Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Coniac - o bautura deosebita

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#37
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
pentru ca ala nu este coniac. Este alcol cu 'aroma' de coniac..

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Si eu...din criza de optiuni (in raza mea de deplasare la picior :)) am cumparat o sticla de Camus VSOP. Nu e rau, dar nu e pe gustul meu. E prea aspru, parca zgarie gatul. Incalzit  (am un incalzitor de cognac) merge mai bine, dar la temperatura camerei......

Pana acum, tot Polignac-ul ramane in topul preferintelor mele.

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 richelieu, on 31st January 2011, 10:47, said:

Pana acum, tot Polignac-ul ramane in topul preferintelor mele.

Din asta inca nu am gustat, deocandata in cazu' meu Remy Martin-u' XO ii varf de top.
Acum cativa ani am fost la o pensiune in Costinesti, patronu' pensiunii facea coniac home-made. Dupa un schimb echitabil palinca-coniac ne-am bucurat si noi de el, si spre surpriza mea era chiar bun. Semana la aroma cu Jidveiul muma' ca era mai tare pe partea de alcool.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu am gustat inca Remy Martin-ul XO :). Doar VSOP. Dar ...s-ar putea sa ai dreptate ;).  Cativa ani in plus, e clar ca se vor simti din plin la Remy Martin, care e oricum un cognac excelent.


Remarca: Polignac-ul de care spun, este VSOP.

#41
rosomelier

rosomelier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2011
Salut, domnilor! Eu va recomand din tot sufletul un brandy nou pe piata romaneasca, dar foarte vechi pe plan international.  E vorba de asa-zisul Coniac Armenesc Ararat, bautura preferata a lui Sir. Winston Churchill in al doilea razboi mondial, si a multor alte nume ca Stalin, Emir Kusturica, Frank Sinatra, Charles Aznavour, etc. Am primit o sticla de sarbatori (Ararat Nairi 20 ani) si am ramas mai mult decat impresionat de finetea si originalitatea lui. E cu o clasa mai sus decat tot ce am degustat eu pana atunci. O delicatesa! Pe eticheta scrie ca il importa unii din Prahova, SC Armenian Distribution SRL (www.armenian-distribution.ro), dar se gaseste de cumparat si prin magazine. Incercati cognacul asta si o sa-mi multumiti pentru acest mesaj!

#42
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
In care magazine se gaseste si la ce pret?

Imi place si coniacul, totusi bourbonul ramane favoritul meu !

#43
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 rosomelier, on 5th February 2011, 19:28, said:

Salut, domnilor! Eu va recomand din tot sufletul un brandy nou pe piata romaneasca, dar foarte vechi pe plan international.  E vorba de asa-zisul Coniac Armenesc Ararat. se gaseste de cumparat si prin magazine.
Eu l-am vazut intr-un singur loc pana acum,intr-un magazin de tutun si bauturi fine din centrul comercial Feeria.De incercat,inca nu l-am incercat.

#44
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Eu am cumparat de la un magazin de rusi din germania asa zisul ' coniac' armenian si a fost decent dar nu l-as recomanda mai departe. Totusi vorbim de cognace aici.

Edited by cucur, 06 February 2011 - 16:50.


#45
rosomelier

rosomelier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2011
In afara de impresia foarte placuta pe care mi-a lasat-o Ararat-ul, m-am delectat si cu istoricul lui, peste 52 medalii de aur internationale (vezi pe net), inclusiv Grang Prix in Franta, premiul absolut al unei bauturi fine. Va spun eu ca e ideal sa-l savurezi cu un trabuc bun, asa cum facea si W. Churchill cand s-a intalnit cu Stalin la Conferinta de la Yalta. Eu il recomand! Apropo, se gaseste si la Galeria Comerciala (cred ca asa se numeste) din Carrefure Orhideea, intr-un magazin (insulita) cu vinuri din diferite parti ale lumii.

#46
rosomelier

rosomelier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2011
Si va mai recomand Hennessy Paradis Extra, extrem de fin. Se potriveste la o serata de lux, bineinteles insotit de un trabuc scump. Acest cognac face parte din preferintele mele. Foarte foarte bun!

Edited by rosomelier, 06 February 2011 - 22:44.


#47
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Dragut, dar nu pot sa savurez doua chestii deodata !

Ori savurez o bautura buna, ori un trabuc !

Mi se pare ca stric gustul bauturii daca fumez !

#48
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
ce-i aia serata de lux?

#49
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Serata de lux este un eveniment unde să-ți etalezi fițele, și anume să demonstrezi altora ca tine că ești putred de bogat (lucru deseori departe de adevăr) și, deci, îți permiți un coniac de cinșpe milioane și un trabuc scump care nu știu cât mai costă. Desigur, conversațiile vor fi legate de modă, bârfe mondene și de ultima călătorie la Monte Carlo sau Ibiza, unde hotelul de cinci stele a fost nașpa pentru că nu avea serviciul de scărpinat sub unghii inclus.

#50
mdaniel2x

mdaniel2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.02.2006
Am incercat ieri Courvoisier VS , nu e pe gustul meu, mult spre spirtos. Parerea mea sub Henessy VS.


Si apropos de trabucuri, de obicei savurez un trabuc sau o tigara de foi ( cohiba club,partagas chicos, Hoyo de Monterrey Mini) la cognac, combinatia e geniala.

Tigara de foi in localuri ca sa nu fac ceata la masa :-), iar trabuc in aer liber.

#51
Ianis72

Ianis72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2011
Salut!

Am baut si eu coniacul armenesc Ararat, unul de 10 ani vechime. L-am gasit la Vinexpert Cocor. Ce sa zic? O delicatesa, fratilor! E super bun! Cine l-a mai incercat p-asta?

Pareri...

#52
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 zuv, on 6th February 2011, 09:31, said:

Eu l-am vazut intr-un singur loc pana acum,intr-un magazin de tutun si bauturi fine din centrul comercial Feeria.De incercat,inca nu l-am incercat.

Se gasete si la Auchanul din Titan. Eu un magazin de bauturi fine si tutun in incinta.

#53
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Paulbogdan_a, on 17th February 2011, 10:23, said:

Se gasete si la Auchanul din Titan. Eu un magazin de bauturi fine si tutun in incinta.
Oops!Ajung de 3-4 ori pe saptamana pe acolo,da' sa fiu al dracu' daca-mi pica fisa unde-i magazinu' asta...
Sigur e in Auchan Titan?Sau in Iris?M-ai facut curios...

#54
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 zuv, on 17th February 2011, 21:44, said:

Sigur e in Auchan Titan?
Este.L-am gasit.Am luat si o sticla,6 ani vechime/100 Ron/50cl.Prima impresie...nu-i rau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate