Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

TVA dublu la plata prin SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Am sesizat pe o librarie virtuala respectabila posibilitatea platii produselor achizitionate prin SMS, insa surpriza mare constatata a fost faptul ca spre deosebire de alte variante de plata (plata online si/sau ramburs la Posta sau curier), aceasta varianta pe care personal o prefer conjunctural si din comoditate, este suprataxata prin aplicarea TVA-ului de doua ori, odata la firma ce taxeaza SMS-ul si apoi direct pe produsele comandata prin adaugarea acestei taxe in cosul de cumparaturi.

In mod practic daca doresc sa comand o carte in valoare de 10 lei + TVA, adica de 12,40 lei daca aleg varianta platii online sau prin ramburs voi plati efectiv 12,40 lei, din care 2,40 lei TVA-ul la stat, respectiv 10,00 lei produsul. In cazul platii prin SMS sunt taxat pentru acelasi produs cu 12,40 lei fara TVA de catre operatorul de SMS, practic trebuind sa platesc pentru acelasi produs 15,38 lei, astfel fiind taxat de doua ori cu TVA.

Intrebarea mea este daca aceasta procedura este legala si daca intradevar cei 5,38 lei se duc la stat efectiv sau ajung in buzunare altcuiva?

Mentionez ca am facut o sesizare shopului online, un reprezentant de-al lor raspunzandu-mi ca procedura este legala, colaboratorul lor fiind la randul sau taxat cu TVA de catre stat si ca asa este in oricare caz cand vine vorba de plata prin SMS a unor produse.

Cu toate acestea din proprie experienta am constat ca atunci cand imi fac unele abonamente la ziare sau reviste prin SMS, aceasta taxare de doua ori a TVA-ului nu se intampla. In plus Posta Romana si operatorul care proceseaza platile online nu pun inca un TVA pentru astfel de tranzactionari. De ce totusi aici sta altfel treaba?

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
La orice plata prin SMS cu supra-taxa se opreste TVA.
Probabil libraria are si ea TVA-ul propriu, la care se mai aplica si TVA-ul SMS-ului.
Este normal...

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
La care se adauga si TVA-ul de la achizitionarea cartelei de reincarcare,si de fapt platesti TVA-ul de 3 ori.

#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Procesatorul de plati prin SMS (nu neaparat operatorul de telefonie) iti aloca numerele scurte catre care sa trimiti SMS. Valoarea este X eur + TVA, la care iti percepe si un comision, pe care tu, ca si client, nu il stii dar noi il stim.
In general acest comision, pentru valori mai mici, este de 65% din valoarea tranzactiei (SMS-ului trimis de tine). Produsul costand 10.00 ron (appx 2.5 euro) omul trebuie sa adauge diferenta de comisionare la pretul lui, pentru a-si incasa banii (pe care oricum ii incaseaza in 30-90 zile) si atunci, cu un simplu calcul matematic, 10 + 65% = 16.50. Suma care se apropie de pretul final pe care l-ai platit tu. Nimic ilegal sau incorect. In momentul in care nu vor mai exista societati/persoane juridice NEplatitoare de TVA, nu vor mai exista si aceste diferente.
Vrei sa platesti exact pretul de pe site, achita numera; mai putin comod, este adevarat. Si la plata cu cardul exista astfel de comisioane (in general 1.3-1.75 eur/tranzactie).

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
cartea este un produs pe care il cumperi cu x+TVA

modalitatea prin care tu platesti are un comision de y+TVA

(x+TVAx)+(y+TVAy)=pret final.



Nu e mai bine sa platesti cu card?

Comisionul de plata este de obicei treaba magazinului, si este de bun simt sa fie asa.

Edited by Centris, 05 January 2011 - 12:00.


#6
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Ba, probabil ca da, mai ales ca am de gand sa cumpar de valori maricele si se simte diferenta in acest caz.

Va multumesc pentru raspunsuri.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu este legal sa se perceapa de 2 ori tva. poate al 2lea tva este vreun comision, cum s-a scris mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate