Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3664 replies to this topic

#3637
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
I. Old Royal Palace
II. The Story of the Prague Castle

Primele doua obiective. Desi am intrat in cetate exact la ora 10, deja erau cozi la obiective. Insa se merge repede, nu e cazul sa va panicati. Chinezi la greu, cu ghizi care le explicau in limba lor. Dupa ora 13 deja te calcai in picioare la obiective, nu recomand vizitarea lor dupa-masa.

Attached Files



#3638
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
VIII. St. Vitus Cathedral

Catedrala este superba, se fac tururi organizate care permit si intrarea in unele locuri unde vizitatorii obisnuiti nu au acces. Ce mi-a mai placut, in Praga, la toate muzeele poti inchiria un aparat unde poti asculta si in limba romana detalii despre orice obiectiv, daca introduci codul aferent.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 05 October 2023 - 11:32.


#3639
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009
Nu ratați Muzeul Evreiesc. De fapt este format dintr-un grup de sinagogi și clădiri aflate pe o arie destul de strânsă.

#3640
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
V. Golden Lane (Zlata ulicka)

In aceasta zona apar casele vechi prezervate exact asa cum se prezentau ele in trecut. Nu exista acces in interior, in colibele lor, doar la etaj, unde sunt expuse armele si platosele.
Foarte interesant, nu stiu cum am prins o fereastra de am putut sa fac poza aceea fara vizitatori. Peste tot te calcai in picioare...

PS. Am vazut si armuri facute pentru luptatori cu abdomenul plat. Eu am ales sa fotografiez o armura care sa mi se potriveasca mie Posted Image

View Postiogamac, on 05 octombrie 2023 - 12:00, said:

Nu ratați Muzeul Evreiesc. De fapt este format dintr-un grup de sinagogi și clãdiri aflate pe o arie destul de strânsã.

Cand am ajuns noi sinagoga evreiasca si cea spaniola erau inchise.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 05 October 2023 - 12:46.


#3641
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi cand am fost la Praga am mers de dimineata la castel si primul lucru direct la Zlatna Ulica unde stiam ca se aglomereaza si ca e spatiul mic. Am putut sa me plimbam in voie pe acolo. E adevarat ca mai tarziu am prins aglomerat penlamalte chestii dar era mai mult loc acolo.

#3642
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Noi am urcat pe drumul ala spre cetate la foc automat, pentru ca jos opreau autocare incontinuu, lasand vizitatori. Insa am ales sa vizitam gradinile mai intai. Nu am stiut de ulita mestesugarilor...

Edited by 2Unlimited, 05 October 2023 - 12:55.


#3643
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postiogamac, on 05 octombrie 2023 - 12:00, said:

Nu ratați Muzeul Evreiesc. De fapt este format dintr-un grup de sinagogi și clãdiri aflate pe o arie destul de strânsã.

Trebuie sa mai lasam ceva si pentru data viitoare!🙂
Zona mi s-a parut ofertanta pt suveniruri.

#3644
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
X. Great South Tower of the Cathedral

La 287 de scari distanta se afla varful turnului catedralei St. Vitus. Este un efort destul de mare, mai ales ca pe scarile mici in forma de spirala mai si coboara vizitatori. Insa privelistea de sus iti taie respiratia, la propriu. Trebuie sa urcati si aici...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 06 October 2023 - 07:01.


#3645
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Cam asta a fost vizita la cetate. La expozitia de picturi nu am avut voie sa facem poze, insa banuiesc ca era vorba de poze cu flash, pentru ca tablourile erau tinute in intuneric, lumina obscura fiind orientata in sus, sa nu le afecteze. Foarte bine organizata expozitia, ne-a placut chiar daca nu prea suntem noi fani ai picturii...
Inca odata sustin ca la aceasta cetate trebuie sa ajungeti cel putin odata in viata...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 06 October 2023 - 07:36.


#3646
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Dupa ce am vizitat cetatea am coborat si am vizitat biserica Sf Nicholas. 5 euro biletul de intrare.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 09 October 2023 - 09:14.


#3647
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Apoi am ales sa urcam pe jos pana la turnul Petrin. Am urcat prin padure, pe scari. Destul de obositor, la coborare am folosit funicularul (daca ai abonament la toate mijloacele de transport in comun, accesul in funicular este inclus). Foarte frumos, cateva obiective, si un parculet foarte frumos. Nu am urcat in turn, pentru ca aveam altceva in plan. 10 euro ar fi costat urcarea in turn.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 09 October 2023 - 09:36.


#3648
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Din locul unde ne-a lasat funicularul am mai mers putin si am ajuns la zidul Lennon. Desi nu ma asteptam, aici i-a placut sotiei. Destul de multa lume in zona. Am reusit sa facem si poze impreuna, nu am asteptat prea mult pentru asta. Totusi, se poate sari obiectivul. Noua ne era in drum oricum...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 09 October 2023 - 12:51.


#3649
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Dupa pauza facuta la zid am continuat drumetia pe podul Charles. Am continuat apoi pe jos, prin oras, pana am ajuns la tramvai. Am folosit alta ruta pentru a ajunge la hotel, transportul in comun este foarte bine pus la punct.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 10 October 2023 - 07:34.


#3650
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

View Post2Unlimited, on 09 octombrie 2023 - 09:28, said:

Nu am urcat in turn, pentru ca aveam altceva in plan. 10 euro ar fi costat urcarea in turn.

Inteleapta decizie!
Noi am luat in piept multe-multe trepte si cand am ajuns in varf, am zis ca-s cu avionul in mijlocul turbulentelor, asa de tare se clatina. Cred c-a fost singura chestie neplacuta din Praga.

#3651
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Mi s-a parut o japca pe fata urcarea in turn, doar sa faci niste poze din varf. Plus ca eram obositi de la urcatul pe jos. Dar principalul motiv a fost ca noi aveam oricum in plan sa urcam in turnul televiziunii.
Poze cu muzeul torturii din "Old town square", asa cum am mai mentionat, nu prea mi-a placut, insa poate exista amatori. Toata vizita a durat cam 10-15 minute. Pret, ~7 euro/persoana.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 10 October 2023 - 08:51.


#3652
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009

View Post2Unlimited, on 10 octombrie 2023 - 08:42, said:

Mi s-a parut o japca pe fata urcarea in turn, doar sa faci niste poze din varf. Plus ca eram obositi de la urcatul pe jos. Dar principalul motiv a fost ca noi aveam oricum in plan sa urcam in turnul televiziunii.
Poze cu muzeul torturii din "Old town square", asa cum am mai mentionat, nu prea mi-a placut, insa poate exista amatori. Toata vizita a durat cam 10-15 minute. Pret, ~7 euro/persoana.
La Madame Tussauds ai fost? Era chiar lângă cazarea noastră, dar nu știu de ce l-am sărit.

Edited by iogamac, 10 October 2023 - 09:07.


#3653
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Nu am fost pentru ca mi s-a parut locatia mica comparativ cu muzeul din Viena. Si tocmai fusesem la Madame Tussauds in Viena cu o zi inainte...

#3654
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Un mic muzeu al torturii e si in cetate. Mie mi-a fost mai mult decat suficient!
Zidul Lennon  e in Mala Strana. Ca atmosfera, mi-a placut cel mai mult cartierul asta.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate