Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Hoteluri noi pe litoralul turcesc...

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
newmoon

newmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.06.2010
M-am gandit ca ar fi o idee buna sa postam aici imagini si/sau impresii despre hoteluri in curs de constructie sau care se vor deschide in 2011...Sa stie oamenii ,ca poate daca isi iau bilet la alt hotel din lantul respectiv,cu putin noroc 'la extragere', se trezesc la cel nou,cum a fost cazul din 2008 cu Saphir resort....
La cat mai multe 'prospaturi'! :peacefingers:

Edited by newmoon, 13 January 2011 - 21:27.


#2
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Royal Holiday Palace- se va deschide in Lara in aprilie 2011 si inca se lucreaza la el.Face parte din lantul Stone Hotels  si se pare ca va fi un hotel bun (in 2012)

Edited by koder, 14 January 2011 - 10:31.


#3
simov

simov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 06.03.2008

 koder, on 14th January 2011, 11:30, said:

Royal Holiday Palace- se va deschide in Lara in aprilie 2011 si inca se lucreaza la el.Face parte din lantul Stone Hotels  si se pare ca va fi un hotel bun (in 2012)

bun dar scump

#4
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Maxx Royal Belek se va deschide in luna mai 2011. Deocamdata pe site apar doar cateva imagini virtuale. Va avea si un aqualand Wild Wadi Aqua Country.

http://www.maxxroyal.com

Mai multe imagini puteti gasi si pe un faimos site de networking.



 simov, on 14th January 2011, 10:56, said:

bun dar scump


Stai sa vezi ce scoruri va avea Max Royal!

#5
simov

simov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 06.03.2008
1.BELEK- Boğazkent se deschid 2 hoteluri noi dar micute:

Sensimar Belek Resort
Sherwood Dreams Resort dar dupa cum stau cu lucrarile nu stiu daca reusesc sa le termine la timp.
Sunt una langa alta intre Noa Club Victoria si Vera Club Hotel mare

2.SIDE

Crystal Palace Luxury Resort & Spa -Gündogdu-side 12 km
Port Side Resort -Evrenseki in spatele Seamelia langa Royal Dragon -nu e la mare dar aproape
Seamelia Beach Resort & Spa -Evrenseki intre Royal Dragon si Aydinbey Kings Palace
Seher Sun Palace Resort -Evrenseki-langa Monachus Park - nu e la mare, e laga sosea
Villa Side Residence -Kumköy-mic - nu e la mare- neinteresant
3.ALANYA

Eftalia Aqua-Türkler- uai  mai2011-side42 km-este despartit de mare de drumul principal spre Alanya

 koder, on 14th January 2011, 12:04, said:

Maxx Royal Belek se va deschide in luna mai 2011. Deocamdata pe site apar doar cateva imagini virtuale. Va avea si un aqualand Wild Wadi Aqua Country.

http://www.maxxroyal.com

Mai multe imagini puteti gasi si pe un faimos site de networking.






Stai sa vezi ce scoruri va avea Max Royal!
  Am uitat de Max Royal langa Club Voyage Belek (defapt am inteles ca face parte  din lantul Voyage) dar nu ccred ca multi vor putea merge dar au numai camere de lux, apartamente si vile.

 simov, on 14th January 2011, 12:31, said:

1.BELEK- Boğazkent se deschid 2 hoteluri noi dar micute:

Sensimar Belek Resort
Sherwood Dreams Resort dar dupa cum stau cu lucrarile nu stiu daca reusesc sa le termine la timp.
Sunt una langa alta intre Noa Club Victoria si Vera Club Hotel mare

2.SIDE

Crystal Palace Luxury Resort & Spa -Gündogdu-side 12 km
Port Side Resort -Evrenseki in spatele Seamelia langa Royal Dragon -nu e la mare dar aproape
Seamelia Beach Resort & Spa -Evrenseki intre Royal Dragon si Aydinbey Kings Palace
Seher Sun Palace Resort -Evrenseki-langa Monachus Park - nu e la mare, e laga sosea
Villa Side Residence -Kumköy-mic - nu e la mare- neinteresant
3.ALANYA

Eftalia Aqua-Türkler- uai  mai2011-side42 km-este despartit de mare de drumul principal spre Alanya


  Am uitat de Max Royal langa Club Voyage Belek (defapt am inteles ca face parte  din lantul Voyage) dar nu ccred ca multi vor putea merge dar au numai camere de lux, apartamente si vile.


Apropo dragi vanzatori de Turcia in 2011 cand aveti de gand sa ajungeti la preturi normale? Deocamdata nu ne putem apropia.

#6
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
Intrebarea care se ridica: din noile aparitii pe acest an, exista vreo sansa sa vedem un hotel nou la un super-pret (chiar si cu risc de overbooking) cum a fost cazul CDC?

#7
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 zugry, on 14th January 2011, 18:03, said:

Intrebarea care se ridica: din noile aparitii pe acest an, exista vreo sansa sa vedem un hotel nou la un super-pret (chiar si cu risc de overbooking) cum a fost cazul CDC?
:)
iar  CDC   ?  sper  ca  nu  sa  avem  acelasi discultie   ca  anul trecut  ...

sunt  sigur  in  scurt timp o  sa apara nou  oferta /  hotel  pentru  2011


La Multi Ani  la  toti !

#8
ANTURIUM

ANTURIUM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.02.2007

 simov, on 14th January 2011, 11:33, said:

Apropo dragi vanzatori de Turcia in 2011 cand aveti de gand sa ajungeti la preturi normale? Deocamdata nu ne putem apropia.
Anul trecut pe la sfarsitul lui februarie deja incepusera preturile sa apara taiate cu rosu.Si cu pretul mic alaturi. Bineinteles pt. anumite perioade.
Ce sa faca si agentiile, incearca si ele marea cu destu'.
Eu zic sa nu va grabiti, sa nu cumparati acum, ca hoteluri sunt destule. Eu una anul trecut pe vremea asta stiam clar ce fac, unde ma duc, anul  asta nu reusesc sa ma hotarasc la nimic. Mai astept ca timp mai e, si stop sales nu vedem curand pe Antalya.

#9
newmoon

newmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.06.2010
Bun,deci se pare k sunt ceva hoteluri noi anul acesta,dar toate numai 'luxury'...poate se mai 'lasa' preturile pana in vara....desi un nou caz CDC nu ar fi binevenit...chiar daca e vb numai de un hotel din Turcia,per ansamblu scade credibilitatea tuturor,chiar si numai indirect,prin asociere....pacat de tara,ca stie sa faca turism,dar mai dau si cu bata in balta,din cand in cand...PAREREA MEA!

#10
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Off topic:  Overbooking :

Confirmarea deliberarata a rezervarii pentru un numar mai mare de camere sau locuri de hotel sau un mijloc de transport decat capacitatea disponibila.Pe aceasta cale se incearca compensarea situatiilor de no show.
Sunt persoane care renunta la vacanta in ultimul moment si este doar o masura prin care hotelierii se asigura ca functioneaza la capacitate maxima.
Overbookingul poate sa apara in toate destinatiile suprasolicitate si nu doar in Turcia...Stiu este neplacut sa fii pus in situatia de a te confrunta cu un overbooking insa intodeauna exista un Plan B asigurat prin contractul pe care turistul il are incheiat cu agentia/turoperatorul.

Modalitatea de a reactiona in asemnea situatii  tine de gradul de maturitate a pietei de unde vine turistul si trebuie sa recunoastem ca in Turcia calatorim de aproximativ vreo 7-8 ani ani ceea ce inseamna ca sunt sanse "sa ne suparam" mai tare cand ne confruntam cu un overbooking. Si eu m-as supara daca m-as confrunta cu un overbooking desi am lucrat si de cealalta baricada si privit prin prisma hotelierilor "este un rau" necesar


Cat despre preturi nu cred ca vor scadea foarte mult. Asa cum am mai scris pe forum si in anii precedenti exista un pret pe care hotelul il impune pe o anumita piata.Romania este incadradata in Balkan area ceea ce inseamna ca ru hotelul X cazeaza un cetatean din zona Balcanica la un tarif Y. La orice rezervare se solicita cetatenia persoanei care urmeaza sa se cazeze. Pretul nu are cum sa scada sub tariful Y sub nici o forma fiindca este un pret impus de hotel la care se adauga comisioanele agentiei. Sunt hoteluri care vor intra in stop sales in primavara apr-mai ( Royal Wings, Belek Beach, Royal Dragon si mai sunt cateva)

Nu avem cum sa ajungem la preturi comparabile cu Germania pentru o destinatie ca Turcia fiindca ca si tara nu avem puterea finaciara si industria de traveling din vest. In Antalya chiar si in timpul iernii aterizeaza in medie pana la 15 avioane pe zi curse charter dinspre Germania ori noi mergem in Antalya doar vara si foarte putin de revelion. Cine are sanse se obtina un pret sub pretul Y? Evident Germania sau Rusia datorita capacitatii de a genera constant rezervari.

In Lara Kundu anul trecut au venit mai multe delegatii de coreeni sa studieze cum fac turcii turism si cum scot bani grei din acest sector.

Edited by koder, 14 January 2011 - 22:13.


#11
daidai1

daidai1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.03.2010

 koder, on 14th January 2011, 22:06, said:

Evident Germania sau Rusia datorita capacitatii de a genera constant rezervari.

In Lara Kundu anul trecut au venit mai multe delegatii de coreeni sa studieze cum fac turcii turism si cum scot bani grei din acest sector.


Nu-mi mai amintesc exact cine spunea anul trecut (tu sau rott) ca rusii au preturi mult mai mari decat noi si chiar a argumentat cu niste exemple...deci rusii chiar daca vin cu milioanele cu petrodolarii(gazodolarii) lor tot platesc decat parlitii de romani. Gresesc?

Asta ar ai lipsi acum sa se umple Turcia de pitici cu ochii oblici sii cu aparate foto de gat fleshuind tot ce prind (no offense).

 ANTURIUM, on 14th January 2011, 20:54, said:

Anul trecut pe la sfarsitul lui februarie deja incepusera preturile sa apara taiate cu rosu.Si cu pretul mic alaturi. Bineinteles pt. anumite perioade.
Ce sa faca si agentiile, incearca si ele marea cu destu'.
Eu zic sa nu va grabiti, sa nu cumparati acum, ca hoteluri sunt destule. Eu una anul trecut pe vremea asta stiam clar ce fac, unde ma duc, anul  asta nu reusesc sa ma hotarasc la nimic. Mai astept ca timp mai e, si stop sales nu vedem curand pe Antalya.
Dar ce ne facem ca la sf lui februarie se termia prima parte a early-booking-ului...

#12
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

 newmoon, on 14th January 2011, 21:32, said:

Bun,deci se pare k sunt ceva hoteluri noi anul acesta,dar toate numai 'luxury'...poate se mai 'lasa' preturile pana in vara....desi un nou caz CDC nu ar fi binevenit...chiar daca e vb numai de un hotel din Turcia,per ansamblu scade credibilitatea tuturor,chiar si numai indirect,prin asociere....pacat de tara,ca stie sa faca turism,dar mai dau si cu bata in balta,din cand in cand...PAREREA MEA!

de ce nu ar fi binevenit? Eu nu am vazut nimic rau in overbookingul de pe CDC. Dimpotriva, am primit un apartament in loc de dubla rezervata.

Deci... nici o sugestie de hotel MOST WANTED pe anul asta?

#13
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Well rusii sunt o piata atipica si au un cuvant greu la stabilirea preturilor.(. Stiu ca ei isi cumpara locurile in hotel in avans si le negociaza puternic obtinand camere in garantie. Incep sa vanda pachetul din timp cu preturi mari dupa  scad din pret si in caz ca nu le vand la pret ridicat (se intampla destul de rar) le ofera sub forma de last minute si tot le vand (in profit).


 zugry, on 14th January 2011, 22:32, said:

de ce nu ar fi binevenit? Eu nu am vazut nimic rau in overbookingul de pe CDC. Dimpotriva, am primit un apartament in loc de dubla rezervata.

Deci... nici o sugestie de hotel MOST WANTED pe anul asta?


:) haha

am intalnit cazuri din Royal Wings in Rixos Premium si din Riva /Alva Donna in Calista insa nu exista o formula pentru asa ceva. De multe ori insa hotelul incearca sa gaseasca solutia cea mai putin costisitoare. Oricum nu cred ca va exista overbooking la Max Royal sau la Royal Holiday Palace ca sa revenim la topic.

Edited by koder, 14 January 2011 - 22:42.


#14
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Royal Holiday Palace- se va deschide in Lara in aprilie 2011 si inca se lucreaza la el.Face parte din lantul Stone Hotels si se pare ca va fi un hotel bun (in 2012)

 simov, on 14th January 2011, 11:56, said:

bun dar scump

Ce inseamna scump? In iulie e cam 1600 E camera dubla. In septembrie 1550 E (fara transport). La majoritatea hotelurilor bune pretul e cu 200 E mai jos. La altele (IC Santai de ex, pretul e la jumatate).

Edited by T Irina, 14 January 2011 - 23:26.


#15
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 simov, on 14th January 2011, 11:33, said:

Apropo dragi vanzatori de Turcia in 2011 cand aveti de gand sa ajungeti la preturi normale? Deocamdata nu ne putem apropia.
Turcia incepe sa se vanda din ce in ce mai scump, obisnuiti-va cu ideea.
Acum 20 de ani predomina materialul de blue-jeans pentru export, in prezent acesta a ajuns la 15% in defavoarea hainelor finisate. Deci, in loc sa vanda un kilogram de material ca in 1992, vand 5 pantaloni cu 500% profit, acum, in 2011.
Calitatea produselor turcesti devine din ce in ce mai buna.
Salariile in Turcia cresc incontinuu, aproape ca nu trec 3-4 luni de zile fara sa se anunte "zam", adica marire de salariu.

Cu alte cuvinte, fara sa neg ca Turcia inca mizeaza pe statele est-europene, eu cred ca se orienteaza din ce in ce mai mult pe segmentul vest-european, mai bogat si cu mai putina bataie de cap. Deci, ridica preturile si asta e normal. E o economie in expansiune, vrea sa se alinieze cu statele europene.

#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

 Selam, on 15th January 2011, 02:58, said:

Turcia incepe sa se vanda din ce in ce mai scump, obisnuiti-va cu ideea.
...
Salariile in Turcia cresc incontinuu, aproape ca nu trec 3-4 luni de zile fara sa se anunte "zam", adica marire de salariu.

Cu alte cuvinte, fara sa neg ca Turcia inca mizeaza pe statele est-europene, eu cred ca se orienteaza din ce in ce mai mult pe segmentul vest-european, mai bogat si cu mai putina bataie de cap. Deci, ridica preturile si asta e normal. E o economie in expansiune, vrea sa se alinieze cu statele europene.
Preturile au urcat cite putin an de an, dar parca ceva mai abrupt pt. vara trecuta si pt. aceasta vara, ...probabil si situatia tensionata din Grecia a pus umarul la aceasta ridicare a pretului la vacantele in Turcia, dat fiind faptul ca si raportul cerere/oferta contribuie la stabilirea preturilor, ...sa speram ca constructia de cit mai multe noi resorturi sa mai estompeze din aceasta "brutala" ascensiune de preturi.
Totodata sa speram la detensionarea situatiei din Grecia, cit si la o viitoare concurenta in turism venita din partea Albaniei.

Edited by w140, 15 January 2011 - 12:37.


#17
LILIELI

LILIELI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.04.2008
[quote name='simov' date='14th January 2011, 11:33' post='9311097']

Eftalia Aqua-Türkler- uai  mai2011-side42 km-este despartit de mare de drumul principal spre Alanya.

Rog care pot da detali despre Eftalia Aqua.Suntem curiosi de acest hotel cu deschidere in mai.Mersi

#18
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

 LILIELI, on 15th January 2011, 12:47, said:

Rog care pot da detali despre Eftalia Aqua.Suntem curiosi de acest hotel cu deschidere in mai.Mersi
Constructia hotelului (poze din 12.11.2010) pare destul de avansata http://www.side-mana...p_display_media

Edited by w140, 15 January 2011 - 13:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate