Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Moara de cereale cu pietre

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postadriantmm, on 6th April 2012, 19:11, said:

In primul rand as vrea sa o pun in functiune, dar as vrea o reamplasare, de preferat in timis, deci as vrea un colaborator care detine spatiul.
Acolo unde se afla acum este in curtea socrilor si nu cred ca le-ar conveni deranjul si in al doilea rand nu este posibilitatea alimentarii la curent, adica 380V.
Aici nu prea am cum sa te ajut. Daca aveai nevoie de informatii tehnice, detalii despre macinarea cu piatra, reguli de respectat la morile cu pietre, etc. era altceva.

#56
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View PostBLeeview, on 11th April 2012, 13:37, said:

Aici nu prea am cum sa te ajut. Daca aveai nevoie de informatii tehnice, detalii despre macinarea cu piatra, reguli de respectat la morile cu pietre, etc. era altceva.


ma poate aa ajuta cineva sa upload-ez poze? Am incercat si zice ca fisierul este trimis catre forum si tot se gandeste :)

multumesc

#57
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postadriantmm, on 18th April 2012, 08:01, said:

ma poate aa ajuta cineva sa upload-ez poze? Am incercat si zice ca fisierul este trimis catre forum si tot se gandeste :)

multumesc
Mi s-a mai intamplat si mie. Daca nu rezolvi pune-le pe un flickr/picassa/etc sau fa-ti un blog si da link-urile
dar ar trebui sa merga fara probleme... vezi sa nu fie foarte mari....

#58
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View PostBLeeview, on 18th April 2012, 16:38, said:

Mi s-a mai intamplat si mie. Daca nu rezolvi pune-le pe un flickr/picassa/etc sau fa-ti un blog si da link-urile
dar ar trebui sa merga fara probleme... vezi sa nu fie foarte mari....


revin cu un link unde puteti vedea poze cu moara, sper ca e bine.
http://www.flickr.co...in/photostream/
si inca un detaliu pietrele au un diametru de 80 cm.

#59
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postadriantmm, on 18th April 2012, 18:18, said:

revin cu un link unde puteti vedea poze cu moara, sper ca e bine.
http://www.flickr.co...in/photostream/
si inca un detaliu pietrele au un diametru de 80 cm.
:thumbup:
muzeu frate ce mai.

#60
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postadriantmm, on 18th April 2012, 18:18, said:

revin cu un link unde puteti vedea poze cu moara, sper ca e bine.
http://www.flickr.co...in/photostream/
si inca un detaliu pietrele au un diametru de 80 cm.
Sunt doua mori? Eu asa vad...
Ai grija ca turatia la piatra sa fie sub 300 rpm. Motorul trebuie sa aiba 5.5 kw sau mai mare. Transmisia incearca sa o faci pe curele trapezoidale, nu pe fulie plata. La datele astea scoti o capacitate de 130-150 kg pe ora.

M-as bucura sa o poti pune in functiune...

#61
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View PostBLeeview, on 18th April 2012, 20:54, said:

Sunt doua mori? Eu asa vad...
Ai grija ca turatia la piatra sa fie sub 300 rpm. Motorul trebuie sa aiba 5.5 kw sau mai mare. Transmisia incearca sa o faci pe curele trapezoidale, nu pe fulie plata. La datele astea scoti o capacitate de 130-150 kg pe ora.

M-as bucura sa o poti pune in functiune...

Da, sunt doua mori, una de porumb (cea din dreapta) si una de grau (cea din stanga) cu sistem de cernere cu elevator,. iar intre ele se afla un schimbator, dar nu-mi dau seama cum functioneaza. Are inclusiv un fel de cric pentru ridicarea pietrelor cand se face ascutirea (ferecarea) :) .In spate are o camera cu intrare din lateral si prin moara unde este atelierul de scule. Nu stiu cum as putea pune curele trapezoidale avand in vedere ca toate rotile sunt intinse, probabil cu ceva modificari eventual.  B)

#62
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Astfel de mori si intr-o stare la fel de jalnica se gasesc in destul de multe sate, cel putin in jud. HD. Eu am vazut 2 la mine in comuna, aveti poze mai jos cu una din ele - cea mai veche. Nu oricine poate reface si restaura o astfel de moara si din cate mi s-a spus, costa destul de mult. O alta problema ar putea fi si mesterii care-s greu de gasit si apoi, nu stiu daca din punct de vedere comercial - adica daca s-ar folosi strict pentru macinarea cerealelor, ar fi viabila investitia. Singurul exemplu de moara restaurata din bani europeni ( ~ 17.000 Euro ) de care stiu eu, este cea de la Hosman si care deserveste atat brutaria anexata dar este folosita si in scop turistic si in multe alte activitati generatoare de profit.

Mai este si complexul de la Eftimie Murgu din Caras Severin care se pare ca ar fi fost conservat de cei de la Muzeul Astra din Sibiu.

Attached Files



#63
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View Posthappyhippie, on 19th April 2012, 09:14, said:

Astfel de mori si intr-o stare la fel de jalnica se gasesc in destul de multe sate, cel putin in jud. HD. Eu am vazut 2 la mine in comuna, aveti poze mai jos cu una din ele - cea mai veche. Nu oricine poate reface si restaura o astfel de moara si din cate mi s-a spus, costa destul de mult. O alta problema ar putea fi si mesterii care-s greu de gasit si apoi, nu stiu daca din punct de vedere comercial - adica daca s-ar folosi strict pentru macinarea cerealelor, ar fi viabila investitia. Singurul exemplu de moara restaurata din bani europeni ( ~ 17.000 Euro ) de care stiu eu, este cea de la Hosman si care deserveste atat brutaria anexata dar este folosita si in scop turistic si in multe alte activitati generatoare de profit.

Mai este si complexul de la Eftimie Murgu din Caras Severin care se pare ca ar fi fost conservat de cei de la Muzeul Astra din Sibiu.
Moara postata de tine nu se compara cu cea postata de mine. A mea este destul de moderna, consider eu, si doar montandu-i un motor poate functiona. Are toate transmisiile, curelele, sitele, si in plus poate macina peste 100 kg/ora.

#64
BLeeview

BLeeview

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 29.10.2010

View Postadriantmm, on 18th April 2012, 22:27, said:

Da, sunt doua mori, una de porumb (cea din dreapta) si una de grau (cea din stanga) cu sistem de cernere cu elevator,. iar intre ele se afla un schimbator, dar nu-mi dau seama cum functioneaza. Are inclusiv un fel de cric pentru ridicarea pietrelor cand se face ascutirea (ferecarea) :) .In spate are o camera cu intrare din lateral si prin moara unde este atelierul de scule. Nu stiu cum as putea pune curele trapezoidale avand in vedere ca toate rotile sunt intinse, probabil cu ceva modificari eventual.  B)
Din ce stiu eu la morile cu pietre nu exista diferentiere intre grau si porumb. Macini mai fin faina si mai grosier malaiul. Posibil ca malaiul sa nu il mai treci prin site, si doar o moara sa fie conectata la elevator, aceea numindu-se deci de faina. Nu am inteles ce e cu schimbatorul ala, daca ai detalii poate reusim sa intelegem ce si cum. Ascutirea e una, ferecarea e alta. De ascutit se ascut cu dalta si ciocanul, ferecarea ineeamna cuprinderea pietrelor in cercuri de fier, pentru a reduce riscul craparii lor. Curelele trapezoidale merg intr-adevar pe roti canelate, nu plate. Daca ai si curelele la cele plate merita sa incerci sa le folosesti. Sitele sunt in regula? Mie mi se pare matasea cam rupta pe la un colt...

#65
adriantmm

adriantmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2012

View PostBLeeview, on 22nd April 2012, 11:06, said:

Din ce stiu eu la morile cu pietre nu exista diferentiere intre grau si porumb. Macini mai fin faina si mai grosier malaiul. Posibil ca malaiul sa nu il mai treci prin site, si doar o moara sa fie conectata la elevator, aceea numindu-se deci de faina. Nu am inteles ce e cu schimbatorul ala, daca ai detalii poate reusim sa intelegem ce si cum. Ascutirea e una, ferecarea e alta. De ascutit se ascut cu dalta si ciocanul, ferecarea ineeamna cuprinderea pietrelor in cercuri de fier, pentru a reduce riscul craparii lor. Curelele trapezoidale merg intr-adevar pe roti canelate, nu plate. Daca ai si curelele la cele plate merita sa incerci sa le folosesti. Sitele sunt in regula? Mie mi se pare matasea cam rupta pe la un colt...
Schimbatorul te ajuta sa schimbi functionarea de la o moara la alta fara sa trebuiasca sa muti curelele, adica nu merg ambele mori in acelasi timp.

#66
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Speriat de preturile duble in Romania, la morile cu pietre de uz casnic, m-am orientat catre piata din UE si mi-am ales un model de la Hawos Billy200 la pretul de 354 euro.  cu garantie 10 ani. Am materia prima la indemana ( grau, porumb, orz, ovaz ) si o moara pentru uzul personal se impunea

Attached File  30112013(007).jpg   138.53K   44 downloads

Faina de ovaz si de orz

Attached File  30112013(005).jpg   159.56K   45 downloads
Faina de grau

Attached File  30112013(003).jpg   169.29K   44 downloads
malai


Paioasele le macina fara probleme, la porumb inca nu m-am descurcat cu cel de anul acesta, trebuie sa se mai usuce putin, cel din 2012 merge, dar temperatura de macinare este mare pentru malai, restul cerealeleor se macina bine fara sa se incinga faina.

Cerelalele paioase care au ariste trebuie agitate putin pentru a intra in gura morii ( un bat de lemn cu care sa le invarti usor ).
Faina de grau nu mai trebuie cernuta in principiu, cea de ovaz si orz trebuie sau cine prefera si cateva fire minuscule de "iarba" prin paine o poate lasa asa.

informatiile referitoare la cantitatea de faina macinata pe minut de pe site sunt relativ corecte, la macinat  fin am reusit un kilogram in  5-6 minute, zgomotul fiind mai mic decat ma steptam ( un blender face mai mult zgomot decat moara ). Intre doua umpleri am vazut ca trebuie sa astepti aproximativ 7-10 minute sa se raceasca pietrele, Am facut de trei ori grau  primele doua dati am umplut cutiuta imediat si am dat drumul si se incingea  faina  pe la jumatatea macinarii a doua, Pentru a treia incercare am lasat pana in zece minute pauza pana sa ii dau drumul si nu s-a mai incins.

#67
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007
The redeadening.

View PostIdI1, on 30 noiembrie 2013 - 13:03, said:

Am materia prima la indemana ( grau, porumb, orz, ovaz ) si o moara pentru uzul personal se impunea

Cum scapi de impuritati ? Tot vreau sa folosesc graul meu in loc de ovaz cumparat pentru oatmeal dar mi-e lene sa il iau la mana pentru pietre si restul.

Edited by juGGaKNot, 18 May 2014 - 13:38.


#68
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
https://www.google.r...iw=1366&bih=653

#69
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

View PostIdI1, on 19 mai 2014 - 08:12, said:


Asa, acum sa gasesc versiunea gratis si sunt golden.
Thanks.

#70
mntoader

mntoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2006
Salut, IdI1
Ma intereseaza niste detalii despre moara ta de cereale. Am observat ca raportul diametru pietre, putere motor, marime cuva - pret, este foarte bun. Isi face bine treaba? Doresc sa imi achizitionez si eu una pentru a face faina/painea acasa. Poti sa imi recomanzi si alte firme/modele eventual?

Ma gandest ca  totusi Billy 100 ar fi suficienta la ce am nevoie nu are motor asa puternic,  pietrele sunt tot de 100mm iar marimea bolului este 1300g (suficient). Conteaza asa mult puterea motorului? E mai ieftina cu 80€..
Mersi

Edited by mntoader, 05 August 2014 - 01:14.


#71
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Salut,
Nu pot sa iti  fac o alta recomandare, deoarece odata ce am cumparat nu m-am mai inetersat de alte modele si preturi. Mie imi convine moara pe care am cumparat-o pentru ca doua trei saptamani stau linistit, imi ajunge faina facuta dintr-o galeata de grau ( ~40 min macinat continuu )  O moara va fi zgomotasa in functiune si obositoare daca o folosesti la doua trei zile sau zilnic, iar cu cat modelul este mai mic cu atat vei sta mai mult in zgomot. Daca ai timp,  si spatiu sa nu stresezi copiii/familia poti lua un model mai mic.
Diametrul la pietre, intre cele doua modele, intradevar este acelasi, dar capacitatea de macinat pe ora este mai mica. Au redus fanta de intrare a boabelor, daca nu ma inseala memoria, pentru a compensa puterea mai mica motorului.

LE
Acum nu se mai incind pietrele ( dupa 5-8 cuve pline macinate a inceput sa scada temperatura fainii si sa fie acceptabila ) la a mea merge macinat continuu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate