Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
741 replies to this topic

#109
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Poststefan24, on 5th February 2011, 20:01, said:

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ??[/b]
Nimic. Au pierdut tot.
->Crezi - nu pierzi nimic, ai chiar beneficii pentru acest lucru. Te ajuta mai mult...ai nevoie de existența lui Dumnezeu pentru a îndrepta din când în când dezordinea din Univers. (dupa cum zicea si Pascal)
-> Nu crezi - treaba ta, pierzi totul.
Aici e ca si cum ai juca totul pe o singura carte.

Edited by DiaboliKa, 07 April 2011 - 14:50.


#110
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostDiaboliKa, on 7th April 2011, 15:49, said:

Nimic. Au pierdut tot.
->Crezi - nu pierzi nimic, ai chiar beneficii pentru acest lucru. Te ajuta mai mult...ai nevoie de existența lui Dumnezeu pentru a îndrepta din când în când dezordinea din Univers. (dupa cum zicea si Pascal)
-> Nu crezi - treaba ta, pierzi totul.


Pariul lui Pascal e o prostie. Sa crezi in D-zeu doar pentru ca ti-e teama de iad este logic?

#111
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmadalina26, on 7th April 2011, 14:55, said:

Pariul lui Pascal e o prostie. Sa crezi in D-zeu doar pentru ca ti-e teama de iad este logic?
Mai degraba te prefaci ca crezi, din teama de iad ;)

#112
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

View Postmadalina26, on 7th April 2011, 14:55, said:

Pariul lui Pascal e o prostie. Sa crezi in D-zeu doar pentru ca ti-e teama de iad este logic?
'' frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii '' .... desigur ca aceste versete nu le stii si nici nu le intelegi ....
multa iubire

View PostTOPCATBV, on 7th April 2011, 16:17, said:

Mai degraba te prefaci ca crezi, din teama de iad ;)
teama de a baga degetele in priza a unui copil il apara de a muri ... e prostie sau intelepciune asta ? :lol:
multa iubire

#113
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View PostThe_Listener, on 7th April 2011, 16:23, said:

'' frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii '' .... desigur ca aceste versete nu le stii si nici nu le intelegi ....
multa iubire

Nu inteleg, D-zeu nu trebuia sa fie cu iubirea si cu toate cele derivate de aici? De ce ar trebui sa-mi fie frica? Aduce urgii asupra mea daca nu-l proslavesc?

Quote

teama de a baga degetele in priza a unui copil il apara de a muri ... e prostie sau intelepciune asta ? :lol:
multa iubire

Daca iau un aparat de masura pot sa vad exact tensiunea din priza, stiu ca daca imi bag degetele ma bate de pamant. Existenta lui D-zeu ii mai greu de masurat, deci exemplu' tau nu-i cel mai fericit.

#114
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View PostAlexutsa, on 6th February 2011, 21:15, said:

dezavantaje imaginare.

si eu iti spun tie acum ca exista 7 unicorni, iar fiecare dintre ei te va da pe mana unui tricorn care te va viola anal, daca nu crezi in ei.
deci eu am 7 avantaje fata de 1 cat ai tu.

problema e ca voi aveti dezavantaje REALE:

- sunteti manipulati si controlati mult mai usor decat ateii din cauza prostiei
- va abtineti de la multe din placerile vietii datorita religiei.

ateul isi traieste viata liber si fericit, pt cand indoctrinatul mai putin liber si mai putin fericit. simplu..

Ateii au fost si sunt cel mai usor de controlat. Ex: comunismul a promovat ateismul, nazismul la fel.
Capitalism-consumismul de azi controleaza ateii la fel de bine pt ca ateul nu crede in nimic deci crede in totul => cumpara tot ce i se vinde si tot ce nu are nevoie: telefoane scumpe, haine scumpe, masini scumpe, consuma showuri TV garla, intr-un cuvant: cumpara.

Abtinerea de la multe din placerile vietii e o idee indusa prosteste cuiva care evident nu cunoaste nici macar "Cantarea Cantarilor" sau "Kama Sutra" sau orice alt text religios. Oamenii religiosi - pleonasm: citeste Mircea Eliade si vezi ca pana si ateii arata comportament religios, si Mirciulica iti da chiar si dovezi: o da! - nu abuzeaza ca ateii care ajung sa creada ca daca nu facem numai ce vrem suntem manipulati sau indoctrinati.

Zici ca ești fericită? Citește Advaita Vedanta, citește Înțelepciunea lui Isus Sirah, citește Jurnalul fericirii al lui Steinhardt. Gandeste-te la raportul intre lucrurile pe care le ai si lucrurile pe care ti-ai dori sa le ai, gandeste-te la ce vei face in 5 ani de acum inainte, gandeste-te daca esti impacata cu tine.

Si iti zic si ceva frumos din Kierkegaard si te las sa te gandesti la el:

"Opusul pacatului nu e virtutea, opusul pacatului e libertatea"

Edited by MaxDemian, 07 April 2011 - 15:49.


#115
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postedy_wheazel, on 7th April 2011, 16:34, said:

Nu inteleg, D-zeu nu trebuia sa fie cu iubirea si cu toate cele derivate de aici? De ce ar trebui sa-mi fie frica? Aduce urgii asupra mea daca nu-l proslavesc?

te-a mustrat vreodata constiinta? cu cat mai mult te va mustra atunci cand te vei afla in fata iubirii desavarsite?

a-ti fi frica de adevar este un act natural atunci cand te simti cu musca pe caciula...

#116
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postedy_wheazel, on 7th April 2011, 15:34, said:

Daca iau un aparat de masura pot sa vad exact tensiunea din priza, stiu ca daca imi bag degetele ma bate de pamant. Existenta lui D-zeu ii mai greu de masurat, deci exemplu' tau nu-i cel mai fericit.
Plus ca ii merge vestea ca e omniscient :)

View PostMaxDemian, on 7th April 2011, 15:37, said:

Ateii au fost si sunt cel mai usor de controlat. Ex: comunismul a promovat ateismul, nazismul la fel.
Cei manipulati au fost credinciosii, ateii ii numaram pe degetele de la citeva sute de maini

#117
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

View Postedy_wheazel, on 7th April 2011, 15:34, said:

Nu inteleg, D-zeu nu trebuia sa fie cu iubirea si cu toate cele derivate de aici? De ce ar trebui sa-mi fie frica? Aduce urgii asupra mea daca nu-l proslavesc?
e plin de iubire si rabdare DAR SI DREPTATE ... daca unu vrea sa puna o bomba nu il opresti ? prin faptul ca il iubesti pe el IL AVERTIZEZI sa nu mai faca alta data , si iubirea ta A SALVAT mii de alti oameni fara ca ei sa stie ..... daca respectivul vrea din nou sa puna o bomba , il opresti , il certi , si apoi ai rabdare sa se indrepte ... daca el tot asa continua SE APLICA DREPTATEA unde il inchizi , il pedepsesti etc..... asadar FRICA este inceputul intelepciunii  ca sa nu treci PRIN DREPTATE ..... ai inteles ?  :lol:
multa iubire

View Postedy_wheazel, on 7th April 2011, 15:34, said:

Daca iau un aparat de masura pot sa vad exact tensiunea din priza, stiu ca daca imi bag degetele ma bate de pamant. Existenta lui D-zeu ii mai greu de masurat, deci exemplu' tau nu-i cel mai fericit.
ai inteles contextul? reciteste CU ATENTIE si apoi GINDESTE ... daca nu ai inteles o sa ti-l explin IN AMANUNT sa iti demonstrez ca ce spui tu nu exclude ce am spus eu , ba din contra imi dai dreptate daca continui analiza ....  :lol:
multa iubire

#118
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View PostTOPCATBV, on 7th April 2011, 16:41, said:

Cei manipulati au fost credinciosii, ateii ii numaram pe degetele de la citeva sute de maini

Bineinteles.
Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi Imparatia Cerurilor.

#119
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

View PostTOPCATBV, on 7th April 2011, 15:41, said:

Plus ca ii merge vestea ca e omniscient :)
Dumnezeu este o axioma  :P
multa iubire


View PostTOPCATBV, on 7th April 2011, 15:41, said:

Cei manipulati au fost credinciosii, ateii ii numaram pe degetele de la citeva sute de maini
in sensul  bun ...  :lol:
multa iubire

#120
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ??
Salut ! Eu sunt Gigel. Unde sunt toaletele?

#121
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttimpuri_noi, on 7th April 2011, 16:38, said:

te-a mustrat vreodata constiinta? cu cat mai mult te va mustra atunci cand te vei afla in fata iubirii desavarsite?
a-ti fi frica de adevar este un act natural atunci cand te simti cu musca pe caciula...

De la mustrari de constiinta pana la frica e cale lunga.
A doua fraza nu are sens.

View PostThe_Listener, on 7th April 2011, 16:43, said:

e plin de iubire si rabdare DAR SI DREPTATE ... daca unu vrea sa puna o bomba nu il opresti ? prin faptul ca il iubesti pe el IL AVERTIZEZI sa nu mai faca alta data , si iubirea ta A SALVAT mii de alti oameni fara ca ei sa stie ..... daca respectivul vrea din nou sa puna o bomba , il opresti , il certi , si apoi ai rabdare sa se indrepte ... daca el tot asa continua SE APLICA DREPTATEA unde il inchizi , il pedepsesti etc..... asadar FRICA este inceputul intelepciunii  ca sa nu treci PRIN DREPTATE ..... ai inteles ?  :lol:
multa iubire

Singuru' aspect unde apare frica in ecuatia asta ii frica fata de consecinte, nu are legatura cu intelepciunea.

Quote

ai inteles contextul? reciteste CU ATENTIE si apoi GINDESTE ... daca nu ai inteles o sa ti-l explin IN AMANUNT sa iti demonstrez ca ce spui tu nu exclude ce am spus eu , ba din contra imi dai dreptate daca continui analiza ....  :lol:
multa iubire

Pai cam exclude. Adica pe de-o parte vorbim de o marime masurabila de orice persoana, pe de alta parte de ceva abstract.

#122
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostMaxDemian, on 7th April 2011, 16:37, said:

Ateii au fost si sunt cel mai usor de controlat.

Gresesti, nu suntem usor de controlat pentru ca noi (nu numai noi) gandim inainte sa facem ceva si  gandim inainte sa luam o decizie sau inainte sa credm in ceva.


Quote

Capitalism-consumismul de azi controleaza ateii la fel de bine pt ca ateul nu crede in nimic deci crede in totul => cumpara tot ce i se vinde si tot ce nu are nevoie: telefoane scumpe, haine scumpe, masini scumpe, consuma showuri TV garla, intr-un cuvant: cumpara.

Cea mai amuzanta fraza "ever". :lol: Tu ai gandit inainte sa scrii?

#123
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postedy_wheazel, on 7th April 2011, 16:54, said:

De la mustrari de constiinta pana la frica e cale lunga.
A doua fraza nu are sens.

exista doua tipuri de frici. una este frica omului credincios care desi a trait toata viata incercand sa il urmeze pe iisus, are constiinta neputintelor sale. in aceasta frica sfanta exista insa si speranta iubirii desavarsite si a milei domnului. a doua frica este frica ateului care traind dupa propriile sale reguli aceasta viata va fi pus in fata adevarului...altul decat "adevarul" sau propriu. in aceasta a doua frica nu exista nici constiinta propriilor pacate si nici speranta in mila si iubirea domnului. e o frica lipsita de noblete...planset si scrasnit de dinti...

#124
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttimpuri_noi, on 7th April 2011, 17:06, said:

exista doua tipuri de frici. una este frica omului credincios care desi a trait toata viata incercand sa il urmeze pe iisus, are constiinta neputintelor sale. in aceasta frica sfanta exista insa si speranta iubirii desavarsite si a milei domnului.

Frica pt. a primi iubire?

Quote

a doua frica este frica ateului care traind dupa propriile sale reguli aceasta viata va fi pus in fata adevarului...altul decat "adevarul" sau propriu. in aceasta a doua frica nu exista nici constiinta propriilor pacate si nici speranta in mila si iubirea domnului. e o frica lipsita de noblete...planset si scrasnit de dinti...

Adevarul ateului nu este propriu, este comun tuturor persoanelor civilizate indiferent de faptu' ca sunt teisti sau atei, si tocmai ca exista constiinta "pacatelor", numa' ca acestea nu sunt raportate la mila nimanui ci la un sistem moral. Aici nu vorbim de "frica", perceptele morale ale ateului nu izvoresc din frica, nu frica de pedeapsa ma face sa ma comport asa cum o fac, cel care e un om bun nu este cu adevarat asa daca o face de frica vreunei pedepse. Parerea mea este ca si aici gasesti noblete, fara frica si fara planset cu scasnet de dinti.

#125
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postedy_wheazel, on 7th April 2011, 17:16, said:

Frica pt. a primi iubire?



Adevarul ateului nu este propriu, este comun tuturor persoanelor civilizate indiferent de faptu' ca sunt teisti sau atei, si tocmai ca exista constiinta "pacatelor", numa' ca acestea nu sunt raportate la mila nimanui ci la un sistem moral. Aici nu vorbim de "frica", perceptele morale ale ateului nu izvoresc din frica, nu frica de pedeapsa ma face sa ma comport asa cum o fac, cel care e un om bun nu este cu adevarat asa daca o face de frica vreunei pedepse. Parerea mea este ca si aici gasesti noblete, fara frica si fara planset cu scasnet de dinti.

frica de posibilitatea de a nu fi pregatit de rai. raiul este o stare a celor desavarsiti, cu ajutorul domnului, desigur. ori noi suntem atat de pacatosi si de departe de desavarsire.



are si ateul o morala, desigur. se va lua si aceasta in considerare, cred. numai dumnezeu cunoaste inima fiecarui om in parte. dar frica ateului fata in fata cu dumnezeu cel desavarsit va exista cu siguranta...

#126
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Postmadalina26, on 7th April 2011, 16:59, said:

Cea mai amuzanta fraza "ever". :lol: Tu ai gandit inainte sa scrii?

Da, si imi mentin afirmația.
Ateismul este in 90% din cazuri o forma de materialism.

Te las pe tine sa tragi concluziile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate