Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

DVB-C-ARAD RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cristiano115

cristiano115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 08.04.2009
Buna! am un televizor cu tuner DVB-T integrat si prind cateva programe digitale dar nu toate.. dar un prieten de-al meu cand si-a facut abonament la RDS a primit un reciver  si prinde toate programele mai putin cele HD... Eu prind ceva programe HD dar de exemplu HBO Comedy sau orice alt HBO nu prind... De ce nu prind pe televizorul meu si alte canale?? si mentionez ca sunt cateva canale HD pe care nici eu cu televizorul nu le prind si nici prietenul meu cu reciverul primit de la RDS nu le prinde... pentru acele canale ce echipament ar trebui sa ai?? :confuzzled:



Vorbesc despre televiziunea digitala prin cablu de la RDS nu de cea prin satelit...

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Ptr HD ai 2 variante:
-iei decodorul lor HD
- ai tv cu tuner DVB-C

#3
cristiano115

cristiano115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 08.04.2009
Deci sa inteleg ca au si decodor HD :D ??

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Daca vorbesti de televiziunea digitala prin cablu (DVB-C) de ce ne explici ca tv-ul tau are tuner DVB-T ? DVB-T nu exista in Arad. Poate doar de la vecini sa prinzi ceva !

Teoretic n-ar trebui sa prinzi nimic fara receiver dar cum RDS nu are receivere suficiente o buna parte din programe nu sunt codate deocamdata ( si cine stie cat va dura asta) . Unele totusi sunt codate (HBO, Cinestar etc), nu crezi ca vrei cam mult pt. cativa lei care-i platesti pt. abonament baza ? Plateste pachetele respective, inchiriaza daca gasesti un receiver HD si IPTV daca e disponbil in orasul tau ( oricum e vorba de maruntis 10 si respectiv 6,7 lei) si o sa le vezi !

Edited by MD, 03 February 2011 - 23:48.


#5
cristiano115

cristiano115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 08.04.2009
Pai am cel mai mare pachet... insa nu am acel decodor :confuzzled: si platesti 10 lei chirie lunar pe el ??? (ma refer la decodorul HD)

#6
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 cristiano115, on 3rd February 2011, 23:52, said:

Pai am cel mai mare pachet... insa nu am acel decodor :confuzzled: si platesti 10 lei chirie lunar pe el ??? (ma refer la decodorul HD)
Spune-ne si noua tipul tv-ului. S-ar putea ca acele cateva canale pe care le receptionezi sa fie cu semnal analog. E interesant de stiut daca tv-ul tau are tuner DVB-C, si daca stie MPEG2 si MPEG4.

Edited by johnnickelby, 04 February 2011 - 00:09.


#7
cristiano115

cristiano115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 08.04.2009

 johnnickelby, on 4th February 2011, 00:06, said:

Spune-ne si noua tipul tv-ului. S-ar putea ca acele cateva canale pe care le receptionezi sa fie cu semnal analog. E interesant de stiut daca tv-ul tau are tuner DVB-C, si daca stie MPEG2 si MPEG4.
Scuzati-ma pt absenta insa am fost ocupat in ultima vreme  :deadtongue:

Televizorul este Samsung LE32B450

#8
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003

 cristiano115, on 3rd February 2011, 23:22, said:

Buna! am un televizor cu tuner DVB-T integrat si prind cateva programe digitale dar nu toate.. dar un prieten de-al meu cand si-a facut abonament la RDS a primit un reciver  si prinde toate programele mai putin cele HD... Eu prind ceva programe HD dar de exemplu HBO Comedy sau orice alt HBO nu prind... De ce nu prind pe televizorul meu si alte canale?? si mentionez ca sunt cateva canale HD pe care nici eu cu televizorul nu le prind si nici prietenul meu cu reciverul primit de la RDS nu le prinde... pentru acele canale ce echipament ar trebui sa ai?? :confuzzled:



Vorbesc despre televiziunea digitala prin cablu de la RDS nu de cea prin satelit...

Nu ai sa poti prinde cu tv-ul tau canalele de pe cablu fara STB-ul de la RCS. Si n-ai sa le prinzi pentru ca tv-ul tau are tuner DVB-T (ceea ce inseamna televiziune digitala terestra care e transmisa in genul tvr1 de-l prinzi cu antena de camera) iar pentru cele de pe cablu iti trebuie tuner DBV-C (adica cablu). Daca vrei sa prinzi canalele de la RCS neaparat trebuie sa te duci sa-ti iei un STB. I-ati unul HD ca sa vezi si canalele HD.

Bafta

Edited by dacianova, 08 February 2011 - 20:55.


#9
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 cristiano115, on 8th February 2011, 20:32, said:

Scuzati-ma pt absenta insa am fost ocupat in ultima vreme  :deadtongue:

Televizorul este Samsung LE32B450
Am descarcat manualul si ai DVB-C. Poti receptiona canale digitale de la RCS, numai daca setezi tara: UK, Finland , Suede, ceva pa aici, deci nu Romania. Tu probabil ai setat Romania. Incearca si spune-ne si noua. Acuma nu stiu politica RDS in Arad. Default codul PIN ar trebui sa fie 0000.

Edited by johnnickelby, 08 February 2011 - 21:40.


#10
cristiano115

cristiano115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 08.04.2009
Am 2 optiuni... pot sa dau Search pe cablu sau Search pe antena eu am selectat optiunea cu cablu... e bine nu?

#11
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 cristiano115, on 8th February 2011, 22:25, said:

Am 2 optiuni... pot sa dau Search pe cablu sau Search pe antena eu am selectat optiunea cu cablu... e bine nu?
Da si apoi alegi analog&digital si iti memoreaza toate canalele pe care le gaseste la scanare, sau cum doresti. S-ar putea sa dureze ceva. Ai rabdare.

Edited by johnnickelby, 08 February 2011 - 22:36.


#12
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008

 cristiano115, on 8th February 2011, 22:25, said:

Am 2 optiuni... pot sa dau Search pe cablu sau Search pe antena eu am selectat optiunea cu cablu... e bine nu?

Da.

#13
cristiano115

cristiano115

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 08.04.2009
Nu am gasit Finlanda si Suedia insa am gasit Marea Britanie dar fara rost deoarece nu functioneaza.. :deadtongue:

#14
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008
In Bucuresti se pot receptiona f multe canale digitale free, fara decodor. Nu stiu, poate in Arad toate canalele digitale sa fie codate si sa fie necesar decodorul lor. Interesant ar fi daca amicul tau are un TV cu tuner DVB-C, sa scoata cablul de la decodor si sa introduca direct antena in TV, si daca nici el nu receptioneaza nimic, atunci trebuie sa iei un decodor de la RDS, pentru ca poate au codat canalele digitale. Sau daca ai vreo cunostinta care poate face proba asta. Oricum ti-a aparut meniul  cu alegere cablu, alegere canal digital, analog sau ambele, asa ca in mod normal ar trebui sa mearga. mai incearca vreo tara de pe acolo.

Edited by johnnickelby, 08 February 2011 - 23:04.


#15
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

 cristiano115, on 3rd February 2011, 23:22, said:

Buna! am un televizor cu tuner DVB-T integrat si prind cateva programe digitale dar nu toate.. dar un prieten de-al meu cand si-a facut abonament la RDS a primit un reciver  si prinde toate programele mai putin cele HD... Eu prind ceva programe HD dar de exemplu HBO Comedy sau orice alt HBO nu prind... De ce nu prind pe televizorul meu si alte canale?? si mentionez ca sunt cateva canale HD pe care nici eu cu televizorul nu le prind si nici prietenul meu cu reciverul primit de la RDS nu le prinde... pentru acele canale ce echipament ar trebui sa ai?? :confuzzled:

Programele digitale ale RDS din baza sunt necriptate, asa ca le prinzi si cu TV-ul.Asta inseamna ca HBO, HBO Comedy si multe altele se decripteaza doar cu ajutorul receiverului (cu ajutorul cartelei din el), nici o sansa doar cu TV-ul.
Prietenul tau are receiver SD, nu HD, de aceea nu le prinde pe cele HD. Daca ar fi avut modelul HD, le-ar fi prins.

TV-ul tau, pe linga tunerul DVB-T, e posibil ca sa aiba si tuner DVB-C, de aceea prinzi canalele. Doar cu DVB-T nu ai vedea nimic, eventual digitalele de la sarbi.

Edited by blue-line, 09 February 2011 - 00:01.


#16
shakaluxxxx

shakaluxxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 19.11.2006
Samsung LE32B450 nu are DVB-C !!! Poti sa incerci un update de firmware de aici...dar eu iti spun sa nu`ti faci mari sperante...
Samsung LE32B450 Firmware
Gasesti instructiuni chiar si in romaneste

Edited by shakaluxxxx, 13 February 2011 - 14:11.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu stau tot in Arad, dar nu am niciun drept asupra abonamentului proprietarul fiind plecat din tara. Pot cumpara un receiver HD dvb-c  si sa receptionez cele 87+8 canale HD sau sunt codate toate? Daca nu sunt codate se prognozeaza ca vor fi in curand?

In cazul unei eventuale criptari a canalelor in viitor pot primi o cartela care sa fie compatibila cu acest receiver chiar daca nu e luat de la ei?

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,552
  • Înscris: 16.12.2006
vorbeste cu titularul contractului sa-ti faca procura notariala ;)

nu costa decat 47 de lei, pe urma poti sa-ti adaugi decodorul hd de la rcs !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate