Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Malai Degerminat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gabriell112

gabriell112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.06.2008
Buna ziua !
    Am deschis acest topic deoarece de 2 luni am in cap o idee in ceea ce priveste productia si distributia de malai grisat.
Locuiesc intr-o localitate de langa orasul Buzau, localitate unde detin un mic magazin cu produse alimentare si nealimentare.
Dupa cum am zis, in zona noastra, in locurile de unde aprovizionam magazinul, pur si simplu nu gaseam malai. Chiar si Boromir-ul ( nu stiu daca aceasta firma este cunoscuta de toata lumea, insa prin partile astea este o firma destul de mare ) nu au putu distribui catre depozite malai.
   In acel moment am zis : ce eu nu pot face ?

   A trecut ceva timp de atunci, si incep sa ma gadesc din ce in ce mai mult la acest lucru. Doresc sa ridic o constructie usora, unde voi amplasa instalatiea pentru degerminarea porumbului si o moara iar intr-o camera alaturata voi ambala malaiul.


Banuiesc ca pentru a produce si ambala am nevoie de unele autorizatii.

Doresc ajutorul vostru in ceea ce priveste acest demers al meu. Orice informatie sau critica este binevenita.


Multumesc!

Edited by gabriell112, 11 February 2011 - 11:18.


#2
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Intreb si eu ca prostul ... de ce trebuie malaiul degerminat ? Nu se poate pur si simplu macina bobul de porumb ?

Dincolo de informatiile pe care sper sa le primesti aici, eu zic sa mergi si la autoritatea sanitar-veterinara sa lansezi intrebarea.

Edited by Kaskadoru, 11 February 2011 - 12:03.


#3
gabriell112

gabriell112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.06.2008

 Kaskadoru, on 11th February 2011, 12:02, said:

Intreb si eu ca prostul ... de ce trebuie malaiul degerminat ? Nu se poate pur si simplu macina bobul de porumb ?

Dincolo de informatiile pe care sper sa le primesti aici, eu zic sa mergi si la autoritatea sanitar-veterinara sa lansezi intrebarea.

:) nu . ne este acelasi lucru. nu iti pot explica eu diferentele tehnice insa eu am mancat si asa si asa. Nu se pot compara.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pai trebuiesc probabil bagate si niste E-uri ca de , fara nu se poate, trebuie sa murim mai repede.

#5
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
La Primărie, la biroul Urbanism, te interesezi ce acte îți trebuie pt. a obține Certificatul de urbanism și Autorizația de construcție pt. construcția respectivă.
La Direcția sanitar-veterinară și la Direcția de sănătate publică (Sanepid) te interesezi de cerințele lor specifice, înainte de-a te apuca de construcție, să vezi ce și cum trebuie să fie construcția și compartimentările, ca să primești avizul lor.

#6
gabriell112

gabriell112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.06.2008

 gerbil, on 11th February 2011, 12:42, said:

Pai trebuiesc probabil bagate si niste E-uri ca de , fara nu se poate, trebuie sa murim mai repede.


Nu e vb de E-uri. Banuiesc ca nici nu stii in ce consta procesul de degerminare . Daca ai respunsuri / idee folositoare te rog sa le spui, daca nu, te rog sa te abtii. Multumesc!

 stlx, on 11th February 2011, 12:42, said:

La Primărie, la biroul Urbanism, te interesezi ce acte îți trebuie pt. a obține Certificatul de urbanism și Autorizația de construcție pt. construcția respectivă.
La Direcția sanitar-veterinară și la Direcția de sănătate publică (Sanepid) te interesezi de cerințele lor specifice, înainte de-a te apuca de construcție, să vezi ce și cum trebuie să fie construcția și compartimentările, ca să primești avizul lor.

Da . o sa ma duc pana la DSV si DSP pentru a pune cateva intrebari. Pentru constructie stiu cam ce trebuie, am mai trecut odata pe acolo pentru un spatiu comercial. Multumesc pentru raspuns

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate