Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Boagiu: Anvelopele all-season pot fi considerate anvelope de iarna!

- - - - -
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#433
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tu iti iei cauciucuri de sezon pentru tine sau pentru politie?

#434
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
trebuie sa scrie M+S, M/S sau MS pe ele ca sa fie acceptate.
de obicei una dintre inscriptiile astea este pe pe cele allseason.
la cele de iarna, pe langa M+S, mai apare un desen ca un multe cu un fulg de nea stilizat pe el
http://www.autobild...._7e39d71e6a.jpg

daca e asa, e de vara (nu strica sa dai totusi un telefon sa intrebi daca are M+S pe el)
http://anvelopesibiu...p641--1314.html

daca e asa, e all season si e acceptat
http://www.ityre.com...one/model/4951/
sau asa
http://www.vandmasin...5-R18/6209.html

apropos, ce dimensiune te intereseaza?

Edited by undercoverbrother, 06 April 2011 - 17:51.


#435
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Meci mult de raspuns, imi trebuie 175/65R13 pentru Polo! E o marime cat de cat rara, plus ca mai am si pretentia sa fie all seazon. Ma oftic ca nu gasesc Matador MP61, in ele aveam si un pic de incredere, da asta e! Am gasit pe mai multe site-uri dar daca sun nu au pe stoc!

#436
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
naspa dimensiune mai ai.
te costa cauciucurile ca cele de 195/65 r15 (golf).

pt calitate ok la pret mai mic, ai putea sa incerci asa ceva
http://www.anvelopea...e138811ff1.html
marca este americana si apartine de continental. din ce scrie pe net altimax rt au marcaj M+S. ar fi bine sa suni sa intrebi. nu te lua ca pe site scrie ca sunt de vara. si acolo de unde le-am luat eu tot de vara scria ca sunt.
aici se vede M+S dar sunt alta dimensiune. nu stiu daca conteaza
http://img.auctiva.c...391902003_o.jpg


eu am general altimax uhp (M+S) si sunt multumit de ele dar nu le folosesc iarna. difera profilul pe jumatate, ale mele fiind in "V" si cu sens de rotatie, RTurile fiind simetrice, fara sens de rotatie dar in mare e cam acelasi lucru.
e posibil ca RTurile sa fie facute in romania la fabrica continental (ale mele sunt facute in franta).

nu sunt cauciuri de cea mai buna calitate dar pentru pretul lor zic ca nu au rival.

Edited by undercoverbrother, 06 April 2011 - 21:06.


#437
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
n-ai pe 14" la Polo???

#438
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
o fi polo de prin 2001. alea au pe 13.

#439
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 aalinn, on 11th March 2011, 19:52, said:

mie nu mi-au placut deloc firestone de vara din carrefour

Sunt cam zgomotoase, s-a dotat cu amic cu asa ceva. In rest par ok (bine, el si merge foarte linistit si regulamentar).

#440
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 ilietu, on 6th April 2011, 17:07, said:

Totusi politaiul de unde isi da el seama ca anvelopele sunt de iarna, de vara, all seazon? Ce trebuie sa aiba pe ele sa fie ok pentru iarna, din punct de vedere al politaiului si al legii! Nexen Classe premiere are cineva? Am gasit pe net ba ca sunt de vara, ba ca sunt all seazon, pe pagina lor am gasit ca ar fi de vara, dar au si un semn pentru drumuri acoperite de gheata! Deci sunt bune sau nu, eu nu merg foarte mult iarna si nici nu ma urc pe munti inzapeziti, stau la campie, ce naiba!

Sunt de vara, si nu cred ca au nici M+S pe ele, nu pot fi clasate ca all-season. Marcajul necesar pentru a trece de filtrul politiei cred ca trebuie sa fie acel fulg de nea incadrat. Nu este suficient M+S, marcaj care este de multe ori la misto.

Oricum hai sa nu mizam neaparat pe faptul ca politistul este prost, si nu stie ce e aia anvelopa de iarna.
Ca info, la campie este de multe ori mai periculos iarna decat la munte, si asta pentru ca vijeliile pot favoriza poleiul, si gheata in general.
Nu inteleg de ce se tot cauta variante ocolitoaare anvelopelor de iarna, costul pe kilometru nu creste daca exista doua seturi de anvelope, iar comportamentul masinii sufera schimbari clare in bine.


175/63 R13 este o dimensiune rara, rara si implicit scumpa.
Daca chiar vrei dimensiunea asta te pot ajuta de la extern cu GoodYear Vector 4 Season - 290 ron/buc (tva si eco incluse), termen de livrare 14-20 zile.
Cam singurele anvelope adevarate all-seson, sau mai bine zis all-season bun si pentru Romania, ca in sudul Italiei sunt all-season cam toate anvelopele.

 undercoverbrother, on 6th April 2011, 22:02, said:

naspa dimensiune mai ai.
te costa cauciucurile ca cele de 195/65 r15 (golf).

pt calitate ok la pret mai mic, ai putea sa incerci asa ceva
http://www.anvelopea...e138811ff1.html
marca este americana si apartine de continental. din ce scrie pe net altimax rt au marcaj M+S. ar fi bine sa suni sa intrebi. nu te lua ca pe site scrie ca sunt de vara. si acolo de unde le-am luat eu tot de vara scria ca sunt.
aici se vede M+S dar sunt alta dimensiune. nu stiu daca conteaza
http://img.auctiva.c...391902003_o.jpg


eu am general altimax uhp (M+S) si sunt multumit de ele dar nu le folosesc iarna. difera profilul pe jumatate, ale mele fiind in "V" si cu sens de rotatie, RTurile fiind simetrice, fara sens de rotatie dar in mare e cam acelasi lucru.
e posibil ca RTurile sa fie facute in romania la fabrica continental (ale mele sunt facute in franta).

nu sunt cauciuri de cea mai buna calitate dar pentru pretul lor zic ca nu au rival.

Altimaxul acela este de vara, si da, conteaza dimensiunea. Pe dimensiunea din poza scrie M+S, si asta pentru ca este dimensiune specifica 4x4 (205/70 R15).
Sfatul meu este sa nu ne ghidam neaparat dupa M+S, sunt multa cazuri in care desi sunt marcate M+S sunt adevarate saniute.

#441
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006
Prin judetul Harghita e zapada si gheata.
Cum se descurca cei care au trecut la anvelope de vara si au drumuri prin zona?

#442
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006
Prin data de 20 mai era cat pe aici sa prind zapada pe sosea asa pe la 700 metri altitudine. De fapt zapada se topise de pe sosea dar era inca prezenta pe marginea drumului.
Duminica a nins si s-au produs ambuteiaje datorita lipsei echiparii masinilor cu anvelope adecvate.

Parca anvelopele all seasons de calitate te scapa de toate aceste capricii ale vremii.

#443
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 tavktm, on 7th April 2011, 16:33, said:

Sfatul meu este sa nu ne ghidam neaparat dupa M+S, sunt multa cazuri in care desi sunt marcate M+S sunt adevarate saniute.

Asa e. Un exemplu izvorat din proprie experienta: Continental CrossContact LX. Proasta inspiratie am avut in ziua in care le-am luat. Norocul meu e ca iarna e iarna destul de putin timp in Romania, asa ca au vazut zapada limitat. La plecarea de pe loc, nu erau probleme datorita tractiunii destepte, dar la franare....

#444
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

 richelieu, on 12th October 2011, 10:25, said:

Asa e. Un exemplu izvorat din proprie experienta:

La fel cu Goodyear Fortera II M+S, cu care a venit de noua din fabrica (fara *).
Nu au nici o legatura cu zapada... asa ca am fost nevoit sa incalt masina cu Nokian-uri!

#445
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Daca tot se plange lumea ca anvelopele de iarna sunt scumpe, ia de-AICI, neamule, superoferta :)
Scuze, ar fi trebuit sa postez undeva la Bursa, insa n-am gasit arie pentru vanzare piese/accesorii auto. Daca exista, cu scuzele de rigoare, rog un moderator sa stearga acest post si sa-l mute la Anunturi.

#446
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006
Curios e ca se inmultesc accidentele:
-Sau cauciucurile de vara nu se mai comporta bine la temperaturile scazute din timpul noptii si diminetii.
-Sau deja se vad efectele trecerii la anvelope de iarna iar zmeii incaltati cu ele cred ca trebuie sa depaseasca tot fiindca ele sunt mai bune sub 7 grade. Realitatea e cam alta din pacate pt. ei.

#447
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 cipaul, on 14th October 2011, 19:50, said:

Curios e ca se inmultesc accidentele:
-Sau cauciucurile de vara nu se mai comporta bine la temperaturile scazute din timpul noptii si diminetii.
-Sau deja se vad efectele trecerii la anvelope de iarna iar zmeii incaltati cu ele cred ca trebuie sa depaseasca tot fiindca ele sunt mai bune sub 7 grade. Realitatea e cam alta din pacate pt. ei.
Cred ca alta este cauza, nu anvelopele sunt de vina ci cred ca soferii sunt in majoritatea cazurilor vinovati.

#448
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Cand se intra de pe autostrada sau DN1 in oras, viteza ramane ingrozitor de mare, la fel ca si agresivitatea la volan.
Acelasi lucru nu se intampla la plecarea din oras, inspre autostrada si DNuri.
Expertii recomanda semaforizarea imediat ce se intra in oras, timpii lungi oferind soferilor un ragaz pentru a se calma...

Cred insa, ca in cazul adaptarii de la asfalt uscat la ud, sau vreme calduroasa sezon rece adaptarea asta dureaza zile bune; si unii au nevoie de pauze, de 1, 2, 3luni. Cam cat se da suspendarea, daca politia si-ar face datoria cu adevarat!

#449
chrysty

chrysty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.09.2006

 tavktm, on 7th April 2011, 16:33, said:

.........
175/63 R13 este o dimensiune rara, rara si implicit scumpa.
Daca chiar vrei dimensiunea asta te pot ajuta de la extern cu GoodYear Vector 4 Season - 290 ron/buc (tva si eco incluse), termen de livrare 14-20 zile.
Cam singurele anvelope adevarate all-seson, sau mai bine zis all-season bun si pentru Romania, ca in sudul Italiei sunt all-season cam toate anvelopele.

Mai este valabila oferta ? :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate