Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cultura verzei

- - - - -
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#361
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci, 10 l apă+un pliculeț de actara + 15 ml poleci +15 ml faster dat cu atomizorul aseară la 7 (nu stiu cîte grade erau ) pe 100 mp de răsad de varză .acum toate lighioanele îs moarte.
ps—îmi simt ochii reci !!

#362
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

Ca tot veni vorba, se baga careva sa incerce neemul ca repelebt pe cultura? :lol:  :lol:

am un rand cu vreo 20 de fire de varza timpurie puse langa ardei si pt ca ardeii au fost atacati de afide si i-am stropit de 2 ori cu neem am stropit si varza odata cu ardeii, varza fiind libera de orice fel de insecte atunci

dupa vreo doua saptamani de la ultima stropire cu neem, cand varza a inceput sa formeze capatana, varza a fost atacata de musculita alba si, pt ca e pusa intr-un capat al gradinii si am fost ocupati cateva zile cu altceva, am descoperit atacul destul de tarziu cand era plina de musculita; pt ca nu aveam atunci altceva in casa am stropit imediat cu neem; dupa doua zile mai erau in viata 30% din musculite

#363
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Apăi..tăt prost dacă mai erau în viată..mă refer la situatie.

#364
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
la cat plantati varza pe rand?

#365
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Trei la metru

#366
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Pana acum puneam la 40 dar anul asta am rasad la greu si am zis sa pun la 30 intre plante si 60 intre randuri.
Cred ca este ok

#367
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Este.
Ps — nu le am cu varza deloc.

Edited by silesax, 20 June 2017 - 09:04.


#368
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005


View Postsilesax, on 20 iunie 2017 - 05:26, said:

Imi simt ochii reci !!

Sile, de ce esti tu nebun si nu folosesti protectie?
Te mananca pielea?
O data nu mori, a doua la fel dar tu dai cu rahaturi suficient de des, vrei sa faci vreo nefacuta?





#369
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Am folosit ochelari de polizat dar cred că atunci când am facut amestecul în bazin mi a venit vapori dăia că mă uitam în el..
nu i de joaca cu astea...

#370
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

Apăi..tăt prost dacă mai erau în viată..mă refer la situatie.

da...cred ca poate avea ceva efect ca repelent daca esti atent si stropesti cu neem cand vezi ca varza incepe sa se inveleasca pt ca atunci am observat ca incepe sa fie atacata de insecte si e perioada critica pt cultura verzei

cum am zis, la mine trecuse cam doua saptamani de la ultima stropire cu neem si cateva zile cu ploaie serioasa, deci nici teoretic nu mai avea cum sa-mi ofere nici un efect repelent; dar cum stropirea a redus destul de mult numarul musculitelor, ma gandesc ca, daca prinzi momentul optim, poate neem-ul ofera ceva protectie

#371
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: daca rup frunzele bazale de la vrza afecteaza in vreun fel capatana?
Au crescut foarte mari ca deja s-au unit randurile (60 cm) plus ca as mai da la pasari.

#372
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu as recomanda sa le dai la pasari daca le-ai stropit cu ceva.

#373
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
O intrebare de om batran, prins cu ale lui.

Toamna la Sf Dumitru pun varza la butoi si o pun bine, imi tine fara probleme pana la Sf Constantin intr-un balcon
Cred ca ar putea tine si mai mult, dar se incalzeste si mirosul umple casa. Ce mai ramane, o desprind foaie cu foaie
si le bag la congelator. Se pot folosi cand ai nevoie. Garantat. Anul acesta mi-au ramas vreo 3 verze mari si frumoase
asa ca am bagat ceva foi, dupa care am 'trantit' o oala cu sarmale si le-am bagat si pe astea la congelator.
Cine trece pe la mine si are pofta primeste o portie in 15 minute. Ca sa nu se plictiseasca, dau si o tuica.

Am incercat sa pun la murat si varza care apare in iunie. Dupa reteta pe care o folosesc de ani buni cu succes.
Anul trecut si anul acesta. S-a fleoscait. Am crezut ca anul trecut am gresit ceva si anul acesta am fost foarte atent,
dar nu mi-a iesit nici de data aceasta

Care e secretul?
Varza aste de primavare nu se mureaza sau este prea cald sau ...

Multumesc pentru atentie.

Edited by n_priceputu, 27 August 2017 - 12:41.


#374
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
E prea cald

#375
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008

View Postsubway_guru, on 27 august 2017 - 12:35, said:

E prea cald


Deci merge si varza de vara? Adica daca o pun la fiica-mea in pivnita unde este racoare, se face ca lumea?

#376
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Nu cred.

#377
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Merge, normal ca merge, de regula insa asta se pune pt o zeama de varza proaspata sau 1-2 ture de sarmale...cateva acolo.

#378
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Un 'pont' pentru varza murata vara si nu numai, saramura se fierbe si se toarna fierbinte in butoi, in felul asta previi 'balosirea'...
;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate