Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14690 replies to this topic

#6859
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
oki .... deci este chiar adevarat ca nu va adaposteati deloc dupa aruncarea grenadei ofensive???!!! ...

o data cand am aruncat eu o bucata din "ambalaj" a cazut la nici zece centimetrii de mine (eram culcat cu fata in zapada) .... si acum de cate ori ninge retaraiesc imaginea tablei contorsionate sfaraind in zapada ...

Edited by Tarzy, 23 January 2019 - 14:25.


#6860
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Se zice ca in budele din armata se usca rahatul ca nici musca nu putea sa-l mai manance.

#6861
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Nu ne adaposteam niciodata, nici la grenade ofensive, nici la grenadele defensive. Insa locul de unde aruncam grenadele era un sant de 1 metru inaltime, lat mult in spate, si deasupra, in fata, mai era si un damb de vreo 50-60 cm. Apoi, proportional, dupa damb, terenul continua in jos cam la un unghi de 30 grade, cam 50 metri, unde se termina cu o groapa. Practic daca aruncai grenada chiar dupa damb la un metru, aceasta datorita terenului se rostogolea pana jos si exploda intotdeauna in groapa, terenul era modelat in genul unei palnii. Chestia cu aruncatul si plecatul pe langa grenada in paralel la o distanta de minim 10 metri era doar teorie, nu am facut practic.

 Tarzy, on 23 ianuarie 2019 - 14:05, said:

o data cand am aruncat eu o bucata din "ambalaj" a cazut la nici zece centimetrii de mine (eram culcat cu fata in zapada) .... si acum de cate ori ninge retaraiesc imaginea tablei contorsionate sfaraind in zapada ...

Acea tabla era din aluminiu, si da, de la temperatura sfaraie in zapada, insa la mai mult de 10-15 metri nu avea puterea sa-ti strapunga pielea prin haine. Poate doar sa-ti creeze vreo arsura daca te atingea direct pe piele. Insa la grenadele defensive invelisul este din fonta, si fonta te penetreaza si la 30 metri daca te nimereste. Doar casca te putea apara in acest caz.

 Neaceasca85, on 23 ianuarie 2019 - 14:08, said:

Se zice ca in budele din armata se usca rahatul ca nici musca nu putea sa-l mai manance.

Noi aveam numai bude turcesti, si facand sectoare de 3 ori pe zi, nu avea timp sa se usuce nimic. Doar praful de clor se topea si se impietrea cu timpul, acela era greu de dat la o parte. Nici macar nu mirosea a rahat, mirosea doar a clor. Si de obicei soldatii erau simtiti, incercau intotdeauna sa nimereasca gaura...

Edited by 2Unlimited, 23 January 2019 - 14:35.


#6862
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
aaaaa ... pai zi asa ....

la noi erau zone separate in poligon ....
- ptr ofensiva era teren relativ drept ... unde aruncai cat mai departe, te tranteai la pamant si dupa explozie sareai in picioare si alergai nebun la atac ; ... realizati comicul situatiei cand tu alergai urland URAAA .... iar colegi se tavaleau pe jos de ras pe margine ;
- ptr defensiva aruncai dintr-o transee de cca 1 m adancime spre o gaura (palnie) de cca 2 m adancime si 5-6 m diametru, aflata la cca 15 m distanta ....

aici cea mai mare pba erau grenadele care nu explodau ... trebuiau gasite ... si langa ele se detona un baton de dinamita ... treaba al naibi de primejdioasa dar se calcau pe picioare cadrele sa o indeplineasca (inteleg ca ofiterul desemnat ptr treaba asta avea leafa dubla pe luna respectiva)

Eu am participat la 3 astfel de sedinte ... la fiecare dintre ele a fost cel putin o situatie de acest gen

#6863
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Noi nu am avut situatii in care grenada sa nu explodeze, insa am avut situatii in care soldatii au scapat grenada din mana. Am avut si o situatie in care soldatul nu a reusit sa arunce peste dambul acela de jumatate de metru. In toate situatiile comandantul asistent le ridica cu calm si le arunca in groapa. Am avut situatii in care trotilul nu a explodat, si dupa 2 situatii identice s-a anulat exercitiul, Eu insa am apucat sa montez fitilul la trotil. Acum, ca ai pomenit de urlatul in timpul atacului, faceam si noi asta. Insa mi-am amintit ce faceam in timpul marsurilor. Cantam. Cantece despre armata. Urlam si mai tare cand treceam prin oras (poligonul in Focsani era mai departe de garnizoana si treceam printr-un cartier), cand erau fete pe trotuar, mai ales ca se opreau si ne admirau. Uniforma de soldat avea lipici. Intotdeauna mergeam pe strada, si 2 soldati cu steaguri mici de atentionare mergeau in paralel si ne protejau de masini.

Apropo, stiati ca URAAA ala urlat cu putere era destinat sa sperie inamicul?

Edited by 2Unlimited, 23 January 2019 - 14:51.


#6864
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Partea a 15-a:
La 5 luni si o saptamana am terminat scoala de gradati si am fost facut direct caporal, deoarece am avut numai rezultate foarte bune. Acest aspect conta si la plecatul in permisie, insa eu inca nu apucasem sa plec. Am fost repartizat la M….., in apropiere de Sibiu, la un depozit. Ajunsi acolo, eu si inca doi colegi fruntasi am fost avansati la gradul de sergenti. Aveau nevoie de sergenti pentru garda, si nu a mai contat ca cei doi colegi ai mei au fost mai slab pregatiti. Cand am ajuns in companie, era deja ora pranzului, si am avut inca o surpriza. Aici masa se lua intr-un cort, mesele erau asezate direct pe pamant, conditiile erau dezastruoase. Era un cort mare, unde incapeau cel putin 20 de mese. Am scapat repede de cort, se zugravea sala de mese, si dupa o perioada s-a strans cortul. Aici, insa, mancarea era buna, nu am gasit viermi sau alte vietati cum gasisem la scoala de gradati. A doua zi am plecat impreuna cu colegii mei spre corpul de garda, sa ne familiarizam cu zona. Cand am ajuns in dreptul corpului de garda, s-a auzit o hramalaie si au inceput sa apara fantome. De fapt erau soldatii din garda, bucurosi ca le venise schimbul si scapau de sectoare si alte task-uri, si in plus aveau soldati mai noi decat ei, nu mai erau ei “buhari”. Aveau cearceafuri pe cap, cu boneta pusa deasupra lor, sa nu le cada, in maini tineau fiecare cate un castron de inox, si cu o lingura bateau in ele de ziceai ca vor sa le sparga. Impresionant moment. Eu zambeam, nu ma puteam abtine, insa soldatii noi erau crispati. Deja se gandeau ca au nimerit iadul de pe pamant… Noi, comandantii de garda, intram o data la 3 zile in garda, pentru 24 ore, restul de 2 zile participam la activitati ajutatoare in cadrul companiei, adica munca. In garda, desi eram sergent, trebuia sa am grija sa nu calc pe bec pe veteranii soldati, deoarece acestia erau din acelasi leat (ciclu) cu sergentul din companie care era si ofiter de serviciu. Adica, cand nu eram comandant de garda, ma subordonam lui in companie. Si putea sa faca ce voia cu mine. Insa am fost foarte atent. La un moment dat, cand se faceau sectoare, un veteran soldat a inceput sa urle la mine, ca desi sunt sergent, sunt “buhar” si ei sunt veterani, asa ca trebuie sa-i ascult pe ei. Nu am fost niciodata pe principiul sa-i umilesc sau sa ma razbun pe ei, am preferat sa las de la mine. Daca eram afurisit, puteam sa-i verific in garda, si daca-i prindeam in afara zonei de patrulare, ii puteam baga in batalionul disciplinar. Era iarna, si in munti erau 30 grade cu minus. Era imposibil ca ei sa stea 4 ore in post, nemiscati, cu arma pe umar asa cum cerea regulamentul. Cu totii stiam acest lucru. M-am bagat in dormitor la spalat, insa un coleg de-al meu soldat mi-a luat carpa din mana. Stia el de ce se pune bine cu mine. In ultimele 3 luni a fost cel mai protejat soldat din companie. Silaghi, zis si Sile, era un ungur de prin Maramures. Baiat fain.

Edited by 2Unlimited, 23 January 2019 - 15:25.


#6865
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

 2Unlimited, on 23 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Acum, ca ai pomenit de urlatul in timpul atacului, faceam si noi asta. Insa mi-am amintit ce faceam in timpul marsurilor. Cantam. Cantece despre armata. Urlam si mai tare cand treceam prin oras (poligonul in Focsani era mai departe de garnizoana si treceam printr-un cartier), cand erau fete pe trotuar, mai ales ca se opreau si ne admirau. Uniforma de soldat avea lipici. Intotdeauna mergeam pe strada, si 2 soldati cu steaguri mici de atentionare mergeau in paralel si ne protejau de masini.
Chestia cu cantatul in timpul marsului imi aduce aminte de cantecul asta :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lT2OqKbPFO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS N-am facut armata din motive medicale (am probleme cu vederea), dar cred ca daca as fi facut-o, as fi fost ciuca mistourilor. Sau poate nu, cine stie? Oricum nu cred in zicala ca armata te face barbat. Mai degraba te maturizezi pe munte, impreuna cu prietenii. Desi am probleme, am fost de cateva ori cu cativa prieteni si m-am simtit excelent. Probabil la fel e si daca faci sport la nivel cat de cat inalt, de ex. sa fii intr-o echipa semi-profesionista.

PS Bonus :roflmaofast:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eoUaJVmkGqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6866
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Platfusul a salvat pe multi.

Taica-miu a facut la Tancabesti si a facut parte din garzile Ceausestilor. Cum aratau Ceausestii? Erau niste ghindoci.

S-a inrolat singur mai devreme si a facut armata inainte de facultate, pentru ca murise taica-su si era pe 0, cu curul in balta.

In prima faza l-au dus iarna la Campulung Muscel de Arges, langa dealul Masau, unde ii inghetau mainile pe pusca. Era slab mort, uscatura atunci.

Erau tot felul de zvonuri de mistouri, la finalul anilor '90, in armata daca esti slab iti zice uscatule, daca esti gras ti se zice umflatule sau porcule. Posted Image

#6867
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Pasul de defilare s-a schimbat în martie 2002 fix când eu eram în "perioada". Ne pregăteam de depus jurământul, învățasem pasul ala vechi cu destule eforturi și pe urma pac se schimba cu un fel de mers normal. Ni s-a părut parfum  noul pas fata de ala vechi.

#6868
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La sfârşit şi ceva despre bişniţăreala/afacerile de după 1989 (din păcate nu complet): https://books.google...ul pttr&f=false

#6869
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Imi aduc aminte ca la TVR 1 era Pro Patria mereu cand bunica imi facea baie la albie, iarna. Si mai era ceva gen comedie cu o melodie pe alb negru, nu Telecinemateca, ci o melodie ghidusa asa. Mi le amintesc perfect ca si cum le-as da play dar evident nu pot sa scot Audio din mintea mea pe forum.

Pro Patria avea un generic cu o trompeta sau mai multe, imagine cu un soldat tanar cu chip de copil stand ca o statuie.

Oricum, la tara foarte putina apa calda, din tuci, la oras putina apa calda, 4 ore pe saptamana, pana in 2000 apa calda a fost o mare problema la Slatina si in Olt, pana si apa rece era o problema.

Acum domneeee, e bune dar e scumpe, faceti ieconomie sau puneti panoaie solare, bleah.

#6870
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Melodia aia era un pic mai săltăreaţă şi apărea o flaşnetă?

#6871
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Asta era [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ps8tIvhP-RM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6872
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La asta nu ştiu dacă mă uitam.
La tv se dădeau multe filme şi seriale vechi în anii '90 şi la început de '000. Tele 7ABC era cu serialele vechi, în rest, filme vechi nu dădeau doar TVR-ul şi Tele 7, ci şi Antena 1 şi Pro Tv. Îţi puteai face o cultură cinematografică, aşa precum de la radio îţi puteai face o cultură muzicală.

Paraziţii erau tari. M-au făcut să nu-mi mai placă Cristiana Răduţă.   Posted Image  Noroc că am vecini toleranţi şi nu fac urât dacă ascult mai tare piese cu anumite cuvinte. Oricum, una dintre persoanele de stătea sub mine asculta manele, una chiar scârboasă!
Dar îmi plăcea mult piesa de mai jos şi fata din ea     Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_B6IMoFuxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 26 January 2019 - 01:04.


#6873
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca te-ai interesa cum mai arata astazi acea tipa, ai ramane dezamagit. Asa dezamagit am fost eu in 2013 cand am aflat ca Miki de la K-Pital avea 40 de ani. In 2000 avea 27 cand ma fermeca cu vocea ei de zana in piesa Nu Poti sa Stai Deoparte.

Videoclipul doar pe Youtube l-am vazut, pentru ca nu aveam cablu in vara 2000 din cauza mutarii la casa. Dar oricum pana in 2000 vara nu aveam cablu pentru ca stateam la Spineni. In toamna 1999 am prins drag de muzica comerciala si in vara 2000 m-am intors la oras dupa doar o luna, pentru ca era mai bine la vila decat la tara si pentru ca Pro FM, incepusem sa-l ascult in aprilie 2000.

Televiziunile dand filme vechi in anii '90 eu consider ca dadeau restantele pe care nu au putut sa le difuzeze in comunism. Posted Image Au recuperat si apoi au trecut la actual, cocalarism adica, tabloid, scandal.

Edited by Neaceasca85, 26 January 2019 - 04:42.


#6874
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 djl, on 26 ianuarie 2019 - 01:04, said:

Dar îmi plăcea mult piesa de mai jos și fata din ea Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_B6IMoFuxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai frumoasa e
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OgC9L55K6w0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Voltaj - Am fost un fraier


p.s.:
melodia alora de la Stigmam e o copie dupa alta melodie cunoscuta-n Europa; imi scapa numele.

#6875
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mai frumoasă e piesa sau fata? Posted Image
Linia melodică a piesei "Fraier (De dragul tău)" este copiată după Boys Town Gang - "Can't take my eyes out of you" (varianta Disco a piesei din anii '60).
Cum arată fata din videoclipul "Fraier" azi. Poate să fie urâtă, poate să fie încă frumoasă. Natura şi genetica joacă multe feste şi nu ştii întotdeauna ce vine în viitor. Că unele la 40-50 de ani arată mai bine decât unele al 30 de ani.
Miki de la K-Pital îmi plăcea şi mie. Acum nu-mi mai plac pisele lor. Între timp gusturile s-au mai schimbat. Unele muzici care îmi plăceau atunci nu-mi mai plac, iar altele care nu-mi plăceau îmi plac. Consideram mai tot Rock-ul non-Rock'n'Roll satanist. Şi azi cred că există Rock satanic, dar nu toate piesele sunt sataniste sau inspiră ceva rău. Iar pe interpreţii de Rock'n'Roll în general îi consideram nişte îngeraşi, deşi mulţi nu erau... sincer, am rămas şocat în trecu când am aflat că nu erau chiar aşa de neprihănite unele chestii.
Din cauza mizeriei din muzica Dance Românească ajunsesem să ascult manele ţigăneşti. Cine ştie, poate m-aş fi integrat mai uşor în unele grupuri, dar îmi place că nu mai ascult aşa ceva. Oricum, piesele de 2 bani tot un fel de manea sunt. Pop(ou)-manele.

Televiziunile şi-au luat şi nu şi-au luat revanşa faţă de perioada comunistă. Unele filme cred că fuseseră difuzate şi în perioada comunistă. În alte cazuri, ar fi fost difuzate şi filme, şi seriale dacă s-ar fi alocat banii în perioada comunistă, nu a fost numai de cenzură. Dar da, publicul era avid şi la început concurenţa în domeniul tv a însemnat şi calitate. Pe urmă au început să se prindă că pot face uşor bani şi au renunţat treptat la calitate. Dar să vedem cât o să le mai meargă aşa. Declinul a început de dinainte de răspândirea interentului (în 2002-2006 câţi aveau internet şi câte se găseau pe internet?), dar acum cu concurenţa să vedem de ce iese.
Pe Prima Tv rulează filmul "Extermporal la dirigenţie". Nu am răbdare să mă uit. "Liceenii" îmi plac mai mult. Dar e interesant că aveau formaţia din acest film... eu credeam că în "Licenii Rock'n'Roll" le-a venit ideea cu formaţia. "Extemporal..." e axat pe dramă şi realitate decât "Liceenii".
Apropos de "Licenii", cred că înainte de Alegerile din 2000 a fost difuzat la tv şi cineva a comentat că îl dau ca să arate cât de bine era pe vremea comunismului (ca să fie votat P.S.D.-ul); nu mai ştiu care alegeri.
Privind la filmul ăsta mi-am reamintit că uram ceva aspecte vizuale ale epocilor vechi, aspecte care acum îmi plac. Probabil e un fel de reacţie la schimbarea care nu îmi place. În schimb, nu-mi plăceau şi nu-mi plac profii băgăcioşi - cum făcea "Isoscel" când a citit oracolul în faţa clasei (bine că nu a fost la mine în generală când a întrebat o colegă cum ar vrea să arate uniformele şcolare - vara în costum de baie sau chiar goală Posted Image    Posted Image ; după clasele primare am urât uniforma şi o urăsc).
Ah, şi şcoala fiind obligatorie, ar trebui să fie făcută să fie cât mai plăcută. Mulţi elevi nu iubesc şcoala, dar măcar să nu mai simtă aşa de multă repulsie faţă de ea.
Ah, şi ce bine că nu prea existau smartfoane când am făcut şcoala, liceul, faculatea. Mai liniştită viaţa. Mobil (celular) mi-aş fi dorit să am, măcar la liceu.
L-am văzut pe un fost profesor de la Istorie... ce a îmbătrânit.

Nu am reuşit să aflu dacă erai conectat la centrala analogică puteai să suni la linii cu suprataxă. 89.89.666 * şi factura va fi mai fierbinte şi drăcească decât iadul      Posted Image   Din păcate la numere cu suprataxă nu puteai să suni de la telefonul public, deşi cele cu cartelă aveau de unde să ia credit. Păcat că nu păstrat şi 2 centrale analogice (Rotary + Crossbar) de dragul istoriei... alţii au putut, că nu au cultura foameni precum avem noi.
Mă enervează asta cu ieco şi clasele de consum. Şi azi sunt destul de scumpe facturile, dar pe vremuri nu cred că era aşa de mare nebunie să bage prea puţină apă maşina de spălat.
Nu sunt proprietar de maşină de mers cu ea, dar sunt de acord cu Barboso că astea de azi au prea multă electronică în ele. De dragul ieco. Poluarea trebuie redusă, dar până la urmă e maşină, nu navă spaţială. După ultimele calcule funk un O.Z.N.

* să suni la linia fierbinte în timp ce mergi cu "autobuzul satanei"   Posted Image   Posted Image Posted Image   http://ratb.stfp.net...f&veh=666&all=Y
Ce diversitate era pe vremuri la R.A.T.B./S.T.B.... acum nu mai e   Posted Image
Şi nici convorbiri în trei-trei-cinci nu am făcut     Posted Image

Edited by djl, 26 January 2019 - 18:00.


#6876
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, intre 2004 si 2008 ajunsese sa ma pasioneze si pe mine un pic transportul in comun de la cata diversitate de vehicule era, mai puneau si soferii/vatmanii anumite briz brizuri.

Dar sigur metroul mi s-a parut cel mai interesant, fiind si unicat in Romania. Stateam numai in prima usa in picioare sprijinit de partea stanga, ma uitam la peretii tunelului si la ajutorul de mecanic cand se uita daca nu e careva prins in usi, apoi se auzea cum inchidea usa inainte de plecare sau cum se aseza pe un scaun existent pe usa dintre spatiu calatori si cabina mecanic.

Am prins Bombardierele de la inceput, putin am mers cu din alea vechi, apoi in primavara 2006, cea mai frumoasa din studentie, radeam de cum dadeau nume de flori la garniturile de pe Pipera-IMGB.

Parca le si notasem undeva in Nokia 3410.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate