Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Set WC monobloc sau cu rezervor suspendat?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Trebuie sa achizitionez 3 seturi de wc (bazin + rezervor). M-am oprit asupra produselor Cersanit :


http://www.cersanit....d...=1&lang=rom

Cand a auzit instalatorul nu m-a lasat sa le cumpar...sustine ca acest sistem monobloc nu asigura debitul necesar..si sa iau cu rezervor la semiinaltime ( Geberit):http://www.shopmania.ro/magazin~online-obiecte-sanitare~produs-rezervor-wc-la-semiinaltime-geberit-rio-ap110~p-5729092.html.

Mie nu-mi plac cele cu rezervor la seminaltime ,dar daca chiar asa este si sistemele monobloc nu functioneaza bine, voi cumpara ceea ce este mai bun in defavoarea esteticului..

Voi ce stiti?
Multumesc!

#2
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostAC09, on 28th January 2011, 21:33, said:

Trebuie sa achizitionez 3 seturi de wc (bazin + rezervor). M-am oprit asupra produselor Cersanit :


http://www.cersanit....d...=1&lang=rom

Cand a auzit instalatorul nu m-a lasat sa le cumpar...sustine ca acest sistem monobloc nu asigura debitul necesar..si sa iau cu rezervor la semiinaltime ( Geberit):http://www.shopmania.ro/magazin~online-obiecte-sanitare~produs-rezervor-wc-la-semiinaltime-geberit-rio-ap110~p-5729092.html.

Mie nu-mi plac cele cu rezervor la seminaltime ,dar daca chiar asa este si sistemele monobloc nu functioneaza bine, voi cumpara ceea ce este mai bun in defavoarea esteticului..

Voi ce stiti?
Multumesc!

Sincer eu nu sunt instalator, insa ma ocup cu ceva apropiat de domeniu, cum ar fi faianta, zugraveli.. Insa pe unde am lucrat si m-am intersectat cu instalatori acelasi sfat l-am auzit, cum ca cele la semiinaltime au debitul mai bun.
Si ma repet: Din auzite,  dar din auzite la mai multi instalatori.

Eu zic sa te gandesti ca nu ai vrea un wc estetic sa tragi apa de 3 ori de fiecare data cand il folosesti, ci unul la semiinaltime sa tragi apa o sigura data!
Acum ramane sa primesti  si un raspuns cert de la cineva cu experienta in domeniu!

Edited by marian78ro, 28 January 2011 - 21:51.


#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Sunt constructor si livrez in general casele la cheie asa ca iti pot spune ca-ti recomand rezervoarele la semiinaltime.
Acasa am wc-uri puse pe bazin pentru ca asa a vrut doamna si daca pe clienti ii mai pot convinge, sotia mai greu.
Am 2 wc-uri de la mondial si unul de la bellavista.
Cele de mondial: capacul nu sta ridicat din cauza ca vasul este pozitionat prea aproape de golul wc-ului, am schimbat in 5 ani vreo 4 sisteme de flotor unul s-a nimerit bun, la unul din vase, restul nu si periodic ma astept sa fiu nevoit sa mai schimb.
Bellavista costa de vreo 4 ori mai mult, daca nu de 5, numai stiu exact cat costa acum. Debitul este super, nu se strica are un sistem de distribuite al apei foarte misto, uniform si cu viteza.
concluzia, wc-ul normal este mult mai bun cu vas la semiinaltime, daca iti iei galla sau bellavista sau cine stie ce avioane nu cred ca mai conteaza modelul.
http://bathroompatro...products_id=287

Edited by septimiu80, 28 January 2011 - 23:26.


#4
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Eu o sa optez pentru valsir la semi-inaltime. Cam din acelasi considerent, de debit. Si de ce nu, si de estetica...

#5
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pt raspunsuri...gata n u mai cumpar monobloc :)
Valsir te referi la rezervor sau vas WC?

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAC09, on 31st January 2011, 15:04, said:

Multumesc pt raspunsuri...gata n u mai cumpar monobloc :)
Valsir te referi la rezervor sau vas WC?

Eu am patru monobloc .
Nu am avut probleme , in cinci ani , decat cu un flotor .

Dar , depinde ce cumperi .

#7
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Rezervor. Au si vase dragute, dar nu am ajuns inca acolo. Am de la ei niste sifoane de pardoseala foarte ridicate calitativ. Ma astept de aceea la ce e mai bine in ceea ce priveste rezervoarele.

#8
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Azi am inteles mai bine..daca vasul este de la vreo 8 milioane in sus atunci si sistemul monobloc functioneaza foarte bine... ;)

#9
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostAC09, on 1st February 2011, 19:09, said:

Azi am inteles mai bine..daca vasul este de la vreo 8 milioane in sus atunci si sistemul monobloc functioneaza foarte bine... ;)

de la 8mil??  :thumbup:

#10
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009

View Postmarian78ro, on 1st February 2011, 19:11, said:

de la 8mil??  :thumbup:


poate-s blonda azi dar nu inteleg...

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAC09, on 1st February 2011, 19:09, said:

Azi am inteles mai bine..daca vasul este de la vreo 8 milioane in sus atunci si sistemul monobloc functioneaza foarte bine... ;)

Gasesti si la 3 mil care functioneaza foarte bine .

#12
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostAC09, on 1st February 2011, 19:24, said:

poate-s blonda azi dar nu inteleg...

De la 8 mil in sus?? E normal sa ai pretentia sa-si merite banii, pentru ca la suma asta gasesti set WC cu totul!

#13
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Care set monobloc poate functiona bine si sa coste 3 milioane?? Eu nu am gasit..

#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAC09, on 2nd February 2011, 13:06, said:

Care set monobloc poate functiona bine si sa coste 3 milioane?? Eu nu am gasit..

Iti raspund pe pm , altfel se poate interpreta ca reclama .

#15
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Gata ..nu am luat 3 dar unul ..tot mi-am facut damblaua...va spun cum functioneaza cand voi avea apa trasa :D

#16
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
eu am cumparat  in vara monobloc si nu este nicio diferenta fata de anteriorul care avea rezervor la semiinaltime

cred ca este chiar cel din linkul de la inceput

#17
instalatoruljc

instalatoruljc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.12.2011
Va dau cateva date legate de brandurile Cersanit si Hatria (set wc monobloc).

La Cersanit, modelul IRYDAWCMB010, inaltimea unde urca apa 735 mm
aici gasiti schita tehnica (in format pdf )
http://www.jollycluj...wc monobloc.pdf

la fel si modelul IRYDAWCMB020/21
ambele sunt monobloc cu iesire verticala

exista un model K19-013, cu iesire universala si ceva mai special la el are amortizare la capac, in plus capacul este antibacterian, dar si pretul este pe masura

Sfat la cumparare: intrebati daca setul de fixare este inclus sau trebuie comandat separat...sa nu aveti surprize.

Brandul Hatria...am instalat 5 bucati intr-o unitate medicala privata. Asta a fost prin primavara dar nu am avut reclamatii privind  debitul , si a trecut ceva timp

La Hatria este mai mica inaltimea unde urca apa, respectiv 705 mm fata de 735 la Cersanitul de sus.
Repet, cel putin la aceste doua modele nu sunt probleme ...in sensul sa fi pus in situatia de a trage de doua ori apa.

atasez o schita tehnica si la un Hatria
http://www.jollycluj...vasmonolith.jpg

#18
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postinstalatoruljc, on 31st December 2011, 11:05, said:

Va dau cateva date legate de brandurile Cersanit si Hatria (set wc monobloc).

La Cersanit, modelul IRYDAWCMB010, inaltimea unde urca apa 735 mm
aici gasiti schita tehnica (in format pdf )
http://www.jollycluj...wc monobloc.pdf

la fel si modelul IRYDAWCMB020/21
ambele sunt monobloc cu iesire verticala

exista un model K19-013, cu iesire universala si ceva mai special la el are amortizare la capac, in plus capacul este antibacterian, dar si pretul este pe masura

Sfat la cumparare: intrebati daca setul de fixare este inclus sau trebuie comandat separat...sa nu aveti surprize.

Brandul Hatria...am instalat 5 bucati intr-o unitate medicala privata. Asta a fost prin primavara dar nu am avut reclamatii privind  debitul , si a trecut ceva timp

La Hatria este mai mica inaltimea unde urca apa, respectiv 705 mm fata de 735 la Cersanitul de sus.
Repet, cel putin la aceste doua modele nu sunt probleme ...in sensul sa fi pus in situatia de a trage de doua ori apa.

atasez o schita tehnica si la un Hatria
http://www.jollycluj...vasmonolith.jpg


Vad ca te pricepi bine, zi-mi te rog unde gasesc aceste WC -Cersanit,eu sunt din Constanta?? Dar ai vazut pe undeva in Romania si WC combinat cu bideu,asa as vrea dar ceva de calitate. Nu cele de la Comstal aplicat robinet de bideu pe capac , e tiganie!!! M-ar interesa ceva estetic si caliatae!!! Multumesc!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate