Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultura verzei

- - - - -
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#307
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cultura verzei e profitabila da` la anu` nu va mai avea pretul asta!

#308
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
sau brocoli...

#309
mihaighencea77

mihaighencea77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.02.2016
De doi ani varza are pret.Acesta este pretul corect de la un leu  pe kg ca si noi ne chinuim cu toate culturile.Ati vazut in magazine ce preturi sunt meritam si noi pretul de la un leu in sus

De doi ani varza are pret.Acesta este pretul corect de la un leu  pe kg ca si noi ne chinuim cu toate culturile.Ati vazut in magazine ce preturi sunt meritam si noi pretul de la un leu in sus

#310
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vad ca hibridul delight ball este produs de doi producatori de seminte mikado si nickerson zwaan .
dar la pret cel produs de nickerson este mai mult decat dublu la pret..!de ce oare ? sa fie diferenta intre hibrizi dar numele sa fie identic?,sa fie doar adaos comercial?

#311
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cei de la Nickerson au 1000 de seminte in plic .La Mikado am numărat undeva la 800 seminte.

#312
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai la 5 g ..ar trebui sa fie peste mie ..350 sem la gram...asa zice ca atarna ,de fapt 210-350..in functie de soi.

#313
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Anul trecut am avut de la Nickerson si am fost multumit de soi.Anu asta am luat de la Mikado 6 plicuri.

Edited by decoservicestil, 23 January 2017 - 09:31.


#314
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ei atunci o sa iau si de la unu si de la altu.
spune mi si un hibrid mai de vara asa ??

#315
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Am cultivat si eu ambii hibrizi si am fost mai multumita de Mikado.
In conditiile mele de cultura, hibridul de la Mikado a fost mai dulce, mai fraged si am avut mai putine capatani crapate.

#316
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Eu nu cultiv decat de la Mikado si am fost extrem de multumit anul trecut de raportul productie-pierderi din cultura. Pe alocuri, in functie de conditii, unele plante isi mai pierd varful de crestere, dar e de inghitit cat se duce. Anul trecut, mikado a avut in jur de 1000 seminte per 5g. Anul asta cam 820, cum era de regula..adica de regula erau intre 780 si 820 seminte in plic. A nu se planta neprotejat de agril pana dupa 15.04, ca nu i convine deloc. Fenomenul de crapare intervine de regula pe fondul sfarsitului de vegetatie si a excesului de apa. Sfarsitul de vegetatie se poate constata prin culoarea de pe fundul capatanii. Daca e inspre alb, clar i a ajuns si trebuie recoltat..iar daca marginile frunzelor o dau pe galben, deja e depasit...asta e universal valabil in lumea verzei. De asemenea, cand s a plictisit de viata, deja incep sa apar puii de sub capatana, ca si la salata. Atentie la apa..putin si des...iar cand inveleste capatana si se indeasa...atunci trebuie mai multa, insa...cu masura...in functie de temperatura, vant, drenajul solului. Prefera aspersia in perioada aia, insa si aia, pe racoare... am invatat si eu s o folosesc cum trebuie anul trecut dupa 3 ani jumate...pt ca obisnuiam sa irig 1x la 2 zile mai tare pe caldura(vara la.conopida).insa am constatat ca e mai bine zilnic...ca e picurare...ca e aspersie. Bine...la picurare ar fi de preferat irigatul in 'sprituri', 10 minute..15..la 2 3 4 ore...dar sa faca cine poate...ca eu n am cum.

#317
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aspersie zilnic??cate ore pe mutare?
ce diametru are duza la aspersor?ce distanta intre aspersoare?....dar mai simplu ,citi l pe mp pe zi?
am luat si eu adineauri de la mikado dar am luat si un plic de la kickerson si am luat si landini f1..mai de vara asa..sa nu se faca toata o data..

#318
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Intre 1 si 2h per irigare...adica 2 sau 4h per 2500mp...150l per minut...vezi tu cat face, eu sunt prea amortit..e friiiiiig!:)10 aspersoare pe 2500mp...mergeau 5 5. In gradina de acasa inca e cu trepiezi...si mutari..dar m am saturat de ele, trebuie sa o fac ca si dincolo...sunt postate pozele la mine pe topic. Nu mai picura nimic, n are ce sa crape si nu e pe bani multi...costurile instalatiei sunt mult mai mici fata de cele de exploatare  plus ca durata de viata la o instalatie de aspersie e foarte mare. Picurarea merge ea...un an, maxim doi...dar in anul 2 nu mai are acelasi randament oricat de intacta ar fi. Avantaje masive nu exista decat la picurarea cu capilare...dar si acolo, instalarea e anevoioasa...demontarea...nu mai zic.

#319
danis2005

danis2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 17.07.2007
ce adjuvant folositi de obicei. in afara de clasicul aracet. aaa   si daca aracet de care ? de constructii sau ptr. timplarie ? compatibilitatea cu clasicele insecticide si pesticide? variantele sint valabile si ptr. ceapa?  multumesc!

#320
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Sapun lichid 0.3 la suta. Lido 0.1 la suta parca...nonit..naiba le mai stie cum se numesc. Dar...cum trainerul si myr bor sunt lipicioase si dulci...mai ales primul, nu ma mai deranjez. Merge asa.

#321
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postserrifu, on 03 aprilie 2017 - 07:17, said:

Sapun lichid 0.3 la suta.
Am si eu o intrebare: daca eu prepar 10l imi trebuie 0,03. Cu ce pot masura acest 0.03?

#322
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ai nevoie de trei mililitri.
În orice farmacie găsești seringi gradate de 5.

#323
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am si eu o intrebare ,daca eu am 5000 de rasaduri de varza gata de plantat dar in canal nu mai este apa ,a secat, eu cum o plantez?

#324
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Sile, ce Dumnezeu, fii mai explicit!
Sau, doar ai vrut sa ne comunici ca ai 5000 de fire?

Edited by alin972, 03 April 2017 - 08:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate