Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Set WC monobloc sau cu rezervor suspendat?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 bobitzaaa, on 29 septembrie 2016 - 07:50, said:

Problema e ca sare apa (putina) din vas wc cand se trage apa.
Banuiesc ca vasul WC are o neconformitate, in mod normal nu are voie sa sara apa din el.
De reglat debitul la iesirea din rezervor, nu vad cum, e o cota fixa acolo, un diametru fix.
Poate daca se regleaza un volum mai mic de apa in rezervor, in felul acesta si presiunea la evacuare ar fi mai mica si nu ar mai stropi.....

Edited by TheWarrior, 29 September 2016 - 08:35.


#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Am 2 vasuri wc de la aceeasi firma cersanit, unul cu evacuare in jos si celalat cu evacuare in spate. Ambele au rezervor la semi inaltime si ambele prezinta aceeasi problema de mai sus. Am sa reduc volumul de apa sa vad ce se intampla, multam de sfat. Mai am de facut baia de la etaj, asa ca daca aveti vreo ecomandare de buda, postati-o :)

#39
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Nu va mai complicati cu rezervoare monobloc si cele la semiinaltime ca sunt de cacao. Mergeti pe solutia clasica cu rezervoare la inaltime la care trageti apa cu lant. Sunt ieftine, poate nu asa estetice. Gasiti de la 50 la 150 de lei. Se gasesc si gen laguna ce se pot monta atat la semi cat si la inaltime. Cu rezervor la inaltime ai cea mai buna spalare. Am avut monobloc intr-o baie si l-am schimbat cu unul la inaltime cu lant de tragere si este super chiar daca dpdv estetic nu e asa frumos ca monobloc de ceramica. Urmeaza sa-l schimb la fel si pe cel din baia de servici fiind tot monobloc.

Avantaje si dezavantaje tipurilor rezervoarelor de wc:

La cele monobloc:

plusuri:  sunt deosebit de frumoase si dau un aspect ingrijit baii. Usurinta la reparatie ca sunt la nivelul de 1 m fata de sol, silentioase.
minusuri: sunt scumpe, fac condens iarna de ai baltoaca in jur, au cea mai proasta spalare posibila. Sunt grele si greoaie daca vrei sa repari mecanismul, poti sparge capacul si gresia. Nu sta capacul de wc ridicat si trebuie sa tii colacul cu mana cand faci pipi ca iti cade inapoi. La fel, cand stai pe "tron" capacul iti sta pe spate ca nu poate sta rezemat de rezervor din pricina spatiului mic.

La cele la semiinaltime:

plusuri: spalare mai buna ca la monobloc, posibilitate anticondens, usor ca greutate, relativ ieftine, pot fi 6 sau 9 litri cu economizor, usurinta la reparatia mecanismului, silentios.
minusuri: acopera faianta si nu arata bine fiind ca o cutie pe perete. La fel ca la monobloc nu lasa capacul de wc sa stea deschis ci cade inapoi fiind necesar sa-l tii cu mana cand faci pipi sau iti sta pe spate cand stai pe "tron". Eventual condens daca nu e izolat cu polistiren pe dinauntru. Spalare mai proasta ca cele la inaltime actionate prin tragere cu lant.

La cele montate la inaltime si actionate cu lant de tragere:

plusuri: cea mai buna spalare dintre toate, ieftine, nu ocupa faianta in spatele vasului de wc, lasa liber capacul de wc putand sa stea deschis.
minusuri: zgomotoase in varianta fara capac, reparatie greoaie la inaltime (2-2.10 metri).

La cele ingropate in perete:

plusuri: aspect frumos estetic, elegant si modern.
minusuri: scumpe, spalare proasta, instalare greoaie si scumpa ca si manopera, iar daca se strica ai pus-o!

Deci concluzia este ca cele mai bune sunt tot cele clasice la inaltime actionate prin tragere cu lant.

Edited by cristian_e, 08 January 2017 - 18:05.


#40
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristian_e, on 08 ianuarie 2017 - 17:49, said:

Avantaje si dezavantaje tipurilor rezervoarelor de wc:

La cele monobloc:

plusuri:  sunt deosebit de frumoase si dau un aspect ingrijit baii. Usurinta la reparatie ca sunt la nivelul de 1 m fata de sol, silentioase.
minusuri: sunt scumpe, fac condens iarna de ai baltoaca in jur, au cea mai proasta spalare posibila. Sunt grele si greoaie daca vrei sa repari mecanismul, poti sparge capacul si gresia. Nu sta capacul de wc ridicat si trebuie sa tii colacul cu mana cand faci pipi ca iti cade inapoi. La fel, cand stai pe "tron" capacul iti sta pe spate ca nu poate sta rezemat de rezervor din pricina spatiului mic.



vorbesti prostii.
in primul rand condensul nu este facut de rezervor. atat cel monobloc cat si cel la inaltime pot face condens. tine de temperatura apei din sistem si nu de designul rezervorului. asta daca se vrea se poate rezolva cu o valva de mixaj. stiu foarte bine din copilarie cand ma pica pe curul gol in plin proces creator pe buda, condensul de la rezervorul de la inaltime.

apoi capacul de veceu nu are nimic de a face cu rezervorul in sine. sunt capace si capace. sunt capace ce se inchid singure, cu cadere lina o data ce le dai un bocarnac, sunt capace ce cad ca un topor de iti e frica ca'ti sparge vasul. depinde ce capac iti cumperi. si da, ale bune stau singure in picioare. daca le imperechezi iarasi cu vas gresit, tot ce ma astept sa fii nevoit sa te tii cu o mana de bracinari sa nu spun altfel si cu alta pe capac. am vazut din astea.

am voua bude in casa. un vas "monobloc" dar nu este monobloc in sensul pur. tancul si vasul sunt corpuri separate dar tancul sta pe vas, prins cu buloane. si un altul care intradevar este monobloc dintr'o singura bucata (50kg+)
nu am nici unele din problemele de mai sus. chestia financiara e subiectiva, aia nu o pot judeca.

#41
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

vorbesti prostii.
in primul rand condensul nu este facut de rezervor. atat cel monobloc cat si cel la inaltime pot face condens. tine de temperatura apei din sistem si nu de designul rezervorului. asta daca se vrea se poate rezolva cu o valva de mixaj. stiu foarte bine din copilarie cand ma pica pe curul gol in plin proces creator pe buda, condensul de la rezervorul de la inaltime.

si ce temperatura are apa acum cand afara sunt -20 grade? Condensul este facut in special de rezervorul ceramic ci nu de cel din plastic/pvc mai ales daca e captusit pe interior cu polistiren. Rezervorul la inaltime ce facea condens cand erai tu mic era din fonta, iar azi este din plastic.
Legat de capac pur si simplu nu are loc sa stea drept de la rezervorul aplicat pe buda...Asta am vazut la foarte multe bude....Ma rog fiecare cu ideile lui...Oricum spalarea cea mai buna o au rezervoarele la inaltime.
Legat de valva de mixaj alea sunt foarte scumpe, iar aici vorbim de solutii clasice ci nu de chestii superluxoase. (sper ca te referi la baterie de dus ingropata)

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sunt mai multe puncte si le amesteci rau.
in primul rand poate sa fie afara si -40, apa nu ar trebui sa ajunga in sistem asa de rece incat sa cauzeze condens in casa. dar e romania si totul a fost proiectat prost, inclusiv sistemul de alimentare cu apa. crede'ma ca nu suntem asa de speciali la -20, altii au si mai rau si totusi nu au trecut pe veceuri de plastic pe motiv ca cele ceramice le fac condens.

apoi, sunt si tancuri de ceramica cu izolatie. izolatia asa e un fel de peticeala. nu e rea idee, poate sa repare niste deficiente ale sistemului, dar problema reala nu este vasul in sine, ci sistemul de alimentare cu apa. ca sunt -20 afara sau -5 sau -40 e aceeasi chestie. doar nu te astepti sa vina turturi la -40?

apoi capacul ala nu are loc sa stea drept pentru ca si aici incerc cateva scenarii:
- rezervorul si vasul de buda sunt modele diferite, imperecheate aiurea, ceea ce face a rezervorul sa stea prea in fata
- cine stie ce capac ai acolo si nu se potriveste modelului vasului tau. nu uitati ca multi producatori copie modele de succes si modifica pe ici colo ceva dimensiuni ca sa nu intre la patent infringement, de unde si problemele unora mai tarziu


sa spui ca un vas la inaltime curata mai bine este o abordare simplista. de asta am tot repetat pe acest topic, cumparati atat rezervorul, cat si tancul pereche, de la un producator bun. si apoi vorbim.
in ziua de astazi, veceurile nu se mai fac dupa ureche. chiar se pune mult efort in proiectarea lor. altfel nu ai cum sa faci sa se duca la vala 900gr de rahat, 1 metru de hartie cu 5l de apa. caderea apei este mai putin importanta decat designul vasului de wc si al evacuarii acestuia.

un cunoscut (experienta la prima mana), isi schimba rezervoarele de wc si isi pune din astea cu economice cu 2 functii pt rahat si pisu. si apoi se plange ca'si baga picioarele, ca de geaba sunt astea economice, ca nu'i salveaza nimic la apa, pt ca oricum trebuie sa traga apa de doua ori sa de duca rahatul. l'am intrebat: nu'i asa ca ai schimbat doar rezervoarele? pai da, ce treaba are rezervorul cu vasul zice el... are zic eu.

revenind la mixing valve, nu este o chestie sf, e o chestie cat se poate de banala si poate remedia foarte usor problemele cauzate de apa mult prea rece pe coloana de apa rece. instalarea ei nu presupune o manopera mai complicata decat instalarea apometrelor spre exemplu.
se poate instala pe generala de intra in casa (bucataria asi tine'o separat de se poate, de multe ori apa calda este considerata menajerea, improprie consumului, nu ca cea rece ar fi mai curata) si va scuteste de tot condensul cauzat de apa rece. se poate pune doar pt linia de wc de vreti, dar implica prea multa bataie de cap pt atat de putin castig, plus ca la linia generala ambele tevi sunt apropriate. ce face valva? intra in ea ambele coloane de apa si permite trecerea unei anumite cantitati de apa calda in cea rece (sau invers de este cazul) conform unei temperaturi presetate de utilizator.
doar ca titlu de exemplificare pun o poza
[ http://www.dynafluid.com/img/s20002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Ti-am dat un like pentru ideea cu valva.
Legat de wc monobloc, eu am unul cumparat de la Cesarom/Lasselberger din bucuresti acum cativa ani. Nu mai exista firma, a fost cumparata de austrieci, apoi inchisa si mutata la cluj (fostul Sanex) si acum fac doar gresie si faianta.
Oricum vasul de wc, rezervorul si colacul original a fost cumparat de la ei din showroomul de la poarta fabricii, aceleasi model si dedicat. Colacul a mers vreo 6 luni bine dupa care s-a deformat usor si a capatat o abatere de la planeitate si uite asa s-a dus totul naibii cazand tot timpul. (sa nu crezi ca a fost ieftin cam 120 lei, ebonita durificata, suporti sub el ca sa stea bine pe rama wc-ului. Am 85 de kg si sunt cel mai "greu" din casa, deci ar fi trebuit sa reziste). Colacul odata deformat a "tras" dupa el si capacul ce iti cade pe spate cand stai pe wc sau trebuie sa-l tii cu mana cand faci pipi.
Rezervorul ceramic este deosebit de frumos estetic, dar doar atat. Spalare ioc! Tragi apa de 2-3 ori ca sa faca o spalare gen cu un biet rezervor ieftin la semiinaltime. Poate la altii o merge, dar la mine nu. La servici avem la fel si au aceeasi problema. Toti cu care am vorbit au intalnit problema legata in special de spalare proasta si condens iarna.

Zi-mi si mie de unde pot lua si eu aceea valva ca nu gasesc pe net la noi. (probabil are alta denumire). Merge montata sub centrala termica pe gaze? (stau la casa si apometru am in canal la poarta caci doar apa rece primesc, cea calda o incalzesc cu centrala. Deci nu ma incomodeaza apometru.)

P.S. la centrala dureaza 10-20 secunde pana vine apa calda caci ai un timp de intarziere: deschizi robinetul de apa calda la chiuveta, apoi se goleste ce e pe teava dupa care intra centrala ce incepe cu o intarziere sa faca apa calda. La o chiuveta o poti lasa sa curge pana vine calda, dar la wc, nu. Se umple vasul si vana opreste alimentarea in vas si poate nu a reusit sa incalzeasca suficient. Oricum e de testat si vazut!

Edited by cristian_e, 10 January 2017 - 10:04.


#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mergi intr'un magazin mai mare dedicat si la sigur au. La urma nu e decat un banal robinet daca te gandesti. Daca nu, ebay si tot gasesti.
Intrebarea ce o pui e buna: merge montat sub centrala? Ca ai intai debit de apa rece si ma gandesc ca valva aia trage rece gandind ca'i calda. Asta in cazul in care nu s'a folosit apa calda pt o vreme.
De montat nu vad de ce sa nu mearga montata, problema e eficienta ei, mai ales cand nu ai debit, nu este folosita apa calda.
Nu stiu ce sa spun, trebuie vorbit cu un instalator.

Altfel, repet, designul unei toalete si cum e gandita e f important. Am vazut la targ dedicat, toaleta reusind sa miste peste 1kg de "carnati" sintetici cu mai putin de 4l apa, un galon mai precis, adica 3.6l

Totul tine de design, face un sorb si un "vacuum" de zici ca'i buda de avion.

Toaletele si pisioarele consuma 95% din apa intr'o institutie. Logic, nu? Nu se gateste, nu se fac dusuri, ci doar spalat pe maini. Pentru cine obisnuieste...
E o cheltuiala unde multi se uita sa salveze bani. Apa incepe sa fie din ce in ce mai scumpa. Apoi, degeaba consumi putina apa, daca budele raman murdare, put sau nu functioneaza I parametri, se strica des sau trebuie sa tragi apa de 2 ori etc. Nu are sens sa te bagi la renovari, sa schimbi daca tot acolo ajungi.
Dar nu ajungi. Budele consuma mai putina apa, functioneaxa bine in conditii de exploatare comerciala etc. Banii se salveaza.
Tehnologia a atins maturitatea in acest domeniu.
Daca ai avut o experienta nefericita, o pot pune pe seama unui produs de proasta calitate.
Nu trebuie sa cheltui o avere, deci cele commercial grade costa, dar o buda decenta, rezervor, vas, capac ar trebui sa fie pe piata, la un pret incepand cu 80-100 de euro. Cred ca pentru omul obisnuit, o buda de peste 150-200 de euro sunt bani aruncati pe fereastra.



#45
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
La vasele wc cu rezervor ceramic mai e si problema ca acestea au o capacitate de 6 litri de apa fata de cele la semi/inaltime ce au 9 litrii. Poate si de aici spalarea mai slaba corelata cu presiune mai mica la caderea apei plus o cantitate mai mica de apa disponibila.
La rezervoarele de plastic, unele modele au functie economizor 6 sau 9 litri. Probabil 6 litrii la treaba mica si 9 litri la cea mare. Mai sunt unele cu 3-4,5 litri ca si economizor , dar astea cred ca sunt glume. Oricum pentru cei ce au rezervoare fara clapeta cu functie de economizor si vor o economie de apa,  exista flotoare reglabile in care se poate regla volumul de apa consumat la o singura folosire. Costa intre 15-30 de lei.
Alta solutie ca sa scapati de rezervorul ceramic (fara sa schimbati vasul wc),  ar fi ca se poate inlocui rezervorul ceramic aplicat cu rezervor de plastic tip Laguna (doar unele modele pot fi aplicate direct pe vasul de wc). Probabil veti avea o spalare mai buna vand in vedere ca aveti la dispozitie 9 litri de apa fata de 6 litri la rezervorul ceramic. Dezavantajul este ca va arata mai urat fata de cel ceramic.

Edited by cristian_e, 15 January 2017 - 13:03.


#46
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Buna seara,imi puteti o firma ,un model pt un wc cu bazin incorporat?renovez apartamentul si i s.a pus in cap sotiei ca vrea toaleta suspendata cu bazin incorporat in zid

#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cristian_e, on 09 ianuarie 2017 - 09:19, said:

si ce temperatura are apa acum cand afara sunt -20 grade? Condensul este facut in special de rezervorul ceramic ci nu de cel din plastic/pvc mai ales daca e captusit pe interior cu polistiren. Rezervorul la inaltime ce facea condens cand erai tu mic era din fonta, iar azi este din plastic.
Legat de capac pur si simplu nu are loc sa stea drept de la rezervorul aplicat pe buda...Asta am vazut la foarte multe bude....Ma rog fiecare cu ideile lui...Oricum spalarea cea mai buna o au rezervoarele la inaltime.
Legat de valva de mixaj alea sunt foarte scumpe, iar aici vorbim de solutii clasice ci nu de chestii superluxoase. (sper ca te referi la baterie de dus ingropata)
Ti s-a spus ca vorbesti prostii ...nu toate WC-urile sunt asa cum incerci sa ne convingi.....am 3 WC-uri cu rezervor pe ele si capacul sta foarte bine ridicat....Nu spun marca, nu spun cat au costat ...ca nu e cazul aici ...dar sunt destul de scumpe....condens face datorita apei care este rece......cand vine apa la 7 grade si dupa ce ai facut dus ..ce crezi ca se intampla dupa tine? Pai si faianta se abureste.....De stropit afara nu stropeste nici unul,de spalat spala excelent ....stropitul tine ce calitatea vasului de cum e el gandit...daca e gandit de Gigel normal ca jumatate din apa o varsa pe gresie....Inainte sa sustii niste aberatii incearca sa te informezi...de fapt nu ai cum sa fi vazut toate tipurile de vase de WC din lume....tu probabil ai vazut Vasele de calitate inferioara ...cele ieftine din magazinele de bricolaj...daca vrei calitate, design si functionalitate trebuie sa sari cu banul...daca nu dai bani destui nu mai comenta aiurea ca influentezi lumea intr-o directie total gresita...

Edited by Clovis, 01 August 2017 - 22:09.


#48
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Nici un vas wc cu rezervor aplicat nu spala mai bine ca unul la inaltime sau seminaltime pentru simplu fapt ca apa nu are cadere gravitationala puternica. Eu unul am trecut pe cel la seminaltime cu teava lunga de 62 cm cumparata separat si are o spalare excelenta, fara stropire, etc. Si NU face condens caci rezervorul Laguna are polistiren pe dinauntru fiind izolat in acest sens. Cu cel vechi aveam baltoaca iarna in baie de la condens pe rezervorul ceramic.

Edited by cristian_e, 01 September 2017 - 08:26.


#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Asa e, alea comuniste erau cele mai bune ca aveau rezervorul pe tavan....Trageai apa de 3 ori ca sa se duca cacatul....

#50
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 Clovis, on 04 septembrie 2017 - 16:52, said:

Asa e, alea comuniste erau cele mai bune ca aveau rezervorul pe tavan....Trageai apa de 3 ori ca sa se duca cacatul....

Astea erau budele atunci, nu se inventasera la noi altele. Cat priveste ca trageai de 3 ori, nu e adevarat caci aveau spalare buna, doar daca erau defecte clopotul, flotorul nu spalau bine.. Singura chestie naspa la ele era ca erau facute din fonta, grele si faceau condens. Te trezeai cu o picatura rece ca gheata pe cur. Alta chestie nasoala era ca te puteau omora la propriu daca se rugineau cuiele in care era prins si se rupea de cadea peste tine.

Edited by cristian_e, 06 September 2017 - 11:48.


#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristian_e, on 01 septembrie 2017 - 08:26, said:

Nici un vas wc cu rezervor aplicat nu spala mai bine ca unul la inaltime sau seminaltime pentru simplu fapt ca apa nu are cadere gravitationala puternica. Eu unul am trecut pe cel la seminaltime cu teava lunga de 62 cm cumparata separat si are o spalare excelenta, fara stropire, etc. Si NU face condens caci rezervorul Laguna are polistiren pe dinauntru fiind izolat in acest sens. Cu cel vechi aveam baltoaca iarna in baie de la condens pe rezervorul ceramic.

cristiane  nu m'as hazarda sa spun "nici un wc cu rezervor aplicat nu spala mai bine...". ma indoiesc ca ai folosit mai mult de 1-2 astfel de veceuri. daca ai avut experiente nefericite, asta e, dar nu generaliza. ca nu stii ce vorbesti. dar nu'mi fac griji, ai sa ajungi si tu sa vezi veceuri ce folosesc doar 3l de apa si duc tot maronetul si fac sorb sau chiar dublu sorb (se duce apa la vale si tot din acelasi rezervor, in continuare de la prima comanda, mai vine al doilea val de apa sa termine in caz ca a mai ramas ceva. totul din design, nimic electronic)
veceul ce se baseaza doar pe gravitatie ca sa duca rahatul, este un veceu prost si tocmai ala iti poate improsca pe afara.
dar cum am spus, imperecheati'le. nu faceti strutocamila si apoi plangeti ca nu duce rahatul. puneti atat rezervorul cat si vasul de la aceeasi firma. acum sunt firme si firme. eu am vazut chiar si vase ieftine destul de bunicele (le copiau si ei pe alea smechere gen toto).

#52
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Pai si pretul pentru un astfel de wc cu 3 litrii? Buda nu trebuie sa fie un lux chiar daca suntem tara cu cele mai multe haznale in curte. In fine, la romani nu se practica comercializarea in masa la ce wc-uri spui tu. Din cate stiu cei mai tari in bude sunt asiaticii: sud coreenii si japonezii.

Edited by cristian_e, 08 September 2017 - 08:03.


#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Le gasesti oriunde se dezvolta o piata si municipalitatile vor sa reduca consumul de apa.
Intr'o scoala de exemplu 90% din apa este consumata de wcuri.
Un vas plus rezervor, entry level, dar decent, ar putea incepe de la sub 100 de euro. Asta pretul de vanzare pe piata, ca pretul lor de cumparare de catre comerciant este la genul 30 de euro. In cap la asta vin si cheltuielile de transport care nu sunt tocmai neglijabile pt veceuri. Poti pune numai 8-10 vase pe un palet, depinde de model. Rezervoare pui mai multe.
Acum, daca 100 de euro e mult sau putin sau daca comerciantul vrea sa le lase pe piata la pretul asta e o alta discutie. Dar spun ca nu ai nevoie de bude de 500 de euro sau mai mult.


#54
EgoSilver

EgoSilver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2010
Salut! Am retinut din postarile anterioare ca trebuie imperecheate WC-ul cu rezervorul, ca sa functioneze optim. Am mai retinut ca Geberit e bun si fiabil. Deci, ce parere aveti de imperecherea: rezervor la semiinaltime Geberit (http://www.homex.ro/...ila-odorizanta-) si vas WC Hatria (https://www.jollyclu...icat_5476p.html)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate