Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3658 replies to this topic

#1
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Hello everybody !

A fost careva prin Praga si poa' sa puna niste detalii ?
Please ! Impresii, locuri de vizitat, restaurante, shopping....

Many thanks!
VM :worthy:

#2
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
au cladiri vechi frumoase, este o piata foarte faina cu niste biserici vechi, super....
mi se pare ca este si un castel acolo, daca nu ma insel... merita vizitata... Praga e unul din cele mai frumoase orase europene... cafenele curate si frumoase, terase.... e frumos

#3
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

RoVal1972, on Aug 25 2005, 12:23, said:

Hello everybody !

A fost careva prin Praga si poa' sa puna niste detalii ?
Please ! Impresii, locuri de vizitat, restaurante, shopping....

Many thanks!
VM :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


Daca tot mergi in Praga incearca sa cunosti si Karlovy Vary. E un oras turistic aproape de granita cu Germania. :coolspeak:

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

RoVal1972, on Aug 25 2005, 13:23, said:

Hello everybody !

A fost careva prin Praga si poa' sa puna niste detalii ?
Please ! Impresii, locuri de vizitat, restaurante, shopping....

Many thanks!
VM :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



e un oras superb! o atmosfera cum n-am mai intalnit altundeva - placuta, vesela, plina de viata.

locurile de vizitat sunt cele pe care le intalnesti in orice ghid turistic:
- piata veche cu statuia lui Jan Hus si orologiul astronomic;
- piata Wenceslav - care nu e piata, e de fapt un fel de Champs Eilse al Pragai;
- cartierul evreiesc - cimitirul, sinagogi, orologiul evreiesc, toate situate printre niste stradute cu cladiri superbe;
- podul Carol marginit de zeci de statui, plin de pictori si muzicanti;
- castelul - de acolo de sus ofera o priveliste minunata asupra orasului, poti vizita castelul, catedrala, gradinile, ulita de aur.
- la sfarsit eu m-am urcat intr-un tramvai si-am haladuit asa, aiurea, fara o destinatie precisa, fiindca totul e minunat.

restaurante - incearca sa nu mananci la cele situate chiar in piata, 2-3 stradute mai incolo sunt de vreo 3 ori mai ieftine. insa chiar in buricul pietei merita sa savurezi o bere ceheasca - nu-i exorbitant de scumpa.

shopping nu obisnuiesc sa fac in excursii, asa ca nu stiu.

incerc sa ma prind cum se pun poze sa exemplific tot ce-am scris cu cateva imagini.

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
praga

Attached Files


Edited by mianna, 25 August 2005 - 15:08.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
:)  hai ca m-am prins

Attached Files



#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
...si inca putin:

Attached Files



#8
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Draga Mianna,

thanks a lot !
Imi iau un ghid cu mine si incerc sa vad ce pot vedea. Stau 4 zile, dar 2 din ele am treaba. Sper sa-mi ajunga sa vad cat de cat.
Imi iau si camera foto cu mine si revin cu poze. O sa pun si eu la intoarcere pentru alti amatori.

Toate bune !
VM :rolleyes:

#9
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

criss_pt, on Aug 25 2005, 14:18, said:

Daca tot mergi in Praga incearca sa cunosti si Karlovy Vary. E un oras turistic aproape de granita cu Germania. :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



Am auzit si de acest oras, dar n-am suficient timp.
Multumesc,
VM :peacefingers:

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

RoVal1972, on Aug 27 2005, 01:11, said:

Draga Mianna,

thanks a lot !
Imi iau un ghid cu mine si incerc sa vad ce pot vedea. Stau 4 zile, dar 2 din ele am treaba. Sper sa-mi ajunga sa vad cat de cat.
Imi iau si camera foto cu mine si revin cu poze. O sa pun si eu la intoarcere pentru alti amatori.

Toate bune !
VM :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


tot ce-am enumerat si-am exemplificat cu poze mai sus am vazut in 2 zile - deci daca te informezi bine de tot inainte, reusesti sa vezi destul de mult. ii sunt extrem de recunoscatoare unui prieten care m-a ajutat sa-mi stabilesc traseul in Praga - "ajutat" vorba vine, mi-a facut el programul pana la amanunte de genul: "deci duminica pe la ora 12 esti la Municipal House, vezi ca la anumite intervale au tururi cu ghid, costa 300 de coroane"  :D

de asemenea exista in piata orasului vechi multe tururi cu microbuz, autobuz descoperit sau caleasca  ;)  , toate au cam aceleasi trasee, cele mai scumpe - deci mai lungi, vreo 2 ore si ceva - erau vreo 13-14 euro (nu caleasca, aia-i cateva zeci de euro juma' de ora). poti vedea destul de mult asa, urca la castel si fac pauza sa-l poti vizita, te plimba cam prin toate zonele turistice.  aaa, sau te poti plimba cu automobile de epoca, daca te tine buzunarul  :)

cu o harta buna si cu grija sa nu treci degeaba de doua ori prin acelasi loc, vezi destul de multe. si daca tot stai 4 zile - chiar daca ai treaba 2 dintre ele, probabil seara ai timp; nu cumva sa stai in camera - du-te in cluburi unde se asculta jazz, sau la concerte de muzica clasica daca-ti place, nu se poate sa nu gasesti ceva pe gustul tau.

#11
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Multumesc inca o data !
Revin cu detalii. Mi-am notat informatiile primite.

Toate bune,
VM :proud:

#12
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Eu abia marti seara am revenit dintr-un circuit care includea si Praga , unde am stat 3 zile, si nu are rost sa va spun cat de tare m-a impresionat si cat de tare m-am indragostit de orasul asta. e superb si il recomand tuturor. Chiar e de vis. Si Viena e frumoasa, foarta frumasa, dar parca Praga are o caldura in plus si e mai plina de viata si de tinrete. E splendida.

#13
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Eu abia marti seara am revenit dintr-un circuit care includea si Praga , unde am stat 3 zile, si nu are rost sa va spun cat de tare m-a impresionat si cat de tare m-am indragostit de orasul asta. e superb si il recomand tuturor. Chiar e de vis. Si Viena e frumoasa, foarta frumasa, dar parca Praga are o caldura in plus si e mai plina de viata si de tinrete. E splendida.

Attached Files



#14
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Scuze ca nu am pus calumea poza dinainte. Iat-o

Attached Files



#15
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am fost ! Am vazut ! M-am intors ! Si mi-a placut foarte mult ! Clar, cel mai frumos oras din centrul si Se ul Europei.
Revin cu cateva poze si ceva impresii.

:coolspeak:

#16
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Recomandare: daca te plimbi pe Vltava, o sa vezi pe deal un turn care aduce a "Eiffel"; ia-o intr-acolo. Pe drum vei trece pe langa ambasada Romaniei; in dreapta e palatul prezidential care chiar merita vizitat. Daca o iei pe straduta inainte, chiar cand sa faci stanga spre turn, vei trece pe langa o manastire. Vis-a-vis de manastire este o carciuma unde ai sa gasesti bere neagra la 14% alcool.
Lasand la o parte berea, neaparat trebuie vazut palatul prezidential!

#17
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
cum e atmosfera de Craciun/Revelion? Cum sunt preturile la produse alimentare?

#18
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
A fost cineva la KARLOVY VARY? Ce e de vazut? Ce alte excursii se pot face plecand de la Praga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate