Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Amplificator de casa-help please!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Multumesc titoo! Da,boxele sunt tot pe 8ohmi.Stiu cum sta treaba cu astea :thumbup: As dori un sfat despre o placa de sunet stereo...as dori ceva de la creative pana in 250lei.Ce imi recomandati? Daca se poate sa puneti si un link.MULTUMESC !

#56
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Ce liniste si pace este...:D

#57
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,548
  • Înscris: 08.12.2006
Până în 250 de lei poți lua o placă 5.1 sau, eventual, una stereo la second. Dacă vrei X-Fi (presupun că ăsta e motivul pentru care vrei creative), orice x-fi mai puțin xtreme audio e ok, însă cred că depășește bugetul. Sub 250 cred că un audigy ar fi ok, am auzit că ar exista niște drivere cu care funcționează foarte bine.
Ca placă de sunet stereo cred că audiophile 2496 încă este cea mai bună alegere ca raport calitate/preț. Dacă vrei neapărat creative, vezi E-MU ;)

#58
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Multumesc pentru sfaturi! Cred ca am sa imi iau un audiophile 2496 pana la urma.Dupa 2 saptamani in care am ascultat muzica la amplificatorul achizitionat(ONKYO INTEGRA A-8015), 4 boxe magnat monitor D si pc-ul(placa de sunet realtek 97 onboard) mi-am dat seama ca sunt unele chestii care ma nemultumesc:
-boxele desi sunt destul de mari si de puternice(woofer de bass 26cm) nu au un bass pronuntat.Ascult muzica rap si r&b si vreau un bass full,am auzit ca ar fi de la amplificator,pentru ca are bass-ul prea moale,desi cred ca nu neaparat asta e problema.
-mediile nu prea se simt,bass-ul chiar daca nu este asa cum imi doresc eu,se simte,iar mediile isi fac de cap de zor.Per total suna bine,dar asta doar la unele melodii :confuzzled:  
Acum as dori sa va intreb,ce imi recomandati pentru a scapa de aceste probleme? Daca am sa imi audiophile 2496 voi simti schimbari majore? Sa schimb boxele? Ma gandeam...boxele mele sunt tip monitor si eu le folosesc tip floor(podea),ar putea fi si asta o problema? Puteti sa imi recomandati niste boxe mai bune cu un bass profund? Pot fi si sh.Daca se poate sa puneti si un link.Bugetul alocat ar fi pana in 500 lei. Multumesc anticipat!

Edited by djmetro, 22 February 2011 - 19:01.


#59
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,455
  • Înscris: 19.03.2007

 djmetro, on 12th February 2011, 16:53, said:

Am revenit cu niste detalii...mi-am luat ONKYO INTEGRA A-8015,am si garantie la el.La o ora dupa ce l-am probat m-am trezit cu o amenda de la politie :lol: Mie imi place la nebunie,sincer nu cred ca sufera la capitolul bass,cel putin mie nu m-i se pare.Boxele mele au dif-urile de bass de 26cm si duduie cu draci.La volum,tin master-ul de la placa de sunet la 80%,amplificatorul la 3 din 10 si 4 boxe pozitionate in fiecare colt(mi-am mai luat doua de 100w).Sincer mie m-i se pare foarte bun si sunt multumit de el.As avea o intrebare...rezista boxele astea ale mele(magnat monitor D(bull) la amplificatorul asta? La 3 din 10 cum am spus mai devreme,rupe camera de 16m patrati in doua :P Multumesc!
.


 djmetro, on 22nd February 2011, 18:58, said:

Multumesc pentru sfaturi! Cred ca am sa imi iau un audiophile 2496 pana la urma.Dupa 2 saptamani in care am ascultat muzica la amplificatorul achizitionat(ONKYO INTEGRA A-8015), 4 boxe magnat monitor D si pc-ul(placa de sunet realtek 97 onboard) mi-am dat seama ca sunt unele chestii care ma nemultumesc:
-boxele desi sunt destul de mari si de puternice(woofer de bass 26cm) nu au un bass pronuntat.Ascult muzica rap si r&b si vreau un bass full,am auzit ca ar fi de la amplificator,pentru ca are bass-ul prea moale,desi cred ca nu neaparat asta e problema.
-mediile nu prea se simt,bass-ul chiar daca nu este asa cum imi doresc eu,se simte,iar mediile isi fac de cap de zor.Per total suna bine,dar asta doar la unele melodii :confuzzled:  
Acum as dori sa va intreb,ce imi recomandati pentru a scapa de aceste probleme? Daca am sa imi audiophile 2496 voi simti schimbari majore? Sa schimb boxele? Ma gandeam...boxele mele sunt tip monitor si eu le folosesc tip floor(podea),ar putea fi si asta o problema? Puteti sa imi recomandati niste boxe mai bune cu un bass profund? Pot fi si sh.Daca se poate sa puneti si un link.Bugetul alocat ar fi pana in 500 lei. Multumesc anticipat!

Pai spuneai ca te multumeste bas-ul, acum nu-ti mai place? Din acest motiv ti-am recomandat HK, dar daca tu ai ales Onkyo...asta e. Eu zic sa imprumuti de la cineva un Cd player dedicat si sa il compari cu sunetul din PC.
Spui ca unele melodii se aud mai bine decat altele, sunt Mp3-uri cumva? Daca raspunsul e afirmativ, nu trebuie sa te mire acest lucru. Asa cum am mai spus, daca amplifici un rahat, vei auzi tot un rahat, dar la nivel mai mare.

Edited by titoo, 22 February 2011 - 21:41.


#60
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Pai per total amplificatorul imi place,doar ca la unele melodii(mp3-uri) :lol: se aude infect.La flac-uri se aude bine si bass-ul ,dar nu prea am din astea pentru ca eu ascult mai mult muzica autohtona si nu prea se gasesc melodii romanesti in format flac sau ape :death: Deci intr-un fel sunt obligat sa ascult si mp3-uri,desi unele(cele la 320 kb) se aud foarte ok.As vrea sa nu mai amplific "rahaturi" :lol: ,dar daca as gasi un rahat mai bun pe placul meu :P Ce imi place la amplificatorul asta este ca,chiar daca are unele rateuri la bass(pentru ca faza cu mediile cred ca e de la boxe) e un amplificator puternic si care nu distorsioneaza nici la volum foarte mare.L-am fortat si nici o problema nu are,deci sincer nu imi pare rau ca l-am luat,oricum toti spun ca un Integra e mai bun decat orice la categoria asta de pret(ma refer la piata sh).Am sa incerc faza cu cd player-ul,cred se va auzi mai bine.Ce considerati,mai imi trebuie si un egalizator? Si inca ceva...cum as putea sa fac daca voi trece pe cd player,sa nu ma joc mereu cu cd-urile? Nu pot conecta cumva fara sa fac colectie de cd-uri? Multumesc anticipat!

#61
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,455
  • Înscris: 19.03.2007
Amplificatoarele distorsioneaza in functie de nivelul de intrare,daca nivelul de intrare e prea mare...va distorsiona peste un anumit volum.Integra e un amplificator foarte bun, doar ca pentru ceea ce asculti tu (genul de muzica) era mai indicat HK.Daca iti vei lua si un Cd player, pe acesta il vei conecta pe intrarea de CD a amplificatorului, iar calculatorul pe alta intrare de linie (aux de exemplu).Cred ca asta intrebai.Daca nu vrei sa faci colectie de Cd-uri imprumuta de la prieteni Cd-uri cu muzica preferata si fa-le flac-uri, apoi le redai tot din calculator, dar si in acest caz nu vei avea calitatea oferita de un Cd player dedicat.

Edited by antinari, 23 February 2011 - 10:34.
citat inutil


#62
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Multumesc pentru raspuns! Am vrut putere,asa ca nu regret.Cred ca am sa renunt la computer si voi asculta muzica doar de pe un cd player dedicat.Se poate sa imi recomandati un cd player bun la un pret acceptabil? Va dau ca sursa un site: http://power-zone.ro/magazin/  (sper sa nu se considere reclama).Daca aveti amabilitatea sa imi recomandati ceva bun de pe acolo...Va multumesc!

Edited by antinari, 23 February 2011 - 18:22.
editare link


#63
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Cineva ?

#64
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,455
  • Înscris: 19.03.2007
Ideal ar fi tot un Onkyo. Depinde ce suma esti dispus sa investesti. Gasesti Onkyo la preturi intre 100 si 300 ron. Sau Integra ,care sunt mai scumpe 300-800ron. Verifica-l inainte de a-l cumpara, inclusiv cu cd-uri scrise pe calculator.

#65
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Ia placa aia de sunet (E-MU 0404 sau M-audio 24/96), baga niste FLAC si se schimba situatia radical. Sau orice placa Creative mai ok, si situatia bassului se schimba dupa cum vrei tu ;)

#66
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,455
  • Înscris: 19.03.2007

 tavykbt, on 25th February 2011, 18:31, said:

Ia placa aia de sunet (E-MU 0404 sau M-audio 24/96), baga niste FLAC si se schimba situatia radical. Sau orice placa Creative mai ok, si situatia bassului se schimba dupa cum vrei tu ;)

Daca vrei sa-ti iei o placa de sunet dintre cele recomandate mai sus, inainte de a o cumpara cauta si imprumuta un Cd player de la cineva si asculta un Cd cu muzica ta preferata. Apoi alege o melodie de pe acel disc ,fa-o flac si reda-o de pe calculator.

#67
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Multumesc pentru raspunsuri! Titoo,am sa incerc ce mi-ai recomandat.Revin imediat dupa cu o parere.Intre timp imi puteti recomanda o placa de sunet creative pana in 250lei? Poate un link.Multumesc !

Edited by djmetro, 26 February 2011 - 00:04.


#68
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Am revenit.Am facut cum mi-ati recomandat si pot spune ca se aude mai bine pe cd player melodia in format flac,dar si pe comp se aude destul de bine,mai ales dupa ce mi-am luat AudioBurst full edition si am umblat pe la setari,asa ca m-am hotarat.Chiar daca stiu ca nu se va auzi la fel ca pe un cd player dedicat,vreau o placa de sunet,ptr ca eu ascult mai mult muzica la computer si nu imi place sa trag atatea droange si cabluri dupa mine.Am sa imi iau ceva de la creative,dar spuneti-mi va rog conectez amplificatorul la o placa 5.1 sau 7.1? Ma refer in care mufa de la placa de sunet trebuie sa bag jack-ul ca sa am stereo? MULTUMESC !

Edited by djmetro, 28 February 2011 - 14:05.


#69
fanutsa

fanutsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2006
Pentru stereo conectezi amplificatorul in portul dedicat boxelor FRONT. De obicei acel port are culoarea verde.

#70
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
MULTUMESC !!!

#71
djmetro

djmetro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.01.2011
Am facut rost de o placa Creative SOUND BLASTER Audigy 24/96 cu tot cu cd original,dar am observat ca driverele sunt din 2007.Au aparut ceva drivere mai noi pentru acest model? Ceva drivere modate pentru a o tranforma in x-fi audio blaster? Am auzit ca exista niste drivere de la daniel k.Puteti sa puneti un link cu driverele? Vreau sa scot totul de la ea,de aceea va rog sa va dedicati un moment asupra problemei mele.Va multumesc anticipat!

#72
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,548
  • Înscris: 08.12.2006

 djmetro, on 3rd March 2011, 22:48, said:

Am auzit ca exista niste drivere de la daniel k.
Există, însă NU sunt drivere oficiale creative, ba chiar creative și cu daniel k nu se (mai) înțeleg deloc. Asta nu înseamnă că nu merg, ci doar că daniel k nu le mai distribuie pentru a evita un proces cu creative, statutul legal al acestora fiind oarecum incert.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate