Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#523
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Un hacker sau un alt router infectat cu mallware. Recomand o parola buna pentru WPA2 dar si pt interfata si stai fara griji

#524
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postdoktoru, on 05 septembrie 2016 - 06:33, said:

De ceva vreme, in logul roterului imi apar niste traznai de forma:
...
Sep  5 07:19:00 login[15504]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/4'
Sep  5 07:19:14 login[15508]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/4'
Sep  5 07:19:29 login[15513]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/4'
Sep  5 07:19:43 login[15516]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/3'
Sep  5 07:19:58 login[15521]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/3'
Sep  5 07:20:12 login[15524]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/2'
Sep  5 07:20:26 login[15529]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/2'
Sep  5 07:20:41 login[15535]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/2'
Sep  5 07:20:56 login[15542]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/2'
Sep  5 07:21:10 login[15546]: invalid password for 'UNKNOWN' on 'pts/1'

...

Logul e PLIN de asa ceva.
N-am umblat la setari de nu mai stiu cind.
Parola e WPA2, SSID-urile sint ascunse.
Aveti idee ce poate fi?
Multumesc.

Cineva incearca sa se autentifice pe SSH, nu pe WIFI Posted Image

0. Daca folosesti padavan si nu utilizezi SSH pt a te conecta la router, da-i disable.

Quote

Administration - Services - Terminal Services
Enable Telnet Server - OFF
Enable SSH Server - NO

1. Schimba username din admin in ce vrei tu (ex DoKtoru)
2. Pune o pass de SSH generata, de ex: "?)NXz+in4M4gFm"

#525
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Multumesc pentru sfaturi dizy si adm.
Am schimbat username-ul, parola, serverele alea.
Am lasat "Access FTP Server from WAN? - yes" pentru ca am hdd-ul atasat la el si mai am nevoie de cite unele. E bai?
O sa urmaresc "evolutia".

Acum mi-am adus aminte ca acum 1-2 sapt am pus Padavan-ul 099 fara sa mai verific (si) restul setarilor. S-o fi "amestecat" configuratia dupa update?

#526
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
... si am schimbat si portul default (21) pentru ftp server.

#527
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009
Va salut, ma confrunt cu urmatoarea problema la un router rt-n56u, firmware padavan 3.4.3.9-099 (cel stabil din 05.03.2016): nu mai pot sa ma conectez la interfata lui (192.168.1.1.și nu functioneaza nici internetul) pe cablu utp de pe un desktop si un laptop insa pe wireless pe tableta si telefoane functiona perfect; am incercat cu mai multe cabluri utp cat 6, am incercat pe rand cele 4 porturi, l-am restartat de cateva ori din interfata wireless, l-am scos din priza si lasat mai mult timp si degeaba; l-am resetat din buton 30 secunde si nu am mai putut intra deloc in interfata lui nici pe cablu nici wireless; am incercat softul firmware restoration de la Asus de pe site dupa ce l-am bagat in modul rescue, (adica pilpie primul led de jos in acest mod) dar imi da mesajul ca routerul nu este in modul rescue si nu am putut incarca firmaware-ul; am observat ca in lateral unde introduc cablul utp se aprinde ledul galben, am link, iar pe panoul frontal ledul al 3-lea de sus in jos (WAN led) este stins pentru ca nu am facut setarile de la rds dupa reset, celelalte sunt aprinse toate; daca incerc sa intru wireless de pe tableta vad cele 2 retele pe 2,5 si 5ghz dar nu ma pot conecta la ele, imi cere parola, iar parola avuta inainte nu functioneaza; daca cineva are vreo idee, solutie ce as mai putea face o astept cu nerabdare; saptamana viitoare ma duc cu el in service dar nu mai este in garantie. va multumesc anticipat

#528
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Incearca reset 30-30-30. Trebuie s-o ia!
IPul routerului sigur e 192.168.1.1? Evident! daca l-ai resetat!
Aici si aici cum se revine la un firmware stock pe un Asusuri.
Stiu c-ai incercat da' poate te ajuta.
Bafta!

Edited by doktoru, 28 September 2016 - 11:31.


#529
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009
Salut doktoru, mersi pentru ajutor, am incercat sa pun in practica ce am vazut pe cele 3 link-uri, dar nu am reusit; dupa reset la Padavan, am intrat de pe tableta, wireless, in interfata routerului, cu parola 1234567890, am gasit-o pe un site; tot din wireless am revenit la ultimul firmware 3.0.0.4.378_4850 de pe situl ASUS, dar tot nu ma pot conecta de pe desktop, laptop, la internet sau la interfata routerului prin cablu utp; in lateral la router am link - ledul de culoare galbena este aprins; Iti copiez o parte din jurnal sa te uiti pe el; daca iti mai vine vreo idee, astept.

Spoiler

Edited by Adm, 04 October 2016 - 13:10.


#530
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Costele, nu-s asa de expert in ale retelisticii numa' ca logul tau nu seamana deloc cu ce gasesc in al meu! Pare destul de bulibasit!
Trebuie sa astepti parerea celor care intr-adevar se pricep sa "citeasca" logul postat de tine.
LE:
versiunea pe care zici c-ai pus-o e beta. Incearca si ailalta, 3.0.0.4.376.3879, poate... e cu noroc!

Edited by doktoru, 28 September 2016 - 21:19.


#531
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009
Am inteles doktoru, am pus o versiune de firmware ASUS 3.0.0.4.376_3879, care sa nu fie beta si tot nu functioneaza internetul de pe cablu utp (nu pot accesa nici interfata routerului din browser pe cablu). Mai postez odata logul de la acest firmware poate ma ajuta cineva care se pricepe. Multumesc anticipat

Spoiler

Edited by Adm, 04 October 2016 - 13:11.


#532
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Am o aplicatie care inregistreaza convorbirile telefonice si, pe care, optional ti le poate urca in cloud. ftp, webdav... misto.
Dupa ce m-am chinuit o gramada cu setarile pentru digistorage si n-am reusit nici sa-l f.., am incercat sa setez aplicatia sa-mi urce inregistrarile, ftp, in hdd-ul atasat routerului.
Indiferent cu ce client incerc (go.ro, ddns, no-ip, asuscomm), evident cu credentialele potrivite, nu merge nici asa.
In logul routerului imi apare ca s-a conectat, ok, dar nu poate creea directorul (fail mkdir) in care sa le urce (pe care-l setezi tu, ceva de forma "inregistrari" sau "recordings"...). Creearea diretorului nu se poate sunta, in sensul ca daca-l lasi blank isi face el unu' de capu' lui. Am incercat sa trec denumirea unui director deja existent pe hdd ("Diverse") ca sa le urce acolo, nici asa n-o ia.
Nu-nteleg de ce. User, pass ok.
Tre' sa-i (mai) dau alte permisiuni? sau...
Multumesc.

Attached Files



#533
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@doktoru: folosești clientul ftp al firmware-ului nou. Ești sigur că directorul există? Spui că dacă lași aplicația creează ea un director aleator. Ești sigur că nu încearcă să creeze un director oricum în directorul specificat de tine? Dă drepturi de scriere în directorul unde vrei tu să scrie aplicația.

#534
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Multumesc de sugestii Mihai.
Daca la firmware te referi la cel al lui padavan, da, e versiunea (cea mai) noua, v099.
Directorul exista si, da, are drepturi de scriere si citire. De fapt pe tot hdd-ul, administratorul are drepturi de scriere si citire si eu cu userul lui incerc toate combinatiile astea. D-asta sint asa de nedumerit de ce nu merge.
Aplicatia stie sa scrie numai un director in radacina nu (si) director in director.

#535
Tzeb

Tzeb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 18.02.2004
Ma uitam cum sa blochez reclamele pe tableta/telefon si caut un script pentru padavan.

http://www.snbforums...firmware.15811/

Quote

killall dnsmasq
mkdir /var/startup/
cp /etc/storage/dnsmasq/hosts /var/startup/hostsOriginal
wget "http://pgl.yoyo.org/...type=plaintext" -O /var/startup/winHelpHosts
cat /var/startup/hostsOriginal >> /var/startup/winHelpHosts
cat /var/startup/winHelpHosts >> /etc/hosts
rm /etc/storage/dnsmasq/hosts
ln -s /etc/hosts /etc/storage/dnsmasq/hosts
rm -r /var/startup/
dnsmasq

Problema e ca trebuie un hosts cu reclame romanesti. De unde se poate luat ceva asa - https://easylist-dow...st easylist.txt intr-un format compatibil cu cerintele routerului?

#536
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@Tzeb: păi e simplu. Formatul listei este ca pe Linux, toate domeniile respective sunt redirecționate către 127.0.0.1. Scoate toate domeniile din lista respectivă de la ***** și pune 127.0.0.1 în fața lor. Nu trebuie să pui decât domeniul principal, nu subdomenii sau adrese de pagini.
@Doktoru: cred că e vina aplicației, las-o așa cum funcționează și muți tu înregistrările manual din când în când

#537
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
De cateva luni ma confrunt cu urmatoarea problema: De cate ori RDS schimba IP-ul, routerul meu isi pierde conexiunea la internet si trebuie sa-l resetez prin realimentare la curent.
Am ultima versiune de firmware ASUS pentru acest router. Exista vreo obtiune pe care nu am setat-o eu ca sa nu se mai intample acest lucru. Uneori mi se schimba IP-ul dinamic si de cateva ori pe zi si e destul de frustrant sa rezolv problema atat de primitiv.
Orice sfat e binevenit.

#538
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@Colb: ții atât de mult să folosești firmware-ul Asus? Cât timp am folosit firmware-ul am observat că versiunile noi nu reprezentau neapărat o evoluție. Mai e în garanție? De ce nu treci pe firmware-ul lui Padavan? Am 117 zile de la ultima resetare, care s-a făcut pentru că s-a oprit curentul. Înainte de asta ultima fusese pentru că am făcut upgrade de firmware.

Poate există vreun utilizator de firmware Asus care te poate ajuta. Folosești cumva DynDNS?

#539
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Nu folosesc DynDNS. Nu cred ca mai e in garantie. Il am de cel putin 3 ani. As putea sa trec la Padavan.
Mi-e teama ca trebuie sa refac toate setarile manual si nu sunt convins ca n-o sa uit ceva.

#540
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Trebuie să le faci de la zero dacă treci la Padavan. Nu sunt multe de făcut, dacă ai user și parolă de net.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate