Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#8731
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Picături systane sau hylo gel.
Amândouă țin 6 luni de la deschidere.
Pentru mască e târziu acum, ai luat-o deja.
În altă ordine de idei nu am întâlnit nici o firmă de renume in domeniul sudurii profesionale să fie echipată cu jasic sau proweld.

#8732
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Posibil sa am o sensibilitate la ochi. Dl. Grig recomanda DIN 12 la peste 125 A. Cam asa spune si in cartea tehnica la VarioProtect.
Ma uitam si la una cu ventilatie. Doar m-am uitat. Ca pretul era suficient. 😂😂😂

#8733
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
BloodRa, nu e tarziu pt masca. Ma intereseaza sa....nu bata soarele in ea. Adica sa fie cumva....inchisa in spate. Dar nici sa nu transpir. Stiu, una cu ventilatie e ideala.
Firma nu era echipata cu Jasic. Alea au fost luate fiindca ii aparatele de sudare, avea 16 oameni la peste 350 de km de sediul firmei. Au fost luate ca sa reziste cel mult o saptamana. Pana ii aduceau altele. Omul lucrase inainte exclusiv cu Esab. Acum sa nu crezi ca facea apologia Jasic-ului. Spunea ca a fost surprins sa constate ca niste aparate de sudura la 1200 de lei pot functiona mai mult de doua-trei zile in regim industrial. A spus ca nu a masurat, dar ca Jasic ii pare un aparat "cinstit". Ca la 130A functioneaza f bine cu bazic de 3,25. Era....recomandarea low cost pt cineva ca mine. Care sudeaza in gospodarie.
Si eu am fost surprins ca, printre echipamente si unelte realizate de producatori consacrati, sa vad unele care faceau....nota discordanta.

PS. Pe mine ma intereseaza o masca....mai protectoare in mod MIG MAG sau MMA. Sa nu imi bata soarele din spate si sa transpir mai putin in ea. Am vazut ca altele, mai scumpe, au si TIG.Ca au senzitivitatea minima 3,5 DIN. Ceea ce nu ma intereseaza.

#8734
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
3,5 e pentru sudare cu flacără.
WIG e ca la MAG, dar e de preferat un model cu 4 senzori pentru cazul în care ascunzi arcul cu mâinile sau piesa (La țevi de obicei).
Masca cu aductie de aer e pentru sudare inox sau sârmă tubulara. După ce te obișnuiești cu ea, o să vrei să o folosești la orice.

#8735
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postsacos, on 05 mai 2019 - 22:41, said:

A spus ca nu a masurat, dar ca Jasic ii pare un aparat "cinstit". Ca la 130A functioneaza f bine cu bazic de 3,25. Era....recomandarea low cost pt cineva ca mine. Care sudeaza in gospodarie.


Asa se lauda cei de la Jasic...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vp8qKWewD2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8736
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Work in progress :)
Vreau sa pun un sertar pentru maruntisuri (pe sina), si mai trebuie sa-i pun niste agatatori pentru cabluri.

ceva sugestii?

Attached Files



#8737
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din motive de costuri am trecut pe stingător.  Mere bine dar îngheață regulatorul. Pe butelie nu îngheța  . Așa ca am făcut încălzitor. Attached File  1557141579314-141130664.jpg   226.1K   49 downloads

#8738
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Ce e acolo? Un bec cu incandescenta?

#8739
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Da. Un bec de 75W sub regulator și jumătate de pet de 5 litri peste el.

#8740
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
oare un incalzitor de acvariu n-ar fi suficient?! sunt de diferite puteri, 25+W, rezistenta electrica alimentata direct la 220V.
ceva de genul : https://roacvarii.co...product_id=2190 la 18-20 de lei cred ca merita o incercare...

#8741
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
incalzitorul original este de 35W, vara este in fapt preamult.
Am o intrebare, ingheata in ce fel, pe exterior, bruma sau roua?
Ciriie regulatorul ?
La mine acuma ciriie fara regulator, dar ala ciriie pe frig si cu Ar sau Corgon nu doar cu Co2.

#8742
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
La mine, cu butelia de 10 litri, regulatorul face condens serios. Curgea condens de pe el.

#8743
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Asa face si la mine in perioada rece, de inghetat, bruma pe exterior a facut doar cind a intrat faza lichida in el, cu el intors, a inghetat pe exterior doar cind erau citeva grade afara, atunci a depus ceva bruma , n`am mai urmarit cu atentie, am pus incalzitorul si nu au mai fost probleme.
Cu bec am inceput si eu insa am trecut la incalzitor dedicat.
Ca idee, daca are joc pe teava regulatorului incalzitorul, folositi cu incredere folie de Alu alimentara pe care o infasurati pina se potriveste alezajul incalzitorului pe teava regulatorului.

Edited by Ion_Bumbu, 06 May 2019 - 16:03.


#8744
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostIon_Bumbu, on 06 mai 2019 - 14:54, said:

Am o intrebare, ingheata in ce fel, pe exterior, bruma sau roua?
Doar pe exterior face brumă.

#8745
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
La mine a facut condens saptamana trecuta, miercuri si joi. Si butelia era in soare.

Edited by sacos, 06 May 2019 - 16:14.


#8746
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 06 mai 2019 - 16:11, said:

Doar pe exterior face brumă.

Inseamna ca`i destul de rece in atelier dar se si sudeaza continuu.
Daca nu intrerupe fluxul de gaz e OK.
Si la mine cind sudez bate soarele pe extinctor, e o hala deschisa acolo.
Cu cit e debitul mai mare cu atit mai tare se raceste pe exterior.

#8747
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Asta e dezavantajul buteliei de co2, dar se rezolvă simplu cu un incalzitor dedicat. Poate fi manufacturat relativ simplu, un element rezistiv într-o țeavă dreptunghiulară sau pe o platbanda mai groasă care se îndoaie să o prinzi de țeava reductorului.
Sau, mai simplu, se găsesc de cumpărat  :)

#8748
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View PostIon_Bumbu, on 06 mai 2019 - 09:33, said:

Asa se lauda cei de la Jasic...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vp8qKWewD2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa nu-mi spui ca i-ai si crezut! Testul cu apa e fenomenal... Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate