercat să explic ceva ce mi-se parea plauzibil și logic! Nici eu înțeleg de ce nu v-au dat carduri atâta timp cât v-au dat aparatură și facturi pe RDS!? Au ei un motiv pentru care declara grila analogică și nu digitală! Ceva cu licențele pentru posturile acelea, cine știe! RDS-ul este o companie "imprevizibilă" ca să fiu mai plastic!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate