Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14702 replies to this topic

#12763
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014
@djl:nu n am inteles. Si nu inteleg ca starea de bine à cuiva sa depind à de privitul la tv. Si mie imi place sa ma uit la réclamele bine facute, dar nu e  ceva fara de care mor.

#12764
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Avem moduri de gândire foarte diferite.
Nu mă omor cu reclamele, dar dacă tot nu scap de ele, măcar să fie plăcute, nu enervante şi făcute de unii care au mai puţină minte decât P.C.-ul pe care-l aveam în 1997-1998. La televizor nu mă mai uit aşa de mult, dar când îl deschid că mi se face uneori "poftă", nu vreau să mă enevez. Eu încerc să iau bucuria din mai multe părţi.

#12765
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014
Dar nu poti sa ignori ce nu ti convine ? Tre sa dai atentie la toate rahat urile ? Ai mult timp liber la dispozitie.

Prin 98-99 aparuse o formatie etno dance manele samd, care avea o melodie din care mai tin minte doar aceste versuri "Muzica mea se maninca pe felie/Nu fi taran, frate, pune o in farfurie"-stiti despre ce melodie e vb ?

#12766
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Eu vreau să le ignor, dar dacă nu am ed-blocăr sau la televizor apar pe neaşteptate, nu am cum. Pe YouTube te mai anunţă, la ştiri mai e cu "revenim în 3 minute" şi atunci le mai eviţi, dar nu întotdeauna e aşa. Nu spune de la ora xz:ab la ora xz:cd sau de la min yz:ab la min yz:cd reclame. Şi pe lângă că majoritatea sunt proaste, te invadează peste tot. Pe vremuri doar Pro Tv exagera cu reclamele, pe YouTube nici nu existau, acum sunt peste tot. Mai sunt şi reclamele tipărite (am văzut şi în lift, şi în budă), dar măcar pe astea tipărite le eviţi mai uşor. Concurenţa exagerată a dus la disperare.
Îndrăznesc să fac o paralelă cu reclamele şi cum a ajuns C.F.R.-ul (dar poate şi lumea de azi): la C.F.R. dai banii pe bilet la tren de rang superior, dar nu ştii dacă o să ai confort. Iar ca să mergi la vagon compartimentat, trebuie să faci trainspotting sau să întrebi un prieten pasionat feroviar. Iar la modul general preţul nu mai este garanţia calităţii.

#12767
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

 Neaceasca85, on 10 aprilie 2022 - 22:12, said:

Mie imi placeau sarmalele mai arse/coapte de deasupra, in cuptorul pe gaz, clasic, la electric nu mai ies asa.

Iasa, daca stii cum sa setezi cuptoru'.

#12768
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014
@djl m'a refeream sa le ignori din créier, sa nu mai bagi in seama toata rahat urile.

#12769
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.10.2006
Cand incep reclamele mut pe alt post fara reclame si revin dupa terminarea lor.  Acum nu stiu daca djl are telecomanda la Telecolor ca eu nu aveam.Posted Image

#12770
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Reclamele sunt cea mia buna pauza de buda. In plus te ajuta si sa-ti menajezi vederea, dupa atata benoclat in CRT :P

#12771
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
C.R.T. am doar la tembeizor. La PiSi am L.C.D. de ceva ani   :P  
Dar o pauză e bună şi ar fi uneori bună şu la TVR ex-România abonament   :rolleyes:   Numai să nu fie prea lungi pauzele, că atunci devin enervante.
Telecomandă am. Am şi 'Telecolor' 3007 (mai găseai în uz în anii '90, că încă erau scumpe televizoarele), dar ăsta e pentru anumite ocazii şi oricum s-a stricat placa audio   :samui:
Bag în minte reclamele din cauză că uneori gândesc prea mult şi am avut anumite aşteptări de la viaţă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DkYM92l9JDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OADND3W2WQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12772
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 15 aprilie 2022 - 12:03, said:

Neaceaşcă , dar la tine în zonă unde era releu de emisie tv?
Emisiile tv în bandă V.H.F. (F.I.F.) aveau bandă mai îngustă decât cele în U.H.F. (U.I.F.), dar se propagau pe distanţe mai mari. Unele televizoare extrem de vechi (primele modele) aveau doar F.I.F. 1, adică canalele 1-5, însă acestea cred că erau puţine.
Posturile tv particualre transmiteau la distanţă via satelit (Tele 7ABC la început transmitea în teritoriu via casete video, de aia în provincie unele emisiuni ajungeau cu întârziere), dar dacă transmiteau terestru în provincie, cum făceau? Aveau antenă la studiourile teritoriale?
In principiu pe Cozia. Cei 3 titani montani: Ranca-Cerbu, Cozia si Costila. La Spineni cred ca s-ar fi prins TVR 2 daca emitea de pe Costila. Dar nu aveam TVR 2 in tot judetul, pe cand la Pitesti niste verisoare vedeau TVR 2 si povesteau de el cand veneau la Spineni. Din 2003 a inceput sa se prinda TVR 2 la Spineni, pe cablu la Slatina din 1998.

A cazut odata emisia la tara in timp ce urmaream desenele, pe Diamant.

#12773
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008
Legat de reclame, incepand de saptamana trecuta am o luna de Youtube Premium gratis, activata de fratele, care a spus ca nu va plati pentru asta niciodata, Logatu din Mioveni mi-a spus aseara ca e 26 lei acel abonament lunar spre a scapa de reclame forever.

Deci pe mobil si in masina am scapat de reclame la You Tzeava, dar acasa pe televizorul ientelijent nu am contul asta de Goagal, nu am reusit sa ma loghez pe Tizen ala.

#12774
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 15.08.2014

 djl, on 18 aprilie 2022 - 11:13, said:

C.R.T. am doar la tembeizor. La PiSi am L.C.D. de ceva ani   :P  
Dar o pauză e bună şi ar fi uneori bună şu la TVR ex-România abonament   :rolleyes:   Numai să nu fie prea lungi pauzele, că atunci devin enervante.
Telecomandă am. Am şi 'Telecolor' 3007 (mai găseai în uz în anii '90, că încă erau scumpe televizoarele), dar ăsta e pentru anumite ocazii şi oricum s-a stricat placa audio   :samui:
Bag în minte reclamele din cauză că uneori gândesc prea mult şi am avut anumite aşteptări de la viaţă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DkYM92l9JDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OADND3W2WQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toți am avut dezamăgiri,dar tu ești odihnit,îți permiți să cugeți la ele.daca bătea chiria la ușă,facturile,eventual nevasta la cap să i cumperi te miri ce,nu mai băgai in seama reclamele,nici la tv nu mai aveai timp sa te uiți��


#12775
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KGRAddvIgvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pacat ca cea cu cele mai slabe parole folosite foarte des a fost sters :disgust:

Dar a reaparut cel cu cap de porc, o varianta taiata la final.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_h_dm3dkME0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12776
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008
De Paste am revazut Stefan Banica Jr. Veta mi-ai stricat chiuveta. Uitasem ca Nicoleta Luciu a jucat si acolo.

#12777
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Eu până recent am crezut că zice "ei strigă chiuveta". La cum vorbeşte repede în piesa aia, aşa înţelegeam. Şi tot până recent nu m-am prins că ăla cu mustaţă de la început care zice "Eins, zwei, drei" aduce a la un anume mustăcios - mă mir cum de nu a făcut nimeni scandal din cauza asta.
TV.R 2 nu recepţionai pentru că nu era releu de retransmitere şi pentru el. Când a apărut programul 2 al Televiziunii în comunism nu prea cred că au exitns prea mult reemisia postului, iar în 1985 au închis programul 2 pe motive de ieconomie(tot cam pe atunci au închis studiourile teritorilale) , deci nu au mai adăugat emiţătoare pentru el . În anii '90, lipsuri financiare. Eu nici nu ştiam de repariţia lui, dar mai făceam DX-ing la televizor şi aşa am dat de el; idem de Atena 1, pardon Antena 1.
Mă întreb cât de spontaneintate şi cât e regie în cazul lui Mircea Badea. Oare o face ca Dan Senzaţionescu cu Tolea Ciumac cu regizarea aruncării în tomberon.
Pe YouTube sunt şi reclame de peste 5 secunde la care nu poţi da skip.
Ziceam că TV.R. 2 nu se recepţiona în toată ţara. Eu credeam că TV 5 se recepţiona terestru peste mai tot, dar nu era aşa. Era retransmis (şi subtitrat, eventual dublat) de Tv Sigma care emitea din Facultatea de Electronică (unde fusese Şcoala superioară de Partid "Ştefan Gheorghiu" şi unde e şi Jurnalismul, de mă întreb dacă unele persoane care sunt angajate în tembeliziuni studiază Jurnalismul), deci se receţiona doar în Bucureşti şi în zona adiacentă. Din aceiaşi clădire au emisi şi Canal 38 Amerom/Prima Tv şi un post de radio privat. Când mai ajung pe la Muzeul Politehnicii pozez parte din ex-echipamentul Sigma Tv, care a fost dus la muzeu.
De la televizorul C.R.T. din sufragerie nu mă dor ochii... pe vremuri stăteam şi 6 ore cu ochii în televizor şi nu mă dureau ochii.
Săptămâna trecută mai voiam să scriu şi alte chestii la subiectul ăsta, dar am uitat acum ce voiam să adaug.

#12778
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008
Eu intelegeam de-i strica chiuveta.

Veta e din 2004. In decembrie 2001 rulau Andra-In Noapte Ma Trezesc si Stefan Banica Jr-Gaseste-mi un loc in inima ta. Acolo l-am vazut prima oara pe Virgil Gata-Iantu in The Fifties, backing vocals, era si VSFM-ul la Prima pe vremea aia, cam din februarie 2001 prinsesem drag de concurs si de muzica de pe fundal.

#12779
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plăcea Ştefan Bănică Jr. şi pentru că piesele lui aduceau a la anii '50 şi eram mare pasionat al muzicii de atunci (în special Rock'n'Roll). Am uitat că Virgil Ianţu a fost în trupa aceea. Când a venit Shakin Stevens (Ştefan Zgâlţâilă) şi voiam să mă duc la concert, cineva a comentat că seamănă cu Ştefan Bănică Jr. şi că de aia nu-i place. De la Ştefan Bănică Jr. era şi aia cu "Druli, druli, da".
Andra parcă nu era aşa de fiţoasă înainte de a vrea sărutarea lui Mămăruţă.
Era o piesă cu Vecinica, videolcip animat... a cui era piesa acea?

Edited by djl, 28 April 2022 - 10:41.


#12780
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008
Banica Jr a avut si pe aia cu Bubulina Gospodina, iti gateste pana cand cade lumina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate