Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

cum era sa fii PIONIER pe vremea lui Ceausescu?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
mama imi spunea ca daca as fi prins vremea pionierilor ar fi trebuit sa port o cordelutza elastica alba si pampoane albe,pana in clasa a-8 a!!!




[ http://www.latrecut.ro/wp-content/uploads/2006/04/cordeluta1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
sau coronita ;) cu varianta tunata cu cele doua funde din poza ta :D

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Cordea cu pampoane?
Colega mea de banca avea unele f. frumoase, patrate :D

primul meu crush...

#22
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
da' "matricola" n-ati avut???

#23
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
ba da si intr-o vreme cine n-o avea cusuta la maneca isi lua vergele de la invatatori/profi...nu venea inclusa... ca pe ea scria scoala de unde esti si clasa, de clasa nu sunt sigur.

#24
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
[ http://catavencu.ro/wp-content/uploads/2009/12/pioner-la-concurs-13697.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://4.bp.blogspot.com/_K7SBIz0_TQc/SxUlS1V9DyI/AAAAAAAAA7Q/Dk5YCTANJwY/s1600/amintiri%20din%20copilarie%202.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Uite si matricola http://www.latrecut..../matricola-599/ Pe asta o avea fiecare elev, nu tinea de pionieri.

Exista si un carnet de pionier, si trebuia sa stii deviza pionierului, ca si angajamentul pionierului, care se sfirsea cu celebrul salut "Tot inainte!". Mai existau trese, pentru merite deosebite. Uitati aici amanunte:

http://8idupa20ani.b...de-pionier.html

Intr-un detasament, adica o clasa, in afara de comandantii de grupe, se mai imparteau functii, aproape pentru toata lumea, ca: stegar, responsabil sanitar, responsabil cu relatia cu soimii patriei etc. Io am fost stegar si comandant de grupa. Dadeam raportul comandantului de detasament - "Tovarase comandant (nu sint sigur ca ii ziceam chiar asa, era un coleg totusi), grupa a 2-a, cu un efectiv de 12 pionieri, prezenti 11, este gata pentru inceperea activitatii. Raporteaza comandant de grupa, pionier cutare!". Asta, dupa ce primea raportul de la fiecare grupa, raporta comandantului instructor, adica invatatorului, cu un text similar "Tovarase comandant-instructor etc.". Apoi incepea activitatea (adica ni se vorbea despre ceva, sau despre altceva). Intre timp stegarii adusesera in clasa cele 2 drapele, al tarii si al partidului, si se sprijineau de ele intr-un colt.

Orele incepeau cu cintarea imnului (obicei pastrat citiva ani si dupa 89 de catre unii profesori).

Seful pionierilor pe intraga tara era Andrei Duban.
http://ro.wikipedia....ki/Andrei_Duban
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YX8fojAzQCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by abancor, 12 January 2011 - 15:12.


#26
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Andrei Duban?
Nu... erau alesi anual numar de 40 de ''loctiitori'', fiecare pentru un anumit judet.

Quote

Pionierii sunt organizați în grupe, detașamente și unități, conduse de comandamente pionierești. Ei își desfășoară activitarea deferențiat, în funcție de particularitățile de vârstă, aptitudini și interese specifice.
Îndrumarea activității pionierești se asigură de comandanții instructori, de consilii ale Organizației Pionieri­lor: Consiliul Național, consilii ju­de­țene (al municipiului București), mu­ni­cipale, orășenești (de sector) și co­mu­nale. Președinții acestor consilii au loc­țiitori aleși din rândurile pionierilor.

http://www.jurnalul....lor-512218.html

#27
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
A fost cineva de aici intr-o TABARA PIONIEREASCA? era frumos?

#28
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postcoronita, on 12th January 2011, 18:56, said:

A fost cineva de aici intr-o TABARA PIONIEREASCA? era frumos?
tovarasii profesori babardeau la greu "pionierese" de 13-14 ani...

#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am fost comandant de grupa pana in 90 (aveam 10 ani), snur rosu. Cu esarfa era chin mare, ca inelul ala se gasea greu si se pierdea repede. Daca faceai nod- trebuia calcata iarasi esarfa. Ieseam la careu, la imn se tinea mana cu degetul mare indreptat spe ochi, capul suuuus de tot, privind spre drapelul care se inalta spre varful catargului. Intepeneam de ma manca peste tot. De aia si acum nu ma ocup cu filmarea, ci cu fotografia, daca stau intr-o pozitie fixa obosesc imediat. Aveam in curtea scolii gogoserie, in pauza luam cele mai misto gogosi pudrate cu zahar, calde si proaspete. Aduceam spre colectare sticle, metal si maculatura, dar si frunze de dud (aveam viermi intr-o sala), frunze de nuc, flori de salcam. Uniforma era obligatorie, aspectul unei clase era mult mai placuta ca in zilele acestea, unde curcubeul e sursa de influenta pentru tinutele "elevilor". Luam bataie de la invatator (si luam multa, ca eram obraznic), ii spunea tatei (care era profesor, dintr-a V-a si diriginte :D ) si imi mai luam o portie, iar acasa- prelungiri. Stiam de frica si rusine- stiu si acum. Multi insa nu stiu ce e ala macar bun simt, foarte putini elevi au aceasta notiune. Era mult material didactic si se folosea. Acum este putin, scump, de proasta calitate. Faceam practica la CAP, adunam cartofi ramasi pe urma utilajelor, spice de grau ramase in miriste etc. Era placut, doar la cartofi nimeream mai tot timpul frig :D .
Nu era asa multa tehnologie ca acum, insa pot spune ca se invata carte. Cu toa'su iubit- mi se cam falfaia, dar era simpatic in poza, de 1000 de ori mai simpatic decat actualul chior. Purtam cu mandrie sapca neagra cu cozoroc de vinil, pe care scria SG, iar noi radeam si spuneam ca vine de la "Secretarul Gainilor" si le aruncam intre noi. Basca nu mi s-a dat, preferam sapca- aia avea cozoroc si nu venea soarele-n ochi.

Am si acum cureaua aia cu catarama aurie, esarfa, snurul etc. Cu scoala m-am plimbat prin toata, de la revolutie ciuciu bani pentru asa ceva. Era criminal sa te plimbi cu autocarul prin tara, am vazut o gramada de locuri. Acuma- daca am bani de benzina- ma plimb. Regulile erau nu prea stricte, se gasea cam orice iti trecea prin cap in privinta "delicateselor": inghetata, vata de zahar, ciubuc, suc etc.

Placute vremuri...

#30
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostLucian_M, on 13th January 2011, 08:44, said:

Am fost comandant de grupa pana in 90 (aveam 10 ani), snur rosu.
tocilar si comunist!  :roflmao:

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tocilar pe naiba... Comunist- nici atat. Dar erau multe chestii pozitive inainte de 90.

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Io vad una singura pozitiva, si aia absolut subiectiva - faptul ca eram copil. Ca in bancu cu ce bine era pe vremea lu Stalin, inca mi se mai scula!

#33
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
ceva pozitiv?
pionierii jucau "sticluta"!!!

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
"practica" era fenomenala :D
cred ca nu am ratat nimic, desi abia facusem 11 ani cand am scapat de pionierat
cules struguri (3 saptamani de prestat, ne carau cu un vagon de puscarie agata de un tractor), cules cartofi (oribil sa mergi printre bolovanii scosi de un tractor care merge inainte cu un plug..), cules de mere, prune, piersici (la piersici te manca pielea inca 1 saptamana dupa terminare de la puf) - picam din pomi, mani si picioare frante cred ca zilnic auzeam, plantat ardei (am nimerit o vreme oribila, ploaie, frig, si am fost obligati sa mergem pe cam, fara incaltari pentru ca intram in namol peste glezne; eram mici, am plecat repede totusi,  dar niste amarati de liceu au preluat si parcelele noastre), cules capsuni (mmm, bune), cules alune de pamant
daca ne imblnaveam, venea acasa un invatator sa se convinga; daca pareai sanatos, directia in vagon la munca..

eram obligati sa aducem fier vechi, sticle, hartie, asa ca ajungeam sa furam de te miri unde, sa adunam sarme si cuie de pe strada, cioburi de prin canale
cu hartia rezolvam mai usor, faceam pachete din carti si caiete bine stranse cu sfoara si care aveau printre foi 2-3 placi de faianta furata de pe cate un santier :P, facea bine la greutate

vara cresteam viermi de matase, jupuiam de frunze toti duzii de la tara, bunici, matusi, vecini
la sfarsit de vara duceam o punga cu gogosi de matase; daca nu atingeai norma, diferenta o plateai in bani din buzunar :P

cantam "3 culori" in fiecare dimineata, ridicati in picioare

luam nuiele la palma daca uitam cravata acasa (eu o uitam cam des..); luam nuiele daca nu aveam inel (se gasea greu, se pierdea usor, luam 20 odata daca gaseam, de multe ori nici nu vindeau asa cantitate) si o tineam innodata

fiecare manual avea poza "multiubitului conducator" pe prima pagina, luam nuiele daca ii desenam mustati si coarne :)

de fapt, luam nuiele si palme de la invatatori din te miri ce, pentru alergat pe hol, neinvatat lectia, imbrancit cu cate un coleg, vorbit urat cu fetele, manuale rupte, etc.; niciodata nu s-a pus problema de scandal cu parintii, dat in judecata scoala, facut plangeri :P :P, desi uneori s-au lasat cu spitalizarea care unui ghinionist (imi imintesc de un coleg lovit cu capul de un dulap in urma unei palme sanatoase de la un invatator)
le incasam si gata, dupa  1 an deja le pierdeai sirul

uniforma era obligatorie, nu aveai ce sa cauti la scoala fara ea

comandantul de detasament era un mic dumnezeu, el facea listele cu "nemernicii" care trebuiau pedepsiti, prezenta, starea "echipamentului" (uniforma, cravata, manuale, caiete, etc)

#35
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 15.07.2008
noi faceam si de 'garda' o data la 2-3 luni. Practic fiecare clasa trebuia sa dea 2-3 elevi ca sa pazeasca intrarea scolii, intrarea la cancelarie, sa apese pe sonerie la inceperea/terminarea pauzei, sa alerge pe coridor cu clopoteleul, etc...

In clasa a opta stiu ca unii dintre noi si-au cumparat cravate de piele din alea subtiri. Cateodata le mai inlcouiam cu cele rosii dar numai la anumiti profesori si dupa ce ieseam din scoala...

Si mai era si nenorocita aia de tunsoare. Cred ca ma duceam la frizer o data la 2 saptamani, daca te prindea cu mai mult de doua degete de par te dadea afara din clasa.

Edited by cucur, 13 January 2011 - 10:09.


#36
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

View Postmarian78ro, on 12th January 2011, 13:41, said:

Dar de "practica" nu pomeneste nimeni? sau nu ati prestat?
La cules la rosii, castraveti, porumb, capsuni si alte recolte..
Unde se incingea bataie cu fructele sau legumele respective..
trebuia sa facem nu stiu cate galetuse in functie de ce era de recoltat.

Ati prestat asa ceva?

In Bucuresti nu am auzit pe nimeni sa fi mers la cartofi, rosii etc. Doar plante medicinale , ghinde si castane culese din parc.

Nu vreau sa para ca as fi nostalgic, au fost si lucruri rele in acele timpuri, dar parca chestia aia cu pionierii si o mica disciplina in scoli cum a zis aeon, nu era rea. Prea s-a ajuns rau in ziua de azi, elevii numai respecta profesorii, toti sunt smecheri etc. Plus ca numai invata nimeni nimic, habar nu au nici macar ce ore au maine.

Attached Files


Edited by gerbil, 13 January 2011 - 12:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate