Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Parfumeria aoro 2

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Si eu eram decis sa cumpar un parfum de pe Aoro dar dupa ce am consultat internetul si am citit parerile cumparatorilor m-am lasat pagubas. Site foarte bine pus la punct, publicitate la radio, companie multinationala, dar cu toate astea parerile diferite legate de calitatea produselor m-au facut sa ma razgandesc. Una peste alta eu am inteles ca la ei gasesti si parfumuri absolut originale dar si facaturi. Cum ti-o fi norocul. Am ales totusi un alt magazin online care avea numai referinte pozitive cu toate ca este putin mai scump decat aoro. Pentru cei care sunt din Constanta recomand magazinele duty-free din port. Preturile nu sunt foarte mari (cam 5 euro peste pretul celor de pe net incluzand si transportul) si ai garantia unui produs original.

#20
perfumegal848

perfumegal848

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2011
m-am interesat pe un alt forum si intr-adevar toti cei care au raspuns si vreu sa zic TOTI aveau Farenheit cu fundul sticlei  usor bombat!!!! sincer nu ma asteptam ca chiar toti sa aiba acceasi fel de sticle dar  I was proven wrong! MEA CULPA!

#21
ratonul2009

ratonul2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2011

 perfumegal848, on 8th January 2011, 20:09, said:

ok acum sunt gica contra, dar intrebare pt tine: cand au fost fabricate atat cel din duty free France -UK cat si cel cumparat de pe aoro? pentru ca se stie ca se fac modificari de design etc etc. Ex: la Bvlgari Black au schimbat si capacul si pulverizatorul pt ca au intalnit multe plangeri ca s-ar strica respectivul!
DAR seriile coincid?
Intreb pentru ca eu am luat de pe Aoro o data si a fost ok, factura , parfumul era genuine , cod-sticla-timbru de autenticitate si as mai vrea sa cumpar dar ................................................................................
.fill in the blaks :confuzzled:

Parfumul din duty free a fost cumparat in noiembrie 2009 iar cel de la aoro in octombrie 2010. Seriile sunt diferite. Unul e cu 01 la sfarsit, celalalt e cu 05. Posibil sa fi schimbat matrita sticlei. Dar de ce?
Oricum persista mult mai putin decat cel din duty free, asta e clar.

#22
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
In Constanta magazinele din port sunt TRAVEL FREE nu DUTY FREE. Asta inseamna ca sunt cu 10-25% mai scumpe produsele decat in DUTY FREE. DUTY FREE gasesc eventual cei de langa granitele cu Rep.Moldova, Ucraina si Serbia - tari non-UE

#23
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

 EDGE, on 9th January 2011, 12:24, said:

In Constanta magazinele din port sunt TRAVEL FREE nu DUTY FREE. Asta inseamna ca sunt cu 10-25% mai scumpe produsele decat in DUTY FREE. DUTY FREE gasesc eventual cei de langa granitele cu Rep.Moldova, Ucraina si Serbia - tari non-UE
Eu am facut comparatia cu ceea ce am cumparat spre exemplu din diferite aeroporturi si preturile sunt foarte foarte apropiate. Nu mai am bonurile de la duty free-urile din Paris sau Istanbul sa-ti demonstrez.

#24
BlueAviCii

BlueAviCii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 02.03.2010

 ratonul2009, on 8th January 2011, 18:54, said:

Diferenta majora intre parfum Fahrenheit cumparat de la Aoro si unul cumparat din duty free de pe ferryboat UK-France:

Cel de la Aoro : sticla prezinta "fundul" plat, seria de pe sticla coincide cu cea de pe cutie insa este stantata peste textul "eau de toilette".
Cel din duty free: sticla prezinta "fundul" usor bombat, seria de pe sticla este centrata in locul definit pentru acesta.

De asemenea mirosul persista aprox. 1-2 ore.

Ma indoiesc de autenticitatea parfumului de la Aoro.ro

Evident este un fake . Trimite-l inapoi cat mai rapid pentru recuperarea sumei investite .
Chiar daca nu aveai la dispozitie o alta sticluta pentru comparatie ,longevitatea acestuia trebuia sa iti dea serioase motive pentru a-l trimite retur !

#25
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

 perfumegal848, on 7th January 2011, 21:45, said:

deci sincer as vrea sa mai aud nicste PARERI, adica cu probe de genul verificat cod de bare, cod de pe cutie si na, nu coincid nu exista etc. Nu ca nu persista, asta e ffffff generic, nu persista.
:peacefingers:

Faptul ca nu persista e cel mai mare indiciu ca un parfum e FAKE.

Daca te bazezi atat pe codurile astea, ia si verifica :
1. 3274870553363
2. 3349666007921
3. 3423470317534
Zi-mi daca sunt autentice si daca le-ai cumpara. Dupa aia iti zic si eu provenienta lor.

Tu chiar nu te gandesti ca, codurile alea reprezinta ceva foarte banal si extrem de usor de falsificat?
Pana si forma sticlei se face mai greu decat copiatul unui amarat de cod.


Acum, vis-a-vis de aoro....
Unele parfumuri mi se pare ca au un pret "to good to be true" si asta spune tot.

#26
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 19.07.2008

Quote

Faptul ca nu persista e cel mai mare indiciu ca un parfum e FAKE.

Total neadevarat

#27
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am dat intamplator de pagina de facebook a celor de la aoro! Mama, ziceai ca le-a livrat parfumurile cu ambalaj din aur, atat de fericiti sunt cei care posteaza acolo!

#28
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Cand am scris postul de mai sus, am postat si niste impresii pe site-ul aoro. Erau impresii doar partial negative, scrise cu bun simt. Nici acum nu mi-au fost afisate. Acum am incercat sa bag ceva de bine sa vad daca pe astea le afiseaza si imi este blocata optiunea de adaugare comentariu. Interesant!

Edited by TLGTLC, 04 March 2011 - 13:04.


#29
razvannick

razvannick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2011
Salut. Am avut si eu proasta inspiratie sa comand un parfum de pe aoro. Desi am citit forumul eram mai mult curios sa vad daca cei ce critica aoro sunt membrii ai concurentei sau sunt intr-adevar clienti "tzepuiti" de aoro. Concluzia: Am comandat un parfum Cerutti (destul de ieftin ce-i drept, n-am vrut sa risc) si mirosul persista cel mult o ora si jumatate. L-am trimis inapoi, dupa 2-3 sapt (cica l-au trimis in Cehia) mi-au spus ca parfumul e ok, si ca daca vreau sa-mi trimita banii minus taxele de transport. Dupa o serie de reply-uri am ajuns la concluzia ca asta e, am pierdut niste bani. Daca stau sa ma gandesc mai bine ce-i de la aoro au oricum de castigat. O data din parteneriatul cu Cargus, ca am vazut ca au tarife preferentiale pt ei (probabil ca parte din taxa de transport se duce si la aoro nu numai la cargus) si in al doilea rand ei s-au folosit de banii mei cel putin o luna fara nici un fel de dobanda. Deci, AORO AU PARFUMURI FAKE, ASA CA MARE GRIJA.

#30
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008

 razvannick, on 22nd March 2011, 18:12, said:

Deci, AORO AU PARFUMURI FAKE, ASA CA MARE GRIJA.
Nu as fi atat de categoric. Am urmarit ce se spune pe net despre Aoro si parerile sunt impartite. Si atunci am decis sa comand un parfum ceva mai ieftin, iar daca voi lua teapa, asta e. Pierd 50-60 de lei, dar macar imi fac o parere personala. Pana acum am comandat 9 parfumuri - barbatesti si de dama - si niciunul nu a fost fake. Prin urmare, nu stiu cati dintre cei care sunt atat de vehementi chiar au comandat ceva... Nu vreau sa polemizez cu nimeni, nu este aria mea preferata, doar mi-am exprimat o opinie. Bafta la cumparaturi!

#31
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ai decis sa cumperi sau deja ai cumparat? Te cam contrazici singur.
Mai apoi eu cred ca tu nu ai cumparat/avut un parfum original in viata ta ca sa poti face comparatia asa ca lasa-i pe cei care se plang ca stiu ei foarte bine de ce o fac si pe ce au dat banii. Cand cumperi un parfum cu un pret cu care nu iese nici pe usa fabricii nu poti avea pretentii. Si mie ar putea cineva sa-mi puna pipi la cutie si sa-mi spuna ca e Red Bull, n-as putea face diferenta pentru ca n-am baut niciodata Red Bull si nici n-am s-o fac.

Mai fa si un calcul statistic. Cati dintre cei care au cumparat de pe aoro isi permit sa-si cumpere sau si-au cumparat vreodata un parfum original? Asadar ce procent dintre cumparatorii aoro au avut vreodata un parfum original si ce procent nu a avut? Evident, ultimul este mult mai mare pentru ca parfumurile (cele reale nu cele de pe aoro) sunt produse de lux si se adreseaza doar unui anumit segment al populatiei. Si daca parerile sunt impartite cam 60% plangeri si 40% laude ce concluzie tragem? Ca aproape toti cei care au avut un parfum original s-au convins de facaturile lor si in plus s-a convins si o buna parte din categoria celorlalti care oricum nu prea putreau face comparatia. Raman multumiti cei care pana acum foloseau sprayuri de la toneta. Alora e normal ca o sa le miroase frumos si "original" la o trecere atat de abrupta.

Edited by daddy, 05 April 2011 - 09:04.


#32
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008
Presupun ca mie mi te adresezi. Daca citesti postul meu cu atentie vei observa ca am precizat ca am comandat deja 9 buc. Cu ce ma contrazic singur probabil ca numai tu stii. Te asigur ca stiu f bine sa fac diferenta dintre Istanbul si Paris, crede-ma! Repet, nu polemizez, este o parere personala rezultata din experienta proprie si nu dupa statistici culese de pe net. Daca tot vrei sa te orientezi dupa statistici, ar fi de investigat cati dintre cei care posteaza isi exprima o experienta proprie si cati doar se baga in seama de dragul de a avea si ei o parere...
Trec peste remarca ta ca nu am avut in viata mea un parfum original, o sa incerc sa tin pasul macar de acum incolo. ;)

PS - tu personal ai luat ceva de la aoro, ca sa stim despre ce vorbim?

Edited by ccb, 05 April 2011 - 22:20.


#33
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Eu am citit postul tau cu mare atentie si am vazut ca ai scris ca ai comandat deja 9 bucati. Dar tot tu ai mai scris  "Si atunci am decis sa comand un parfum ceva mai ieftin, iar daca voi lua teapa, asta e. Pierd 50-60 de lei, dar macar imi fac o parere personala." Ori din acest rand se intelege ca urmeaza sa comanzi si ca nu ai mai facut-o. Daca ne exprimam greu in limba romana nu am ce-ti face. Eu nu am scris decat ca te contrazici singur prin cele doua afirmatii.
Wow, ma intreb ce poti face cu 9 parfumuri. Probabil chiar nu ai avut niciun parfum luat din alta parte decat din Aoro sau ai luat si ai facut cadouri ceea ce este si mai grav si arata  exact vb proverbului: "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul". E jenant sa faci cadou un parfum de pe aoro si(sunt sigur ca asa se intampla de fiecare data) sa-i spui omului ca e parfum original. Altfel nu vad ce sa faci cu 9 parfumuri. Chiar si in decurs de 3 ani cumparate nu prea vad ce sa faci cu atatea. De fapt vad, tinand cont ca cele de pe Aoro tin atat de mult e normal ca se consuma mai repede. Un parfum original te tine fara probleme o jumatate de an (hai minim 4 luni daca te dai numai cu el si nu mai ai altul). Eu am 4 parfumuri de aproape 2 ani si tot mai au in striclute. Mai apoi nu stiu cum ti-ai dat tu seama ca niciunul nu e fake.
De ce ar trebui sa comand de pe Aoro ca sa imi dau cu parerea din moment ce 70% din cei care au comandat de la ei ii spurca si ii fac in toate felurile dupa ce au luat teapa? Trebuie sa fii masochist si prost de bubui sa comanzi ceva de care atata lume se plange ca e facatura. Tot masochist si prost de bubui trebuie sa fii sa-ti pui sanatatea in pericol cumparand ceva ce nu a fost vizat in veci de nicio autoritate sanitara. Daca tot sunt atat de originale ar putea sa-si faca afacerea sa functioneze legal in Romania. Ori asta nu va putea face pentru ca la noi legislatia este foarte stricta cu privire la produsele cosmetice si nu va obtine in veci avize pe niste produse contrafacute.
Iti garantez ca stiu cu siguranta despre ce vorbesc fara sa cumpar de la ei (de fapt de la el). Nu are rost sa scriu mai multe ca iar face spume la gfura prietenul "tipului care se ocupa cu afacerea asta".

#34
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008
Colegu', probabil ca sunt prost de bubui, probabil ca nu ma exprim corect in lb romana, desi acolo era o succesiune (stii ce-i aia?) de evenimente - intai am comandat unul de 60 de ron, iar dupa aceea am mai luat periodic cate unul sau doua sau trei... in total 9. Puteai incerca macar sa nu jignesti in vehementa ta! Eu nu mi-am permis acest lucru fata de tine. Ma vad nevoit sa adaug: astia sunt, cu astia defilam. Si cu asta am terminat.

#35
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Cei care au mai citit interventii de ale mele referitoare la parfumuri, stiu ca recomand in general unele magazine online de unde eu am cumparat si a fost ok, pt pretul mai bun. Nu insa si Aoro. In ciuda sugestiilor mele si a recomandarii de a citi pe net pareri despre Aoro si probabil si din incapatanare, acum vreo 10 zile un coleg de birou si-a comandat un Bvlgari Pour Homme Extreme. I-a fost invatare de minte pentru ca ceea i-a venit nu poate fi clasificat drept un parfum; este o replica ordinara, dai cu el pe mana si innebunesti de la mirosul de alcool. Dupa 30 minute dispare cu totul. Zicea cineva mai sus ca daca un parfum nu persista este fake: fals, sunt parfumuri originale, fresh, in general cele sport, cu citrice in Mid Note sau Base(mai rar) care persista putin. As da cateva nume dar este irelevant pt acest topic. Oricum nu este insa si cazul lui Bvlgari Extreme, am acasa o sticluta la 50 ml luata de pe un site din USA si stiu cat tine si cu evolueaza parfumul de-a lungul orelor. Deci inca o data daca mai era nevoie, feriti-va de Aoro.

Edited by Genesis, 06 April 2011 - 11:27.


#36
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 ccb, on 6th April 2011, 11:32, said:

Colegu', probabil ca sunt prost de bubui, probabil ca nu ma exprim corect in lb romana, desi acolo era o succesiune (stii ce-i aia?) de evenimente - intai am comandat unul de 60 de ron, iar dupa aceea am mai luat periodic cate unul sau doua sau trei... in total 9. Puteai incerca macar sa nu jignesti in vehementa ta! Eu nu mi-am permis acest lucru fata de tine. Ma vad nevoit sa adaug: astia sunt, cu astia defilam. Si cu asta am terminat.
1. In clasa a patra am luat un 4 la romana pentru ca am amestecat timpii intr-o compunere astfel incat nu-si mai dadea seama invatatoarea ce si cand s-au intamplat evenimentele. In rest compunerea era superba (vb invatatoarei nu a mea) dar mi-a pus 4 ca sa ma invat minte. In capul meu era clar la ce ma refeream, nu si pentru ea. Ce sa-ti fac daca si la tine e la fel? Crezi ca are rost sa-ti "traduc" textul sa vezi cam cum ar fi trebuit formulat ca sa se inteleaga cand a fost trecutul si cand prezentul/viitorul?
2. Daca tu crezi ca esti singurul care a cumparat dupa ce a citit multitudinea de plangeri impotriva aoro te poti considera jignit. Dar nu vad sa fie cazul. Din nou, avem probleme in perceptie asa cum avem si in exprimare. Raman la parerea ca cine cumpara de pe un site fantoma, de la o firma care in Romania nu exista, de la o firma ale carei produse nu sunt verificate si nu vor fi verificate de nicio autoritate sanitara, de la o firma care nu poate fi controlata de autoritatile fiscale si nici de OPC (in cazul reclamatiilor), este prost de bubuie. Daca te simti e problema ta, eu nu am facut nicio referire stricta la tine.
3. Conceptia: "astia sunt, cu astia defilam" arata totul despre persoana ta in acest caz. Nu, nu sunt doar astia si aici nu ma refer neaparat la magazinele fizice. A scris si genesis ca sunt si magazine online serioase dar nu in Romania. In Romania nu exista (si e foarte rau ca nu exista) comert legal online de parfumuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate