Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

cum era sa fii PIONIER pe vremea lui Ceausescu?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
As dori sa stiu ce insemna sa fii pionier, ce activitati desfasurau acestia si la ce activitati participau,etc??   Din ce se compunea uniforma de pionier si cand trebuia purtata?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Era o placere.
Totul se face spre preamarirea "Celui mai iubit fiu al poporului" si a "Partidului indrumator".

Eu nu am intalnit oameni care chiar sa creada in aceasta porcarie, dar eu sunt de parere ca in Romania anilor 80-90 nu a existat nici macar un comunist adevarat. Doar oi si oportunisti.

E am fost pionier doar 2 ani, dar eram foarte mandru de uniforma cu camasa alba si cravata rosie + inel de plastic.
Basca alba nu am putat-o nicodata.

Per toal, plecand de la gradinita (Soimii Patriei), pana la clasa a 3-a, cand deveneai Pionier, apoi tanar UTC-ist (liceu), era o forma organizata pe modelul armatei, de subjugare a initiativei.

Unii ar putea spune ca iti crea sentimentul de apartenenta la un grup, dar nu era adevarat, pt ca nu existau alte grupuri, nu existau afinitati comune.

Organziarea era tot pe tipic de armata, cu grupe, clase, detasamente, brigda si la fiecare cate un comandant.

"Iubeam" sa stau la careu incartuit intr-un patratel (multi dintre voi nu stiu ce e ala) ca sa il aud pe preafericitul comandant de brigada al scolii zbierand despre ce a mai zis Tovarasu la al XXXXXX-lea conges.
Desigur, nu intelegeam imic, il uram din principiu pe Nea Nicu si doream sa merg la fotbal sau macar in clasa!
Totusi eram destul de mare ca sa imi pun intrebarea de ce dracu stau toata ziua la coada, daca ne merge asa de bine ?

Cei mai varsnici au petrecut zile fermecate la cules de fructe sau cereale sub numele de "reciclare".

http://3.bp.blogspot...omania_1986.jpg

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Pionier te facea in clasa a doua, dar numai daca aveai rezultate bune la invatatura, cei codasi purtau si ei uniformele de pionier dar nu aveau cravata si nici epoleti etc. Uniforma se compunea din pantaloni albastru inchis, camasa alba, si cravata cu inel. Comandantul avea un snur galben parca, si numai stiu cum era, erau mai multe ranguri si fiecare avea un snur de alta culoareȘ rosu, albastru etc, plus insigne. Era o mandrie sa fii pionier. Uniforma se purta mereu la scoala, nu doar la anumite ocazii. Activitatile pe cae le desfasurau pionierii, nu stiu, la mine la scoala nu au facut nimic special. Probabil se duceau la cules plante medicinale, strans de ghinde, castane, si funze de dud pt viermii de matase care pe timpul lui Ceausescu se cresteau in scoli. Era ceva frumos oricum, nu ca in ziua de azi numai cocalarisme peste tot.

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Stati ca va zice mosu' rangurile :D
comandat de grupa - snur rosh - adica sef peste 10 oameni dintr-o clasa (aici am punctat si eu :D)
comandant de detasament (aka clasa) - tarabostes peste o clasa - snur galben
loctiitor de comandant pe scoala - snur albastru deschis
comandant de scoala - sef de trib frate - snur albastru inchis.
Era misto - invatam poezii despre Romania care erau de fapt despre unicul irepetabilul partid/tovaras.

#5
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View Postcoronita, on 12th January 2011, 12:52, said:

As dori sa stiu ce insemna sa fii pionier, ce activitati desfasurau acestia si la ce activitati participau,etc??   Din ce se compunea uniforma de pionier si cand trebuia purtata?

Cam asa arata un pionier,
Si un soim al patriei  :naughty:  
Scz de calitate..

View PostCourage, on 12th January 2011, 13:06, said:

Era o placere.
Totul se face spre preamarirea "Celui mai iubit fiu al poporului" si a "Partidului indrumator".

Eu nu am intalnit oameni care chiar sa creada in aceasta porcarie, dar eu sunt de parere ca in Romania anilor 80-90 nu a existat nici macar un comunist adevarat. Doar oi si oportunisti.

E am fost pionier doar 2 ani, dar eram foarte mandru de uniforma cu camasa alba si cravata rosie + inel de plastic.
Basca alba nu am putat-o nicodata.

Per toal, plecand de la gradinita (Soimii Patriei), pana la clasa a 3-a, cand deveneai Pionier, apoi tanar UTC-ist (liceu), era o forma organizata pe modelul armatei, de subjugare a initiativei.

Unii ar putea spune ca iti crea sentimentul de apartenenta la un grup, dar nu era adevarat, pt ca nu existau alte grupuri, nu existau afinitati comune.

Organziarea era tot pe tipic de armata, cu grupe, clase, detasamente, brigda si la fiecare cate un comandant.

"Iubeam" sa stau la careu incartuit intr-un patratel (multi dintre voi nu stiu ce e ala) ca sa il aud pe preafericitul comandant de brigada al scolii zbierand despre ce a mai zis Tovarasu la al XXXXXX-lea conges.
Desigur, nu intelegeam imic, il uram din principiu pe Nea Nicu si doream sa merg la fotbal sau macar in clasa!
Totusi eram destul de mare ca sa imi pun intrebarea de ce dracu stau toata ziua la coada, daca ne merge asa de bine ?

Cei mai varsnici au petrecut zile fermecate la cules de fructe sau cereale sub numele de "reciclare".

http://3.bp.blogspot...omania_1986.jpg

Am si eu o varianta color  :thumbup:

Attached Files



#6
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
sa nu uitam de cei 3 R!!!

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 15.07.2008
pantalonii nu erau asa de mov, mai degraba bleu marin

#8
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
:lol: ia recunoaste, ce pozie spuneai in bluzita aia frumos colorata?  :coolspeak:

#9
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
subiectul este despre PIONIERI, nu despre SOIMII PATRIEI!

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostCarrman, on 12th January 2011, 13:18, said:

sa nu uitam de cei 3 R!!!
Recuperare , Reconditionare , Refolosire ? :rolleyes:

#11
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View Postandreim77, on 12th January 2011, 13:20, said:

:lol: ia recunoaste, ce pozie spuneai in bluzita aia frumos colorata?  :coolspeak:

Ceva cu partidu`!

Imi amintesc pe peretele din fata clasei,  era chipul mult iubit.
Eram prin clasa a 2-a si i-am zis lu "pitipoanca" aia de invatatoare:
"tataie ala a facut scoala sau de ce e acolo?"

Nu pot sa uit ca a putut sa bata un copil de clasa a 2-a pentru intrebarea asta, pe motiv ca nu stiu cine e "tataie ala"
M-a pus sa vin cu parintii la scoala, taraboi mare..

View PostCarrman, on 12th January 2011, 13:22, said:

subiectul este despre PIONIERI, nu despre SOIMII PATRIEI!

Ok. Scz dar somii patriei erau viitori pionieri..  :naughty:

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RWJBSMlMwd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] vremuri...:>

#13
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostTeophileos, on 12th January 2011, 13:25, said:

Recuperare , Reconditionare , Refolosire ? :rolleyes:
da! se faceau "colectari" de fier vechi, hartie, sticla.
era o competitie intre clase si se stabilea un castigator. hartia era umezita inainte de cantarire...

#14
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostCarrman, on 12th January 2011, 13:31, said:

da! se faceau "colectari" de fier vechi, hartie, sticla.
era o competitie intre clase si se stabilea un castigator. hartia era umezita inainte de cantarire...

Aveam norma sa ducem sticle, borcane, maculatura, ne punea sa adunam musetel, tei si alte minuni, frunze de dud pentru viermii de matase..

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
3R si uite asa am lasat-o pe bunica fara borcane de magiun...
Ce papara am incasat...

#16
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
eram bancheri (nu ca azi): cumparam timbre de 1-2 lei, le lipeam pe un  carton cu patrate si cand se umplea ne duceam la cec sa ne dea banii inpoi. Oau! :)

#17
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View Postandreim77, on 12th January 2011, 13:36, said:

eram bancheri (nu ca azi): cumparam timbre de 1-2 lei, le lipeam pe un  carton cu patrate si cand se umplea ne duceam la cec sa ne dea banii inpoi. Oau! :)

Dar de "practica" nu pomeneste nimeni? sau nu ati prestat?
La cules la rosii, castraveti, porumb, capsuni si alte recolte..
Unde se incingea bataie cu fructele sau legumele respective..
trebuia sa facem nu stiu cate galetuse in functie de ce era de recoltat.

Ati prestat asa ceva?

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
mais oui...am fost la sortat arpacica, cules barabule (cu care facem cartofi prajiti acasa :>) etc. etc. asta intarzia scoala ca sa facea in septembrie si ne placea :)
Sa adaugam olimpiadele (mai exista?), cantarea romaniei, daciada plus concursurile sportive (asta au disparut din pacate).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate