Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#8713
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mma si electrozi de 2 de inox

#8714
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ptr tablă la mașină? Glumești cred ... trece MMA de 2 mm ca prin brânză.
Eu oscilez între TIG brazare și MIG cu fir cât mai subțire

#8715
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Toate sunt ieftine. Cele bune pleacă de la speedtec 200c sau echivalente
Dacă ai butelia de argon si echiparea pentru WIG nu mai te stresa cu altceva.


#8716
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am un WIG mai primitiv cu amorsare prin zgâriere, nu știu cât de bine ar merge la reparat pragurile.

#8717
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Daca ai aceasta problema, ia 2 table de grosimea pragurilor si faci teste.
Avind deja butelia de Ar e mult mai simplu.
La fel, MIG si Ar cu sirma CuSi3 si este minunat.
Un aparat de sudura nu`l iei doar pentru o reparatie, il iei pentru sa`l folosesti pe viitor.
Mai este ceva de la Lincoln la fel ca 200C, Speedtec 180, n`are mod synergic, in rest aproape la fel si e mai ieftin.

#8718
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vezi si tine socoteala, sa nu cumva dupa ce sudezi pragurile si tragi linie sa constati ca de banii aia iti luai masina fara rugina :))

#8719
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 bbogdanmircea, on 04 mai 2019 - 08:54, said:

Ptr tablă la mașină? Glumești cred ... trece MMA de 2 mm ca prin brĂąnză.
Eu oscilez Ăźntre TIG brazare și MIG cu fir cĂąt mai subțire
Merge MMA la mașină.  Trebuie două lucruri.  Experiență și mai ales răbdare. Am schimbat praguri cu transformator comunist. Cu invertor e parfum.

#8720
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 bbogdanmircea, on 04 mai 2019 - 08:13, said:

Salutare, pĂąnă la urmă dacă vreau să fac doar pragurile la mașină ce recomandați:
-un MIG ieftină he, gen GIANT de pe eMag pe la 660 Ron
-un MIG-MAG mai scump, gen un Proweld pe la 1000 Ron
-un MIG-MAG/MMA mai scump, gen Velt 180/JASIC pe la 1500 Ron
Am deja un Invertor Proweld care știe și TIG și am și butelie de Argon și pe tatăl meu cu experiență de
vreo 30 ani Ăźn sudură profesională, dar n-am mai sudat cu MIG pĂąnă acum, cu TIG se descurcă binișor, MMA si autogen la nivel profesional.
Din ce spui, ai tot ce trebuie pentru acea lucrare: aparat si sudor!

As opta pt modul wig-tig, este mai lent dar este mai usor.
Totul se polizeaza si nu trebuie aspect.

Edited by spik1, 04 May 2019 - 20:19.


#8721
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e o plăcere să amorsezi prin atingere vs înaltă frecvență, dar o să-ți fie mult mai ușor să sudezi WIG.

#8722
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Asa este...
Se poate si mma,dar fara mana si experienta e nasol.

#8723
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Domnilor eu am asistat la multe lucrări pe tatăl meu la mașini vechi ruginite majoritatea Dacia 1310, și niciodată nu a sudat cu MMA la tablarie, de obicei suda cu autogen dar se încălzea toată zona trebuia să stau cu cârpa udă pe lângă, am făcut praguri, podea, aripile față spate, dar din cauza căldurii tabla se distruge și nu rezistă foarte mult. Cu MMA poate merge la un șasiu, de exemplu în weekend a sudat tatăl meu un șasiu de la o remorcă din Aluminiu complet, aia e altă treabă, dar să sudezi tablă de caroserie cu MMA n-am văzut niciodată.
Deci voi ziceți că merge și WIG la praguri prin zgâriere? Ce fel de material ar trebui ptr umplere în acest caz și ce setări la invertor? Mulțumesc.
De exemplu la MIG ieftine sunt niște butoane Min Max și 1-2, ce reglează aceste butoane și care e diferența față de cele mai scumpe? La fel cele care au pistolet cu conector și care e direct din aparat, cât de greu este de schimbat.

Edited by bbogdanmircea, 05 May 2019 - 14:39.


#8724
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ca nu ai văzut tu sudură MMA la mașină,  nu înseamnă ca nu se poate.
Ai văzut vreodată cum crește puiul în ou? Și tot face.

#8725
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sunt baghete dedicate pentru asta, dar poți folosi și sârmă de MAG, sg2 sau g3si, e acelasi lucru, clasificare germană sau europeană. Are mai mult siliciu, dar nu e cazul să te stresezi că ar fisura.
Setarea e simplă, curentul minim cât să fie stabil arcul si sârmă de 0,8 ca să o si topești la un curent mic.
Dar dacă tatăl tău a sudat WIG ar trebui să știe toate astea.

#8726
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Butoanele sint trepte de tensiune, in esenta are 4, viteza sirmei este reglabila continuu.
Diferenta e ca alea scumpe sudeaza si altceva decit o tabla de 1,5mm si chiar sudeaza bine.
Alea ieftine mai au o porcarie facuta, n`au electrovalva de gaz, ceva magarie in miner ce sugruma tubul de gaz...
Pistoletele detasabile au avantajul ca sint usor de reparat, gasesti piese pentru ele, cele fixe nu cred ca sint asa greu de demontat insa posibil sa ai probleme cu eventualele piese de schimb.
Nu arunca banii degeaba, daca iei ceva ia unu de macar 160A pe care sa`l poata folosi tata in gospodarie, e sudor, va dura citeva ore sa se invete foarte bine cu el.
Un aparat de sudura nu se trateaza ca un consumabil pentru o lucrare, ii iei sa`l folosesti ani de zile.
De sudat se poate suda MMA tabla subtire, am citiva metri lineari de cordon facuti cu electrod de1,6mm pe tabla de 0,8mm.
Dar asta se trece la capitolul: da, merge insa si schiopul merge!
Decit sa arunci banii pe o petarda mai bine iei mai multi electrozi de W si sudeaza WIG, se poate, e lent procedeul, pretentios dar daca sudorul se descurca e perfect.
Ia in calcul 30-40A/mm grosime tabla in functie de jonctiune, stie tata cel mai bine.
Am mai spus, ia tabla la fel cu cea de prag si teste, daca iasa, renunti la a cheltui, nu iasa, ii faci tatalui un cadou frumos, nu o petarda!

#8727
Daniel-Gj-

Daniel-Gj-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.09.2016
Eu am sudat si mma dar cu adaos de electrod [gen cum se suda autogen] diametru electrodului curatat de pasta 2,5 mm

#8728
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 bbogdanmircea, on 05 mai 2019 - 14:30, said:

Domnilor eu am asistat la multe lucrări pe tatăl meu la mașini vechi ruginite majoritatea Dacia 1310, și niciodată nu a sudat cu MMA la tablarie, de obicei suda cu autogen dar se încălzea toată zona trebuia să stau cu cârpa udă pe lângă, am făcut praguri, podea, aripile față spate, dar din cauza căldurii tabla se distruge și nu rezistă foarte mult. Cu MMA poate merge la un șasiu, de exemplu în weekend a sudat tatăl meu un șasiu de la o remorcă din Aluminiu complet, aia e altă treabă, dar să sudezi tablă de caroserie cu MMA n-am văzut niciodată.
Deci voi ziceți că merge și WIG la praguri prin zgâriere? Ce fel de material ar trebui ptr umplere în acest caz și ce setări la invertor? Mulțumesc.
De exemplu la MIG ieftine sunt niște butoane Min Max și 1-2, ce reglează aceste butoane și care e diferența față de cele mai scumpe? La fel cele care au pistolet cu conector și care e direct din aparat, cât de greu este de schimbat.
Daca banii nu sunt o problema, cumpara un mig-mag, macar un tTelwin de 1700 lei...
La auto mere bine, in puncte.

#8729
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Am avut ocazia sa discut cu cineva care are o firma ce se ocupa cu reparatii in instalatii de aburi, termocentrale etc. Mi-a explicat cam ce fac ei. Habar nu aveam ca unuj sudor ii trebuie autorizare ISCIR (nici acum nu stiu sigur ce e aia). Nu stiam nici ca o singura sudura a unej tevi poate dura si 8 ore in doi oameni.....In fine.... multe detalii care ma depaseau.
Printre multitudinea de echipamente de sudare avea:Jasic doua MMA, un mig mag de 350A si un Proweld MMA. Mi-a explicat si cum, in urma unei experiente nefericite, a fost nevoit sa...improvizeze. Asa a ajuns la ele. A spus ca Jasic sudeaza foarte bine, fara intreruperi, fara pori. Ca Proweld sunt slabe, ca intrerup etc. Ca toate, dar absolut toate sudeaza prost(inclusiv cele cu PFC), daca tensiunea este slaba. Daca e tensiune slaba ori foloseste un generator, ori nu se apuca de lucrare. Ma rog.....ideea era ca e foarte importanta tensiunea de intrare si ca cele care suporta cele mai marivariatii sunt aparatele MMA.
Imi recomanda ca, daca am tensiune buna sa merg pe Jasic. In lipsa acesteia un MIG MAG cu PFC. Dar ca nici acesta nu va compensa prea mult tensiunea slaba. Acum....nu am intrebat, si nici nu cred ca stia, care ar fi tensiunea minima acceptata pt un MIG-MAG.
Prin urmare eu, daca as avea tensiune normala, as merge pe Jasic.
    In alta ordine de idei.....joi am facut-o lata.... Am sudat aproape o rola de sarma. Cu masca setata la 11. Groaznic!.... Asa arsura oculara nu am avut de cand eram adolescent.... Nu am mai folosit Proculin de 25 de ani. Nici nu mai exista. Acum sunt alte  solutii oftalmologice.... Inclusiv astazi am ochii foarte inflamati.
Fapt pentru care am luat o masca VarioProtect L-W. Este cu mult peste ceea ce am eu. La claritate ma refer. Daca stiti alta masca, mai performanta decat VarioProtect, va rog sa faceti recomandari! Ma refer la claritate. Toate mastilesunt ca acestea? Daca ai soarele in spate, nu vezi f clar baia de sudura? Stiu, stiu. O carpa pusa peste masca e buna. Dar transpir rau asa.

#8730
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Masti bune sunt, dar costa, eu zic ca VarioProtect sunt excelente pt hobby si mai mult.
Referitor la ochi, cred ca ai o sensibilitate, altfel masca protejeaza bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate