Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#5851
husqypower

husqypower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Nu omori nimic stai linistit @gabytzu29 eu la STIHL Ms180 tot asa ii dau limitatori intradevar trage mai greu dar merge, n-am reusit sa-l omor pina acuma.
@Dolmarfan nu-ti place filmare lu Gabi cu Stihlu?

#5852
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Tocmai ca imi place!

#5853
daciafan

daciafan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2016
Salut.
Detine sau stie careva ceva de drujbele astea: Sovereign PC38Z, Qualcast PC40, Qualcast 45cc?
Multumesc.

#5854
lucystyl

lucystyl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.08.2014

 Jexy, on 01 februarie 2016 - 10:08, said:

De ce nu schimbi pasul la drujba?
Salut jexy ideea e ca nu prea am gasit foarte multe detalii despre piesele ce trebuiesc schimbate in afara de carcasa ambreiaj,sproket si pinion de antrenare dubiul meu este sa nu trebuiasca schimbat si capacul de prindere lama si in al doilea rand oare vine gaura de ungere de la lama suprapusa cu cea de pe drujba?

 lucystyl, on 02 februarie 2016 - 07:28, said:

Salut jexy ideea e ca nu prea am gasit foarte multe detalii despre piesele ce trebuiesc schimbate in afara de carcasa ambreiaj,sproket si pinion de antrenare dubiul meu este sa nu trebuiasca schimbat si capacul de prindere lama si in al doilea rand oare vine gaura de ungere de la lama suprapusa cu cea de pe drujba?
Daca stie cineva veniti cu idei si voi fi recunoscator.

#5855
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Din cate stiu eu ,doar husky 357 xp prrmite din constructie ambele pasuri ,325 si 3/8 . Te complici fara sa te doara capul .

Edited by nelucroitoru, 02 February 2016 - 08:17.


#5856
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011
Mai sunt si alte modele care functioneaza cu ambele pasuri (de ex husqvarna 460 probat de mine). Husqvarna 560 xp si H 562 xp sunt in esenta aceleasi, difera doar sprocketul , lama si lantul .

#5857
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
din ce am vazut eu in manual ai de schimbat doar roata motrica care este undeva la 30 de lei Posted Image nu e complicat, nu trebuie sa schimbi nimic in rest, clar lama si lantul

 lucystyl, on 02 februarie 2016 - 07:30, said:

Salut jexy ideea e ca nu prea am gasit foarte multe detalii despre piesele ce trebuiesc schimbate in afara de carcasa ambreiaj,sproket si pinion de antrenare dubiul meu este sa nu trebuiasca schimbat si capacul de prindere lama si in al doilea rand oare vine gaura de ungere de la lama suprapusa cu cea de pe drujba?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHg5wiHdEr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jexy, 02 February 2016 - 10:16.


#5858
husqypower

husqypower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Mie mi se pare mult mai bun 3/8 altfel patrunde altfel taie fata de 325,parca se si ascute mai usor si mai bine fiind Dalta nu semidalta ca 325.
Dar pus bineinteles de la drujbe de la 60-65cmc in sus.

#5859
lucystyl

lucystyl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.08.2014
Ideea e in felulul urmator am vb cu cineva de la husqvarna si mi sa spus ca trebuie schimbat si acel bunghi care vine pe capacul de prinde lama care intinde lantul din niste imagini reiese ca nu arata la fel.ce parere aveti am dreptate sau nu?

As fi tare fericit sa nu o mai vand doar pentru singurul aspect pas 3/8


#5860
husqypower

husqypower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Nu cred ca tre sa schimbi intinzatoru de lant, gaurile la lame sunt aceleasi indiferent de PAS.
Eu unu n-as da o asa bijuterie ca 560XP doar din privinta pasului lantului, se poate adapta 3/8 fara mari costuri. Totusi is de parere ca tre schimbat numai SPROKET-u si bineinteles lama si lantu!
Costuri undeva la 200 lei.

#5861
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011
E posibil sa ai dreptate. Capacul de la H 560/550 xp sunt la fel,cel de la H 562 e un pic diferit . Aici si aici se pot vedea diferentele .

#5862
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011

 lucystyl, on 02 februarie 2016 - 19:43, said:

Ideea e in felulul urmator am vb cu cineva de la husqvarna si mi sa spus ca trebuie schimbat si acel bunghi care vine pe capacul de prinde lama care intinde lantul din niste imagini reiese ca nu arata la fel.ce parere aveti am dreptate sau nu?

As fi tare fericit sa nu o mai vand doar pentru singurul aspect pas 3/8
iti incarc manualele de la 562 vezi dupa codurile pieselor de la 562 daca se potrivesc si la 560

Attached Files



#5863
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
din ce am studiat azi se pare ca e cam greu de pus pas 3/8 pe 560xp, vinde-o si ia un 372xp ;)

#5864
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am 700 lei sa cumpar o drujba. O voi folosi la constructia unei case si apoi taieturi de lemne pentru foc. Am gasit o Husqvarna 236 in acesti bani dar este Made in China. Sa o iau sau imi recomandati altceva? Bugetul este fix. Second imi este teama sa risc, neavand experienta in a o testa.

#5865
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
In bugetul tau fix h236 cred ca e cea mai buna solutie ...apeleaza la cineva priceput si poti lua si de pe olx,sunt cativa care aduc din afara noi sau in stare foarte buna si la pret bun.
La constructia casei te ar avantaja o drujba care sa o poti folosi si cu o mana gen:
http://olx.ro/m/ofer...code=54593af4ad</p>

Un pic de off(topic)
Lamuriti ma de ce de pe telefon mi se dubleaza postarile

Edited by willrock252000, 04 February 2016 - 13:29.


#5866
daciafan

daciafan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2016
Salut.
Detine sau stie careva ceva de "drujbele" astea: Sovereign PC38Z, Qualcast PC40, Qualcast 45cc?
Multumesc.

#5867
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011
@ionut27
Pentru curatat pomi , lucrari usoare e ok Husqvarna 236, pentru taiat lemne (diametre mai mari de 20-30cm o sa te chinui). Gasesti la magazine online cu bani mai putini alte chinezarii (de 52 cc sau mai mari) mult mai  bune pentru taiat lemne .

@daciafan din pozele pe care le-am vazut eu pe net  si pe site-urile de profil ar fi tot chinezarii .

#5868
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 ionut27, on 04 februarie 2016 - 12:27, said:

Am 700 lei sa cumpar o drujba. O voi folosi la constructia unei case si apoi taieturi de lemne pentru foc. Am gasit o Husqvarna 236 in acesti bani dar este Made in China. Sa o iau sau imi recomandati altceva? Bugetul este fix. Second imi este teama sa risc, neavand experienta in a o testa.

incearca sa te intelegi cu el mai ales ca e din bucuresti:
http://olx.ro/oferta...html#72cc6b0b04

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate