Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#19
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Eu mi-am cumparat de cateva saptamani o cratita mica de fonta, de 1,5litri. Pregatirea pt gatit a constat in tinerea ei pe foc mic 2-3 ore, unsa cu grasime din 20 in 20 de minute. Am gatit o singura data cu ea, ma asteptam sa prinda mancarea, ca scria acolo pe Instructiuni ca in timp devine din ce in ce mai buna cratita, dar n-a prins. Acum stau si ma mai uit la ea zilnic, ca timp de gatit nu am, sunt foarte aglomerata.

#20
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 stormwatch, on 13th January 2011, 15:25, said:

Pe naiba, dacă ruginește, să-l ia să-l arunce.

Nu știu ce numiți voi ceaune de tuci, dar dacă e adevărat că ruginesc înseamnă că nu-s bune de nimic.
Mai bine luația așa ceva de la țigani:
[ http://3.bp.blogspot.com/_FeOQ5AuZSy0/SMYo8gqAeuI/AAAAAAAAAyA/wPqEeX9VY-c/s400/cazan%20cupru%20tigan%20rom%20rrom%20ceaun%20arama.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sînt dintr-un fel de aluminiu mai gros, (cca 3mm).
Am avut așa ceva 30 de ani, și cred că o să-l las moștenire (pur și simplu n-are moarte).
nu-i sanatos sa mancam mancare preparata in vase din aluminiu,deoarece acesta provoaca multe boli printre care si altzheimer.mai bine fonta dar aceasta se va arde in timp si pelicula care se va forma va feri vasul de rugina.sfat :dupa fiecare spalare usca-l rapid la foc si da-l cu slanina.alt sfat:incearca sa-l speli numai cu apa fierbinte ,in felul acesta o parte din grasime ramane intotdeauna pe suprafata protejand-o

ia priviti cum arata o cratita de fonta dupa zeci de ani in care tocmai fierbe o tocana de oaie

Attached Files



#21
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 calinjack, on 14th January 2011, 18:46, said:

ia priviti cum arata o cratita de fonta dupa zeci de ani in care tocmai fierbe o tocana de oaie
dar ce-s petele acelea albe de pe marginea cratitei, deasupra fierturii?

#22
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 rich1974, on 13th January 2011, 15:33, said:

dragul meu.....
nu uita ca aluminiul este toxic, nu folositi vase de aluminiu! folositi vase de fier, pamant sau sticla.
Dar "kuktele" de pe vremuri erau din aluminiu... si multa alta vesela... oale de fiert lapte... cu alea cum era?

#23
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 ofi_tm, on 15th January 2011, 17:38, said:

Dar "kuktele" de pe vremuri erau din aluminiu... si multa alta vesela... oale de fiert lapte... cu alea cum era?

Cu alea era tot cu aluminiu toxic. Iar cum va fi, cu alzheimerul adica, vom trai si vom vedea, noi ce  toata copilaria am mancat din kukta si am baut lapte fiert in oala cu fluier, din aluminiu.

Edited by stlx, 15 January 2011 - 18:23.


#24
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

 End-L-user, on 13th January 2011, 16:41, said:

Silicatul de aluminiu este un surogat inferior pentru fonta adevarata. Singurul avantaj pe care il are fata de fonta este masa mai scazuta; un ceaun din fonta cat cel din poza ar fi cantarit vreo 20 de kilograme, pe cand acela nu are mai mult de 5.  

Partea proasta cu vasele din fonta e ca nu se prea gasesc, iar multi nu stiu cum sa le foloseasca/intretina corect.
true.
m-am pacalit si eu la fel, cu un ceaunel , tot de la tigani. era prea lucios, deschis la culoare si prea usor. arata ca cel din imagine. l-am aruncat mai tarziu fara sa gatesc in el. era si gaurit, cred.
asa ca am trecut pe la bunica-mea si am luat un ceaun adevarat , greu, negru, vechi de zeci de ani. ceea ce fac acum tiganii, nu are nici o treaba cu ce faceau acum 50 de ani. de aia sunt si asa ieftine.
cautati pe la tara, pe la batrani. sunt si alea casante, dar sunt grele.
iar de intretinut, nu tin minte sa le fi intretinut parintii sau bunicii in mod special. le spalau si basta.

 stormwatch, on 13th January 2011, 20:04, said:

Și atunci care-i avantajul fontei "adevărate" ? Casantă e (ca și silicatul), grea e (spre deosebire de...), de ruginit, ruginește (iarăși spre deosebire de...)

Deranjează pe cineva că e ieftin ?

nu rugineste.

problema naspa , la cele mai noi, e cu aluminiul ala, care avand in vedere cat de usor e, e posibil sa se si dezintegreze la fel de usor. si ai cam pus-o in acest caz.

Edited by sushimic, 15 January 2011 - 19:53.


#25
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 sushimic, on 15th January 2011, 19:55, said:

true.
m-am pacalit si eu la fel, cu un ceaunel , tot de la tigani. era prea lucios, deschis la culoare si prea usor. arata ca cel din imagine. l-am aruncat mai tarziu fara sa gatesc in el. era si gaurit, cred.
asa ca am trecut pe la bunica-mea si am luat un ceaun adevarat , greu, negru, vechi de zeci de ani. ceea ce fac acum tiganii, nu are nici o treaba cu ce faceau acum 50 de ani. de aia sunt si asa ieftine.
cautati pe la tara, pe la batrani. sunt si alea casante, dar sunt grele.
iar de intretinut, nu tin minte sa le fi intretinut parintii sau bunicii in mod special. le spalau si basta.

nu rugineste.

problema naspa , la cele mai noi, e cu aluminiul ala, care avand in vedere cat de usor e, e posibil sa se si dezintegreze la fel de usor. si ai cam pus-o in acest caz.
Am recuperat acum 20 de ani o tigaie de fonta (apropo, tuciul este materialul (adica fonta) nu obiectul - exista si soba de tuci) in care fac cartofi prijiti, si clatite (pe rand :) ). Dupa recuperarea din praful unui sopron, am spalat-o cu detergent si burete metalic si ATAT. De atunci, doar o data am ars-o la un foc de carbuni, pana a sarit toata crusta de ulei vechi de ani si a ramas metalul curat, am facut o tura de cartofi si e ca noua :) : e neagra, lucioasa, nu rugineste, nu prea se prind cartofii si clatitele ies OK.

Edited by ofi_tm, 16 January 2011 - 00:46.


#26
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 sushimic, on 15th January 2011, 19:55, said:

true.
m-am pacalit si eu la fel, cu un ceaunel , tot de la tigani. era prea lucios, deschis la culoare si prea usor. arata ca cel din imagine. l-am aruncat mai tarziu fara sa gatesc in el. era si gaurit, cred.
asa ca am trecut pe la bunica-mea si am luat un ceaun adevarat , greu, negru, vechi de zeci de ani. ceea ce fac acum tiganii, nu are nici o treaba cu ce faceau acum 50 de ani. de aia sunt si asa ieftine.
Fiecare cu ce-l aranjează. (cum zicea cineva mai sus). Eu am oalele astea de peste 20 de ani (cea de sarmale încă și mai de mult) și nu le-aș schimba pentru nimic în lume:
[ http://shareimage.org/images/canw50e55ca9glyuic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fii liniștit, făceau țiganii ceaune dintr-astea și acum 50 de ani. Bunică-mea a mîncat mămăligă din ceaun dintr-ăsta încă și mai mult timp (și a murit la 91 de ani, -de bătrînețe-, că tot zicea cineva ceva de Alzheimer). Poate o fi mîncat și din ceaun de tuci în tinerețea ei, dar faptul că a renunțat la tuci pentru ceaunele astelalte ar trebui să spună ceva (unora).

Nu zic că oalele de tuci n-ar fi bune (și eu știu că fonta e poroasă, și dacă absoarbe grăsimea în timp nu mai ruginește), dar, față de astea din silicat mi se par rămase în urmă. Or avea țiganii păcatele lor, dar la oale se pricep. Totul e să știi să le alegi (sînt destui țepari).

Edited by stormwatch, 16 January 2011 - 09:49.


#27
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
A, și pentru că văd că mulți cred că ceaunele astea-s ieftine, eu cred că fonta e mult mai ieftină decît aliajul din care-s făcute ceaunele astea de la țigani. (for Christ's sake, vorbim de fontă aici, un metal mai ieftin decît fierul). Ceaunele alea scumpe de tuci de prin tîrgurile ocazionale sînt scumpe ori pentru că-s vîndute ca artizanat, ori pentru că-s smălțuite. Sau, pentru că sînt fraieri care să le cumpere.

Edited by stormwatch, 16 January 2011 - 10:23.


#28
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 stlx, on 14th January 2011, 21:48, said:

dar ce-s petele acelea albe de pe marginea cratitei, deasupra fierturii?
aceasta cratita a fost la vremea ei emailata .acele pete sunt ultimele ramasite de email dupa vreo 40 de ani.dupa cum stiti sau nu fonta nu e cel mai bun suport pt email ,dar poate noile tehnologii sunt mai eficace in ziua de azi.nici nu va ganditi ce e ceva mizerie sau altceva .sunt foarte strict in privinta igienei

am citit in urma cu vreo 11 ani un articol mai mare despre vasele de aluminiu si in general despre intoxicarea cu aluminiu.acoloscria ca daca tot nu vrem sa renuntam la ele sa nu le curatam cu solutii alcaline si cu materiale abrazive deoarece el isi formeaza o pelicula de trioxid care de fapt este protectoare si in felul acesta al nu mai ajunge in mancare si implicit in sange

#29
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Silicatul de aluminiu este inert. Nu are nici o legatura cu aluminiul metalic. Totul e sa nu-l frecati ca maniacii cu peria de sarma, sa se zgarie si sa sara particule metalice (alea nu-s prea sanatoase de inghitit).

Insa nu se compara nici pe departe cu fonta in ceea ce priveste inertia termica sau uniformizarea distributiei temperaturii.

#30
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 End-L-user, on 20th January 2011, 01:24, said:

Insa nu se compara nici pe departe cu fonta in ceea ce priveste inertia termica sau uniformizarea distributiei temperaturii.
Și la ce sînt bune proprietățile alea, dacă, de ex, mămăliga oricum trebuie s-o mesteci aproape continuu (nu doar ca să nu se prindă de fund, deși cred că s-ar prinde și de un ceaun de tuci), ci ca să iasă bună ? Și la sarmale, iarăși, la ce folosește distribuția uniformă a temperaturii, dacă le fierbi la cuptor ?

Să știți că nu degeaba nu se mai folosesc oalele de tuci. De ex, cu ce e mai bună o tigaie de tuci decît o tigaie din tablă decapată și uleiată, cînd oricum trebuie să mesteci tot ceea ce prăjești ca să nu se ardă ? E la fel ca la tigăile de teflon, la ce bun că poți prăji fără ulei, cînd, dacă prăjești fără ulei le sare teflonul de pe ele (am mîncat teflonul de pe 3 tigăi așa), plus, mîncarea prăjită fără ulei are un gust ca dracu' ?

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Tot ce zici tu acolo este tare subiectiv.....

#32
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 stormwatch, on 20th January 2011, 10:13, said:

Și la ce sînt bune proprietățile alea, dacă, de ex, mămăliga oricum trebuie s-o mesteci aproape continuu (nu doar ca să nu se prindă de fund, deși cred că s-ar prinde și de un ceaun de tuci), ci ca să iasă bună ? Și la sarmale, iarăși, la ce folosește distribuția uniformă a temperaturii, dacă le fierbi la cuptor ?

Să știți că nu degeaba nu se mai folosesc oalele de tuci. De ex, cu ce e mai bună o tigaie de tuci decît o tigaie din tablă decapată și uleiată, cînd oricum trebuie să mesteci tot ceea ce prăjești ca să nu se ardă ? E la fel ca la tigăile de teflon, la ce bun că poți prăji fără ulei, cînd, dacă prăjești fără ulei le sare teflonul de pe ele (am mîncat teflonul de pe 3 tigăi așa), plus, mîncarea prăjită fără ulei are un gust ca dracu' ?
teflonul are doar proprietati antiaderente si nu de a da gust .a fost inventat in ideea de a pastra inocuitatea alimentelor ceea ce cu o tigaie arsa de tabla tuci sau alum.nu prea foti pt ca in momentul in care le speli bine,adera tot la ele(verificat)

#33
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 richelieu, on 20th January 2011, 10:15, said:

Tot ce zici tu acolo este tare subiectiv.....
Whatever. În numele tradiției nu m-aș întoarce la străchinile de lut și la lingurile de lemn...

#34
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004
E la fel ca la tigăile de teflon, la ce bun că poți prăji fără ulei, cînd, dacă prăjești fără ulei le sare teflonul de pe ele (am mîncat teflonul de pe 3 tigăi așa), plus, mîncarea prăjită fără ulei are un gust ca dracu' ?
[/quote]

Cu speranta ca nu o sa o iei in nume de rau, recomand sa iti cumperi tigai de teflon calitative. Eu am o tigaie Tefal de vreo 3 ani, o folosesc la prajit cam de 2 ori pe saptamana si este impecabila. Ideea este sa ai mare grija sa nu o zgarii

#35
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Teflonul este toxic in anumite conditii.

Silicatul de aluminiu se gaseste in lut, deci nu cred ca acea oala de care se vorbea mai sus este din silicat de aluminiu.

Oalele din material mai gros, care nu este foarte bun conducator de caldura (tuci) sunt ieftine si bune. Mancarea are alt gust. Dar trebuie sa te pricepi ca sa apreciezi asta. Celor care le place mancarea gatita in oale de tabla, nu este nici o problema ...

Sarmalele preferabil nu le fierbi in cuptor, pentru ca vei consuma mai mult gaz.

Daca oala e ruginita, gatiti in ea pentru persoanele anemice (care au nevoie sa suplimenteze fierul din alimentatie).

#36
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 Kaskadoru, on 20th January 2011, 14:49, said:

Oalele din material mai gros, care nu este foarte bun conducator de caldura (tuci) sunt ieftine...

Asta s-o crezi tu. O crăticioară de 1,5 litri a costat 75 lei. Simpla, fără niciun email.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate