Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14700 replies to this topic

#5185
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Ha, ce comparaţie te-ai gândit să faci.
Oricât s-ar da digitalul de pământ, tot nu va muri analogicul. E adevărat că nu-l prea mai foloseşte lumea, dar nu va dispărea de tot. Nu toţi se aruncă cu capul înainte  :)

Telefoanele inteligente sunt utile, dar şi stresante.
Şi eu vreu la casă de mulţi ani, dar încă nu-s bani. Şi cam şi cum nu ar fi fost îndeajuns Ceauşescu, se mai apucă şi azi să demoleze case ca să facă blocuri.

#5186
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postdjl, on 15 decembrie 2017 - 23:47, said:

Cam pe când au început să se adune magazinele de piese electronice pe Str. Maica Domnului?   Posted Image
Primul a fost "Conex Electronic" in 1991-1992. In prima faza nu era doar magazin ci si atelier de reparatii tv. Acolo am vazut prima data pe usa un afis cu "Nu reparam tv cu lampi".
Prin 1994 deja era deschis cel de vizavi, in diagonala, pe coltul cu Ghica Tei. Asta functiona si in regim de consignatie si vindea multe piese rusesti. In 1997 era deja deschis cel de pe coltul de vizavi de Conex. Restul s-au adaugat cu timpul.

#5187
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008

View PostDaculScoril0, on 17 decembrie 2017 - 06:37, said:

Acum 25 de ani bunica încă mai trăia...
In 2009 a decedat bunica ce m-a crescut, la 80-81 de ani, din pacate dupa inca 5 ani, in 2014 la varsta de 59, a decedat si tatal meu, fiul bunicii cum ar veni, dupa ce in 2013 au decedat la 1 saptamana unul de altul cealalta bunica din partea mamei si un unchi din partea mamei, tata enervandu-se atunci ca alta treaba nu are decat inmormantari si ca urmeaza unchiul prin alianta pentru ca e betiv si fumator cum a fost si cel decedat, cand colo urma chiar el, fara sa stie sau sa stim, am aflat in 24 ianuarie 2014 ca se va duce curand, dupa ce isi investigase inca din decembrie 2013 o misterioasa durere de spate. Posted Image

View Postdjl, on 17 decembrie 2017 - 12:16, said:

Telefoanele inteligente sunt utile, dar şi stresante.
Şi eu vreu la casă de mulţi ani, dar încă nu-s bani. Şi cam şi cum nu ar fi fost îndeajuns Ceauşescu, se mai apucă şi azi să demoleze case ca să facă blocuri.
Poti sa elimini stress-ul instaland/dezinstaland ce vrei pe ele. Mie cel mai stresant mi se pare Facebook-ul, prin urmare nici nu am.

Fara loc de munca (scarbiciu, se zice serviciu si multi zic servici, eu parodiez corect cum ar veni) nu ai sanse sa locuiesti la casa, cu atat mai mult sa o construiesti de la 0, atunci iti trebuie venituri zdravene, tata a construit-o in 5 ani intre 1996 si 2000, iar acuma fratele s-a apucat si tot in 5 ani vrea sa se mute de la bloc.

Eu as vrea chiar de maine sa scap complet de munca, dar cu impozitul si gazul de la casa chiar nu se poate.

La fel, pentru a avea nevasta si/sau copii, fara loc de munca nu se poate.

Edited by Neaceasca85, 17 December 2017 - 17:56.


#5188
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Prima Tv e ceva despre momente din istoria acestui post tv. Anul ăsta a împlinit 20 de ani.

#5189
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
In 1998 imi placea sa ma uit la Focusul de la ora 23, iar din toamna 2000 pana in 2004 80% din timpul meu de TV numai pe Prima era.

Haioasa denumirea de Prima TV pentru ca la mine era Prima care...se intrerupea cand venea furtuna, ploaia torentiala, urmata de TV Romania de Maine si apoi celelalte.

Prin 1998 sau early 1999 Prima TV a avut aproape o saptamana intreaga de No Signal, cica nu platisera taxa la satelit.

Prima TV mereu a fost la liber receptionabil pentru cei cu antena de satelit, nu s-a codat niciodata, pe cand Pro TV si Antena 1 mereu au fost codate si doar prin operator de cablu/DTH au putut fi vazute. Antena 1 practica emisia partial necodata, adica doar la filme si meciuri o codau. Nu stiam de ce mereu la ora 20 cand incepea filmul si zicea faza cu AP facea un hop, o intrerupere, atunci trecea din FTA in PowerVu.

#5190
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Pe terestru recepţionai necodat. Pro Tv-ul e un post tare fomist. Încă le mai merge mizeria. Şi celor de la Antene.
În 1995 mă uitam excesiv de mult la desene animate (1995 a fost un an foarte frumos pentru mine).
În 1995 se lansa Pro Tv. Şcoala mea era şi e gard în gard cu ei. Ce-i drept, când am terminat în 1997 încă nu retrocedaseră terenul cu bazinul şi nu se întinsese Prostia ca pelteaua (inclusiv pe terenul fostei fabrici de dulciuri).
Fiecare cu experienţele lui de viaţă. Nu cred că va exista vreo perioadă în care toţi oamenii să o ducă bine sau să se simtă bine.

Cât despre mutatul la casă, ca să mă mut la mine în zonă, îmi trebuie cel puţin încă 100.000 Euro. În zona semicentrală nu-s tocmai ieftine casele...

#5191
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Pe terestru in Bucuresti. In rest doar PRO TV in provincie si nici ala in toate orasele.

#5192
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Chiar aşa, emitea naţional (afară de TVR) vreun post pe terestru sau numai studiourile regionale ale posturile private mai emiteau terestru?
Nici în Bucureşti nu recepţionai toate posturile. Depindea de cum era clădirea, de antenă...

#5193
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Studiourile regionale emiteau terestru dar in 80% din timp transmiteau programul national.

#5194
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Doar studiourile regionale. Similar cu localele posturilor nationale de radio FM.

Pro TV Slatina a difuzat doar reclame. In prezent radiourile nationale au doar insertii locale de reclame. Muuuulte reclame si nationale si locale. Pana in 2004 PRO FM Slatina a avut si emisiuni locale, dar nu-mi placeau pentru ca sunetul era mai prost. Cand la Bucuresti erau dedicatiile cu 252.26.42, aici era 413.252. Cu Ramiro Vasile.

Desi mi-a prins bine in 2000 in cele 6 luni fara CATV la vila, in rest PRO TV Slatina era doar modul de a lasa orasul fara PRO TV cand se lua curentul in zona unde am locuit pana in 2000. Cand venea curentul, PRO TV era inca ecran negru, dupa aia cand m-am mutat la vila in alta zona, am vazut ca Slatina ramanea fara PRO TV si Pro FM cand se lua curentul acolo, la Vacanta-Union-T-uri. In blocul T1 era statia. Acum Kiss FM 94,6 e in T2, din 2004.

Si din 2001 incolo erau perioade lungi de No Signal (si lipsa sunet pe 94,1 FM) din neglijarea antenei de satelit. In mai 2003 la un meci RCS Slatina a scos ACASA TV ca sa bage PRO TV pentru ca statia locala nu mergea, era cu intreruperi dese. Se vedea prost de tot retransmisia PRO TV Slatina, pana in 2006 cand au reglat imaginea. In 2008 au stabilizat antena de satelit, se mai intrerupea doar la furtuni cum era normal, dar in 2012 s-a desfiintat PRO TV Slatina, acum PRO FM e retransmis de pe internet.

Si pana in 2007 curentul chiar se lua. Acum cand nu mai exista pene de curent in oras, nu mai exista nici PRO TV Slatina, ci PRO TV HD pe cablu. Posted Image

Capusi locale, asa se numeau aceste statii. Brasovul era cel mai impanzit, nu prea vedeai Carcotasii acolo pentru ca era MIX TV ce restransmitea PRIMA TV si isi bateau joc. In Slatina am avut noroc de PRIMA TV original pana in 2007, din 2010 nu mai urmaresc.

Carcotasii 2001-2010 mi-au inveselit viata. Acum doar MB o mai face, partial, are talent de comediant dar face propa-voma politica pentru bani. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 19 December 2017 - 02:35.


#5195
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Şi acum se procedează aşa. Nasol e când sunt ştiri interesante şi le bagă pe alea locale...

#5196
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Nu prea ma mai uit eu la TV dar in Slatina nu mai am asa ceva, posturile nationale sunt nationale, iar pentru stiri locale am OLT TV Slatina, cu HD pe Youtube.

Ah, mai e porcaria de Prima TV Slatina din 2007, pe Youtube la OLT TV ii mai vad microfonul deci inca exista. Dar din 2010 nu ma mai uit deloc pe Prima. Doar Antena 1, Antena 3 si Kanal D mai ales la bucatarie.

#5197
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Uram mereu cand dupa primul calup de stiri urma cel cu informatii din teritoriu, de parca ma interesa pe mine ca nea' Giga a montat termopane la primarie.

Oricum au fost vremuri faine in anii 90 si 2000 si in prezent urmarim cu acelasi interes Greu De Ucis si Singur Acasa, de parca am fi din nou in 1997 Posted Image

Edited by connectorxp, 20 December 2017 - 19:23.


#5198
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Au fost faine din cauza foamei de audiovizual indusa de regimul absolut cretin pe care am putut sa-l avem prin cea mai nefericita aliniere a planetelor.

#5199
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Mai rău e că e foame de audienţă. Şi când mai e şi concurenţă apare nebunia.
Revista "Chip" nr. 6/1996: https://www.scribd.c...05623/Chip-0696

#5200
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Mai 90s decat demo-ul asta de Amiga 1200 nu exista:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JKlvLIGYd60?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
material oficial de prezentare

Incerc sa-mi aduc aminte cum era magazinul Computerland din Bucuresti, cel de pe B-dul Dacia, cu sigla Apple la intrare.

Edited by connectorxp, 22 December 2017 - 22:55.


#5201
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Ce m-a surprins pe mine in acea perioada e ca toata lumea zicea ca cinematografele vor muri, ca lumea nu mai merge la film etc. Ceea ce s-a intamplat a fost 50% adevarat: au disparut aproape toate cinematografele vechi, dar au aparut cele noi din mall-uri care chiar au success chiar daca biletele sunt mai scumpe.

Oamenii chiar voiau sa mearga la cinema, dar nu la cele vechi si neingrijite si erau dispusi sa plateasca sume mai mari pt asta.

#5202
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Cineva a zis că preţurile mari au adus la prăbuşirea cinematografelor. În Epoca Ceauşescu cică erau mai ieftine biletele raportate la venituri (dar apăreau şi bişniţarii de bilete).
Au dispărut majoritatea cinematografelor de cartier, apoi au început să dispară şi unele din centru. Trebuiau să fie modernizate pe rând, dar cum erau de stat ... despre dezastrul cu ele am deschis un subiect: https://forum.softpe...a-romania-film/
În mall nu am de gând să mă duc la cinematograf. Urăsc mallurile în general, dapăi să mă duc la un gropar al vechilor cinematografe.

În anii '90 se dădeau mai multe filme la televizor decât în perioada comunistă, aşa că cinematografele nu mai erau aşa de atractive. Plus că se ieftiniseră videocasetofoanele (dar nici cu astea nu mai era nebunie, căci dacă apăruse televiziunea prin cablu). Pe urmă au apărut D.V.D.-urile. Dar capac a pus internetul. Şi ieftinierea şi minituarizarea camerelor video - erau cei care se duceau şi filmau în cinematografe şi puneau filmele pe net; ăştia au dus şi la prăbuşirea pieţei LaserDiscurilor în unele ţări Asiatice unde se cumpărau multe discuri din astea şi celelalte pieţe nu mai reentau (deci nu numai D.V.D.-ul a fost de vină). Unele filme se vindeau şi pe C.D.-uri pirat, nu era necesar să ai internet.

Că am văzut luna afară ... un serial ce-l urmăream la începutul anilor '90, când era difuzat la TVR

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1v9Ysgql9so?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mass-media Românească din anii '90 era mult mai interesantă. Fireşte că exista şi mizerie, dar existau destui care făceau jurnalism pe bune. Era un teren necunoscut, oamenii erau plini de visare şi cu toată mizeria din jur încercau să dea ce e mai bun din ei. Nu vom mai avea reviste, ziare şi emisiuni tv ca pe vremuri - mizeria mai există, dar acum a început să capete alte forme  :(

Edited by djl, 23 December 2017 - 00:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate