Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#163
marandi

marandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.02.2014

View Postrand, on 23 februarie 2014 - 20:46, said:

depinde de plug. Dar e destul de greu.
Eu culeg cu un ZMAJ 222, si la mijloc culegeam cu mana in unele parcele si ramaneau tulpinele intregi. Nu era placut sa ar acolo.
Eu vreau sa vand ZMAJ-ul si sa iau una autopropulsata, pe 4 randuri daca pot. Dar tot ii adaptez tocator.
urmeaza sa cumpar si un plug reversibil 2 brazde.si cat ar costa  sa adaptez tocator?

#164
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
cam 1000 EUR. Pentru 3-4 randuri e mai mult. Oricum, sunt mai multe modele.

#165
marandi

marandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.02.2014

View Postrand, on 23 februarie 2014 - 20:46, said:

depinde de plug. Dar e destul de greu.
Eu culeg cu un ZMAJ 222, si la mijloc culegeam cu mana in unele parcele si ramaneau tulpinele intregi. Nu era placut sa ar acolo.
Eu vreau sa vand ZMAJ-ul si sa iau una autopropulsata, pe 4 randuri daca pot. Dar tot ii adaptez tocator.

View Postrand, on 23 februarie 2014 - 20:46, said:

depinde de plug. Dar e destul de greu.
Eu culeg cu un ZMAJ 222, si la mijloc culegeam cu mana in unele parcele si ramaneau tulpinele intregi. Nu era placut sa ar acolo.
Eu vreau sa vand ZMAJ-ul si sa iau una autopropulsata, pe 4 randuri daca pot. Dar tot ii adaptez tocator.

aha.na bafta atunci la vanzare_cumparare.mi_am gasit un bourgoin GM 3 pe trei randuri dar nu scrie nimic de tocator


#166
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
GM3/GM4 mai au un dezavantaj. Descarcarea buncarului este pe banda cu racleti, nu are buncar basculabil. Asta se traduce in timp mai mare pierdut la golire si scuturare mai mare a stiuletilor.
MD8 are buncar basculabil. La fel si cele din seria GX, GR si 406.

#167
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
@rand
Zici ca poti adapta tocator pe Bourgoin, unde pot gasi tocator tip elice(sau elicopter?) ?
Ma gandesc ca merge mult mai usor Zmaju' cu asa ceva, daca n-ar fi greu de adaptat as incerca.
Daca-i dau cu a 2-a nu mai toaca suficient de bine sa fiu multumit, cred ca tipul asta da tocator ar face fata mai bine.

#168
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
mai bun ca ce ai pe ZMAJ nu cred ca poti adapta. Berco au tip elicopter, da rnu mi se pare ca merg mai bine. Doar mai usor :)

#169
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrand, on 23 februarie 2014 - 21:43, said:

cam 1000 EUR. Pentru 3-4 randuri e mai mult. Oricum, sunt mai multe modele.
Unde se gasesc kit-urile? Eu am un GM3 si ma cam incurca resturile vegetale.

#170
Deyu222

Deyu222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.10.2013
Cate rondele de depanusatoare contine un ax din ala la zmaj 214?

#171
Deyu222

Deyu222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.10.2013
Am luat si de curand un zmaj 214. La noi se gasesc rondele de cauciuc, daca da, are cineva idee la ce pret? Le-as schimba pe toate ca sunt uzate

#172
braeburn

braeburn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2014

View PostDeyu222, on 18 martie 2014 - 17:29, said:

Am luat si de curand un zmaj 214. La noi se gasesc rondele de cauciuc, daca da, are cineva idee la ce pret? Le-as schimba pe toate ca sunt uzate
In jur de 250 ron parca pt un ax. La mine in zona toti le prefera pe cele de un cm panzate. Cele lujngi cic a se invart pe ax. Eu am unSIP si le-am avut noi la cumparare,tot panzate(cu atze prin ele) si dupa o campanie.nici nu se cunoaste uzura.Bafta!

#173
miihaii07

miihaii07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2010
am fost in serbia in august 2013, chiar inainte de campanie, totul depinde de noroc, sunt multi bisnitari la ei care le aduna pe toate, poti gasi dar va trebuie pe cineva care sa cunoasca limba. eu am luat un zmaj 222 super tare, adevarat, cam vechi din 83 dar foarte bine intretinut, gasit de bisnitari dar oameni care l au avut nu au vrut sa il dea decat la un om care stie ca va avea grija de el, am fost instruit si para instruit, sa am agrija de el sa nu ii dau cu ulei ars pe lanturi, gresat, etc, facea parte din familia lor. acum face parte din familia mea si ma bucur tare mult. cu drum a costat cam 5500 euro. sunt foarte multumit de culegator faci cam 2,5 - 3 ha la zi cu u 650. merita sa incerci decat sa iei de la bisnitari de la moravita, chipurile revizuite, am vazut cum le revizuia.... chit ca pe masina, slefuite, vopsite si.... culmea rulmenti chinezesti.... i am zis la celui care le revizuia de ce nu pune niste rulmenti adevarati chiar daca trebuie sa mai umfle pretul cu 200-300 euro. acum fiecare isi face calcule. pentru transport sunt niste baieti din craiova super meseriasi. merita sa incercati sa gasiti direct de la sarb de acasa nu va costa prea mult, ei au  renuntat si renunta la culegatoare pentru ca il fac boabe si duc la siloz pentru depozitare, nu este ca la noi daca il duci ori nu l mai iei ori platesti de te usuca, au alta politica taranul este repectat la maxim, tito a tinut la taran, le acorda niste cecuri pe care ei  pot lua ce vor seminte, tractoare  utilaje etc, oameni adevarti care stiu ce vor, cel putin daca nu gasiti culegator cunoasteti o tara minunata si niste oameni care stiu ce vor, adevarati.va urez bafta si o zi buna la toti agricultori.

Edited by miihaii07, 27 March 2014 - 10:01.


#174
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Am fost eu pana la moravita tocmai de la piatra neamt sa vad doar niste ciurucuri sudate si innebunite tremurau tablele pe ele si la telefon tot era ca are marfa buna ca nu plec cu mana goala ca bla bla bla ... am cheltuit vreo 15 milioane degeaba doar sa vad niste fier vechi  .
Asta e nenea http://www.tocmai.ro...22-8061123.html sa nu faceti prostia sa faceti drumul de pomana Posted Image.Numai pozele is bune atat :)).
Pana la urma am dat un banut mai mult si am luat ceva de aici de aproape ...

Edited by tractoristindevenire, 29 March 2014 - 09:02.


#175
b_adyHitler

b_adyHitler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2007

View Posttractoristindevenire, on 29 martie 2014 - 09:01, said:

Am fost eu pana la moravita tocmai de la piatra neamt sa vad doar niste ciurucuri sudate si innebunite tremurau tablele pe ele si la telefon tot era ca are marfa buna ca nu plec cu mana goala ca bla bla bla ... am cheltuit vreo 15 milioane degeaba doar sa vad niste fier vechi  .
Asta e nenea http://www.tocmai.ro...22-8061123.html sa nu faceti prostia sa faceti drumul de pomana Posted Image.Numai pozele is bune atat Posted Image).
Pana la urma am dat un banut mai mult si am luat ceva de aici de aproape ...


Salut. Aceeasi chestie am patit si eu. La telefon mi.a zis un pret si cand am ajuns acolo era altul. Eu sunt din Bacau. De unde ti-ai luat tu?

#176
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
de la zanesti neamt ! asta ii
http://www.tocmai.ro...0-16043821.html

#177
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

View Postmiihaii07, on 27 martie 2014 - 10:00, said:

am fost instruit si para instruit, sa am agrija de el sa nu ii dau cu ulei ars pe lanturi, gresat, etc,

pai si alftel cum sa intretii lanturile?

#178
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Despre Bourgoin Dp6 ce puteri sa îmi spune -ti.Cine are si utilizează,fiabilitate,consum manevrabilitate,piese schimb.?multumesc anticipat!

#179
4FuNNN

4FuNNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
Recoltează cineva cu un zmaj 223 după un u650?  As vrea sa stiu cam cum merge după 650, consum, cum depănuşează pt că şi eu am un 650 şi am găsit un 223  bun. Aştept nişte păreri cât mai rapid, mulțumesc!


#180
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu am un 222 cu u650 faci cam doua doua jumate ha pe zi cu un consum de cam 20+25 litri pe hectar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate