Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14726 replies to this topic

#7363
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
De cand o stiu eu, TVR nu si-a mutat sediul.

Geamurile cladirii TVR au forma de ecran CRT vechi.

Nu mai stiu care artist a zis candva ca si-ar face o casa in forma de boxa.

Cu inalte, medii si bass.

#7364
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e să ne referim la sedii mutate de când ne-am născut noi sau mutate după 1989, da, TV.R. nu şi-a mutat sediul. Dar raportat la perioada înfiinţării şi l-a mutat.
Sediul ăla e proiectat în stil modern, dar cel puţin arhitectu şef (Tiberiu Ricci) era şcolit în interbelic. Într-o revistă "Arhitectura" este descrisă şi televiziunea, numai să văd cum voi pune mâna pe acel articol. E inetersant că operatorul de excavator care a scos prima cupă de pământ nu avea televizor (în 1966).
Despre chestii tehnice ale posturilor din anii '90 doar întâmplător mai putem afla ceva.

Ce trebuia să urmăreşti revistele şi ziarele cu programe tv. Că şi în cazul în care aveai televizor cu teletext (apro, iniţial teletextul se găsea doar la TVR 1) nu toate programele aveau teletext. Pe mine mă enerva că nu găseam şi programele radio. Iar în cazul M.Tv. mă aşteptam să publice playlistul  Posted Image
Mai are "Tv Mania" rubrica cu "Tv Man"?   Posted Image
Mai devreme am auzit la Radio Romantic (care era pe vremuri unul dintre posturile mele favorite) Ray Peterson - "Corrine, Corrina" (1960). Mi-am amintit că în "Liceenii" era publicat un roman foileton "Cora... Corina", personajul principal fiind elevă la balet sau la Liceul de muzică "Dinu Lipatti". Dacă aveţi chef, îl scanez.

Edited by djl, 16 May 2019 - 22:21.


#7365
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
Mai era si revista TV SATELIT.

#7366
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004
Mi-ai adus aminte de Tele7abc si emisia lor din anii 90, The A-Team, MacGyver, Knight Rider si altele.

#7367
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
Apoi preluarea sa de catre Floriiiiiin Calinescu si schimbarea siglei in acele buline colorate, pe urma inchiderea postului. In toamna 2004 cand incepusem facultatea, angajatii protestau cu anunt pe ecran.

Tele7ABC aveam si la Caciulata.

#7368
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Existase şi un "Tele Cablu" (ăsta cred că era tipărit la Cluj, de aia nu găseai în 1995 programe Tele 7ABC).
Neaceaşcă , cam pe când ai început să recepţionezi Tele 7ABC? Eu urmăream Tele 7 pentru filmele vechi şi serailul "The man from U.N.C.L.E." (tradus "Specialiştii"). David McCallum, cel care îl juca pe partenerul Rus e tipul bătrân cu ochelari din N.C.I.S.!
Am prins şi sfârşitul postului... nu am înţeles de ce dădeau numai filme religioase. Nu e rău să dai aşa ceva, dar nu am înţeles de ce au ales exclusiv această tematică.
Pro Tv a fost tare câţiva ani, Prima Tv idem. Dacă ştiam, luam indiciatorul cu "Canal 38 Amerom" din curtea Electronică + Jurnalism (şi nici nu l-am pozat...   Posted Image ). Dar ce să ştie ei de istorie, l-au dat jos   Posted Image   Au dat jos şi tronconicele! Amerom = America + România.
La seriale şi filme mă mai uitam la ... Antena 1.
Dar nici TV.R.-urile nu "scăpau" de vizualizare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CLOaIVUT7Nk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tM5gbwUrIgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b8b9wLoWlDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KCUheInoaMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 17 May 2019 - 10:42.


#7369
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
Habar nu am, probabil 1998 cand am inceput sa receptionez si Prima TV care mi-a placut din Prima, eu fiind nebun cu muzichia de mic, imi placea tot ce avea generice, identuri si fundale care sunau bine.

La Tele7 ABC se uitau ai mei, parca imi amintesc vag pe Mircea Badea (dar mai ales Antena 1 Teo si Mircea Shou ori Dimineata Devreme, pe la Caciulata) sau pe Dan Senzationescu Soricelul.

PRO TV a fost senzatie pana in 2000.

La Betty cea Urata imi placea mult si coloana sonora. In general la filme ma uitam doar daca se uitau si altii la acelasi televizor, dar la unele filme sau telenovele imi placeau melodiile de pe coloana sonora, la Clona din 2002 categoric arabestile m-au atras ca un magnet.

#7370
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
"Clona" nu ştiu dacă am urmărit-o cap-coadă. Dar "Betty cea urâtă" da. Împreună cu familia. "Betty cea urâtă" însă era o telenovelă ceva mai atipică. Mâna sus cine NU se uita la telenovele!    :lol:
Ah, "Betty" şi cu designerul ăla care nu o suporta am impresia că în viaţa reală erau de fapt împreună.

#7371
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
Hugo Lombardi. In film designer pe invers precum ai nostri Bote-zatu, Maurice sau Razvan Ciobanu, Dumnezeu sa-l ierte.

Imi placea Aura Maria. Posted Image Era motociclistul Freddy indragostit de ea si a intrat cu motocicleta in stalp uitandu-se spre ea. Evident ala un slabanog, tipic.

Toti barbatii din film insa erau innebuniti dupa Patricia.

Betty la Fea a avut continuarea Ecomoda.

Edited by Neaceasca85, 17 May 2019 - 13:13.


#7372
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Patricia era aia blondă?
Da, mai ţineam şi eu minte că ăla era dosnic în serial.
"Ecomoda" era ăla a cărui acţiune avea loc în S.U.A.?

#7373
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
Parca da.

Da, blonda imbracata mereu in rosu.

In generic Armando si Mario de Calderon ii ziceau lui Betty sa se dea la o parte ca sa o vada pe Patricia.

https://www.google.c...iw=1280&bih=910

#7374
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Aia care se dădea mare. Şi care cred că era bună prietenă cu una brunetă.
Păcat că nu ne-am apucat şi noi să facem seriale cu priză la public în anii '90. Nu stil telenovele, dar ceva gen comedie sau dramă cu liceenii. Că la ce foame de bani era pe atunci ar fi avut audienţă, şi audienţa ar fi adus venituri din publicitate (că şi asta avea mare impact pe atunci).
După 2000 s-a apucat Pro(stie) Tv de făcut seriale. Ăla cu cei 3 de la Cassa Loco (am uitat cum se numea serialul) era o.k., însă "La bloc" mi se pare     Posted Image
A făcut şi TVR "Ochii ce nu se văd" (anii '90, nu mă pasionează) şi unul poliţist cu unul dintre cei care a jucat în seria "Licenii" (cel care era "Mihăiţă").

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oBwfEGI-4v8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_tx_qhnsN6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 17 May 2019 - 13:27.


#7375
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
La bloc am urmarit sporadic, era oarecum funny, fiind student si eu stateam din nou la bloc, dupa 4 ani.

Imi placea putin de Dana Rogoz, Abramburica, mai ales cand prezenta Meteo prin 2003.

Parca Mimi era Rogoaza in La Bloc.

In ziua de azi telenovelele turcesti au mare succes, Kanal D traieste bine. Mi-a placut si mie una in 2017-2018, Steaua Sufletului (scria in turca ceva de genul Coban Yildizi). Inocentza sexy a lui Zuhre era de vina. Posted Image

Si eu m-am surprins sa mai urmaresc ceva la TV dupa atatia ani.

Mai sunt insa si pensionari care se uita la filmele coreene care ar mai fi naiba stie pe ce post decedat gen National Carbo TV.

Ma enerveaza vechiul meu prieten telefonic fost administrator la liceu, in varsta de 71 de ani, ca ba lucreaza in gradina, ba se uita la coreeni. Eu ii zic mai exista National TV?

Edited by Neaceasca85, 17 May 2019 - 13:33.


#7376
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Parcă era vorba să dispară unul dintre cele 2 Naţional Carbo Tv.
Pe Dana Rogoz ("Ambramburica" de la "Abracadabra") o consideram frumoasă la un moment dat. Oricum, cred că e mai o.k. decât Ambramburica de la Ineducaţie. Şi mai înaltă.
Telenovele alea Turceşti au prins pentru că există anumite categorii se identifică cu felul de a fi a personajelor, vor un anumit tip de acţiune. În plus se aseamănă puţin cu cele Latino-Americane. Plus că avem şi influenţe orientale  (Sud-Americanii nu au, dar cu ăia suntem rude).
Pe unii serialele îi deconectează de la urâţenia, banalitatea, depresia vieţii reale. Există seriale pentru mai toate tipurile de oameni.
Mi-ar plăcea să avem mulţi J.R. Ewing care să apere interesele României.

Tipul brunet cu ochelari din "Betty cea urâtă" semăna cu Mihai Gâdele bunului simţ a.k.a. Pastorul Prostiei, rudă cu Suzana Gâdea.
Ce-mi plăcea de nebunul de Valentin (Vali) S(a)tan când zice "Domnu' Gâdea, Domnu' Gâdea". Mi-a fost şi profesor. Nu degeba îi mai zicea "omul cu laptopul" că atunci când aveam cursuri cu el stătea cel puţin 5 minute să arajeze laptopul   :lol:
Asisistenul lui, Mironov Jr. (tatăl celebrului Sr.) era însă cam... Asistenţii sunt ăia de li se mai zice "seminarişti" (cu care face seminariile).

#7377
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

View Postdjl, on 17 mai 2019 - 13:27, said:

Ăla cu cei 3 de la Cassa Loco (am uitat cum se numea serialul) era o.k.

Serialul se chema "CASSA LOCO" și cei de la CASSA LOCO au mai prezentat și "Vara Ispitelor". Serialul se părea de prost gust și nu a rezistat mult.

#7378
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,115
  • Înscris: 14.10.2008
Atentie domnu' Gadea, atentie, atentie, zicea Valentin Stan, Mircea Badea il tot imita.

Aha, Jorge Enrique Abello cu Mihai Gadea seamana sau Mihai Gadea cu el, nu stiam ce mi se parea cunoscut in 2005 cand Gadele era la stiri.

Edited by Neaceasca85, 17 May 2019 - 18:55.


#7379
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
"Vara Ispitelor". Cu Ispita Verii Ispitelor, Cosmina Păsărin (Păsărin... se pare că nume predestinat).
De aş găsi vreun episod din serial, bine ar fi. Că atunci mi-ar plăcea, însă sunt curios ce părere aş avea despre el acuma.

#7380
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Magic F.M. e muzică din anii '90.
Întrebare: Pe ce e frumos să asculţi muzică din anii '90? Răspuns: pe un radio produs în maxim anii '80 (asta dacă nu ai cumva vreun radiocasetofon bun din anii '90, dar alea bune din anii '90 sunt chestii rare).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate