Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Trusa Service PC

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Am un cerc de prieteni si cunostinte care fie din lipsa de cunostinte fie din lipsa de timp aduc calculatoarele la mine cand au probleme. Nu  am nici cunostintele nici timpul sa ma apuc profesionist de asa ceva dar mi-ar prinde bine daca as sti de ce scule am nevoie si de unde sa le cumpar. Pe unii i-am trimis la service pt lucruri absolut banale.
Cel mai des m-am intalnit cu calculatoare cu partea software varza, infundate cu praf, surse si coolere [b]decedate, sisteme subventilate, calculatoare antice ce le-ar prinde bine pasta termoconductoare, si hardisk-uri stricate, placi video arse etc
Ce unelte si materiale ar trebui sa am la indemana de la aspirator pana la ...... carpe, solutii de curatare si suruburi si cam ce softuri de diagnosticare si testare ar trebui sa folosesc?
In special m-ar interesa si pe mine o trusa cu cele mai folosite unelte de unde si cam la ce preturi.
http://www.vitacom.r...K-6...v) .html
http://www.conectica...Kit_530217.html
http://www.mediafun......28220V)-10167
Voi ce folositi?
Niste surubelnite, un pistol de lipit, mai am eu pe aici de pe la taicamiu dar as vrea sa fie toate la un loc si sa nu mai fac improivizatii si sa umblu frustrat cate o ora ca sa le gasesc.

Edited by costables, 08 February 2011 - 17:09.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
O surubelnita cap cruce si eventual una dreapta sunt arhisuficiente.
Aspirator - e bun si cel de camera. Carpe - ce ai la indemana.
Ptr pasta termica e bine sa ai ceva alcool izopropilic ptr curatare si ceva servetele de hartie mai aspre ca sa le folosesti cu alcoolul...

Softuri ? Doar Ultimate Boot CD - il gasesti si pe Softpedia la download - le are cam pe toate.

#3
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
e de ajutor si o bratara electrostatica
LE:
pentru laptop-uri ai nevoie de mai multe surubelnite si de pensete fine

Edited by Ursul_Polar, 08 February 2011 - 17:27.


#4
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
am notat ce mi-ati recomandat pana acum, recunosc ca am folost si acetona pe procesoarele incapsulate. dar tare mi-ar place o trusa  cu toate la un loc desi nu sunt dispus sa chelui o suma mare, multe din uneltele de acolo le am dar sunt raspnadite prin 100o de sertare pe la boxa. am aspirator, monitor, o sursa de alimentare de rezerva, un HDD, pistol de lipit, surubelnite, lamterna, carpe... sunt bune tricourile cu PSD si PDL(cei de la PSD nu s-au zgarcit la bumbac!) O bratara din aia cred ca mi-ar trebui ca ma electrocutez de fiecare data cu pulovarul sintetic cand il dau jos. Dar Backup la date cum faceti? eu ma chinui cu stickuri cu cd-uri de puppy linux.., folositi un HDD extern ceva?

 Ursul_Polar, on 8th February 2011, 17:26, said:

e de ajutor si o bratara electrostatica
LE:
pentru laptop-uri ai nevoie de mai multe surubelnite si de pensete fine
Da chiar, desktopurile sunt din ce in ce mai putine ultima data mi-a adus un prieten un laptop ce avea bateria de pe placa consumata si mi-a fost greu plus ca mai vreau sa curat cateodata si telefoenele mobile de prin casa de praf si nu pre am cu ce.

 eiffel, on 8th February 2011, 17:09, said:

O surubelnita cap cruce si eventual una dreapta sunt arhisuficiente.
Aspirator - e bun si cel de camera. Carpe - ce ai la indemana.
Ptr pasta termica e bine sa ai ceva alcool izopropilic ptr curatare si ceva servetele de hartie mai aspre ca sa le folosesti cu alcoolul...

Softuri ? Doar Ultimate Boot CD - il gasesti si pe Softpedia la download - le are cam pe toate.
Chestia aia nu numaistiucum'boot'cd nu are mai multe? E buna ce de ceva?

Edited by costables, 08 February 2011 - 18:15.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

numaistiucum'boot'cd nu are mai multe
Am zis ca are tot ce ai nevoie. Programe de testat memoriile, hardurile, procesor, etc...
E un CD bootabil, deci nu e nevoie de sistem de operare.
Home Page - http://www.ultimatebootcd.com/
Download - http://www.softpedia...nload-5992.html

#6
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 eiffel, on 8th February 2011, 18:31, said:

E un CD bootabil, deci nu e nevoie de sistem de operare.
Home Page - http://www.ultimatebootcd.com/
Download - http://www.softpedia...nload-5992.html
Merci o sa-l incerc.

#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Din trusele ProKit, 80% din sculele prezente sunt de "decor" si le vei folosi de cel mult 2 ori pe an.
De costat, costa cat un procesor bun.
Un set de surubelnite, ( plate si in cruce, 2 - 3 dimensiuni ), un cleste spitz, ( poate ) un cleste taietor, penseta dreapta, penseta cu varf indoit, un ciocan de lipit 30W, sacaz, fludor, o pensula de 1-1.5 toli si ( poate ) o pompa de cositor, o lanterna, un cutit sau cutter, ( poate ) o foarfeca, cam asta ar fi trusa de prima interventie.

Toate astea costa in jur de 50.00 lei si le gasesti usor.
Un aparat de masura ( Multimetru, nu foarte scump ), isi va dovedi utilitatea.
Pe parcurs, celelalte scule ( intradevar utile, ) le vei descoperi singur.

Edited by Mos_Ilie, 08 February 2011 - 19:24.


#8
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Mos_Ilie, on 8th February 2011, 19:23, said:

Salut,

Din trusele ProKit, 80% din sculele prezente sunt de "decor" si le vei folosi de cel mult 2 ori pe an.
De costat, costa cat un procesor bun.
Un set de surubelnite, ( plate si in cruce, 2 - 3 dimensiuni ), un cleste spitz, ( poate ) un cleste taietor, penseta dreapta, penseta cu varf indoit, un ciocan de lipit 30W, sacaz, fludor, o pensula de 1-1.5 toli si ( poate ) o pompa de cositor, o lanterna, un cutit sau cutter, ( poate ) o foarfeca, cam asta ar fi trusa de prima interventie.

Toate astea costa in jur de 50.00 lei si le gasesti usor.
Un aparat de masura ( Multimetru, nu foarte scump ), isi va dovedi utilitatea.
Pe parcurs, celelalte scule ( intradevar utile, ) le vei descoperi singur.
OK m-am lamurit, intr-o gentuta mai veche o sa ingramadesc sculele astea pe care in mare le am dar sunt imprastiate prin diferite locuri si mai cumpar pe masura ce am nevoie. Mai am eu pe aici o trusa chinezesca dar cred ca de ciocan ma pot lipsi :D

#9
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 costables, on 8th February 2011, 19:54, said:

OK m-am lamurit, intr-o gentuta mai veche o sa ingramadesc sculele astea pe care in mare le am dar sunt imprastiate prin diferite locuri si mai cumpar pe masura ce am nevoie. Mai am eu pe aici o trusa chinezesca dar cred ca de ciocan ma pot lipsi :D
Si totusi ce frumos arata....... http://www.conectica...isplay&pid=7150    ? "Trusa de scule pentru electronica Gembird TK-ELEC, 63 piese" ma intreb ce calitate au sculele la pretul asta....

Edited by costables, 08 February 2011 - 21:25.


#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 costables, on 9th February 2011, 01:24, said:

Si totusi ce frumos arata....... http://www.conectica...isplay&pid=7150    ?

:) o iei ca s-o folosesti sau s-o tii in vitrina? ce s-a spus pana acum este mai mult decat suficient pentru inceput.

#11
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 13.04.2006
Ca de obicei Mos Ilie stie ce vorbeste , este cel mai bun sfat.  I-mi permit si eu sa dau cu parerea; Toate sculele astea care stiu sa faca de toate nu sunt bune de nimic (de ex. cheia franceza).Eu am scule dar sunt luate la bucata in general ,cam scumpe dar sunt sigur ca-mi fac treaba cu ele.

#12
mihai_t84

mihai_t84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 14.09.2008
in aceeasi situatie ca tine sunt si eu si m am gandit sa mi cumpar o trusa, dar am urmat sfaturile celor de pe forum si chiar nu ai nevoie de mai mult pentru ca in majoritatea cazurilor folosesti scule uzuale care le ai prin casa

#13
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 mihai_t84, on 8th February 2011, 22:44, said:

in aceeasi situatie ca tine sunt si eu si m am gandit sa mi cumpar o trusa, dar am urmat sfaturile celor de pe forum si chiar nu ai nevoie de mai mult pentru ca in majoritatea cazurilor folosesti scule uzuale care le ai prin casa
O bratara din aia antistatica totusi as vrea sa-mi iau nu strica putina precautie.

Edited by costables, 08 February 2011 - 22:52.


#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
stie cineva pe la ce tipuri de magazin pot gasi alcool izopropilic?

#15
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Si daca ai in jur de 100 de lei tester pt sursa si Plăci de bază Card Analyzer merita

#16
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
La cat se mai invarte o pasta termoconductoare? Eu asta am mereu la mine, 3 surubelnite (2 cruci si una dreapta) si un stick cu win xp si win7 bootabil :D
Si niscaiva soft tools de testat dar putine si slabe. Da' ma gandesc sa-mi iau si eu boot cd ala.

#17
mihai_t84

mihai_t84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 14.09.2008

 nu_sunt_ozzy, on 8th February 2011, 23:37, said:

La cat se mai invarte o pasta termoconductoare? Eu asta am mereu la mine, 3 surubelnite (2 cruci si una dreapta) si un stick cu win xp si win7 bootabil :D
Si niscaiva soft tools de testat dar putine si slabe. Da' ma gandesc sa-mi iau si eu boot cd ala.
Depinde prețurile variază foarte mult
In jur de 30 lei

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

O bratara din aia antistatica totusi as vrea sa-mi iau nu strica putina precautie.
E oarecum inutila, dar ma rog... daca umblii intr-un calculator deja montat si ai impamantare buna, daca te tii cateva secunde de carcasa, cu stecherul in priza, te descarci automat...
N-am intalnit pana acum componenta stricata de la electricitatea statica a subsemnatului :D

In rest imi par multe inutilitati, dar depinde si la ce nivel vrei sa faci reparatiile. Eu unul n-o sa ma apuc niciodata sa repar o placa video sau o palca de baza. Doar o identific ca fiind defecta si ... alta. Ptr ca in general nu prea ai cum sa le repari in conditii casnice. Poate doar sa schimbi ceva condensatori umflati - caz din ce in ce mai rar, ca s-au inmultit placile cu condensatori solizi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate