Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#19
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Cum nu te deranjeaza? Io credeam ca te zvircolesti in chinuri si deja te-ai dus la casierie sa reziliezi contractul cu RCS :roflmaofast: .
Ma si mir ca pina acum nu ti-a recomandat "unul" dintre "cei doi" :bigwhitegrin: sa treci la celalalt mare cablist.

#20
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Apropos de "sperante": ma gandeam si la un PRO TV HD sau TVR HD, tot in teste... Oricum, e bine ca a inceput "revolutia"...

#21
icriss79

icriss79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.08.2006

 catalinman, on 1st December 2009, 13:27, said:

daca nu le prinzi deloc cu tv-ul am impresia ca tv-ul tau are doar tunner DVB-T, fara DVB-C :)
daca zici ca prinzi 64 canale SD direct cu tunnerul tv-ului, fara stb de la rcs, inseamna ca tv-ul tau nu are DVB-C MPEG 4, stie doar DVB-C SD

p.s. cu receiverul de la rcs, iti apare Digi Sport HD ? ar trebui sa iti apara in grila, dar fara sa ai imagine pe el, doar sunet !

OK. Se pare ca nu m-am exprimat prea clar:
1. Cu tunerul Digi: prind 64 SD, nu prind digisporthd
2. Fara tunerul Digi, cu cablul bagat direct in TV: prind decat 69 analogice, nu prind nici cele 64 SD-uri, nici digisport hd!

Cu siguranta tv-ul are tuner DVB-T MPEG4 (ca doar am prins cu el hd-urile terestre), incerc sa gasesc undeva informatia legata de DVB-C!

Ce nivel de semnal ar trebui sa fie oare ca sa fiu sigur ca ar trebui sa vad ceva?
Sau este posibil sa nu fi fost date la liber pentru teste in zona mea sau pentru abonatii cu baza special?

#22
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
cu tunnerul SD de la ei iti recomand sa faci urmatorul test, da o revenire la setarile din fabrica si pe urma dupa ce setezi limba romana, nu il lasa sa scaneze el toata reteaua, ia si scaneaza manual fiecare freventa :)
nici mie nu imi aparea digi sport hd, abia dupa de am facut asa si am scanat manual mi-a intrat pe frecventa 378 :)

mergea sa las si automat pe toata reteaua, da ma plictiseam, in orice caz daca scanam manual 378 nu intra pe stb-ul de la ei, abia dupa ce am dat-o o revenire la setarile din fabrica a aparut in grila !

o sa mai sap si eu sa vad daca are DVB-C, DVB-T MPEG 4 e clar ca are daca zici ca ai prins HD-urile terestre :)

semnalul e bun, poti sa ai si semnal 60% daca ai calitate 85%, 90%, 93% prinzi canalale dupa frecventa respectiva !

in legatura cu ultima intrebare nu stiu ce sa zic, da inclin sa zic NU, nu cred ca fac diferente intre abonati extra si baza special, mai ales ca toata grila e free pe digital !

o explicatie ar putea fi ca sunt problema in zona pe frecventa respectiva, dar daca era asa nu iti intra nici un canal SD pe 378, la mine de exemplu nu merge 466, da e o problema cunoscuta si manifestata in mai multe cartiere din bucuresti !

#23
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005

 MasterC, on 1st December 2009, 10:02, said:

Nu inteleg, vrei emisiuni din studioul DigiSport in HD sau ce :|?

Da, mi-ar place sa vad meciurile HD, mai ales campionatul Spaniei. Bineinteles, mi-ar place si mai mult sa vad si alte posturi HD. De cind a intrat UPC (la care nu ma pot abona din cauza zonei) cu HD tot astept sa vad cum introduce Digi sau Dolce transmisii HD.

#24
icriss79

icriss79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.08.2006
Am revenit la setarile producatorului si acum decodorul digi intr-adevar imi vede (de fapt, e mai corect "aude") digisportul hd.

Nu-mi vine sa cred ca mi-a scapat din vedere aspectul cu existenta dbv-c-ului pe tv! de fapt, stiu ce s-a intamplat. am vazut la momentul respectiv zvonurile cum ca va costa la upc nu stiu cate sute de mii pe luna sa ai pachet hd si nu mi-a trecut prin cap ca ar fi posibil ca rds-ul sa le dea gratis.... asa ca am cautat un tv cu dvb-t mpeg4 si nu am mai dat atentie standardului dvb-c, pe care l-am considerat ca fiind "standard" la tv-urile astea!

#25
dumitrubit

dumitrubit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2010
Oricum nu aveau cum sa le lase la liber din moment ce se lanseaza oferta hd pe 1 iunie parca,daca le prinzi la liber te mai abonezi la hd?.Asa se asigura ca lumea se aboneaza ca sa vada posturile hd (alea care transmit hd- Ng, Tvr ,ca DigisportHd e doar sigla),si oricum restu nu au subtitrare in romana,ultima oara Ng hd o avea in ebraica

#26
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

 MV2Player, on 29th May 2010, 10:36, said:

...
Tuner DVB-C

#27
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010

 marius_ar, on 29th May 2010, 10:31, said:

Te rog sa ne spui ce firma de cablu retransmite TVR HD sau orice alt program HD necodat pe cablu!!!! Faptul ca e la liber pe DVB-T sau satelit (sau oriunde altundeva) nu are nici o relevanta.

PS. Rezilierile se fac de luni pana vineri, sambata se lucreaza doar la casierie (adica la adunat bani)!
Te rog sa imi spui tu ce firma de cablu mai emite posturi hd si nu ofera conserve hd? Eu nu sunt nervos ptr ca au criptat posturile HD ci ptr ca le-au criptat inainte sa scoata pe piata conserve HD. Revin cu intrebarea: de ce avem 3 posturi tv HD pe care nimeni(NU VORBESC DESPRE CEI CARE PIRATEAZA) nu le poate receptiona? cARE ESTE LOGICA? :cursing:
Merci ptr info : am sa ma duc luni la prima ora.
RUSINE RDS!!!!!!!!! :cursing:

#28
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 aresdmh, on 29th May 2010, 10:11, said:

Nu imi vine sa cred, cum naibii si de ce au codat hd-urile? Ce dobitoci! Ce cretini! Cum poti coda ceva si sa nu oferi conserve hd? TVR HD codat cand el este FTA prin dvb-t, adica tvr nu isi codeaza postul si il ofera FTA dar rcs il cripteaza. Cat de jegosi pot fii?
Imi cer scuze ptr cuvintele usor colorate, dar exact cand sa imi fac o parere mult mai buna despre rds ptr ca au inceput sa ofere conserve sd, o strica cu criptarea posturilor hd si mai ales tvr hd care este FTA .
RUSINE INFECTIILOR CARE VA NUMITI RDS!
Multa bafta tuturor! Azi ma voi duce sa reziliez contractul cu toate ca merita sa nu mai platesc pur si simplu fara sa le mai zic nimic! :cursing: :cursing: :cursing:

Acum, ca sintem unde trebuie... De ce nu vrei tu (si altii de pe aceasta arie) sa intelegi ca TVR HD (si celelalte) este FTA in dvb-t pentru UTILIZATORUL FINAL. Adica pentru tine, ca persoana fizica. Pentru persoane juridice (adica RCS care scoate bani din retransmisie) este nevoie de acord pentru retransmisie de la TVR. Si ghici ce, acordul pentru retransmisie SE PLATESTE! :cursing: 1 cent, 10 centi, 30 de centi per abonat, nu conteaza, RCS-ul, UPC-ul sau alta firma trebuie sa plateasca.

Acum legat de faza cu codarea HD... cred ca e dreptul lor. TVR HD a fost 8 luni gratis, la alta companie de cablu n-am auzit sa fi fost nici macar 1 secunda. In plus, de ce nu gindesti asa: lansarea oficiala in Oradea nu le mai permite sa-i minta pe aia de la TVR HD sau NG HD ca sint in teste si nu trebuie sa plateasca "acordul de retransmisie". Proprietarii de drepturi asupra canalelor HD pot sa spuna "ai lansat oferta HD, gata, platesti". Iar fara STB-uri HD RCS nu poate demonstra ca are 2 abonati HD  sau 10 ;) . Adica nu le poate spune alora de la TVR HD: "ba, uite aici 2 centi pe luna iunie, ca doi abonati HD am". Get it?  -_-

#29
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010
trebuia sa le codeze de la 1 iunie sau dupa ce dadeau stb-urile hd in tara. eu acum ce varianta am ca sa vad diseara eurovision-ul pe tvr hd? daca aveam de unde, azi ma duceam sa iau stb-ul hd.

#30
boggie

boggie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.09.2004
UPC in perioada lor de teste HD, le-au tinut tot codate si nimeni nu s-a mai agitat atat si nici la ei nu existau stb-uri HD pana nu s-a lansat oferta comerciala.

#31
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010
Am fost de dimineatza la sediu din nicolina , iasi sa intreb si eu pe baietii de acolo despre decodoarele HD si ce shtiu ei despre intratrea in grilla a programelor HD. Mi-au spus ca " poate de pe la anu " o sa apara si decoadoare HD la noi. Ori sunt in " plop " paietii si nu  au fost informati , ori nu vroiau sa spuna nimik. Mi-au spus ca au primit decoadoare SD , cu toate ca sunt inscris de 2 sapt pe o lista de asteptare ca sa primesc si eu un decodor de asta , nu m-au sunat. Acum daca ma suna zi nu o sa mai vreau eu , pt ca vreau HD .

    Am testat dimineatza pe LG-ul meu lh3000 si dupa o noua scanare am prins doar TBRHD , DigiSportHD si NET GEO HD  sau erau codata.


Imi pare rau ca nu prind eurovision HD :( , putea sa mai lasa azi si maine.

#32
Red Force

Red Force

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.12.2005

 aresdmh, on 29th May 2010, 10:28, said:

Sunt de acord cu tine dar sa dea conserve hd prima data si pe urma sa cripteze posturile tv. Acum au 3 posturi hd pe care nu le poate vedea nimeni. Care este logica? ...


O mica completare... au 6 posturi HD pe care nu le poate vedea nimeni :D

Sunt si eu de acord ca s-au grabit cu codarea... dupa parerea mea cel mai corect ar fi fost sa le lase libere pana pe 31 mai, iar incepand cu 1 iunie sa le codeze si totodata sa dea si STB-uri HD la doritori...

Acum tot ce putem face este sa asteptam...

Edited by Red Force, 29 May 2010 - 09:55.


#33
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010
Am uitat sa zic ca am sunat dimineatza la seviciul clienti si am intrebat de HD si binenteles ca nu shtia nimik , a parut surprinsa cand i-am zis ca in Oradea se dau si in timisoara. Parca era de pe alta planeta , se minuna de ce-i spunea, :) .

#34
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
la trecerea de pe analogic pe digital (HD) se face act aditional cu prelugire pe 16 luni a contractului sau fara?

#35
lup_andrei

lup_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.02.2010

 aresdmh, on 29th May 2010, 10:28, said:

Sunt de acord cu tine dar sa dea conserve hd prima data si pe urma sa cripteze posturile tv. Acum au 3 posturi hd pe care nu le poate vedea nimeni. Care este logica? Jegosi infecti de rds :cursing:

De unde stii tu ca nu le poate vedea nimeni? Eu le vad bine-mersi, poa' sa bage si 10 tipuri de codare ca tot n-am treaba. :)

#36
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010

 Red Force, on 29th May 2010, 10:51, said:

O mica completare... au 6 posturi HD pe care nu le poate vedea nimeni :D

Sunt si eu de acord ca s-au grabit cu codarea... dupa parerea mea cel mai corect ar fi fost sa le lase libere pana pe 31 mai, iar incepand cu 1 iunie sa le codeze si totodata sa dea si STB-uri HD la doritori...

Acum tot ce putem face este sa asteptam...
Aaaaa deci s-a duble prostia si imbecilitatea celor de la RDS!!!! Acum sunt 6 posturi tv HD pe care nu le poate vedea nimeni!!!
RUSINE INFECTILOR RDS :cursing:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate