Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Pro sau Contra uniformei scolare ?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
683 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Sunteti de acord cu uniforma obligatorie in clasele I - VIII? (311 membri au votat)

Pro/Contra

  1. Da (185 voturi [59.49%])

    Procentaj al voturilor: 59.49%

  2. Nu (102 voturi [32.80%])

    Procentaj al voturilor: 32.80%

  3. Nu imi pasa (24 voturi [7.72%])

    Procentaj al voturilor: 7.72%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#37
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
Addendum la ce-am spus:

și așa ne asigurăm și că nu se face lobbying cu firmele "oficial distribuitoare".

#38
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.741
  • Înscris: 28.12.2008

View Postasasinuxp, on 17th January 2011, 10:38, said:

cu bantalonii prea scurti si transparenti
:lol:

ON: Sunt de acord cu uniforma scolara, insa ar trebui ca elevii sa aiba un punct de vedere asupra alegerii uniformei, eu am fost nevoit sa port prin clasa a zecea o cravata nasoala  :puke:

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.804
  • Înscris: 13.01.2005
Din partea mea poa' să fie uniformă sub formă de fustă pînă la buric cu chiloți tanga pentru fete și boxeri mulați pentru băieți. Scopul uniformei nu e neapărat decența.

#40
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

Referitor la producatori si la "de ce sa castige anumite persoane"...Se poate ca aceeasi uniforma sa o furnizeze mai multe firme sau chiar croitori locali. Ia modelul si codul materialelor de la scoala, si produc ei si le vand cu orice adaos doresc. Si parintii sunt liberi sa mearga sa probeze (ceea ce nu se intampla la liceu in prezent) impreuna cu copiii si sa cumpere de unde vor.

Astfel, creste si calitatea, scade si pretul, si copilul e mai multumit, si parintele, si profesorul, si producatorul.

Nu va funcționa. Oamenii sunt leneși din fire. Dirigintele va veni la clasă și va spune: "Pe strada Bradului la intersecția cu Fagului e magazinul", și 60% se vor duce acolo, pentru că așa s-a spus la clasă.

Cu regulile nu prea ai unde să te duci, sau mai bine zis, te poți duce oriunde.

Așa nu se trage tot sistemul prin același rahat prin care ne-au tot tras ăștia care iau decizii pentru alții.

#41
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.702
  • Înscris: 26.11.2001
Oameni buni, solutii exista.
Poti face un model de uniforma + niste modele clare puse la dispozitia parintilor + cel putin un furnizor recomandat.

Daca mama a croitoreasa sau doresti sa faci pt pupila ta pe comanda din materiale mai de calitate, e alegerea ta.
Asa rezolvi si problemele cu cei ce n intra in standarde (inalti, grasi, pitici etc)

Idea uniformei este:
- combaterea diferentelor intre copii, care duc la o concurenta itnr-un domeniu nedorit la aceasta varsta.
- pastrarea unei decente
- apartenenta la un grup (liceu/scoala) si dc nu, poate chiar o concurenta intre unitatile scolare pe aceasta tema.

Noi asteptam sa vina ordin de sus....

#42
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 30.01.2008
Sunt pentru uniformele alea stil japonez la fete.  :naughty:

Srsly nao, uniforma merge pentru ciclul primar si gimanzial, atata timp cat se poate alege materialul (si uniforma este facuta pe masuratori individuale), o parte din piese sunt optionale/facultative (eu urasc gatlegaurile de orice fel, chit ca-s funda sau limba vacii) si exista doua versiuni - vara/iarna - ca sa nu transpiri in sacoul ala gros bleu-inchis (il uram in iunie-iulie).

De la liceu incolo, mergem pe principiul regulament intern despre vestimentatie.

View Postmufa, on 17th January 2011, 12:18, said:

Din partea mea poa' să fie uniformă sub formă de fustă pînă la buric cu chilo?i tanga pentru fete ?i boxeri mula?i pentru băie?i. Scopul uniformei nu e neapărat decen?a.

Fwarte adevarat.

Editat de End-L-user, 17 ianuarie 2011 - 12:30.


#43
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009

View Postsushimic, on 17th January 2011, 11:36, said:

mai bine va constrangea sa invatati gramatica. dar ie democratie, bre...  ultima voastra grija au ajuns uniformele.
aici nu te contrazic :lol: eram foarte nervos cand am citit ce era mai sus, scuze chiar sunt lovit direct de treaba asta. De obicei imi corectez greselile de gramatica... dar atunci n-am putut sa nu dau post imediat...  :rolleyes:

L.E. acum am citit si restul celor spuse mai sus, si repet, cine se simte bine sa fie constrans NU NEAPARAT in domeniul vestimentar, treaba lui, dar pentru restul, care vor sa se exprime prin vestimentatie sau pur si simplu nu vor sa le spuna alu' "imbraca aia...", PLEASE NOT!!! si la faza "mergem la scoala sa-nvatam, nu parada modei" Ok perfect de acord, dar nu stiu daca ai observat dar la liceu unde avem in multe zile chiar si 7 ore, nu prea mai ai timp liber in care sa porti altceva decat la scoala, plus ca mediul de socializare principal al unui elev este si va fi mereu scoala....

Editat de rsn13, 17 ianuarie 2011 - 12:39.


#44
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.917
  • Înscris: 26.04.2007

View Postrsn13, on 17th January 2011, 12:30, said:

dar nu stiu daca ai observat dar la liceu unde avem in multe zile chiar si 7 ore, nu prea mai ai timp liber in care sa porti altceva decat la scoala, plus ca mediul de socializare principal al unui elev este si va fi mereu scoala....

Sunt 6-7 ore, prietene, nu te tin aia toata ziua acolo ! Incepi la 7 8 9, scapi la 13, 14, 15, hai 16, desi nu cred ! Si daca nu esti imbracat trendi nu socializezi la fel de bine, ca asta n-am inteles :lol: ?

Editat de x24, 17 ianuarie 2011 - 12:44.


#45
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBlue Wings, on 17th January 2011, 11:11, said:

Eu nu știu unde se grăbesc toți să crească... Recunosc că și eu am făcut-o, dar parcă niciodată atât de penibil.

Nu le-a dat parul pubian dar vor sa o inghita pe toata... hai sa fim seriosi.  Problema este ca atat timp cat parintele ii spui sa fii mami cea mai frumoasa, dar nu-i spune si ca scoala nu e un podium de moda, copilul o sa inteleaga ce vede la televizor, adica cu cat mai multa piele expusa cu atat e mai "frumoasa"

#46
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.402
  • Înscris: 29.05.2006
Sunt 100% pentru uniforma scolara, atat in scoala generala cat si in liceu.
Nu ma mir ca elevii nu inteleg rostul uniformei, in foarte multe cazuri parintii acestor copii sunt la fel de batuti in cap. Dupa care ne miram ca la noi regulile sunt facute sa le respecte fraierii. De la educatie pleaca totul.

#47
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007
Da și nu.

Adică să-i oblige să poarte costum, dar să-și aleagă ei costumul. Fiecare om are personalitate lui și vrea să fi îmbrăcat într-un anumit fel.

#48
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 09.05.2010
Cand eram in liceu [89 m-a "prins" intr-a zecea] as fi votat cu doua maini sa nu se impuna restrictii cu privire la tinuta [uniforma, tunsoare, etc]

Acum, in aceeasi privinta, constat ca sunt pentru astfel de restrictii.

#49
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009
La fi-mea in scoala au culoarea verde (+ verde mai deschis), de zici ca-s de la REBU. Am vrut sa-i fac o "uniforma" (n-ar mai fi fost uniforma dar ar fi respectat culoarea intrucatva) insa opinia generala a fost ca mai bine poarta hanoracul de gunoier decat vesta cadrilata cu emblema brodata si fusta plisata propuse de mine + basca brodata. Acum vor sa brodeze tricourile pentru ca se ia emblema la spalat.

A! In clasele I - IV au avut culorile pe ani i-a picat un roz cu alb si cu rosu de-ti sareau ochii din cap.

#50
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.772
  • Înscris: 18.04.2010
WTF ?

Uneori am impresia că politicienii ăștia vorbesc mai aiurea în tramvai decît anonimii de pe Internet sau cațele de la televiziuni.

Din contră, ar trebui desființate uniformele care au fost introduse pe la anumite școli și licee, și care, din dorința de a fi trendy, arată ca o varză (blugi albaștri cu sacou roșu, etc).

În loc să restabilească autoritatea profesorilor, să poată da afară de la ore elevii recalcitranți și "divele" care numai de carte nu au chef (și apoi chiar exmatricula, dacă nu se liniștesc), apoi să le transmită elevilor că țara are nevoie și de săpători de șanțuri, și muncitoare la bandă, nu doar de intelectuali, ei vin cu prostii dintr-astea, de parcă o haină schimbă comportamentul omului.

A, și trebuie restabilită autoritatea profesorilor și în fața părinților, în sensul: "Dacă matale ai bani de n-ai ce face cu ei, cu siguranță o să-ți poți băga fata în servici unde vrea ea, chiar și dacă n-are școală, așa că nu-mi cere mie să ți-o trec, dacă nu știe materia".

Oamenii ăștia nu mai știu cum să arate cît de incompetenți sînt.

Editat de stormwatch, 17 ianuarie 2011 - 14:39.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.789
  • Înscris: 13.06.2004
Nu. De exemplu cum să-l obligi pe unul care transpiră mult sau nu suportă căldura să poarte sacou vara? Dar sunt de acord ca să se impună un minim de decență în ceea ce privește îmbrăcămintea.

#52
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.402
  • Înscris: 29.05.2006

View Postdjl, on 17th January 2011, 14:39, said:

Nu. De exemplu cum să-l obligi pe unul care transpiră mult sau nu suportă căldura să poarte sacou vara? Dar sunt de acord ca să se impună un minim de decență în ceea ce privește îmbrăcămintea.

Impunerea unui minim de decenta se practica si acum, rezultatele se vad.

Sacoul respectiv (nu zice nimeni ca sacoul trebuie sa fie obligatoriu) se poate face din orice fel de material, pentru orice anotimp.

#53
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCourage, on 17th January 2011, 10:27, said:

Mama e inca profesoara de gimaziu la o scoala de stat (I-VIII) si am mai vobit atat cu ea, dar am vazut si cu ochi mei:

- s-a intrecut masura cu moda. Am trecut in extrema cealalata.
Ca in multe alte domenii dorinta romanilor de a iesi in evidenta cu orice pret (a te da mare) ajunge pe culmi incredibile.

Fetele din gimnaziu sunt *utabile!
Pantaloni mulati, forme scoase in evidenta, machiaje, sofisticate, parfumuri deosebite, burti goale etc.
Sexy, ce mai... apoi te miri de ce iti vine acasa bortoasa in clasa 8-9...


- un alt lucru care sare in ochi este polarizarea sociala si morala.
In clasele de la stat vezi de la sarac la bogat, dar adesea de la civilizat la necivilizat.
si care-i problema? mama ta ce problema are ca elevii se imbraca nu stiu cum? nu poate preda?

fiecare se imbraca (sa cel putin ar trebui sa o faca) cum poate, cum isi permite, cum ii place... si nu exista nici un motiv rational si obiectiv pt. a le aplica elevilor alte standarde decat adultilor... sau cine stie poate unii isi doresc ca si adultii sa se imbrace la fel , ca nu cumva sa mai existe problema invidei din inegaliate sau darea in infarct la vederea unui petic de piele... ba chiar poate ar trebui ca toata lumea sa aiba acelasi tip de locunta, acelasi tip de masina, sa aiba aceleasi calculatoare si sa manance aceeasi mancare... ca deh, mor unii de problema inegalitatii...

toata asa zisa problema e de fapt o indoctrinare moralo-religioaso-comunista! lumea abereaza in nestire... vai, ce a ajuns tineretul asta, vai cum se-mbraca, vai toate sunt niste curve, vai nesimtiti/ele ii sfideaza pe ceilalti cu haine de firma, vai vai... totul e defapt o reactie patalogica la o indoctrinare imbecila cu privire la ceea ce e "corect", "normal', "decent", "de bun simt" samd derivata din ani si ani de ingurgitare de religie si comunism

si ca tot veni vorba de uniforme si "decenta", sa vedeti cum stau lucrurile la altii, lipsiti de indoctrinarea cre(s)tina... de exemplu in japonia:
[ http://farm1.static.flickr.com/34/70717671_d754e567cd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://patdollard.com/wp-content/uploads/two-schoolgirls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.textually.org/textually/archives/images/set3/tokyu_sirens.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm1.static.flickr.com/205/464981994_442e5db465_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.789
  • Înscris: 13.06.2004
Să moară Satana, parcă-s magneți de pedofili :w00t:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate