Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sony-Ericsson Xperia Neo

- - - - -
  • Please log in to reply
530 replies to this topic

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
LED flash-ul ala care e de fapt lanterna e un punct important pe lista multor persoane care-si cumpara telefon...

#20
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postkoss_x_treeme, on 9th March 2011, 23:32, said:

Praf telefonul. Un nou rahat pe paine vandut la pret de sandwich de la sonyericsson.
Eu cred ca exagerezi un pic. Mie mi se pare ca va avea succes telefonul asta. De ce? Ei bine, daca la pre-order costa 300 si ceva de euro, in cateva luni va ajunge la 280-300. Iar daca in banii aia ai multe optiuni mai bune, sa mi le zici si mie. Uita-te la Motorola Defy ce succes are, si cu ce e peste Xperia Neo? Cu nimic, e sub el.

PS Ziceai de alternative de la Samsung si LG :D  Pai nu vad ce rost are comparatia intre Xperia Neo si Galaxy S 2, atat ca specificatii, cat si ca pret si segment din care fac parte fiecare. ;)

View PostAlexIP, on 9th March 2011, 23:53, said:

LED flash-ul ala care e de fapt lanterna e un punct important pe lista multor persoane care-si cumpara telefon...
O fi, nu zic nu, dar nu cred ca vor fi multi cei care vor cumpara Xperia Neo pt ca are flash pe care-l pot folosi ca lanterna. Pt asta exista optiuni mai ieftine. ;)

Attached Files



#21
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postkoss_x_treeme, on 10th March 2011, 01:32, said:

Praf telefonul. Un nou rahat pe paine vandut la pret de sandwich de la sonyericsson. Rami prea putini, prea putin ROM, ecran praf... Bravia engine.. praf in ochi, Camera .. Exmor senzor.. foto.... Varza (lentile de plastic varza practic decat 70 din fotografie e focusata in colturi mai ales jos e blurata), zgomot de imagine, Led flash anemic(necomparabil cu xenonul). Pret... suprapret.. 1500 de lei prea mult pentru un telefon mediocru care are in plus fata de vivaz cativa dpi la ecran si android 2.3. si 1 giga procu si adreno 205. Exista variante mult mai bune de la LG. Samsung galaxy s II sau lg optimus 2x. Cu modele de genul asta sonyericsson se duce in jos rau de tot. Macar daca scoate 4 noi modele intru  an macar sa le faca klumea impecabile din toate punctele de vedere, dar asta camera foto varza, ecran varza, hardware cam varza s-au zgarcit la niste rami, etc. pacat sonyericsson am ramas anul asta si anul trecut dezamagit de ei.
Eu zic ca exagerezi. Spune-mi si mie ce alternativa ai in 1000 ~ 1400 de lei la Sony-Ericsson Neo ? Nici una.
Ar mai fi Samsung S8530 Wave II dar nu are SO Android si e destul de mare(nu e compact ca dimensiuni).

Neo nu concureaza cu Galaxy S II si Optimus 2X ci Xperia Arc.

Intradevar sunt si eu un pic dezamagit ca nu au pus 1GB Rom si 512 Mb Ram.

Edited by Just_Cavalli, 10 March 2011 - 13:28.


#22
FLORINET

FLORINET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
Salutare!!!Pentru cei ce critica acest telefon,XPERIA NEO.
Iata o comparatie intre XPERIA NEO SI N8 http://www.gsmarena....p;idPhone2=3252 N8 COSTA MAI MULT DECAT XPERIA NEO, N8 2000 LEI iar XPERIA NEO 1600 LEI maxim.Intre XPERIA NEO si SAMSUNG GALAXY S2(2700 LEI)http://www.gsmarena....ne2=3621,XPERIA NEO SI OPTIMUS X2(2000 LEI) http://www.gsmarena....p;idPhone2=3598
BAFTA LA CUMPARATURI :coolspeak: FII DESTEPT ;)

Edited by FLORINET, 10 March 2011 - 22:56.


#23
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007

View PostJust_Cavalli, on 10th March 2011, 13:24, said:

Eu zic ca exagerezi. Spune-mi si mie ce alternativa ai in 1000 ~ 1400 de lei la Sony-Ericsson Neo ? Nici una.
Ar mai fi Samsung S8530 Wave II dar nu are SO Android si e destul de mare(nu e compact ca dimensiuni).

Neo nu concureaza cu Galaxy S II si Optimus 2X ci Xperia Arc.

Intradevar sunt si eu un pic dezamagit ca nu au pus 1GB Rom si 512 Mb Ram.

Spre exemplu eu as alege sonyericsson vivaz sau sonyericsson satio sau chiar xperia spam.spam.  Consider ca sunt facute mai cu simt de raspundere decat Neo si Arc. E parerea mea. Eu asteptam sa vad ce telefoane scot pentru ca vreau sa-mi schimb telefonul dar cand am vazut ca sonyericsson imi da cu praf in ochi cu Bravia engine si EXmor camera care face poze incredibile ( si numai incredibile nu sunt)... adica nu sunt bebelus mic sa pun botul doar la texte de marketing. Decat sa iau Neo sau arc am 2 variante ori mai astept.. sa cumpar un telefon ori ma indrept spre concurenta desii nici concurenta nu ma incanta prea mult pentru ca eu la telefon am fix pe poze si muzica si asta am gasit doar la sonyericsson. Inainte sonyericsson gandeau ca nemtii la telefoane chiar si cel mai mic detaliu atat software cat si hardaware.. se pare ca acum nu mai au idei. au intrat in pana si imi pare rau pentru ei.

#24
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
De ce nu iti cumperi un Nokia N8?

#25
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
M-am gandit la Nokia N8 dar parca totusi nu vreau sa ma risc sa dau 2000 de lei pe un telefon si sa buleasca definitiv in 2 luni...

#26
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Sunt sigur ca il gasesti si mai ieftin si nu are de ce sa se strice in 2 luni. Il trage in spate OS-ul, e drept, dar asta e, toate nu le poti avea.

#27
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Ba are pentru ca un prieten a dat 2000 de lei cand a aparut si acum il tine in vitrina.. :deadtongue:

#28
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
N8 costa 1800 de lei link.

#29
FLORINET

FLORINET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007

View PostJust_Cavalli, on 11th March 2011, 21:28, said:

N8 costa 1800 de lei link.
DACA VREI SA CUMPERI N8 DE PE UN SITE ONLINE MAI BINE IL CUMPERI DE AICI E MULT MAI IEFTIN AICI

#30
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
@FLORINET, nu mai scrie cu MAJUSCULE. Si exista topic dedicat pt N8. :OK:

#31
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010

View Postkoss_x_treeme, on 11th March 2011, 01:16, said:

Spre exemplu eu as alege sonyericsson vivaz sau sonyericsson satio sau chiar xperia spam.spam.  Consider ca sunt facute mai cu simt de raspundere decat Neo si Arc. E parerea mea. Eu asteptam sa vad ce telefoane scot pentru ca vreau sa-mi schimb telefonul dar cand am vazut ca sonyericsson imi da cu praf in ochi cu Bravia engine si EXmor camera care face poze incredibile ( si numai incredibile nu sunt)... adica nu sunt bebelus mic sa pun botul doar la texte de marketing. Decat sa iau Neo sau arc am 2 variante ori mai astept.. sa cumpar un telefon ori ma indrept spre concurenta desii nici concurenta nu ma incanta prea mult pentru ca eu la telefon am fix pe poze si muzica si asta am gasit doar la sonyericsson. Inainte sonyericsson gandeau ca nemtii la telefoane chiar si cel mai mic detaliu atat software cat si hardaware.. se pare ca acum nu mai au idei. au intrat in pana si imi pare rau pentru ei.


Uite maestre un review ...cica e de bine.

http://www.gsmarena....eview-577p4.php

View Postkoss_x_treeme, on 11th March 2011, 01:16, said:

Spre exemplu eu as alege sonyericsson vivaz sau sonyericsson satio sau chiar xperia spam.spam.  Consider ca sunt facute mai cu simt de raspundere decat Neo si Arc. E parerea mea. Eu asteptam sa vad ce telefoane scot pentru ca vreau sa-mi schimb telefonul dar cand am vazut ca sonyericsson imi da cu praf in ochi cu Bravia engine si EXmor camera care face poze incredibile ( si numai incredibile nu sunt)... adica nu sunt bebelus mic sa pun botul doar la texte de marketing. Decat sa iau Neo sau arc am 2 variante ori mai astept.. sa cumpar un telefon ori ma indrept spre concurenta desii nici concurenta nu ma incanta prea mult pentru ca eu la telefon am fix pe poze si muzica si asta am gasit doar la sonyericsson. Inainte sonyericsson gandeau ca nemtii la telefoane chiar si cel mai mic detaliu atat software cat si hardaware.. se pare ca acum nu mai au idei. au intrat in pana si imi pare rau pentru ei.


vivaz s-a dovedit a fi un telefon prost, f criticat de posesori, exista petitii online gramada cu cererea de portare a androidului pe vivaz, ceea ce e imposibil, vivaz fiinde deja un subiect inchis pt companie. chiar un tel slab pt cati bani am dat pe el la momentul respectiv, mai ales din pricina symbianului ramas hat in urma. hardware statea f bine, dar software...
Practic xperia neo e un vivaz imbunatatit care acum are parte de android.

#32
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostB_XXV, on 12th March 2011, 22:36, said:

Uite maestre un review ...cica e de bine.

http://www.gsmarena....eview-577p4.php




vivaz s-a dovedit a fi un telefon prost, f criticat de posesori, exista petitii online gramada cu cererea de portare a androidului pe vivaz, ceea ce e imposibil, vivaz fiinde deja un subiect inchis pt companie. chiar un tel slab pt cati bani am dat pe el la momentul respectiv, mai ales din pricina symbianului ramas hat in urma. hardware statea f bine, dar software...
Practic xperia neo e un vivaz imbunatatit care acum are parte de android.
Daca avea SO Android si ecran capacitiv Sony-Ericcson Vivaz era un telefon bun.

Pe GsmArena e un preview nu un review.

Se vede nevoia de mai mult Ram

"The actual performance is almost as good on the Arc - almost because we did notice occasional brief lags. Maybe it’s the smaller amount of RAM but we should wait and see what a market-ready Neo is really capable of."

La camera sunt ceva probleme

"The image quality is really good, though we notice considerable corner softness in both left and right, but the image in the center is exceptional."

Daca puneau 512 Ram si 1GB Rom era mai bine.

#33
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostJust_Cavalli, on 12th March 2011, 21:34, said:

Daca puneau 512 Ram si 1GB Rom era mai bine.
Daca puneau 512 MB Ram si ecran mai mare avea aceleasi specificatii ca Xperia ARC. Si unul se vrea middle-end ( 300 + euro - Xperia NEO ) iar altul se vrea high-end ( 500+ euro -Xperia ARC ).
Chiar nu judecati cand postati?

http://www.gsmarena....p;idPhone2=3619

View PostJust_Cavalli, on 12th March 2011, 21:34, said:

Daca avea SO Android si ecran capacitiv Sony-Ericcson Vivaz era un telefon bun.
Posted Image Daca ii puneau aripi si motor putea zbura, ca avioanele. Daca, daca, daca....

#34
FLORINET

FLORINET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
Am avut doar telefoane Sony-Ericsson-K700,K800,C905 iar acum detin un VIVAZ,ca din vara sa-mi cumpar XPERIA NEO vand de gand sa nu-mi mai cumpar nici un telefon.Acest telefon cred ca o sa multumeasca pe oricine:ANDROID 2.3,CAMERA FOTO PERFORMANTA,VIDEO,REDARE FILME LA O CALITATE SUPER,SUNET CLAR SI TARE,GPS,HDMI.Cred ca de acum incolo majoritatea telefoanelor vor fi la fel,cum sunt lcd-urile de astazi,in principiu sunt la fel.

#35
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Ce telefon este cel din video-ul asta, cumva Neo? Parca are camera prea in lateral... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOfBf0xVYh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Acela este Xperia Play (are 4 butoane, nu 3).

Fast Edit: Acel dock nu este compatibil decat cu Xperia Play.

Edited by Dariusdd, 19 March 2011 - 15:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate