Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cultura verzei

- - - - -
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#325
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
glumeam a paguba...ca taman atunci cand am zis sa pun si eu varza timpurie ,de vara ,de toamna ....a secat canalul cu apa ,canal de desecare.
de 6 ani de cand sant eu in acel loc ,al dracu mereu a avut apa ...taman cand sa pun eu varza pe 15 aprilie ...a secat nenorocitul..

#326
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Sapun lichid 0.3 la suta. Lido 0.1 la suta parca...nonit..naiba le mai stie cum se numesc. Dar...cum trainerul si myr bor sunt lipicioase si dulci...mai ales primul, nu ma mai deranjez. Merge asa.

#327
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Ce este Lido?

View Postsilesax, on 03 aprilie 2017 - 08:47, said:

glumeam a paguba...ca taman atunci cand am zis sa pun si eu varza timpurie ,de vara ,de toamna ....a secat canalul cu apa ,...
Da-i drumu'!
Paparuda, ruda.....
Sau mai complet : "Paparudă, rudă/ vino de te udă/ ca să cadă ploile/ cu găleţile,/ paparudele/ să dea porumburile(verzile, in cazul nostru)/ cât gardurile".

Edited by alin972, 03 April 2017 - 09:21.


#328
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdanis2005, on 03 aprilie 2017 - 06:09, said:

ce adjuvant folositi de obicei. in afara de clasicul aracet. .... variantele sint valabile si ptr. ceapa?  

Toil, Spur, Bio-film, Microvigor, etc.
Merge si cu zahar (200 gr/10 l solutie) sau (s-a amintit deja) sapun lichid (30 ml/10 l solutie)
E valabil si pentru ceapa.

View Postsilesax, on 03 aprilie 2017 - 08:47, said:

glumeam a paguba...ca taman atunci cand am zis sa pun si eu varza timpurie ,de vara ,de toamna ....a secat canalul cu apa ,canal de desecare.
de 6 ani de cand sant eu in acel loc ,al dracu mereu a avut apa ...taman cand sa pun eu varza pe 15 aprilie ...a secat nenorocitul..

"Norocosule" care esti! Posted Image  ... bate repede niste puturi pana nu pierzi rasadul!

#329
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la noi nu au succes puturile batute..au batut doi si esec total...
alea forate eu zica ca ar merge...da nu am instalatie de forat..adica foreza si prelungitoare...

#330
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Avem o dezbatere pe tema documentarului de la TVR privind comuna Lunguetu. Ii cineva de acolo sa ne dea cateva detalii ?

Poate cineva sa ne faca un calcul estimativ la un ha de varza ( venituri / cheltuieli ) din anii precedenti ?

https://forum.softpe...8#entry20978786

#331
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Eu locuiesc la cca. 60 de km. de com. Lunguletu, am fost acolo de cateva ori, dar in urma cu multi ani, poate 15, nu mai retin. Am colegi de serviciu din zona, dar nu din Lunguletu sau Brezoaele, totusi lucrurile nu stau chiar asa cum s-au vrut prezentate in documentar. Ca sa fim corecti pana la capat, documentarul nu este nici pe departe  ce s-a vrut a fi, este lesne de inteles ca respectivul nu cunoaste viata de la tara sau din zona respectiva si nici nu a trait acolo cum s-a vrut intelege.
Concluzia este ca fiecare doarme cum isi asterne, dar alta este tragedia: copiii acelor oameni din zona nu au un viitor  prea bun, asa cum nu au avut nici parintii lor... Daca as avea o putere deplina in tara asta si ar trebui sa dau un restart as incepe cu educatia, dar si aici am o dilema, educatia cui?! a copiilor sau a dascalilor?

Edited by corsica, 10 April 2017 - 21:30.


#332
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La ce copii te referi ,ai ziliierilor,ai cartofarilor —??
Consideri că în majoritatea zonelor rurale copii au sanse la un viitor bun ? ,si doar aia din zona lunguetu nu au sanse ?

#333
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cât mai e varza în angro ??
Astept un raport detaliat cu pretul la varză în cele mai împortante piete de angro din tară.

#334
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
0,7 Matca.

#335
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
multam..inseamna ca asa e si la galati.
cam slabut.
barem se vinde ?

#336
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Nu știu, eu am luat prețul de pe bursa de legume Marcoser.

#337
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Pentru mâine dimineata am comenzi de varza cu un leu livrat direct in piata in care vand si eu la masa.

Edited by decoservicestil, 06 June 2017 - 21:28.


#338
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
@sile: la piata de en-gros Pucheni - PH pretul intre 0,5 lei - un leu, fiecare dupa noroc, in pietele din Ploiesti de la un leu in sus, maxim 3 (lei), in functie de pozitia tarabei din piata.

#339
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Mercurial - comuna Matca, judetul Galati,  bursadelegume.ro
* Varza
* Castraveti
* Tomate
* Vinete
* Ardei gras

#340
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
i a spuneti mi fratilor varzari cu experienta in ale varzoaselor ...de la atata ploaie varza mea o sa crape ori ba??

#341
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Daca e coapta(deschisa la culoare)  o sa crape.Daca e verde si mai are de crescut nu ceapa.

#342
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu ceapa bre ..,varza :)

da daca capra ,o arunc..?!!Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate