Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#18163
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,718
  • Înscris: 31.01.2010

 prooffs, on 03 mai 2022 - 08:35, said:

Vreau sa sudez table auto cu aparat mig/mag, cu sarma de 0,8 mm CuSi, insa procedura necesita probabil parametrii care nu-i are orice inverter mig/mag.

Aveti setarile pe care le-am folosit eu la un invertor fara puls.
Daca doriti MIG pulsat sau dublu puls aveti de platit ceva bani seriosi pentru el.
Un dublu puls sinergic merita daca reparati curent caroserii, pentru o interventie, doua, merge si unul normal foarte bine.

#18164
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 01.02.2006
intensiv mig 200 trio
are setari in mod sinergig pt CuSi in plus in mod manual are setare pentru sudura in puncte
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/khM1EKvbp2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu am testat

#18165
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 prooffs, on 03 mai 2022 - 08:35, said:


Vreau sa sudez table auto cu aparat mig/mag, cu sarma de 0,8 mm CuSi, insa procedura necesita probabil parametrii care nu-i are orice inverter mig/mag.
Poți folosi setări de otel carbon + corgon și te mai joci din tensiune.
Sau pur și simplu reglezi manual, dacă nu ai un aparat sinergic

Șmecheria este să sudezi cu sârmă de oțel carbon, nu cu bronz.

#18166
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Teoretic, orice aparat mai rezonabil, sudează de la grosimea sârmei in sus

#18167
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019

 prooffs, on 03 mai 2022 - 08:35, said:


Vreau sa sudez table auto cu aparat mig/mag, cu sarma de 0,8 mm CuSi, insa procedura necesita probabil parametrii care nu-i are orice inverter mig/mag.
Depinde unde o folosesti...
La lonjeroane, de exemplu, nu recomand
Este totusi o lipire dura
Nu se compara cu sudura
Daca vrei sa faci o aroganta nu ai decat sa lipesti cu CuSi. :)
Nu poti trece peste anumite etape inainte de a executa suduri in acest procedeu.
De exemplu
Acum ceva ani am refacut oalele spate de la Dacie din tabla otel de 3 mm grosime.
Pentru ca asa am vrut, o aroganta
Am sudat cu electrod rutilic de 2,5
Dar nu poti decat daca ai o pregatire buna.
Toate bune si frumoase.
Un tinichigiu bun mi-a spus ca nu e bine.
Ansamblul acela din tabla de 3 nu e bun in armonia restului.
A tinut un an pana am dat-o la remat.
Am povestit o experienta
Nicidecum o lauda


#18168
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tablă de 3mm sudează oricine. Sub un mm începe distracția

#18169
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019
Pai, am sudat de cea a caroseriei, ceva 0,7 mm sau cat avea. :)

#18170
prooffs

prooffs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2020
Multumesc,
Aparatul ar fi "Mig 160 Proweld", table cu grosimi intre 0,6 - 1 mm , la partile de caroserie ce nu au treaba cu punctele de rezistenta, brazare : in zone unde tablele sunt suprapuse, margine la margine; fapt ce ar proteja mult fetele tablelor ce raman inaccesibile pentru aplicarea tratamentelor , protectiei impotriva ruginii.
Mai ales ca din experienta seniorilor pot fi sudate table zincate, care mi se pare ca la caroserii ar fi ok, iar procedeul nu altereaza  suprafata tablelor ca si in cazul unei suduri normale.
Majoritatea elementelor de caroserie auto, vorbind de table, fiind fixate prin sudura in puncte, ar fi neindicat sa fac brazare in puncte , in zona de praguri, pasaje roti, colturi s.a.
Reparatiile cu sudura clasica, oxiacetilenica ori arc electric au dus tot la rugina intr-un final si alta munca, oricum pe tinichigii nu -i intereseaza decat sa-si faca meseria.

Edited by prooffs, 03 May 2022 - 17:48.


#18171
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 magtacpactig, on 03 mai 2022 - 17:45, said:

Pai, am sudat de cea a caroseriei, ceva 0,7 mm sau cat avea. :)
La fel de banal. Sudează tabla de 0.7 cu 0.7 folosind electrod de 2.5 și apoi vii și nu te lauzi.

Prooffs nu te ambala prea tare, vezi mai întâi cât e o bobină de cusn.

#18172
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019
De sudat tabla de 0,7 cu 0,7 e mai usor decat cu 3
Cine a practicat cunoaste. :)

Decat 0,7 cu 3...sa fie bine inteles

#18173
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,718
  • Înscris: 31.01.2010
Despre brazare, am pus ceva manuale de reparatii in care la structura de rezistenta se cere brazare deoarece se foloseste otel de inalta rezistenta, la fel, table subtiri din otel aliat cu Bor.
Surprinzator brazarea este foarte rezistenta, am pus si foto cu 2 table sudate cap la cap si s-au rupt dupa indoiri repetate pe ling zona brazata.
Este foarte buna procedura insa scumpa, de aia nu prea este folosita, oricum sintem tara lui "las ca mere s-asa!"

Si ca sa fim in ton cu asta, refacerea sudurii unui burghiu, a mai fost sudat deoarece la viteza am avut nevoie de unu mai lung pentru caramida, sudat cu omnipotentul, permanentul, multdoritul si ultaraeficientul bazic dar a crapat sudura dupa citeva batai in caramida, l-am sudat cu E312 si m-am facut treaba cu el citiva ani in caramida, am prins curaj si l-am bagat in beton, perfect a mers, citeva zeci de gauri lungi am dat in planseul atelierului, in toamna am dat in fundatie doar ca de data asta am schimbat GBH2-26DFR cu un rotopercutor de 5J din Lidl, la prima armatura gata a fost, rupta sudura, verificat, lipsa de penetrare...pentru caramida si 2,7J a fost suficient, pentru 5J si armatura nu!
Asa arata pregatirea pentru sudare, nu este definitiva, a mai fost marit sanfrenul si curatat de rugina burghiul, din pacate s-au descarcat acumulatorii si am prins doar finalul lucrarii.


Gata sculptat:


Electrodul:



Miine trebuie sa-l trec printr-o saiba de 12mm sa vada ca nu agata nimic.

Edited by Ion_Bumbu, 03 May 2022 - 19:20.


#18174
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 magtacpactig, on 03 mai 2022 - 18:46, said:

De sudat tabla de 0,7 cu 0,7 e mai usor decat cu 3
Cine a practicat cunoaste. :)

Decat 0,7 cu 3...sa fie bine inteles
Dacă e ușor dă-i bice. Bagă o poza cu lucrarea.

Și nu trișa cu wigu :)

#18175
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019
:)
S-ar vedea imediat diferenta intre wig si mma! :)

#18176
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019

 Ion_Bumbu, on 03 mai 2022 - 19:17, said:

Despre brazare, am pus ceva manuale de reparatii in care la structura de rezistenta se cere brazare deoarece se foloseste otel de inalta rezistenta, la fel, table subtiri din otel aliat cu Bor.
Surprinzator brazarea este foarte rezistenta, am pus si foto cu 2 table sudate cap la cap si s-au rupt dupa indoiri repetate pe ling zona brazata.
Este foarte buna procedura insa scumpa, de aia nu prea este folosita, oricum sintem tara lui "las ca mere s-asa!"

Si ca sa fim in ton cu asta, refacerea sudurii unui burghiu, a mai fost sudat deoarece la viteza am avut nevoie de unu mai lung pentru caramida, sudat cu omnipotentul, permanentul, multdoritul si ultaraeficientul bazic dar a crapat sudura dupa citeva batai in caramida, l-am sudat cu E312 si m-am facut treaba cu el citiva ani in caramida, am prins curaj si l-am bagat in beton, perfect a mers, citeva zeci de gauri lungi am dat in planseul atelierului, in toamna am dat in fundatie doar ca de data asta am schimbat GBH2-26DFR cu un rotopercutor de 5J din Lidl, la prima armatura gata a fost, rupta sudura, verificat, lipsa de penetrare...pentru caramida si 2,7J a fost suficient, pentru 5J si armatura nu!
Asa arata pregatirea pentru sudare, nu este definitiva, a mai fost marit sanfrenul si curatat de rugina burghiul, din pacate s-au descarcat acumulatorii si am prins doar finalul lucrarii.
IMG_0364.JPG

Gata sculptat:
IMG_0365.JPG

Electrodul:

IMG_0367.JPG

Miine trebuie sa-l trec printr-o saiba de 12mm sa vada ca nu agata nimic.
Am sudat si eu astfel de burghie
Mma cu rutilic, inox 308 sau mig mag cu sg3.
Asta aveam la dispozitie
Au spus ca si-au facut treaba cei carora le-am sudat.
Personal nu am nevoie de asa ceva



#18177
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Am avut un Lorch M-Pro 150 Cu-Si, luat ieftin la o licitatie nou-nouț... L-am folosit la o lucrare mare unde am scutit multi bani de zincare termica folosind profile din tabla zincata... Dupa aia l-am dat unui prieten cu service auto pe un set de silverstoane pe 35 pentru defender... Mai am vreo 10 kg de sarma cu-si, am mai pus-o pe mig-mag normal dar nu iese brazarea cum iesea cu aparatul ala...

Ce parametrii difera inca n-am aflat... Nici nu m-a interesat prea mult.))

#18178
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019
Normal, nici defender nu e range! :)

#18179
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Seara buna. N-am venit decat sa va spun ca in sfarsit mi-am tras cablu trifazic din tablou, am pus o siguranta separata de 16A cu 4 poli. Deocamdata merge aparatul. N-am reusit sa ma joc prea mult cu butoanele, sper sa am mai mult timp maine. Daca vreti sa ma fac de rusine cu cateva suduri, o fac si pe-asta, dar nu sunt concludente. Important e ca acum merge. Am stat ceva mai mult dupa cablu caci am vrut 5x4 ignifug si la pret corect.
PS. Parametrii de pe afisaj nu sunt aia cu care am sudat. Aia e ce poate aparatul la minim. Posted Image

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 03 May 2022 - 21:57.


#18180
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.10.2019
Sa ai spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate