Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#163
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Mosotti, on 21st February 2011, 12:21, said:

daca vrei confort, tre sa faci risipa.

Tocmai ca multi prefera casa mari amenajate prost, doar pentru imagine. Alegerea e intre o casa mica eventual pasiva amenajata cat mai confortabil si o casa mare amenajata ieftin ( si mult mai energofaga ), nu se compara aici cutia de chibrituri cu vila tiganeasca  :rolleyes:

La obiect, am vazut case de 10 camere cu usi de placaj si mobilier din scanduri pentru ca banii s-au terminat undeva la etaj  :naughty:

#164
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
prefer o casa modesta dar plasata intr-o curte mare. cu multi copaci. si iarba. nu o curte placata toata cu beton, gard din fe forjat, poarta de 4m tot din fe forjat, deja e prea artificial totul. si urat. pai daca tot torni betoate toata curtea, de ce ti-ai mai facut casa ? mai bine ramai la bloc.

#165
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 stk, on 21st February 2011, 12:45, said:

Mosotti, spatiu mare nu inseamna automat confort sporit. Chiar din contra. Ca exemplu, nu cred ca e confortabil sa faci 5 minute din pat pana la toaleta, doar fiindca ... ai camere din care decoleaza airbusu.
casele mari si bazate au enspe mii de bai, eventual chiar din camera intri in baie. megaconfort, nu sari intr-un picior linga usa pina iese ala dinauntru

 stk, on 21st February 2011, 12:45, said:

Spatiul ar trebui sa fie optim, nu mare si nici mic.
Iar un spatiu mic poate fi impartit optim. Intr-un spatiu mare in schimb ... apar probleme. Unele se pot rezolva daca iti faci linie de cale ferata. Sau aeroport.
nu-mi spune mie de spatii mici si optime, stau in apartament cu 1 camera si e optimizat de-mi iese pe ochi.  :coolspeak:

mie nu-mi pasa de confort, imi pasa de costuri in acest moment. dar daca nu mi-ar pasa de costuri si mi-as permite, m-ar durea la banana de risipa si spatii optime. big is good, si femeile sint de acord cu asta

 AMDG, on 21st February 2011, 21:55, said:

Tocmai ca multi prefera casa mari amenajate prost, doar pentru imagine. Alegerea e intre o casa mica eventual pasiva amenajata cat mai confortabil si o casa mare amenajata ieftin ( si mult mai energofaga ), nu se compara aici cutia de chibrituri cu vila tiganeasca  :rolleyes:

La obiect, am vazut case de 10 camere cu usi de placaj si mobilier din scanduri pentru ca banii s-au terminat undeva la etaj  :naughty:
astea sint exceptii. si pina la urma "amenajat prost" e o chestie subiectiva. multa lume adora chiciul

daca e dupa mine, toate casele de pe aria de jurnale mi se par anoste si banale, desi pentru cei care le fac PE BANII LOR sint minunea de pe lume. dpdv arhitectural & shit, mie imi plac casele cu multa sticla, in sensul de pereti intregi de sticla. 4 pereti de caramida cu o usa pe undeva ma lasa complet rece. corect, daca n-ai bani, mai bine nu te intinzi

#166
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007

 Mosotti, on 22nd February 2011, 11:35, said:

.......mie imi plac casele cu multa sticla, in sensul de pereti intregi de sticla.

Esti dintr-ala de-ti place sa fi vazut? :lol:
Mai era unu', carman parca-i zicea.

Edited by Astrul, 22 February 2011 - 11:48.


#167
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 Hoarla, on 21st February 2011, 22:06, said:

prefer o casa modesta dar plasata intr-o curte mare. cu multi copaci. si iarba. nu o curte placata toata cu beton, gard din fe forjat, poarta de 4m tot din fe forjat, deja e prea artificial totul. si urat. pai daca tot torni betoate toata curtea, de ce ti-ai mai facut casa ? mai bine ramai la bloc.

Nu cred sa fie cineva care sa isi betoneze toata curtea. Care ar fi rostul?! Ma refer la curti mari, nu la curti de 20 - 30 mp, cum au multe case din centru sau din cartierele semi-urbane ale Bucurestiului (desi si alea au petice de verdeata).

#168
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Mosotti, on 22nd February 2011, 11:35, said:

pina la urma "amenajat prost" e o chestie subiectiva. multa lume adora chiciul

Izolatia termica de exemplu e un lucru obiectiv - in multe case din acelea "de imagine" se incalzesc doar cateva camere in sezonul rece pentru ca proprietarii nu mai au bani de intretinere. O alta problema e casa imensa intr-o curte minuscula din cauza terenului infim, sa  nu mai vorbim de umbra creata.

#169
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Astrul, on 22nd February 2011, 11:47, said:

Esti dintr-ala de-ti place sa fi vazut? :lol:
Mai era unu', carman parca-i zicea.
casele alea nu se fac unde sa fii vazut  :coolspeak:

de exemplu:

http://www.trendir.c...eam-home-1.html

absolut genial, ala arhitect

#170
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Frumoase intr-adevar, dar merg si la un peisaj cel putin la fel de atragator.
Nu poti face in inima Pantelimonului sau in Popesti, sau Berceni asa ceva, fiind la 5m de casa vecinului.
Nu cred ca ti-ar placea sa-l vezi din orice pozitie din casa pe vecin cu burta goala revarsandu-i-se peste sortul ce sta putin mai joc de limita superioara a bucilor. :D

#171
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

 abancor, on 22nd February 2011, 15:43, said:

Nu cred sa fie cineva care sa isi betoneze toata curtea. Care ar fi rostul?! Ma refer la curti mari, nu la curti de 20 - 30 mp, cum au multe case din centru sau din cartierele semi-urbane ale Bucurestiului (desi si alea au petice de verdeata).


ca tot se vorbeste de el, ia uita-te la bercea modialul .  aproape ca vomiti.

#172
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Bai, gata cu politichia pe aici.

Edited by Astrul, 24 February 2011 - 01:21.


#173
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Sa fac o paranteza, offtopic, oriunde mergi auzi de politica, romanii sun foarte buni la asta :)).
Prea pre-ocupati de altii sa ne pre-ocupam de noi...
Vorbind cu americanul care m-a "inspirat", spunea ca este la moda acum o casuta modulara, din container, materiale refolosite, etc. cu cat mai ciudate sunt metodele de constructie, cu atat mai bine. Am vazut ca si din europaleti se fac case...ciudat

#174
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
revin cu argumente:
O casa relativ mica, poate parea mare cu ajutorul suprafetelor vitrate, geamuri mai mari, ce nu ofera un comfort termic prea bun.
O casa mare, ofera un comfort termic, dar si consum mare de enrgie, subiect deja mentionat, dar...
o casa mica cu suprafete vitrate mari, consuma cat o casa mare cu geamuri mici?oare nu sunt la egalitate?sau cel putin apropiate.

#175
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 dilimach3, on 6th March 2011, 13:09, said:

revin cu argumente:

o casa mica cu suprafete vitrate mari, consuma cat o casa mare cu geamuri mici?oare nu sunt la egalitate?sau cel putin apropiate.
nu, nici nu se pune problema, chiar daca rezistenta unui perete este mai mare decat a ferestrelor sunt multe solutii de "pachete" de ferestre tripan care se aproprie ca rezistenta termica de un perete de 25 de ex, izolat cu 10 cm de polistiren. si mai e si aspectul ferestrelor mari, ele par mari intr-o casa mica pe cand in una mare ar fii potrivite...

#176
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Intradevar, la o casa mare arata bine ferestrele mari, dar la o casa mica, ii ofera o oarecare proportionalitate. Trebuie mai bine gandita decat una mare, in camere sa intre mai multa lumina etc.

#177
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu am o casa mica, in care practic am spatiu sa traiesc decent.Daca nu as avea probleme financiare  cu construirea si intretinerea, mi-ar placea sa traiesc intr-un castel:)).Nimanui nu-i place sa traiasca intr-o garsoniera sau intr-o casa mica, numai ca sunt putini care pot recunoaste asta. Toti vrem geamuri imense dar ne lovim de pretul termopanelor si de pierderile de caldura, etc.Toti vrem sa fim aristocratii, doar ca ne transformam in vulpea lui Esop ..

#178
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Cand m-am apucat de casa am vrut sa nu aiba mai mult de 100 mp (si sa fie doar parter).

Pana la urma are 120 mp utili, parter plus mansarda.

Cred ca va fi destul de mare dupa ce ne vom muta.

Daca as fi putut as fi facut-o de 100-120 mp utili doar parter si pasiva.

Nu am putut, sper totusi sa consume destul de putin.

Mi-ar fi placut sa am o camera pentru o masa de biliard, dar nu s-a putut :).

Am cautat si apartamente in perioada aia, dar aveau niste preturi foarte distractive.
Cu 60 k eur cumparam un apartament de doua camere la marginea orasului (Iasi) care ar fi cerut investitii de aproximativ 10k eur.

Momentan casa a costat 60k eur cu tot cu teren, estimez ca mai am nevoie de 15k eur sa ma pot muta.
Casa e la 6 km de iasi, se ajunge si iarna si pe ploaie pana in curte, are curent electric, apa curenta si de curand au inceput lucrarile la canalizare.

Desi m-am imbolnavit de la stres si nervi, acum mi-am revenit si sper sa apuc sa ma bucur de decizia luata :).

#179
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Felicitatri pentru decizia ta, dupa cum s-a spus mai sus toti vrem palate. Trebuie sa ne limitam pentru a putea mentine un nivel de trai decent.

#180
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Cu putina imaginatie uite ce poti face
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lg9qnWg9kak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate